Štátna jazyková skúška C1

lila90
2. sep 2019

Ahojte,
chcela by som si urobiť SJS z angličtiny na úrovni C1. V testoch mi táto úroveň vychádza a angličtinu používam v práci každý deň. Chcem sa Vás ale opýtať, ak s tým máte skúsenosť: kde ste robili a aké to bolo. Skúšajúci boli v pohode? Nerada by som natrafila práve na tú najhoršiu sekeru pod Slnkom :D Na nete som k tomu nenašla žiadne detailnejšie informácie, len vágne zadané témy a možnosť ísť do ročného prípravného kurzu 🙂
Ďakujem za každú informáciu 🙂

lula313
2. sep 2019

@lila90 a čo tá motivuje, aby si si spravila statnicu? Ak by som opatovne riešila, aku skúšku si spravit, tak by som určite šla zase do cambridgeskeho certifikátu, ktorý má podľa mna dalekorozsiahlejsie uplatnenie a uznanie, či v profesiách doma alebo v zahraničí. Ja som si ho robila a aj som chodila na ročný prípravný kurz, ktorý mi veľmi pomohol, nakoľko sme riešili typy cvičení z konkretnej učebnice, ktoré sa potom na skúškach objavili. Ono to nie je len o znalosti, ale aj technikách, ako najrychlejsie vyriesit jednotlive úlohy napr. Taký skimming. To, že používaš AJ v praci, ešte nemusi znamenať, že ju ovládaš dokonale-aby som ti to vysvetlila, v praci používame len určitý okruh fráz, využívame rovnaku terminológiu, zatiaľ čo na skúškach sa môžu vyskytnúť rôzne témy(od klimatických zmien až po terminológiu z oblasti medicíny) a keď napr. Nemas zmaknutu slovnú zásobu z “trestných činov”, nemusis vediet správne do cvicenia doplnit slovíčka ako burglary, či larcany a pod. Rovnako small talky s cudzincami(zahraničnými kolegami) sú tiež len na takej povrchnej urovni. Tieto skúšky sú práve o preverovaní, či anglictinu skutočne ovládaš, takze sú plne chytakov, aby naozaj pretriedili ľudí, ktorí rec poznajú a ktorí nie.

lucyluv
3. sep 2019

Záleží veľmi kam ideš. Ja som bola v jazykovke, potrebovala som vtedy len papier C1 a to boli také skúšky, že ozaj si len zaplatíš a urobis, žiadny problém, myslím, že reálne som skôr bola B2. Ale inak C1 je už podľa mňa dosť náročná úroveň, neskôr som chodila na predpripravu na univerzitu Komenského, tam majú niečo také ako centrum ďalšieho vzdelavania, chcela som potom reálne dobehnúť vedomosti, čo som mala na papieri a teda všetci na hodinách riadne makali, čo sa pripravovali na statnicu 🙂
Ale osobne si tiež myslím, že tento papier nijak nepotrebuješ k ničomu, skôr iný certifikát si urob, čo je aj vo svete známy. Ja som potrebovala skúšku k tomu, aby mi dali titul na výške, mali sme na vyber si jazyk urobiť externe.

cattleya22
4. sep 2019

Štátna jazyková skúška sa ti oplatí iba ak chceš učiť. Inak by som ti odporučila certifikáty, ako spomínali vyššie. Ja som ŠJŠ robila v KE a pohodka, najviac dal zabrať preklad. Ak máš nejaké konkrétne otázky, pýtaj sa 🙂

kasokri
4. sep 2019

@cattleya22 ahoj, pridám sa. Ja by som chcela základnú js v ké. Momentálne som na úrovni b1. Ako dlho sa venovať, angline aby som to zvládla?

katarinavav
4. sep 2019

@lila90 ahoj ja som si robila nemčinu c1 a chodila som rok na kurz kvôli gramatike témam a vlastne doteraz neľutujem .bolo milé sa vrátiť do školy .pokial si chceš vybaviť pečiatku je to veľmi dobrý spôsob ju získať .ja som konkrétne chodila v Žiline a výborná profesorka aj kolektív !👍👍

cattleya22
4. sep 2019

@kasokri ahoj a oplatí sa ti základná? Ja by som pridala a urobila si rovno všeobecnú. Ako dlho? Ťažko povedať, ja som na kurz nechodila, učila som sa doma a zamerala som sa presne na tie cvičenia, čo sú na skúške. Intenzívne asi 3 mesiace, ale už som bola cca B2/C1. Ak máš čas, odporúčam chodiť na kurz. Veľmi to pomôže. Keď ťa niečo zaujíma, kľudne napíš 🙂

lila90
autor
4. sep 2019

Ahojte ešte raz a ďakujem za odpovede 🙂
kvôli práci (štátna správa) potrebujem práve túto jazykovú skúšku a neteší ma to vôbec. Radšej by som si urobila niečo, čo poznajú aj v zahraničí. Stačila by mi B2, ale keď som si robila viaceré skúšobné testy na nete, vyšla mi úroveň C1, preto uvažujem ísť rovno na takú. Pri štátnici sa ale bojím hlavne tých otázok z reálií - história anglicky hovoriacich krajín, školstvo, literatúra... predstavujem si, že toto oni cvičia ten rok, čo majú prípravný kurz, ale ja už na kurz nemám čas. Preto som chcela vedieť vašu skúsenosť, že nakoľko sa tie reálie berú vážne, z akých materiálov sa vám dobre pripravovalo, akú ste mali komisiu... mám pred tou skúškou veľký rešpekt 🙂

cattleya22
4. sep 2019

@lila90 neviem odkiaľ si, ale v KE to bolo v pohode, až ma to prekvapilo. Najviac mi dal zabrať preklad, ústna bola v pohode. Niekde možno mám aj materiály.

