Sú tehotné ženy chránené proti výpovedi?

dahlia23
27. aug 2006

Chcela by som sa spýtať, ako to je s nami, tehotnými ženami? Sme nejakým spôsobom chránené pri výpovedi zo strany zamestnávateľa?
Do práce som nastúpila 1.6.2006, plynie mi 3-mesašná skúšobná doba. Od 6.8.2006 som PN a tehotná. PN budem min. do 25.9.2006. Viem, že skúšobná doba sa predlžuje o čas PNky. Len by som chcela vedieť, či po nástupe do práce môže so mnou zamestnávateľ rozviazať pracovný pomer v skúšobnej dobe.

zuzzuli
2. jan 2007

anicek skusim ti to zistit cez znameho 😉 dam ti co najskor vediet

alex21
3. jan 2007

Anicek - zamestnavatel ta nemusi zobrat spat. Nemohol by ti dat vypoved keby si mu to oznámila písomne a predložila lekárske potvrdenie ale to všetko by sa muselo udiať ešte za trvania pracovného pomeru. Toto sa týka len výpovede a nie skončenia pracovného pomeru v skušobnej dobe. V skušobnej dobe ti môže dať výpoveď kedy koľvek.
Skôr by som videla problem v tom, že spomínaš že sa menil len názov firmy. Ak sa menil len názov tak ste vôbec nemali mat skoncenie prac. pomeru a nasledne novu zmluvu ale len oznamenie o zmene nazvu firmy a mali bežať vaše pôvodné zmluvy. Ale na toto by som vedela viac odpovedať keby som vedela presne čo sa vo vašej firme udialo a ci ste dostali výpovede alebo dohody o skončení prac. pomeru.

adetka
3. jan 2007

anicek... nie som pravnicka... ale mam pocit, ze ta uz nemusi zobrat spat... a ani, ze urobil chybu... jednoducho si to velmi sikovne zariadil... kedze ste vsetci podpisali rozviazanie pomeru s firmou so starym nazvom... a nasledne podpisali zmluvy s novym a so skusobnou dobou... mate smolu... najma ty... co ma mrzi...

aj mne jeden z byvalych zamestnavatelov menil nazov firmy a tiez sme podpisovali nove zmluvy... ale trvali sme, ze tam nesmie byt skusobna doba, nakolko si nas uz tento zamestnavatel vyskusal v minulosti...

anicek
3. jan 2007

Alex21, pozerala som sa na výpovede, ktoré som dostala. Takže zo starej firmy sme dostali ukončenie pracovného pomeru dohodou podľa §60 k 30.09.06 a následne novú pracovnú zmluvu na dobu neurčitú so skúšobnou dobou tri mesiace. No a vlastne potom to nešťastné ukončenie pracovného pomeru dohodou v skúšobnej dobe podľa §72 k 31.12.06. Aníček 😨

alex21
3. jan 2007

anicek - co na to povedat. Zamestnavatel proste vedel co robi. Takto sa ta legalne zbavil a vôbec ti nemusi vyplatit ani odstupne a nema ani ziadne ine povinnosti. 😖 Je mi to luto ale mas smolu. V skusobnej dobe ti môze dať výpoved aj ked si tehotna zistovala som to kvôli sebe lebo tiez chciem otehotniet a mala som moznost zmenit pracu. Novu zmluvu by som dostala so skušobnou dobou a verím tomu, že ak by som otehotnela zamestnavatel by to zneužil.
Dobrá správa pre teba je, že budeš mať nárok na materskú. Teraz sa chod zaevidovať na úrad práce aby si dostala aspoň podporu. Ak sa nemýlim tak tá je 6 mesiacov a potom pôjdeš na materskú.
Držím palce abi ti všetko dobre dopadlo.

janaja
5. jan 2007

ahoj anicek, stou vypovedou to mas zrejme uz vyriesene, ale urcite nezabudni ist na urad prace, alebo sa ako dobrovolne nezamestnana prihlasit na soc. poistovni ako platca nemocenskeho poistenia, inak by si mohla mat problemy s materskou, mne to teraz zistuju, buduci tyzden by som mala mat odpoved, dam vediet, tie zakony sa strasne rychlo menia. 😒

alex21
5. jan 2007

anicek nech ta nenapadne sa rihlasit na dobrovolne platenie nemocenského. Teraz je taky zakon, ze ak sa prihlasis ako dobrovolny platca tak sa ti zacne ratat poistne odo dna prihlasenia odznovu a budes musiet splnit podmienku 270 dni platenia do dna pôrodu a to nestihnes. Ty si ju splnila este zo zamestnania.
janaja - nic vzlom ale tvoja informacia ohladne dobrovolneho prihlasenia je zla 😠

