Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Som na maródke a dostala som výpoveď

mirka2711
19. jún 2015

Pekný den Vam prajem,potrebujem poradit.
Bola som zamestnana od 14.10.2013 v podniku ako chemicky laborant,
zmluvu som mala uzatvorenu na dobu určitu - do skončenia PN zamestnankyne ktoru som zastupovala.
Vo februari 2015som odisla na dlhodobu PN pretože som otehotnela a kvoli mojmu źdravotnemu stavu som na rizikovom tehotenstve,teraz 19.6.mi volali z personalneho že si mam prist pre výpoved z toho dovodu že pani ktoru som zastupovala sa vracia na svoje povodne miesto.Ja na MD nastupujem až 8.10.2015.Baby potrebujem poradit ako dalej postupovat,co mam teraz robit,mam pravo na materse od zamestnavatela....DALEJ sa mam hlasit na urade prace ?vobec netušim ako mam postupovat prosim poradte 🙂

sobicatko
19. jún 2015

ak som to správne pochopila, tak ti ani nemuseli dať výpoveď - pretože ty si len na dobu určitú - na zástup pani počas MD. Ak sa skôr vrátila, nemáš oochrannú dobu ☹ mrzí ma to

vierkac
19. jún 2015

Co je to za blbost? Bud su nekompetentni na personalnom a zle naformulovali pravny ukon alebo si zle porozumela. Kedze sa pani vracia na svoje miesto, tebe proste pracovny pomer skonci. Nejedna sa o vypoved.
Matersku nedava zamestnavatel, ale Socialna poistovna! Ak mas za posledne 2 roky odpracovanych 270 hodin, narok na matersku mat budes. Normalne sa nahlas na urad prace.

mirka2711
autor
19. jún 2015

dakujem Vam za nazory 🙂

evittam
19. jún 2015

@vierkac Nie 270 hodín ale dní.... 😉 🙂

mirka2711
autor
19. jún 2015

pochopila som evittam 🙂dakujem

vierkac
19. jún 2015

@evittam jaaaj, jasne! Preklep 🙂

jama16
19. jún 2015

@mirka2711 ked si na PN tak sa na ziadny urad prace nenahlasuj.ja som to mala takto isto.Mala som zmluvu na dobu urcitu,ale predtym som isla na marodku a tak som cele tehu a teraz uz som na materskej 🙂

gapa
19. jún 2015

@mirka2711 súhlas s jama, ak ti skončí pp počas PN/poberania nemocenského, tak ťa na upsvar nezaevidujú počas pn. Len ak by ti pn skončila, tak do 7dní treba ísť na UP. Treba ale vedieť, že ti vznikne nárok na materské presne 6týž. pred termínom, čo lekár napíše do žiadosti o materské, ani o den skôr, aj ked by si bola na rizikovom až do nástupu na MD, nevznikne ti nárok na materské 8týž. pred termínom. Lebo ak netrvá nem.poistenie v den požiadania o materské(nástupu na md) ale uplatnuješ si nárok na materské v tzv. ochrannej lehote po ukončení nem.poistenia, tak nárok na materské vzniká presne 6týtž. pred termínom, vid Zákon o sociálnom poistení § 50.
Tiež si nezabudni do 45dní od pôrodu podať na soc.poistovni prihlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, aby si bola dôchodkovo poistená od pôrodu (od ukončenia pp do dna pred pôrodom dcôh.poistená nebudeš).
Asi vieš, že nárok na podporu mať po ukončení poberania rodič.príspevku nebudeš. MOžno ak by si sa zaevidovala na úrade skôr a po nástupe na md sa prihlásila na dobr.poistenie a odhlásila posl. dnom poberania materského.... ale to sa nepýtaš, tam aj záleží od zákonov, čo budú potom platiť.
A to jej trvala pn od 14.10.2013 až doteraz?

mirka2711
autor
20. jún 2015

Nie je trvala Pn od 14.10.2013 ale od 1.4 tohoto roku 😄dakujem Vam za pomoc

Tu začni písať odpoveď...

Odošli