Skoro ročná diera v životopise - problém s nájdením si novej práce

3. aug 2022

Ahojte, neviem ani co konkretne ocakvat od tejto temy, mozno sa len vykecat, mozno pocut nejake Vase pribehy ako sa Vam podarilo najst pracu po dlhsom obdobi bez prace.
Cele to zacalo tym, ze som pred vyse rokom prisla o babatko. Malo 2 dni. Dodnes sa s tym neviem vyrovnat a nedokazem o tom hovorit. Mame velky problem s otehotnenim a donosenim a ked sa mi ho konecne podarilo vynosit, zlyhalo mu srdiecko. Po tomto som sa nejaky cas liecila na psychiatrii. V praci som dala vypoved, nedokazala som fungovat, nechcela som sa vratit medzi tych ludi, kedze vedeli co sa mi stalo. Predali sme aj dom, v ktorom sme uz mali zariadenu detsku izbu pre dcerku a kupili byt v inom meste. Nasledne sme odisli na pol roka do zahranicia, kedze manzel je zivnostnik a robi z domu, nebol s tym problem. Cele dni vymyslal program pre nas, vzdy stal pri mne a v noci, ked som sla spat, on robil. Neskutocne mi pomohol, aj ked stale je to vo mne a zabudnut sa neda. Teraz vsak uz sme sa vratili do noveho bytu, kupili si 2 maciatka a ja som sa ako tak dala do kopy. Chcem si najst novu pracu avsak narazam na problem. Abslovovala som uz niekolko pohovor a vzdy to skoncilo na tom, kde som bola posledny rok. Ja ked pocujem tuto otazku, premietne sa mi cela ta bolest ako som prisla o nasu vytuzenu, vymodlenu dcerku. Zacne sa mi triast hlas a pokazim tym cely pohovor. Neviem ani co povedat. Nechcem hovorit o tom, co sa nam stalo. Pride mi to velmi sukromne. Ano pisem to teraz pre cele siroke publikum na MK, ale jednoducho sa lahsie pisu myslienky ako toto obkecavat na pohovore. Mam za sebou pomerne uspesnu karieru manazerky, mam dost skusenosti, pracovala som v znamej firme. Skusila som povedat, ze za ten rok sa mi nedarilo najst si pracu, na co HR partnerka povedala, ze s mojou klasifikaciou je to zvlastne a este viac sa v tom zacala rypat. Ja uz z toho zacinam byt zufala. Tak velmi by som chcela zacat od znova, pracovat s novymi ludmi, ktory nepoznaju moj pribeh. Zacat opat zit a posunut sa dalej, ale tieto otazky ma vedia zrazit na kolena. Neviem, co na to odpovedat. Bojim sa povedat, ze som mala zdravotne problemy, ze ma hned zavrhnu, lebo si budu mysliet, ze budem stale na PN.

jabadabadu
3. aug 2022

osobne dovody. nechcem/nebudem dalej rozvadzat. dovidenia
nikdy som s tym osobne problem nemala, ak sa niekto pytal, hovorim to napriamo a neriesim. premotivovane personalistky su mi u prdele
ak ma toto byt breaking point, tak radsej tam nepracovat...

heidy222
3. aug 2022

A keby Si povedala, ze Si Mala Sabatikum, proste ze Si Si usetrila a dala pauzu a Bola v zahranici

gubcikova
3. aug 2022

Ja by som možno povedala že ten rok som využila na cestovanie

katuskamala1
3. aug 2022

Hm.. Bud by som vravela pravdu, stroho samozrejme, napr ze traumatizujuca udalosť v rodine, ktora dostala prednost pred pracou.
Alebo by som vravela, ze sme si s manželom plnili sen a cestovali sme.
Drzim ti palce, urobili ste ukazkovy novy zaciatok a zelam vam vela vela úspechov 🙂

elizabeth88
3. aug 2022

Je mi to luto.Posielam objatie.No povedz rodinne dovody,bolo treba sa o niekoho postarat,tak ste si to tak s manzelom docasne vyriesili.No a uz je to vyriesene,mozes pracovat.Mimochodom...Neda sa ten rok zakamuflovat v zivotopise,budu to skumat?

pribinak
3. aug 2022

Povedala by som, že mánzel pracoval v zahraničí a ty si mu pomáhala s jednoduchšími prácami - komunikácia so zákazníkmi, obchodnými partnerkami, logistika - rozvoz objednávok, ľahšia administratíva, posta, ….