janaja
5. jan 2007

ahoj alex21, prave preto som pisala nech si to prezisti, mne na soc. poist. povedali, ze tych 270 dni spatne od nastupu na matersku musi byt zaplatenych, nie ze u posledneho zamestnavatela a anicek tam asi nepracuje ked jej skoncil prac. pomer, takze nieco urobit musi, jasne ze najlepsie je urad prace, ale treba to overit, ja som sa zatial rozpravala s pravnickou a soc. poist. mi ma dat vediet, tak dam potom vediet. 😖 co sa tyka tym vypoctom vysky materskej to jej povie soc. poist. z coho sa jej to bude teraz ratat, ale prerusit platenie do soc. poist. by nemala, inak asi strati narok na matersku!

alex21
5. jan 2007

Narok na matersku ma ten kto za posledne 2 roky pred pôrodom je nemocensky poisteny viac ako 270 dni. To je definicia naroku na materske Nikde sa nepiše, že to musi byť v kuse alebo že tych 270 dni je pred pôrodm. Pred pôrodom sa posudzuje obdobie dvoch rokov. Podla toho čo pisala anicek vyššie tak tu podmienku splna. V zamestnani dosiahla 270 dni. Materska sa jej bude ratat z mesiacov oktober, november a december 2006, pretoze to bola posledna doba platenia takzv. povinneho nemocenskeho. Ak sa prihlasi ako dobrovolny platca nemocenskeho automaticky sa jej doba z povinneho nemocenskeho prestane ratat a zacne sa jej ratat nova. Od poslednej novely zakona o soc. poisteni to takto rozdelili a posudzuju to ako rôzne typy poistenia aj ked je to jedno nemocenske.
janaja naozaj nic vzlom ja viem, ze kazdy sa snazi len dobre poradit. 😉

kaja238
15. jan 2007

Ahojte. U zamestnávateľa som mala pracovný pomer na dobu určitú. Otehotnela som,začala marodovať a oni mi napísali výpoveď, ktorú som podpísala a zaniesla na mzdové. Termín mám v máji a marodovať budem až do konca, takže výpoveď mi dať zatiaľ kým marodujem nemôžu. Takže pred odchodom na materskú keď tam zanesiem papier od doktora,počítam s tým že mi už tú výpoveď budú môcť dať a ja budem musieť nahlásiť sa na úrade práce a možno aj na sociálke,nôbec neviem ako to chodí.

alex21
16. jan 2007

Kaja kedy ti konci doba urcita. Tam je aky datum? Ak mas zmluvu na dobu urcitu neviem preco ti daval vypoved. Ale ak uz budes nezamestnana tak sa chod nahlasit na urad prace a tam ti aj povedia co este mas robit.

kaja238
16. jan 2007

V septembri mi skončila zmluva a na 31septembra mi už napísali výpoveď.

alex21
16. jan 2007

Kaja ja tomu nejak nerozumiem. Naco ti pisali vypoved ked ti skoncila zmluva. Ak je prac. zmluva na dobu urcitu tak sa vypoved nepise. Proste skoncí uplynutim doby na ktoru bola uzavreta. Este neviem odkedy si presne na PN. Prever si v robote ci ta nahodou neodhlasili v soc. a zdrav. poistovni k poslednemu septembru.

mirka4
22. jan 2007

bilushka ja som mala tiez problem so zmluvou, ale teraz mi povedali, ze so mnou rataju aj po materskej, takze mi predlzuju zmluvu na dobu neurcitu. Taka som rada. 🙂
denik nemozu ti stzri krt predlzovat zmluvu na dobu neurcitu, mozu max. tri krat potom s tebou bud rozviazu prac. pomer alebo ti daju dobu neurcitu. Alebo si kukni ako mate napisane v kolektivnej zmluve. A podla toho sa zariad. A ked ides na matersku nemaju pravo s tebou roviazat prac. pomer. To by porusili zakon. :

