Som povinná zamestnávateľa oboznámiť so svojím stavom?

lulu939075
31. júl 2009

Pred tromi dňami som dostala materskú knižku, a som nezamestnaná, som vedená na úrade práce, musím na úrade oznámiť že som tehotná? A chcela by som sa zamestnať, v takomto prípade som pri nástupe do zamestanania povinná zamestnávateľovi oznámiť že som v druhom stave?

suem
31. júl 2009

lulu myslim ze si povinna tehu oznamit, nakolko to je velmi dolezita informacia.
Neviem akoby sa k tebe zamestnavatel zachoval, kebyze mu taketo nieco zatajis (dlho sa to tajit neda 😉 )
bral by to ako podraz z tvojej strany a zbavil by sa ta cim skor.
A je to maximalne drze v takychto veciach klamat, obdobne ako o akychkolvek zdravotnych obmedzeniach a pod.

danu
31. júl 2009
bebel
31. júl 2009

Nie si povinná,ale máš z oficiálneho oznámenia len výhody, samozrejme až po sk. dobe..... 😎

gapa
31. júl 2009

lulu,
na UPSVaR nie je dôvod to oznamovať, až nástup na MD alebo PN. Inak z toho aj tak nemáš žiadne výhody. Zamestnávatel by sa na to ani nemal pýtať. Ak mu to neoznámiš, tak nemáš výhody plynuce zo zákonníka práce (napr. návštevy lekára bez obmedzenia 7dní v kalend.roku, ) Ale povinnosť, ak to nejako nesúvisí s tvojou činnosťou (nosenie ťažkých vecí, chemikálie ...) nemáš. Je to ťažké rozhodovanie, tiež som sa toho obávala. Samozrejme je malá pravdepodobnosť, že po oznámení tehotenstva s tebou v skúšobnej dobe neukončia PP.

cheerlady
31. júl 2009

oznamovat zamestnavatelovi akekolvek skutocnosti o svojom zdravotnom stave NIE SI povinna, je to stanovene v zakone a zamestnavatel ani nema pravo sa na to opytat! 😉 otazne vsak je potom to,ci to na tebe nespozoruje sam skor ako bude po skusobnej dobe 😖 ja som tiez teraz v takej situacii,lebo robim docasne u manzela a teraz som chcel ist do "normalnej" prace,ale kedze dnes som zistila,ze som asi tehu ( 😀 ),tak sa mi situacia troska skomplikovala... ☹

andrejusa
31. júl 2009

ahojte. Mám zmluvu na dobu neurčitú, ale takú zvláštnu šéfku a dnes ma chcela prepustiť, lebo sa nám s kolegyňou prekryli dovlenky... snáď to neurobí, lebo som jej povedala, že až po treťom upomenutí ma môže prepustiť. Teraz som na začiatku 11 tt. a ešte nevie že som tehuľka, no bojím sa, že keď to zistí, udá dôvod môjho prepustenia práve tú dovolenku, alebo už čokoľvek. Preto sa pýtam, čo mám urobiť? mám jej to povedať po nejakých pár týždňoch povedať a bude chránená, alebo jej to nepovedať... ??? neriskujem tým, že ju ešte viac naštvem? a neviete náhodou ako je to so zvýšenou materskou? dnes som počula, že by sa mal od januára už na 100% zvyšovať na 8000sk?

emjee
31. júl 2009

andrejusa pekne po poriadku:
"prekryli sa nam dovolenky" - to predsa nie je dovod na vypoved, dovolenky ti predsa schvaluje nadriadena a ak sa vam prekryli, tak vam ich nemala schvalit, ked jej to teraz vadi 😝
si v skusobnej dobe? ak nie, tak urychlene pisomne oznam svoje tehotenstvo - podotykam pisomne! - najlepsie je dat to na papier a ten odniest na personalne s tym, ze si urobis aj kopiu tohoto oznamenia aj s podpisom preberajucej osoby - a potom ti moze mila sefka vies co 😀 (zo zakona si chranena ako tehulka len ak to oznamis pisomne)
ak si v skusobnej dobe, tak vyckaj, kym ti skusobna skonci, snaz sa tehotenstvo utajit a po skonceni skusobnej hned pisomne oznamit
zvysena materska - materska je 55% hrubeho platu a dostavas ju 28 tyzdnov, potom dostavas uz len rodicovsky prispevok do 3 rokov dietata vo vyske momentalne 159 eur, slubuju ho zvysit, ale sluby sa slubuju ... pozri temu https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

mimkaa10
1. aug 2009

andrejusa - súhlasím s emjee, vystihla všetko, čo som chcela napísať

lulu - povinná nie si, ale byť na mieste takto odrbaného zamestnávateľa, počas skúšobnej doby máš padáka, prípadne ak by si stihla vydržať po koniec skúšobnej doby a mala dobu určitú (čo je bežná prax) tak by si ju učite nemala predĺženú. Myslím si, že korektnosťou v tomto prípade ďalej zájdeš.