vevesh
4. sep 2019

@lila90 tak sjs na jazykovke, na vs a na cambridge su obrovske rozdiely- je to ako nebo a zem. Na jazykovke stacili realie a nejaka literatura, maly pokec s lektorom o politickom vyvoji/pocasi/ekonomike, gramaticky test (klasika z oxford/cambridge ucebnic) a pohodka. Na VS to bol iny masaker- toto aj s pripravou nedal hocikto. Vysoko terminovy text na preklad, teoria z gramatiky vysvetlena do podrobna , "small talk" o vyvoji vesmiru ci pouzivanie novych medicinskych technologii a pod. A cambridge je taky zlaty stred- stacila ucebnica grammar in use, rozne doplnovacky, listening test a pokec s viacerymi lektormi s roznym prizvukom (dostala som kanadana, australcana a brita) a hlavne ziadny preklad. A vsetky skusky su uroven C1- takze tak🤷‍♀️

dkethe
4. sep 2019

Hm. Small talk o novych medicinskych technologiavh nedam ani poslovensky. :D
@vevesh

katarinavav
5. sep 2019

A náročnosť veľmi vysoká .prve kolo posluch s porozumením pokial to človek nedá nedostane sa ku prekladu ani k ústnemu teda pozostáva s troch časti .bez mojej b2 štátnice a ročnej prípravy by som to nedala

kasokri
6. sep 2019

@cattleya22 Dakujem. Si velmi zlata. Vieš, ja som na B1. Ked som chodila ja do školy, bolo to okolo roku 2000, ešte neboli kvalitní učitelia anj. A tak teda prd ma naučili. Všetko, čo viem viem len z medíí.... Rada by som si urobila aspon základnu šjs, chcela by som to na základnú školu. Na viac si netrúfam.

zuzana155
27. máj 2020

@cattleya22 ahoj. ja by som mala záujem o tie materiály na šjs, ak ešte máš. aj odkúpim...

cattleya22
27. máj 2020

@zuzana155 ahoj, napíš mi mail do súkromnej správy, dám to dokopy a ti pošlem 🙂

pjentkovamartina
7. okt 2020

@cattleya22 prosim ta pekne,myslis,ze je realne sa na nu pripravit sam doma?Bez tych kurzov?Najblizsia statna jazykovka je az v Ziline a ja som z Namestova,plus dve male deti🙃Mam vystudovanu vysoku skolu v Anglicku,ale predsalen tie realie a siahodlhy zoznam literatury....budem rada, ked mi povies svoj nazor.dakujem

cattleya22
8. okt 2020

@pjentkovamartina ahoj, napíš mi prosím súkromnú správu 🙂

sheyla
8. mar 2021

@lucyluv a kde si ty robila skúšky ďakujem

vevericka2020
5. sep 2021

@cattleya22 ahoj, ak este mas k dispozícii nejaké materiály, bola by som rada
Ďakujem

vevericka2020
5. sep 2021

@lila90 ahoj, bola si na tie štátnice prosím?

vevericka2020
5. sep 2021

@pjentkovamartina ahoj, dala si nakoniec štátnice? Diky

cattleya22
11. sep 2021

@vevericka2020 napíš mi prosím správu s mailom 🙂

ajka525
11. nov 2021

Ahoj @cattleya22 máš prosim ešte k dispozícii nejaké materiály z angličtiny na skúšku? Veľmi by si mi tým pomohla, ďakujem

aninka1981
16. máj 2022

ahojte, boli ste prosím niekto aktuálne na štátnej skúške z AJ ? Chcela by som ísť na jeseň ako samouka, ale úprimen neviem kde začať 🙂 Vopred veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek reakciu.

vevericka2020
16. máj 2022

@aninka1981 bola som v NR v EKU inštitút, no myslím, že všade to majú inak, sylaby sa presne nezhodujú, tak si najprv vyber, kde chceš robiť státnice a v danom inšitúte sa informuj, aké majú požiadavky

aninka1981
16. máj 2022

Ďakujem, v BA v ŠJS - no príliš veľa okrem tých všeobecných info čo majú aj na webe mi nedali. Asi je pre nich atraktívnejší študent v kurze 🙂

spicy19
11. jún 2022

ahojte, plánujem ísť do KE na prípravný kurz na štátnice. Len mám otázku, či to niekto neplánuje taktiež. A rada by som sa informovala, kolkokrát do týždňa prebieha online kurz a akým štýlom sú tieto kurzy vedené. Ďakujem.

martinkaa83
17. júl 2022

@spicy19 Ahoj, chodíš na ten prípravný kurz do KE? Ak áno.,tak kde a si spokojná? Ďakujem

spicy19
17. júl 2022

@martinkaa83 Ahoj, začnem od septembra prípravný kurz v KE. Ja som sa prihlásila na prípravný kurz na štátnicu B2. Zápisy už prebiehali, cena kurzu je 245€ na celý školský rok.

kasokri
19. júl 2022

@spicy19 ahoj a na akej úrovni anj si, ak sa môžem spýtať?

spicy19
19. júl 2022

@kasokri B2, a ďalši rok chcem pokračovať na C1, ak sa bude dať.