• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Rodičovská dovolenka a zrušenie pracoviska. Mám nárok na odstupné?

25. novembra 2008 
Ahojte dievcata,
prosim ak mate niektora skusenosti poradte. Nez som pred rokom nastupila na MD bola som necely rok zamestnana v jednom bare ako casnicka. teraz v decemdri by to boli dva roky ale moj zamestnavatel sa rozhodol ze podnik zatvori lebo nevynasa tak ako by mal a chce so mno rozviazat pracovny pomer na dohodu. Ak sa nemylim tak keby som nebola na RD musel by mi vyplatit nejake odstupne. Mam vobec narok na odstupne aj ked som na RD??? prosim poradte mi nieto... dakujem
25. nov 2008 o 22:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ak rozviazete pracovny pomer na dohodu.. tak na odstupne nemas narok..
ako rodic na RD.. ti moze dat vypoved len v pripade ze sa rusi zamestnavatel alebo jeho cast.. a narok na odstupne.. potom vznikne.. zavisi od toho ake paragrafy budu vo vypovedi..
25. nov 2008 o 22:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ja som nastupovala na matersku v septembri 2004,v r.2006 sa mi narodilo druhe dieta,cize som stale na RD,v juni 2008 som bola prepustena z dovodu zaniku organizacie a dostala som aj odstupne,takze mas narok na odstupne,len musis mat presne ze dohoda o rozviazani prac.pomeru z dovodu likvidacie organizacie.
25. nov 2008 o 22:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Aajulkaa - ja sa velmi v paragrafoch nevyznam, ale kedze si v pracovnom pomere aj pocas RD, tak si myslim, ze mas narok na odstupne, ak zamestnavatel rusi Tvoje pracovne miesto z organizacnych dovodov a da Ti z tohto dovodu vypoved.
Myslim si, ze to, ze chce s Tebou zrusit pracovny pomer dohodou, je od neho spekulativne, aby sa odstupnemu vyhol ... skus si to este overit niekde (napr. u nejake mzdovej uctovnicky), ak Ti to potvrdi, nedaj sa na to nahovorit. Preco by si mala prist o nieco, co Ti zo zakona patri?
25. nov 2008 o 22:52  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
aajulka,
- ak ukončíš pracovný pomer dohodou podla § 60 zákonníka práce a v dohode nebude spomenutý dôvod ukončenia prac.pomeru, tak nárok na odstupné mať nebudeš.

- ak ukončíš prac.pomer dohodou, ale v dohode bude uvedený "organizačný dôvod" ukončenia prac.pomeru, napr. ako bolo vyššie písané "likvidácia firmy" alebo "nadbytočnosť" (aj ked to asi pri rušení firmy nie je dôvod), tak by si nárok na odstupné mala.

Tiež je pravda, že ak nepodpíšeš dohodu, tak ti nemôže dať počas rodič.dovolenky výpoved podla ZP § 63 ods.1 písm.b) napr. z nadbytočnosti. Môže ti dať ale výpoved podla § 63 ods.1 písm.a) z dôvodu rušenia zamestnávatela. V takom prípade máš však nárok na odstupné, v zmysle ZP na dvojmesačné (tvoj prac.pomer netrval aspon 5rokov).

Pozri si zákonník práce § 60 (dohoda o ukončení PP), § 76 ods.1 a 63 hlavne ods.1

Tiež ti musí preplatiť dovolenku, ktorá ti vznikla počas čerpania mater.dovolenky, lebo aj dni čerpania MD sa považujú za odpracované dni (vid ZP § 144 ods.4). Dni čerpania rodič.dovolenky už nie.

Takže určite nepodpisuj dohodu, ak tam nebude uvedený "organizačný dôvod" ukončenia prac.pomeru, napr. niečo také, čo je písané v ZP § 63 ods.1 písm. a) alebo b)
25. nov 2008 o 23:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tvoj príspevok