andrejusa
1. aug 2009

emjee... to je trochu komplikované s tými dovolenkami. My sme obidve kolegyne vedeli ako máme dovolenku, ale jej sa ten koniec prekryl s mojim. Problém je, že teraz musí byť dva dni totálne zatvorený obchod a z toho robí strašné stresy. Tak chápem, aj mňa by štvalo, že by som prišla o tržby, ale hneď začala s výpoveďami, lebo že to je hrubé porušenie pracovnej disciplíny. Ja som jej povedala, že porušenia musia byť tri aby ma mohla hneď na fleku vyhodiť, tak spozornela, že sa do toho asi vyznám... len ide o to, že keď už je pre toto na nás naštvaná a keď ešte zistí, že som tehulka, aby nezačala hľadať naschval dôvody a porušenia disciplíny... takže mi radíš, aby som jej to povedala čím skôr a tým pádom sa na to vzťahuje nejaký zákon, podľa ktorého ma nesmie prepustiť? ale ak si nájde nejaký dôvod, tak asi môže nie? trebárs tri tie porušenia, ona je divná!!! to ju nepoznáš, ona bude hľadať a vymýšľať, dokým niečo nenájde a to aj také somariny, nad ktorými by sa druhý ani nepozastavil. Mám zmluvu na dobu neurčitú a už po skúšobnej... ak si vypýtam ten papier od dr. môže mi ho podpísať akurát tak ona, ona nemá také že kanceláriu, alebo tak, kde jej sedia účtovníčky, alebo už ktokoľvek, kto by mi to mohol podpísať za ňu. A čo ak mi ho nepodpíše? no ja vôbec neviem čo robiť. Možno keď jej ho dám, tak mi povie, že mala práve v úmysle ma prepustiť... môžeš mi prosíííííím ešte poradiť??? fakt neviem kudy kam a som nešťastná. ďakovala 🙂

tin007
1. aug 2009

andrejusa ak uz mas tehotensku knizku a myslis si, ze bude vymyslat co sa tyka tvojho oznamenia tehotenstva, tak to urob tak, ze jej odfot prvu stranku (tam je tvoje meno, rc a tusim aj peciatka dr) a posli jej to doporucene s dorucenkou do vl. ruk a strucnym oznamenim - staci jedna veta. ak neprevezme, tak je to jej problem, ty budes mat dokaz (ak by ta chcela prepustit a pod.), ze si to preukazatelnym sposobom oznamila. oznamenim tvojho stavu sa budes sucasne legalne chranit pred tym, aby ti zacala zneprijemnovat zivot napr tym, ze budes musiet nosit tazke veci, robit nadcasy, vikendy a pod. a hlavne budes v podstatne silnejsej pozicii pred vypovedou bez udania dovodu. no a co sa tyka hrubeho porusenia, tak tam by si musela mat tusim tie 3 priestupky a tie by ti mali byt oznamene pisomne, takze to, ze ti ona oznamuje ustne, ze ti dava vypoved z dovodu hrubeho porusenia, je iba jej zastrasovacia taktika. ak sa nemylim (ber to s rezervou), tak hrube porusenie je napr. zistenie alkoholu na pracovisku, sprenevera, nejaky umyselny trestny cin (zeby si naschval rozbila obchod a pod.), urcite nie taka prkotina, ze sa vam dovolenky kryju. ved ako to bolo, nahlasila si vopred, ze v tom a tom termine chces volno a ona suhlasila? ak hej, tak je blba ona, ze teraz ma tie 2 dni volno aj ona. nenechaj sa zastrasit, a urcite nepristup na dohodu o ukonceni prace, ci iny sposob rozviazania prac. pomeru.

emjee
1. aug 2009

uplny suhlas s tin007 😉