Rodičovská dovolenka a pozastavenie živnosti. Ako je to?

anib
2. júl 2009

Ahojte chcem Vás poprosiť,ci mi vie niektorá z Vás poradit.Momentalne som na materskej /od 13.3.-do 24.9.2009/ a som SZCO. Po jej skonceni, chcem pozastavit zivnost,aby som neprisla o rodic.prispevok,kedze uz pojdem po novom. Mam maly obchodik a ten chcem napisat na manzela-zivnostnika. Co vsetko treba vybavit a kde? Pocula som,ze existuje tlacivo o nevykonavaní zarobk.cinnosti /ten asi davaju na zivnost.urade?/a potom ho treba zaniest na UPSVaR, aj do Soc.p.a zdrav.poist? A neviete,ako je to s tým prepisom obchodu na ineho majitela? Dakujem za kazdu radu.

gapa
2. júl 2009

anib,
no myslím, že aj tak budeš musieť všetky zásoby predať manželovi alebo to urobiť ako komisionálny predaj, no v prípade komisu by vlastne nešlo o prerušenie živnosti (lebo pri komise predávaš podla toho čo predal on a to vlastne nemôžeš pri prerušení). Takže jedine mu všetko predať v celku.
Teda my sme robili len rušenie firmy szčo a vznik a.s. a nie takto.
To som iba niečo načrtla, snád poradia skôr baby, čo majú presne s týmto skúsenosť. 🙂

anib
autor
9. júl 2009

gspa dakujem, baby neviete este poradit?

molnarovak
9. júl 2009

anib, to ma zaujalo. Aj ja som szco a poberam rodicovsky prispevok, Ziadnu zivnost som neprerusovala.
Teda, nie som si ista, ci som to spravne pochopila. Moja dcerka ma 11 mesiacov, ale neplanujem zivnost prerusit.
Moja mama mala tiez obchod a ked isla do dochodku, previedla ho na otca. Bolo treba spravit vlastne odpredaj skladovych zasob. Je to totalna blbost, pretoze mama musela otcovi akoze predat skladove zasoby, za co mala dostat od neho peniaze a tie musela zdanit. Je to dobra finta, ako stat ziska od teba peniaze.
Potom nam ekonomka poradila, ze sme mali spravit akoze vypredaj, po ktorom by nam nezostali takmer ziadne skladove zasoby a tym padom by boli dane minimalne.

gapa
9. júl 2009

molnarovak,
ty ideš podla starého zákona, lebo si o rodič.príspevok požiadala ešte v r.2008, no anib už ide podla nového zákona a byť súčasne szčo a aj poberať rodič.príspevok sa už pre mamičky čo požiadali o RP od 1.1.09 a neskôr nedá.

molnarovak
9. júl 2009

gapa, ďakujem za vysvetlenie. Už som sa bála, že robím niečo zle. Neviem si predstaviť, že by som teraz musela zavrieť obchod.

gapa
9. júl 2009

🙂 to chápem.

dau
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dau
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zanetak
18. júl 2009

no tak my sme to spravili tak, že ja som mala obchod a potom som ho celý predala manželovi/on si otvoril živnosť, predtým bol akože mojím zamestnancom, aby sme mohli robiť spolu v obchode/ a zavrela som živnosť a zostala na rodičovskej dovolenke. Aj tak na tej dovolenke budeš dva a pol roka a aspoň mám pokoj s podávaním priznaní a pod. 🙂