madi33
3. jan 2008

no..vidim ze uz skoro rok nikto nema ziaden podobny problem?
ja mam....a to....som SZCO - robim pre jednu firmu (ako by som bola zamestnanec ale som SZCO) - je to poradenstvo a pisanie projektov / ziadosti pre klientov tej firmy....
tato firma teraz ziskala peniazky na realizaciu jedneho velkeho rpojektu z EU - a tam ma prijali ako zamestnanca...mam prac. pomer na dobu urcitu (do nov. 2008) - uzavrela som ho 17.12.2007. Plynie mi 3 mesacna skusobna lehota asi....podla zmluvy hej...no
a teraz...budem vlastne robit pre tu firmu to co robim doteraz ale moj plat sa bude skladat z projektovych penazi ale nadalej ostavam na zivnosti a budem dostavat aj na fakturu "vyplatu"
co s mojim tehotenstvom? zrejme vydrzat do uplynutia skusobnej doby ze? a az potom pisomne oznamit zamestnavatelovi....lenze neviem ci to "nahodou" uz nebude vidno aj predtym.... :(
neviem kudy kam....pomoooooooc

bubinko83
28. jan 2008

Ahojte,vedel by mi niekto poradit? Dnes som oznamila v praci ze som tehu,mam potvrdenie ze nemam robit nocne zmeny.Nakolko mi bolo povedane ze firma ma musi prepustit,lebo je to trojzmenna prevadzka a ony niesu povinny mi to umoznit.Som po skusobnej dobe,ale aj tak mam strach,lebo oni si vzdy najdu medzeru v zakone.Babky poradte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A mozem vobec roit v noci? ☹

otrivinkajanka
28. jan 2008

ahoj bubinko no moc sa v zakonoch nevyznam,ale ja som tiez bola tehotna mala som potvrdenie od lekarky,ze nemozem robit tu robotu nech ma daju na inu poziciu a dali mi vypoved lenze ty si este pol roka chranena,ako tehotna po vypovedi to znamena,ze ti zamestnavatel bude platit matersku ja som tak isto mala musis ist na socialku a tam sa informovat co mas urobit ja som sa slahla na pn-ku do osmeho mesiaca a potom mi musel platit aj pn-ku a potom matersku ale urcite si to zisti na socialke cim skor tym lepsie lebo robia problemy

bubinko83
28. jan 2008

Otrivinkajanka,dakujem!!!Ja chcem ist tiez od zajtra na Pn,lebo mam robit v noci a nieje mi prave najlepsie.Ja viem ze by si nejaky ten paragraf nasli.A papier od gynekologa nachceli ani vidiet,ze v noci aj tak robit nemozem,tak ma budu musiet prepustit.Nechapem,to teotna zena nieje nijak chranena???

otrivinkajanka
28. jan 2008

ale si chranena tym,ze ked ti daju vypoved tak si chranena po vypovednej lehote tusim pol roka a ked mas odrobenych 270 dni tak mas narok aj na matersku ale radsej si to chod vsetko zistit na socialku tam ti povedia ake papiere tam mas doniest lebo aj tak ked pojdes na pn-ku musis ist do socialky ju odniest a tam sa porad

adicka111
28. jan 2008

bubinko83- práve naopak Zákonník práce dostatočne chráni tehotné ženy, keďže si tehotná, nemôžeš dostať od svojho zamestnávateľa výpoveď , si v tzv.ochrannej dobe, to znamená, že až do doby skončenia materskej dovolenky "požívaš" ochranu pred prepustením. Ak máte vo firme 3zmennú prevádzku, musí ti umožniť pracovať len cez deň, ak by ti dal výpoveď, máš jedinú možnosť a to obrátiť sa na súd s návrhom na neplatnosť výpovede, tam by si na 100% uspela a oni by ti museli vyplatiť celú ušlú mzdu. Zamestnávateľ však na teba môže ísť "obkľukou" a to tak, že ti dá podpísať dohodu o skončení pracovnéo pomeru, v tomto prípade, nič neporuší, lebo sa obaja "dohodnete" na skončení pr.pomeru. Ak máš nejaké otázky, kľudne mi napíš cez IP 😉
Mala by si oficiálne-písomne požiadať zamestnávateľa o preradenie na dennú prácu z dôvodu tehotenstva a on ti MUSÍ vyhovieť, ak nie, opäť sa musíš obrátiť na súd alebo na orgány BOZP.
Veľakrát však stačí povedať šéfovi- bola som u právnika a ten to bude riešiť....aspoň mne sa to veľakrát potvrdilo, že vtedy sa ich postoj zmení.....