Samozrejme nemusíš niekomu hovoriť aké veci si prežila a ako tá stále z toho boli duša

Ja viem že na toto sa neopytas, ale zváž nejakú psychoterapiu

dagmarovita
3. aug 2022

Vsak napis materská :(, je mi to lúto, je to tazké

oslo1
3. aug 2022

Vies co , normalne I'm povedz, ze zomrelo mi dieta a viac to nechcem rozvijat.
Ja som Bola na pracovmom pohovore, kde som im povedala, ze budem potrebovat vtedy a vtedy dovolenku, lebo Bude mat moj manzel pohreb.
Takisto som mala ASI 3-4 mesiacmi pnku, lebo manzel ochorel a zomrel. Riesila som to s novym zamestnavatelom HR.
Povedali, ze je to ok
Robotu som dostala.

opica_skorica
3. aug 2022

Netrap sa.
Povedz buď o ceste do zahraničia s manželom alebo oddych (sabatikal) alebo kludne, že bolo nutné postarať sa o člena rodiny (myslim ze ste sa s muzom podporovali navzajom), čo si uprednostnila pred prácou a už je situácia ok, takže chceš pokracovat a zamestnat sa u nich.

autor
3. aug 2022

Dakujem Vam za tolko krasnych komentarov ❤ Skusim asi spomenut to cestovanie, len mam strach, ze az rok je vela na cestovanie.
Tiez sa bojim klamat, neviem ci by si vedeli zistit u predchadzajuceho zamestnavatela kedy presne som skoncila.
@dagmarovita to nechcem vobec uvadzat, kedze dietatko nemam, brali by ma ako matku a potom by sa pytali na dieta. Samozrejme nemyslim na pohovore, ale neskor ak by ma prijali. Kedze na pohovoroch byva aj nadriadny okrem personalistky.

autor
3. aug 2022

@oslo1 Si silna zena, mas moj obdiv, ze si to takto zvladla ❤ Ja to nedokazem povedat. Hlavne ak viem, ze dalsie uz asi mat nikdy nebudeme. Rada by som bola, aby to v mojej novej praci okolie nevedelo. Je to tak pre mna lepsie.

tosomja
3. aug 2022

Povedala by som že ste predávali dom a nevedeli ste kde sa usadíte, tak si si nechala ten rok otvorený pre oddych, prerabanie, cestovanie. 😉

luccija
3. aug 2022

Vobec si s tym nerob starosti.Ludia akoby sa bali povedat, ze nepracovali.Povedala by som, ze si bola v zahranici s manzelom, pomahala mu s pracou, zdokonalovala sa v jazyku...nehovorila by som o traume v rodine.Nie, rok na cestovanie nie je vela ludia potrebuju aj oddych, ci hladat samych seba.

lunademonica
3. aug 2022

Povedz ze si si dala sabatikal, vygoogli si to. Robia to uspesni manazeri aby si vyvetrali hlavu, v zahranici je to popularne, proste na niekolko mesiacov odidu z prace a robia nejaku dobrocinnu aktivitu, napr.stavaju skolu v Afrike, zachranuju nosorozce, lovia odpadky z mora a podobne...alebo, "zdravotne problemy...uraz"

beata_k
3. aug 2022

Natiahni posledneho zamestnavatela o rok viac. Bezne si zeny na RD pisu, x rocnu prax a pritom boli doma.

xena0
3. aug 2022

Nemôžeš len povedať že si bola v zahraničí?? Myslím že by to mohlo stscit ako vysvetľovať niečo viac...

veroniq85
3. aug 2022

Staci povedat ze ste sa stahovali a chvilu zili v zahranici. Je mi luto co sa ti stalo. A nadej umiera posledna. Este stale mozes byt matkou. Momentalne je najdolezitejsie ze mas skvele muza.

natalala
3. aug 2022

Ja by som povedala, ze si potrebovala vypnut a ten rok ste s manzelom cestovali a teraz mas kopec energie a motivacie zacat v novej praci. To co sa ti stalo je strasne smutne a chapem, ze sa ti nechce rozoberat to na pohovore s cudzou osobou.

bimbambom
3. aug 2022

No veď manžel bol v zahraničí , ty s ním a bola si "v domácnosti ", venovala si sa dobrovoľníckej činnosti 🙂 a máš hotovo ....

lucilaines
3. aug 2022

V prvom rade ma velmi mrzi tvoja strata a chaoem ze o tom nechces hovorit. Ako byvala personalistka ti radim, otoc ten rok vo svoj prospech, normalne si ho napis do zivotopisu. Nenechaj tam dieru, napis to tam a o to menej sa v tom budu rypat. Kludne povedz ze si bola s muzom v zahranici lebo on mal pracu a ty si zatial absolvovala jazykovy kurz, cestovala, pracovala part time online z domu. Hocico. Kludne si vymysli. Ak jazyk vies, kludne povedz ze si tam chodila na kurz do nejakej jazykovky, nikto to skumat nebude. Ak velmi chces a mas niekoho znamehi s firmou, uved ho tam a napis ze si robila part time administrativne prace na home office zo zahranicia. Tiez to nikto nebude skumat. To su take veci, ktore tvoju kvalifikaciu nijako zasadne nezvysuju a v tomto pripadne by som to kludne pouzila, aby si sa vyhla tej teme. Ak pride otazka co robi muz a ci sa neplanujes opat zdvihnut a niekam odist s nim prec, tak povies, ze nie, pretoze ste si to skusili, ale rozhodli ste sa natrvalo vratit domov.

euka210
3. aug 2022

Rodinne problemy ktore nechcem dalej rozvadzat.
A odporucam psychologa na Tvoju traumu, aby si stale nemusela pred tym utekat. Najlepsie co ma vycvik v EMDR.

