Sexuálne obťažovanie na pracovisku. Čo mám robiť?

elise
27. okt 2008

mám jedne problém a neviem či si to mám takto vysvetliť že je to sexuálne obťažovanie alebo len náhoda, som z toho zmätená lebo sa mi to ešte nigdy nestalo.
ide o náhodné dotyky šéfa na mňa - ako sú vlsy, ramená, prasty na ruke. a pred víkendom ma chytil za pás a dosť pevno. v kancelárii bola aj kolegyna ktorá okamžite sklonila hlavu ja som vedela čo si mám o to m myslieť a bolo mi to dosť nepríjemné. hovoril mi o bežných veciach v práci, ale držal ma za pás dosť silne ako keby si ma pritiahol k sebe a trvalo to celé tak dve minúty.hocikedy mi chytí vlasy tal letmo. mám z toho zmiešaný pocit a neviem ako by som to mala riešiť. ešte sa to nikdy nestalo občas len ti edotyky na vlasy ruky ramená ale nič viac až teraz toto. ale je to môj šéf takže neviem čo by som robila. pritom šéf je veľmi dobrý a pozorný takže mu nechcem robiť problém. stretol sa niekto s takým to niečim podobných?
ospravedlnujem sa ale nenašla som takúto tému a to som hľadala vo voľnej diskusii do poslednej stránky našla som tam iba o mobbingu a toto mobbing-psichický teror nie je.
Ďakujem

slnieckova
27. okt 2008

sef nesef, poslala by som ho do prdele... aj za cenu vypovede, toto by som netrpela resp. by som mu dala jasne najavo, ze ku mne si toto dovolovat nebude, aj ked je moj sef.. mam svoju hrdost 😉 a svojho manzela 😀 a urcite by som sa (ja, nemusia to takto urobit ine baby) s tym zverila manzelovi a ten by si s nim poradil 😀

Moja rada: dat najavo, ze sa ti to nepaci... ja by som to urobila aj za cenu "katastrofalnych" nasledkov.

elise
autor
27. okt 2008

ja som to manželovi povedala ale tiež bol z toho prekvapený hovoril že by to mohlo byť len jeden krát, že zatial nech to neriešim ale ja som z toho dosť zmätená. ☹ 😒

tamarka
27. okt 2008

ahoj elise, určite to sexuálne obťažovanie je. Mám s tým skúsenosti. Mám kolegu, má 54 rokov a je to doslova prasiak (sorry za výraz). Pri každej príležitosti ma pohladká po ramene, alebo sa ku mne strašne natlačí a niečo mi rozpráva. Teraz odišiel na stáž, má sa vrátiť až po novom roku a povedala som si, že ak s tým bude pokračovať, tak mu poviem narovinu, že mi to vadí. Skôr som to riešiť nemohla, pretože som nastúpila v sept. a on odišiel v polovici mesiaca preč.
Určite by som mu to na tvojom mieste povedala, vyskúšaj najskôr keď budete bez svedkov a ak to nepomôže, tak pred kolegyňou

caira
27. okt 2008

hele copak na to neni nejaky zakon? tady by za to sel normalne k soudu 😅

sexualni obtezovani je zlocin a proto se to musi resit, zadne takovove, ze si chudak zenska mysli, ze to nejak vyprovokovala, nebo, ze by radeji mela byt ticho aby neprisla o praci.. MUSI SE TO RESIT! TOHLE MU NESMI PROCHAZET! 😠

ka4
27. okt 2008

ja by som mu povedala tež že si to neprajem aby ma chytal a keby to nepomohlo tak by som to posunula vyžšie./jeho šéfovy/.keby ani to tak trestné oznámenie.v dnešnej dome že si tý chlapy nedajú pokuj

bambusko
27. okt 2008

elise, neviem aky mas so sefom vztah, ci si tykate, ale urcite by som sa s nim porozpravala medzi 4 ocami. nic komplikovane, len mu povedz, ze ti prekaza, ked sa ta dotyka, nech to nerobi. potom uvidis. mala som vyborneho sefa, doteraz sa kamaratime, velmi dobre si rozumieme, ked sa stretneme, tak sa aj objimeme a pobozkame, ale take veci ako opisujes nikdy nerobil.

