Štátna správa - skúsenosti s prácou a pohovormi

alexandramaria
18. sep 2014

Dievčatá, píšem sem, lebo všetky diskusie o ŠS už sú za zenitom a pochybujem, žeby sa niekto ozval.
Máte skúsenosť s pohovormi, prácou v štátnej správe ? Všade čítam, aké je to naprd, a preto ma zaujímajú konkrétne skúsenosti, nie JPP, jedna pani povedala...dostala som pozvánku na výberové konanie na okresný úrad. Sama som zvedavá ...

hokaido
18. sep 2014

Mám skúsenosť. Väčšinou proforma. Musia vyhlásiť výberko ale väčšinou je miesto obsadené. teda na 90% ak neurobíš test lepšie ako tá čo tam už 2 mes. robí. Robia to tak, že prímu niekoho známeho..ten tam robí tak 2-3 mes. vyhlásia výberko a zlegalizujú jeho prijatie 🙂

lucy125
18. sep 2014

Ja som tak bola 10r dozadu,vyhlasili vyberove konanie boli sme v inom meste na skušky,vybrali a o 2r zase skušky ako si na tom a podobne,kto neurobil dostal vypoved.ja tam ešte stále robim,konkretne na policii (nie policajtka)

zara0201
18. sep 2014

@hokaido Som živý príklad že sa dá do verejnej správy dostať aj úplne bez známostí, čisto na základe výsledkov výberového konania.

sunnyfunny
18. sep 2014

Suhlasim so zarou,mne sa to tiez podarilo.Ale patrim asi k tomu 1%,pretoze je to inac o znamostiach!Skoda,lebo je kopec sikovnych studentov,co na to maju.Verim,ze aj Ty!Drz sa,nech to klapne.

lucik194
18. sep 2014

zavisi ci je to miesto verejna ci statna sprava, verejna sa dostanes v pohode, tam su aj nizsie platy statna je v mnohych pripadoch ako je to napisane v 1 prispevku, robila som aj vo verejnej aj v statnej (statna ma lepsie platy)

lorela
19. sep 2014

@alexandramaria Neváhaj a určite choď! Niet nad vlastnú skúsenosť...

Všetko má svoje pre a proti, a má ich aj "byť zamestnaný v štátnej správe".
Rovnako ako predchádzajúca prispievateľka sa stotožňujem s tým, že na dobré miesto v ŠS sa dá dostať a zotrvať čisto vďaka vlastným schopnostiam.
No viem aj mnohých "dosadených". Ale čo, v súkromnej sfére nie sú?

carrie4
19. sep 2014

@lucik194 ja som robila vo verejnej aj statnej a mam opacnu skusenost...vo verejnej boli vyssie platy, ale zavisi asi od uradu
Na oba som sa dostala cez prijimacie pohovory a nikoho som nepoznala...ale musim povedat, ze po vyske som absolvovala velmi vela prijimacich konani do statnej spravy a nula bodov 🙂...dolezite je, aby na dane miesto nemali vybrateho kandidata vopred a urcite treba skusit, dalsia skusenost naviac

evina313
19. sep 2014

@lucik194 no neviem, ja som robila v statnej, teraz som vo verejnej a tu mam lepši plat 😉

melleanor
19. sep 2014

A ako je to s platom v ŠS? Mam ist na pohovor v pondelok na moj dreamjob, ale, nech sa nikto neurazi, tabulkovy plat je len nieco cez polovicu toho, co mam teraz... Ma zmysel si pytat plat nad tabulku?

lucik194
19. sep 2014

no ja musim povedat ze vdaka osobnemu mam rozhodne lepsi plat v statnej ako vo verejnej som mala 😉 myslim ze rozdiel 250€ je dost velky

perdiem
19. sep 2014

Nie, v štátnej správe sú tabuľkové platy, viac na začiatok nedostaneš, po troch mesiacoch ti môžu dať osobný príplatok, ale to na obyčajných miestach sláva nebýva, väčšinou je od 50 do 100€. Niekedy naň však môžeš čakať aj podstatne dlhšie, ja som sa za dva roky nedočkala:-/ Avšak s odpracovanými rokmi sa ti plat zvyšuje o 1% ročne. Takže možno po 25 odpracovaných rokoch v štátnej správe budeš mať taký plat ako máš teraz. Ak samozrejme nepostúpiš vyššie alebo miesto o ktoré dá uchádzaš nie je naozaj veľmi lukratívne.

