• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Skracuje sa kamarátke dovolenka, ak je na PN?

29. júla 2009 
Dobry den.Chcela by som poradit.MOja kamoska je v 5.mesiaci tehotenstva a od ferbruara2009 je na PN.Pracuje v Materskej Skole kde je normana dovolneka 40 dni.Jej sefka ju ale upozornila ze ak je na PN tak sa jej ta dovolenka skracuje a nebude mat narok na tych 40 dni ale mozno len na 4dni.Je to pravda neviete o tom nieco blizsie.Dakujem
7. máj 2009 o 20:59  • Odpovedz  • Páči sa mi to
ak je neodpracovaných dní v kalendárnom roku (za neodprac.dni sa rátajú dni od pondelka do piatku - počas PN, očr, čerpania rodič.dovolenky. Dni čerpania materskej dovolenky sa považujú za odpracované/výkon práce vid § 144 ods.4 Zákonníka práce) 100 alebo viac, tak sa dovolenka kráti. Za prvých 100dní o 1/12tinu z celoročného nároku a za každých dalších celých 21dní o dalšiu 1/12-tinu.

Ak bude jej PP trvať až od konca roku 2009, tak v žiadnom prípade sa jej nemôže stať, že nárok bude len na 4dni aj keby bola PN do nástupu na MD, lebo dni MD sa považujú za odpracované!!!
7. máj 2009 o 21:44  • Odpovedz  • Páči sa mi to
autor
Dakujem moc za odpoved.Velmi to pomohlo.
8. máj 2009 o 09:45  • Odpovedz  • Páči sa mi to
autor
MOzem sa este spytat?Kamaratka dnes bola u svojej riaditelky a povedala jej to teda takto ako ste tu vy napisali a riaditelka jej povedala ze to nie pravda lebo ona este nema odpracovanych 60dni v tomto roku,takze nema pravo na dovolenku resp len malu cast.Je to pravda musi odpracovat az 60 dni aby mala narok na svoju dovolenku?.A ak by to tak bolo z tymi 60dnami ci ked kamaratka nastupi teraz do roboty,ked este nie je na PN 100 dni A odpracuje do zaciatku MD tych spominanych 60dni ci bude mat narok na celu dovolenku alebo sa jej skrati?.Dakujem
11. máj 2009 o 16:29  • Odpovedz  • Páči sa mi to
§ 101

Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok,

§ 105
Dovolenka za odpracované dni

Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.


zákonník práce hovorí jasne pokial neodpracovala 60 dní /čiže cca tri mesiace/ tak jej narok na dovolenku za kalendárny rok nevzniká ale vzniká jej nárok an dovolenku za odpracované dni čiže výmera jej dovolenky na rok ako ucitelky je 8*5 40 dní /12 čiže to okolo tych 4 dní može vychadzať ak robila do februára..

citaty sú zo zákonníka práce sú tam aj čísal paragrafov
11. máj 2009 o 16:37  • Odpovedz  • Páči sa mi to
samozrejme dodávam že ak by mala tych 60 dní odpracovaných tak potom príde ku kráteniu dovolenky tak ako tu baby popisali.. za 100 dní 1/12 a potom za každých 21 dní dalšiu 1/12 tinu
11. máj 2009 o 16:43  • Odpovedz  • Páči sa mi to
adka,
jej naozaj ešte nárok na dovolenku za celý kalend.rok nevznikol, ak neodpracovala 60dní (aj dni MD sú odpracované). Ak odpracovala aspon 21dní, tak má zatial nárok na dovolenku za odprac.dni.

Ale zamestnávatel ak je ústretový, tak jej môže umožniť čerpať dovolenku aj predtým, ako nárok vznikol. vid § 113 ods.1

Zákonník práce § 113

"(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru."