este v prvom zamestnani po skole ma obchytkaval zenaty kolega, skusal to na kazdu. u mna hned po prvom pokuse schytal facku a poslala som ho obchytkavat si svoju zenu. vobec sa neurazil, respektoval to, aj sa mi ospravedlnil. su totiz zeny, ktore to maju rady, aj take kolegyne tam boli, vraj flirt na pracovisku zlepsuje pracovny vykon. samo, ze musi byt prijemny obom stranam

caira
27. okt 2008
elise
autor
27. okt 2008

šéf je priateľský, ja mu vykám a oslovujem ho priezviskom, on nám hovorí krstným menom a vyká nám, kolegoovia ho však volajú tiež menom a vykajú mu. ja ho oslovujem vždy priezviskom. nikdy sa nič také nestalo preto ma to šoklo. neobliekam sa vyzývavo malujem sa decentne. oblečenie väčšinou tvoria nohavice a blúzka a nikdy nie priesvitná.

tamarka
27. okt 2008

elise, podľa mňa mu to treba povedať, alebo to chceš znášať ďalej?????? Hovorí sa mi to ľahko, ale tiež ma to asi čaká.

elise
autor
27. okt 2008

tiež rozmýšľam že mu to poviem ale bojím sa lebo je to šéf a ten dáva aj prémie, bonusy tak mám strach že nedostanem nič. ja som nastúpila v januári ked mal syn rok do práce lebo splácame hypotéku, takže nemôžem stratiť príjem. ale uvidím či sa to bude opakovať. ja som sa aj odťahovala ale on si ma priťahoval uvidím ako sa bude teraz po víkende správať či tie dotyky budú alebo nie. a nepochopím prečo to robí mne, ničím neprovokujem robím si svoju prácu, vie že som vydatá že máme syna. 😒

bambusko
27. okt 2008

dievcata, povedzte to este dnes, posielam vam z mojej energie drzky nevymachanej 😀

ka4
27. okt 2008

elis možno práve preto že mu to povieš bude si ťa viac vážiť,ži nie si "ZLATOKOPKA" a pre priémie sa nenecháš obťažovať.Sú aj taký šéfovia že skúšajú .Aj taký prípad poznám.len kľudne sa sním porozprávaj.povedz mužezamestnanie nechceš stratiť kvôli tomu ale je ti to nepríjemné.

elise
autor
27. okt 2008

ja som celý víkend premýšľala nad tým a napadla ma myšlienka že či som ja na vine ked to spravil, ale nenapadlo ma čím môžem byť na vine.prácu si robím dobre.

ka4
27. okt 2008

nerozmýšlaj nad tým nie je to chyba ženy keď muž si nedáva pozor na ruky

tamarka
27. okt 2008

elise, hlavne nehľadaj vinu v sebe. Čo sa týka prémií, ak ti ich nedá, preto že si mu povedala, aby sa ťa nedotýkal, zažaluj ho. Veď to by bola fakt sila

kveta
27. okt 2008

"Ja som sa aj odťahovala, ale on si ma priťahoval." Až to bude robiť najbližšie v prítomnosti iných, tak sa odtiahni poriadne. Nemôže sa predsa pred inými s Tebou preťahovať o pritiahnutie. Ak Ťa objíma okolo pása, tak sa z toho objatia vytoč /vytancuj otočkou okolo vlastnej osi/.
Rob si zápisky kedy o koľkej a ako sa Ťa dotýkal a kto bol tomu prítomný.
Požiadaj kolegyňu, aby nesklápala zrak, keď to šéf robí, lebo tým mu to len umožňuje.
Zisti si, či to už v minulosti nejakej kolegyni robil a ak to riešila, či to pomohlo a ako to celé dopadlo.
A začni nosiť obranný sprej. Ak pritvrdí, môže sa Ti to hodiť.