bambibam
3. aug 2022

Presne viem ako sa cítiš ,mám úplne hluchý 1rok po takejto skúsenosti - bez práce, nikde neevidovaná, a navyše po depkách ,ten čas opisujem pri pohovoroch úplne jednoducho ,bola som odcestovaná v zahraničí .Chcela som vidieť svet a kultúru inej krajiny.

queen_mary
3. aug 2022

Sabbatical a pocas neho si vypomahala manzelovi v praci - administrativa, komunikacia s klientami. Ak sa ti zda, ze rok by bol vela.

pribinak
3. aug 2022

@beata_k klamať pri pohovore? To rozhodne neodporúčam
Kopec firiem si samo zisťuje referencie a na personálnom v starej firme povedia že skončila pred rokom tak potom čo?
Ak by mo niekto klamal pri pohovore a zistím to, nechcela by som ho ako zamestnanca

beata_k
3. aug 2022

@pribinak Je to uplne bezna prax. Netreba to tak dramatizovat. Ako pisem, robi to mnoho zien na RD. A bavime sa o 3 rokoch a nie o necelom jednom.
Ver, ze personalisti maju ine veci na robote, nez pri kazdom jednom kandidatovi v uzsom kole volat do firiem.

pribinak
3. aug 2022

@beata_k nedramatizujem, ale klamať pri pohovore je zlý nápad

Ver tomu že kopec firiem ktoré berú ľudí na vyššie pozície a lepšie platené pozície si overuje u bývalého zamestnávateľa info. Nie je to nič nezvyčajne
To že to nerobí vaša firma, neznamená že to firmy bežne nerobia

Prečo má klamať v takejto triviálnej záležitosti? Veď môže povedať pravdu, bola v zahraničí a bodka

PS to že to robí mnoho ľudí, neznamená že je to ok

Navyše robila menezerku, nehlási sa za predavačku do Tesca, zrejme bude opäť hľadať obdobne miesto, je dosť mozne že budú chcieť nejaké referencie

nnnuuunnn
3. aug 2022

Nechcem byť hnusna, ale asi budem. Rozumiem osobnej traume, bolesti, je to v poriadku čo cítiš. Ale nie je v poriadku ísť na pracovný pohovor a neočakávať, že nedostaneš otázku na ročnú dieru v životopise. Čokoľvek povedať je v poriadku, ale pre mňa by to bola jednoznačná stopka keby Ťa prichytim pri klamstve. Naučila by som sa očakávať tuto otazku a buď bez emócií povedať, zomrelo mi dieťa, (bez emócií preto, že nebudem na to mysliet, reálne citovo, lebo tu otázku čakám). Avšak rozumiem, že táto info by sa mohla rozniest po firme a ty o tom nechces aby sa vedelo. Tak by som povedala, že starala som sa o rodinného príslušníka, tragédia v rodine, alebo jednoducho len sabatical. Ale klamstvo neznášam a keď máš dobrú kvalifikáciu a klameš neuveriteľne, že Ťa nikde nevzali, tak by som s Tebou asi vyrazila dvere.

beata_k
3. aug 2022

@pribinak Zacnu sa pytat na zahranicie. Bezna prax na navodenie dobrej atmosfery na pohovore. Ako autorka pise, ze sa boji klamat. Roztrasie sa jej hlas a je v cudu. Nevezmu ju.

melanta
3. aug 2022

@jabadabadu osobné dôvody - úplne najhorší dôvod. Za tým môže byť aj niečo negatívne. Takže takáto odpoveď skôr urobí zle.
@dagmarovita keď povie, že bola na materskej, tak sa jej budú pýtať na dieťa, ktoré nie je a to akurát otvorí rany.

lucilaines
3. aug 2022

@nnnuuunnn a ked povie ze sa starala o rodinneho prislusnika alebo mala sabbatical to nie je klamstvo? Tak isto je. Tato zena si presla osobnym peklom a myslim, ze ma naozaj narok na to, aby zaklamala trocha v zivotopise a vyhla sa tak dalsej zbytocnej bolesti. Nikdy nevies, aka je personalistka. Moze to byt najvacsia drbna vo firme co vytahuje zivotopisy a na obede s kolegynami ju potom budu rozoberat aka tragedia sa jej asi tak mohla stat, ze sa z nej rok zbierala a podobne. Na co. Ano uznavam, klamat nie je spravne, ale v tejto konkretnej situacii naozaj upravenie reality a aj vymyslenie si nejakej cinnosti v zahranici naozaj nikomu neublizi a jej pomoze. Co najmenej otazok, co najmenej pody pre pripadne konspiracne teorie a dohady a spekulacie poskytnut. Ak by sa to pripdne neskor vo forme prevalilo (silno nepravdepodobne), tak by proste povedala pravdu, preco to takto urobila a myslim, ze kazdy by to pochopil. Sak budme preboha trocha ludia. Vsetko okrem “zomrelo mi dieta a rok som sa z toho zbierala” je koniec koncov klamstvo. A ked toto povedat nechce, je to absolutne pochopitelne.