bubinko83
28. jan 2008

Dakujem za radu!!!!!Ja som to vobec necakala,ze sa takto zachovaju.Je to nova firma a ja som prva tehu,takze asi v tom moc nevedia chodit.Fakt neviem

adicka111
28. jan 2008

alebo práve naopak, spoliehajú sa na to, že sa nebudeš brániť a akceptuješ ich požiadavky 😠 v každo prípade, ak by ti chceli dať výpoveď, povedz im, že Zákonník práce neumožňuje dať výpoveď tehotnej žene. na www.zbierka.sk v časti úplné znenia zákonov si kľudne pozri Zákonník práce /po prípade si vytlač tie § zo zákona, ktoré chránia tehotné ženy/, ak sa tak na nich pripravíš, uvidíš, že nebudú "vyskakovať". Ja mám bohužiaľ skúsenosti s tým, že firmy využívaj neznalosť zákona zo strany zamestnancov a preto to aj zneužívajú 😠

bubinko83
28. jan 2008

Urcite by som nic take ako vypoved dohodou nepodpisala.Ja viem ze oni zneuzivaju neznalost zakonov,ale bojimsa ze nieco vymyslia.Preto idem od zajtra naPN a uvidim co bude dalej.Adicka a ty s tym pracujes?????,

adicka111
28. jan 2008

pracujem 😉 ak budeš s niečím potrebovať pomôcť, kľudne mi napíš cez IP, niečo na nich "vymyslíme" 😉 držím palce!!!

bubinko83
28. jan 2008

OK,Dakujem ti velmi pekne,A to je co cez IP?Ja mam jeden problem ze moc sa neviem branit,ale teraz to budem musiet dokazat,hlavne kvoli tomu dietatku........ 😉

emjee
28. jan 2008

bubinko IP je interna posta, najdes ju v hornej casti stranky, alebo klikni na obalku so sipkou pri prispevku uzivatelky, ktorej chces ip poslat a system ta tam presmeruje

sendy23
14. máj 2009

ahojte chcela by som sa opytat a potrebujem aj poradit.Som tehotna uz 2 mesiace a som PN 2 mesiace pracujem v oblasti obchodu pracovnu zmluvu mam do 31,05 tym padom mi vcera prislo skoncenie pracovneho pomeru ale nadalej som vypisana dlhodobo co mam teraz robit zmluva je na dobu urcitu som v ochranej dobe????

lienocka235
14. máj 2009

ak je zmluva na dobu urcitu tak pracovny pomer konci urcenym dnom bez ohladu an to ci si tehu alebo nie.
ostavas normalne na dlhodobej PN predpokladam.

gapa
15. máj 2009

sendy, ak:
- máš splnenú podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokov pred pôrodom a
- do nástupu na MD (6týždnov pred PTP, pozor, nie 8!!!) ti od ukončenia prac.pomeru uplynie max.6mesiacov
tak budeš mať nárok na materské z tohoto ukonč.PP bez problémov.

nemocenské môžeš samozrejme poberať aj po ukončení PP zo SP. Len od 1.6.09 už nie si poistená nemocensky, dôchodkovo ani v nezamestnanosti. Zdravotne budeš poistencom štátu ako poberatel nemocenkého, preto treba zájsť do svojej ZP (v rámci vychádzok) s potvrdením o poberaní nemocenského. Podla mojich info PN-ka nestačí, no zisti si najlepšie sama, napr. aj telefonicky priamo v tvojej pobočke a tvojej ZP, lebo ich postupy sú rôzne. Niekde chcú aj zápočtový list, príp. doklad o ukonč.PP.

halienka
25. máj 2009

Ahojte babky 🙂
Vyskytla sa mi takáto situácia. Pred tromi mesiacmi som otehotnela. Vo firme kde pracujem, mám podpísanú zmluvu na dobu určitú do 31.12. 2009 a na materskú by som mala nastúpiť nejako začiatkom októbra. Aby to bolo zaujímavejšie, od 1.6. mi zamestnávateľ skrátil pracovný úväzok na polovičný, čiže namiesto 8 hodín denne budem pracovať už len 4 hodiny denne (kvôli kríze). Mám preto viacero otázok:
1. Mení sa tým niečo, keď ja nastúpim na materskú v októbri a mne skončí pracovná zmluva v decembri? Bude treba sa ísť niekde nahlasovať alebo nie?
2. Môže mi zamestnávateľ len tak zmeniť zmluvu na dobu určitú s 8-honového pracovného úväzku na 4- hodinový?
3. Čo sa tým pre mňa zmení, keď začnem pracovať na 4-hodinový pracovný úväzok? Zamestnávateľ bude zrejme za mňa platiť všade len polovičné odvody, je nutné si ich osobne doplácať? Je nutné to ísť niekde nahlasovať (pracovný úrad, sociálka, zdravotka atď.)?
4. Bude to mať vplyv na výpočet mojej materskej? (pracujem od marca roku 2008, predtým som bola nezamestnaná)
Moc vám ďakujem za odpovede, ešte som sa v takejto situácii neocitla. 🙂