Porozprávať sa...nuž málokedy to vedie k normálnym vzťahom, lebo chlap sa urazí. A sťažovanie sa väčšinou končí nútenou výpoveďou obete.

Nezabudni, že navonok to vyzerá, že Ty s tým súhlasíš. Navonok sa nebrániš, stojíš v šéfovom náručí a svedkovia to môžu dosvedčiť. Takže bacha na to. A navonok môže mať dokonca aj Tvoj šéf pocit, že ho neodmietaš. Takže ja by som ho fyzicky začala výraznejšie odmietať a doslova sa držať od neho bokom.

kili
27. okt 2008

elise, sexuálne to určite je a preto to robí, tiež sa mi už niečo také stalo aj keď nie zo šéfom, ale chlapy to tak proste myslia a možno len podvedome. Ak to ešte spraví, teda najmä to, že si ťa pritiahne, tak mu povedz, že ťa to privádza do rozpakov, si vydatá a podobné drísty, nie zrovna o tom, že ti to je nepríjemné a nazvať to sexuálnym obťažovaním, to by sa ho mohlo dotknúť jeho ega a fakt by sa ti mohol pomstiť a siahnuť na prémie. Proste tak decentne povedať.

slnieckova
27. okt 2008

suhlasim s kvetou a s tym, ze v podstate s jeho konanim "suhlasis", pretoze mu nijako nedavas najavo, ze je ti to neprijemne a presne tak.. bacha na to hlavne pred kolegami (a hlavne zavistlivymi kolegynami 😉)
Urcite mu treba dat jasne najavo, ze je ti to neprijemne, aj pred kolegami... 😉

elise
autor
27. okt 2008

mňa to veľmi prekvapilo, bola som v šoku, takže som nestihla si to ani všetko poriadne uvedomiť ale od piatku na to stále myslím stále som v šoku a bojím sa ked šéf dnes príde ako zareaguje dnes.
ďakujem vám dievčatá za podporu a za rady 😉

ka4
27. okt 2008

elis potom daj vedieť ako to dopadlo,držím palce!!!!len sa nenechaj!!§

bambusko
27. okt 2008

myslim, ze obtazovatelia si zamerne vyberaju obete, o ktorych predpokladaju, ze sa nebudu branit 🙄

matullienka
27. okt 2008

elise: daj mu jasne najavo ze sa ti to nepaci pred kolegami pred ktorymi to prave robi lebo ked nic nespravis iba budes stat v jeho objati tak to moze vyznievat ze nieco spolu mate a bude to len a len horsie a dnes si s nim este nebola? tak drzim palceky

elise
autor
27. okt 2008

zatial stále ešte neprišiel. tak uvidím mal by prísť okolo obeda

matullienka
27. okt 2008

tak budem drzat palceky a rozhodne mu to netoleruj

kili
27. okt 2008

podľa mňa musí byť každému jasné, že jej to je nepríjemné, však to neopetovala a v tvári tiež nemala nadšenie. mňa by to teda ani nenapadlo, že by to bolo, že s polu niečo majú. rozhodne by som sa ho nesnažila zhodiť pred jeho podriadenými, to by si asi schytala.

dolda
27. okt 2008

Moc se mi líbí takové řeči, dala bych mu facku a poslala ho do prdlele atd., když na věc přijde tak si musíte rozmyslet jestli to radši zkousnout nebo přijít o práci a nějaké chytnutí za pás to ještě nic není 😒

slnieckova
27. okt 2008

dolda: lenze ono nie kazdy ma zaludok na to, aby "zkousnul", ze ho cudzi clovek (pre mna by bol pri takomto spravani uz aj slizky), chyta za pas 🙂

dolda
27. okt 2008

Nemyslela jsem to nijak špatně, kdybych se tu rozepsala, tak byste asi koukali a vím, že sem leze kde kdo a pak by z toho mohl být problém. ☹

elise
autor
27. okt 2008

ved to ma šoklo že ma chytil za pás tak som v rozpakoch 😕 😒 uvidím či sa niečo bude opakovať ak ano tak mu to poviem.

elise
autor
27. okt 2008

a pri tom je vekovo skoro ako ja