alexandramaria
autor
19. sep 2014

Dievčatá dakujem vam. Je faktom , ze tam uz vraj jedna pani robi na docasnej službe, co ma odrádza...ale tak pojdem skusit...
@perdiem
@lucik194
@melleanor
@evina313
@carrie4
@lorela
@lucik194
@sunnyfunny
@lucy125
@hokaido

sunshineka
19. sep 2014

@alexandramaria robim v statnej sprave,nuz co ti poviem.s pohovormi je to tak,ze dopredu je jasny vitaz.oni vacsinou zoberu niekoho na zastupovanie a potom sa vypise vyberove a automaticky je ten clovek prijaty.ale za skusku nic nedas.platovo je to katastrofa.od 350 do 450€.platovo nepostupujes.davaju osobne priplatky,ale len smiesnych 10€ k platu.mozno na okresnom urade maju viacej,neviem ako to tam funguje.na druhej strane pre matku s detmi je to idealne zamestnanie.kedykolvek mozes ostat doma na marodke s detmi alebo ist na PN,zobrat si dovolenku.keby boli platy adekvatne,tak by to bolo pre zenu idealne zamestnanie

sunshineka
19. sep 2014

@lucik194 vo verejnej su vyssie platy.

sunshineka
19. sep 2014

@alexandramaria nuz tak potom tam pojdes zbytocne,lebo oni robia vyberove koli tomu,aby ju mohli legalne prijat.ona ma instrukcie,co sa bude diat.ale urcite chod a ber to ako skusenost.budes v zozname a ked budu potrebovat dalsieho cloveka,mozu ta kontaktovat.aj sa ucis zakony?

alexandramaria
autor
22. sep 2014

@sunshineka ahoj 🙂 pravdaze sa učím zákony, som pravnik, takže mnohé tie zákony som len letmo prebehla, lebo som nadupana este zo skoly . Dokonca mám aj prax v oblasti o ktorí sa uchadzam na OÚ. Perfektne hovorim anglicky aj rusky. Neskutočne ma vytaca, ze tam mám figurovať iba ako pesiak a prijmu zenu ktora o katastri nevie nic a na pc ani tuk..☹ je to strasne nespravodlive...

diskutujuci
22. sep 2014

@alexandramaria ahojky napíš mi email napíšem ti viac

alexandramaria
autor
22. sep 2014

@diskutujuci pokojne napis do IP, slúži presne na to 🙂 budem cakat 🙂

sunshineka
22. sep 2014

@alexandramaria tak pravnik toho o katastri tiez vela nevie.zalezi,na aku poziciu sa hlasis.ci na pravne oddelenie alebo technicke.a s tovjimi vedomostami ta je tam skoda.

alexandramaria
autor
23. sep 2014

@sunshineka hlásim sa na katastrálny odbor. Oddelenie technické a poskytovania informácii ...

sama som zvedavá, ako to bude prebiehať ...

mimikas
23. sep 2014

Ja som tiez zivy priklad toho ze sa da do statnej spravy dostaj a normalne za zaklade pohovoru, ak chces vac info pis IP

sunshineka
26. sep 2014

@alexandramaria tak na technicke oddelenie nemas prislusne vzdelanie.tam beru ludi,ktori maju odbor geodezia.s tvojim vzdelanim by si sa mala hlasit na pravne oddelenie,pretoze si neviem predstavit ako sa chces vyznat v operate a presetrovat operaty,ked nemas geodeziu

lalinko2010
26. sep 2014

@lucik194 ahoj, vo verejnej správe sú nižie platy ako v štátne správe? to fakt? ja viem tak že je to opačne, ja robím v štátnej správe už 10 rokov, kamarátka robí vo verejnej správe a má oveľa lepší plat ako ja a to mám vysokú školu.

@alexandramaria v štátnej správe sú miesta dopredu obsadené, ak niekto robí na mieste na ktorom je vypísané výberové konianie, tak ten tam aj zostne robiť, aj prejde výberovým konaním, som živý príklad, tak isto aj moja kolegyňa.
v roku 2004 som nastúpila, v roku 2005 som mala na to miesto výberové konanie v marci a v novembri som robila skúšku na stálu službu, dovtedy som bola v dočasnej službe.
ale držím ti palce.

majka2508
30. sep 2014

@zara0201
@sunnyfunny
@mimikas Ak môžem vedieť, dostali ste sa hneď do stálej al. len do dočasnej. Ďakujem za odpoveď! 🙂

mimikas
30. sep 2014

@majka2508 ja hned do stalej

jenn44
2. okt 2014

Baby,ja som z toho platu normálne v depke...rok a pol na zástupe,6 platová trieda s VS....vyhliadky žiadne...dajte tipy ako sa dostať k lepšiemu prosím.

majka2508
8. okt 2014

@jenn44 to je do plaču s tými platmi.

jarecny
8. okt 2014

Ako sa pripraviť na pohovor rozoberám na jednom e-booku: Ako zarábať viac?
Mali sme aj kurz Predaj sa na pohovore v Banskej Bystrici, ale v e-booku su niektoré pravidla poznamenané.
Myslím si že tam nájdete čo hľadáte.
Momentálne sa dá ešte stiahnuť ZADARMO, na webe: http://www.suvko.sk/e-book/stiahni-e-book 🙂
Pekný deň prajem všetkým 🙂

jenn44
9. okt 2014

@majka2508 maji, ale to uz je totalna bieda, budem v priebehu par rokov zarabat 600e v čistom??? uz som zufala...

sunnyfunny
23. okt 2014

Do stalej,ale aj tak som odisla potom do zahranicia,takze pre mna bola docasna 😉