Takže zamestnanec sice nemá nárok, no zamestnávatel mu aj tak túto dovolenku môže poskytnúť.
11. máj 2009 o 16:44  • Odpovedz  • Páči sa mi to
autor
Dakujem velmi pekne len som nepochopila teda ze ak by teraz nastupila do prace a odpracovala spolu s tymi co uz ma odpracovane tych 60 dni ci by mala narok na celu svoju dovolenku?Dakujem moc nechcem byt otravna ale fakt to potrebuje vediet
11. máj 2009 o 16:55  • Odpovedz  • Páči sa mi to
adka ma tvja kamaratka zmluvu na dobu neurcitu? a kedy nastupuje na matersku.. resp termin porodu..
kolko pracuje v tej skolke..to je dolezite pre posudenie.. dalej.. kvoli tomu ci ma narok na matersku lebo ak ano tak potom ako ti gapa pisala vznikne narok na dovolenku aj z MD
11. máj 2009 o 18:45  • Odpovedz  • Páči sa mi to
autor
Ano moja kamaratka Ma zmluvu na dobu neurcitu a v skolke robi uz 3 rok.Termin porodu ma 9 oktobra 2009 cize na matersku ma nastupit zaciatkom septembra.
11. máj 2009 o 18:49  • Odpovedz  • Páči sa mi to
kedy presne nastúpila na PN? (treba presne, lebo stačí den rozdiel a bude to celkom inak!!!!!
11. máj 2009 o 18:59  • Odpovedz  • Páči sa mi to
no tak potom jej narok na dovolenku vznikne lebo tak ako ti gapa pisala ze dni na MD sa rataju za odpracovane. a teda aj ked pride ku krateniu dovolenky po tych 100 dnoch na PN atd.. ale aj tak jej vznikne narok na dost dni dovolenky nielen na styri...

osobne by som skusila doporucenym listom poziadat riaditelku aby na zaklade zákonníka práce paragrafu 113 /citovala ho gapa/ umožnila čerpanie alikvotnej ciastky dovolenky pred nástupom na MD k dátumu...
Nech tam napíše že očakáva odpoved do toho a toho terminu. hotovo..
a este ak jej to nebude umožnene tak si prislusnu dovoelnku za rok 2009 a 2010 /znovu alikvotna cast aka je vznikne/ vycerpa po skonceni MD. Tento termin oznami pisomne.


nech sa neda opinkat ...
11. máj 2009 o 19:05  • Odpovedz  • Páči sa mi to
autor
Este raz dakujem dievcata za pomoc.Ja som toto nezazila a pride mi to hrozne sebecke takto stresovat zenu na rizikovom tehotenstve ktora ma ine vazne problemy a este jej to takto stazuju.Dakujem este raz za odpovede.
11. máj 2009 o 19:26  • Odpovedz  • Páči sa mi to
autor
gapa na Pn nastupila 12 februara.
11. máj 2009 o 19:31  • Odpovedz  • Páči sa mi to
Ahojte. Neviete mi niekto poradiť ako to je, ak malá mi nastupuje v septembri do škôlky ale tri roky bude mať až v novembri a ja nastupujem do zamestnania tiež od novembra. Keď som sa informovala na UPSVaR tak mi povedali, že za september by som mala ešte dostať rodičovskú nakoľko sa nastupuje až druhého septembra a ten október vraj nedostanem od nich už nič. Čo sa týka odvodov do zdravotnej a tak to mi nevedela poradiť, vraj záleží či mám vybavené nejaké dôchodkové či čo v sociálnej poisťovni. Neviete mi niekto poradiť ako to je a čo treba všetko vybaviť?
dik
29. júl 2009 o 10:22  • Odpovedz  • Páči sa mi to
anandrea,
súhlasím, že za 9/09 ešte RP dostaneš v plnej výške (vyplatené v 10/09, bude už trochu vyšší ako teraz). Za 10 ani 11/09 už nárok mať nebudeš.
Ak bude dieťa chodiť do konca oktobra 2009 do škôlky na max. 4hod, tak môžeš byť zdr.poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, teoreticky myslím, že v 9/09 by nevadilo ani keby chodilo dieťa na celý den, lebo vtedy do 30.909 si poberatel rodič.príspevku. No to nezaručujem.
No ale vlastne ty si aj zametnanec, tak to neviem, či mení alebo nemení situáciu, lebo mi je dosť nejasné ako je to v prpade čerpania RD ak dieťa chodí do škôlky.

Dôchodkovo by si mala byť poistená štátom max. do 1.9.09, lebo od 2.9.09 už dieťa chodí do škôlky a to už podmienky nesplnaš. Predpokladám, že si si sama dávala prihlášku na dôch. poistenie, lebo predpokladám si už nastupovala na MD po 1.8.06.
29. júl 2009 o 13:59  • Odpovedz  • Páči sa mi to
Tvoj príspevok