Sú tehotné ženy chránené proti výpovedi?

dahlia23
27. aug 2006

Chcela by som sa spýtať, ako to je s nami, tehotnými ženami? Sme nejakým spôsobom chránené pri výpovedi zo strany zamestnávateľa?
Do práce som nastúpila 1.6.2006, plynie mi 3-mesašná skúšobná doba. Od 6.8.2006 som PN a tehotná. PN budem min. do 25.9.2006. Viem, že skúšobná doba sa predlžuje o čas PNky. Len by som chcela vedieť, či po nástupe do práce môže so mnou zamestnávateľ rozviazať pracovný pomer v skúšobnej dobe.

gapa
20. jan 2010

tu niečo k téme, zo stránky SP:
http://www.socpoist.sk/31/361s?prm2=29264

alenk
21. jan 2010

dakujem gapa!

na potvrdenie od lekara som myslela, len som nemala tehot knizku so sebou vcera (moja chyba, necakala som ze to pride tak skoro), takze dnes dodatocne dolozim kopiu tehot a to si dam tiez podpisat.

mzdarka je zlata, ta mi velmi chapavo capla datum a citatelny podpis 🙂

nakoniec to nevyzera tak zle, bol za mnou vcera najvyssi, super clovek, zagratuloval a vyzeral ze sa tesi ze bude prve firemne babo 🙂 o dohode nepadlo ani slovo... padol mi kamen zo srdca 🙂

alenk
10. feb 2010

tak a je to tu zase.
prave za mnou dosiel manazer, ze ci si zajtra mozeme sadnut na chvilu, pokecat.
tak dumam co na mna moze vytiahnut. oznamenie o tehotenstve a kopiu tehotenskej knizky - mam podpisane aj s datumom
mzdarka spominala nieco, ze volali s pravnickou - este vtedy ked som davala oznamenie - ze mozu zrusit pracovne miesto...

Mozu mi dat ako tehotnej vypoved z dovodu rusenia pracovneho miesta?
Existuju nejake paky, ktorymi by ma mohli donutit podpisat znizenie platu alebo ma presvedcit dat sa na PN?

Tieto stresy mi vobec, ale vobec nerobia dobre ☹

gapa
10. feb 2010

alek,
to by museli rušiť časť firmy (predpokladám najmenej celá prevádzka, celé oddelenie resp. iná časť podniku) t.j. nie len tvoja pozícia alebo sťahovať. Ako tehotnej ti nemôžu dať výpoved podla § 63 ods.1 písm. b) len podla písmena a).

Teraz určite nič nepodpisuj, povedz, že potrebuješ čas na rozhodnutie a sa poradiť.

alenk
10. feb 2010

dik gapa
no nepodpisem nic ani s nicim suhlasit nebudem, uz len z principu, ze tu idu nieco take skusat ☹ a ze ma stresuju ☹
ma fakt nasrali, pardon za vyraz 😒

maznacik007
10. feb 2010

alenk... ja som to riesila nedavno... akurat ze ja som bola na PN a suvisle som nastupila na RD a nemozu ta vyhodit... konzultovala som to aj s inspektoratom prace... mne chceli nasit hrube porusenie prac. discipliny... lebo som nebola v dosahu na sluz. telefone a maily... v case ked som bola v nemocnici na infekcnom /mala som prasaciu chripku , zapal pluc a par dalsich diagnoz... a bola som popripajana na merace a tak... /
ak by sa ti aj pokusila dat tu vypoved... chod hned na inspektorat prace.. je to jednoznacne porusenie zakona... a neplatna vypoved... len nic nepodpisuj /dohodu/ a v pohode im povedz ze ak ti daju vypoved das ich na sud... tieto pripady maju pravnici radi.. lebo sa vyhravaju a zamestnavatel bude musiet cvakat...

presne ako ti gapa pisala iba keby rusili zamestnavatela.. alebo jeho cast /nie jedno alebo viac pracovnych miest...

maznacik007
10. feb 2010

pricom dodavam ze o tom ze som v nemocke a o diagnoze vedeli.. jednak im muz hned odniesol PN z nemocky a potom im volali aj z epidemiologie...

ale niektori ludia proste... no co si budeme hovorit... 😠

alenk
10. feb 2010

no maznacik, veru huste ☹

este mi tak napadlo - dajme tomu ze by zrusili pracovne miesto a ponukli mi ine, musim ho prijat ak zaroven by to znamenalo znizenie platu?

strasne ma to cele se.e, pretoze sa tu idu so mnou riesit, s mojim smiesnym platikom, ze im to za to stoji, robit zo seba svine pre par eur 🙄 a stacilo by vydrzat o konca juna maximalne....

mam fakt nerv

alenk
11. feb 2010

tak baby, "ustretovy krok".

bud sa dohodneme na skrateni uvazku na polovicny a znizenie platu na polovicu, alebo nie a budu sa ma tykat opatrenia co sa tu budu diat v blizkej dobe (vraj celoplosne znizovanie platov o 40%).

tak ten skrateny neberiem, prisla by som o listky a ktovie o co vsetko este.

bancanka
11. okt 2010

ahoj gapa, prosim vedela by si mi poradit, platim si dobrovolne nemocenske 33 eu od oktobra 2009, babo cakam zaciatkom marca 2011, teraz som zamestnana na zmluvu od septembra do konca oktobra 2010. a potom budem zas nezamestnana, chcela by som vediet ci je mozno aby ma dr dala na pn ako rizikovu, ake su tam vychadzky, ci len na 4 hodiny rano a poobede, alebo sa da aj neobmedzene? a ak by ma vypisala tak kde mam ist nahlasit ze som na pn, a budem dostavat aj nejake peniazky za ten cas do porodu? kolko to asi je, lebo vies ako nezamestnana nedostanem nic, a ked budem na pn tak asi aspon nieco. ja si uz tazko v 6 mesiaci najdem robotu. dakujem ti za odpoved, budem velmi rada ak poradis, alebo ak som teraz zamestnana na dobu urcitu do konca oktobra 2010 tak by som mohla este skôr sa dat na rizikove a bola by som ako keby stale tu zamestnana? znamy mi povedali ze sa to neda ked mam na dobu urcitu, ze aj tak rozviazu so mnou pracovny pomer. vsak ak to tak nefunguje tak by som sla po skonceni zmluvy za dr ci môzem na pn. velka vdaka za odpoved