Sú tehotné ženy chránené proti výpovedi?

dahlia23
27. aug 2006

Chcela by som sa spýtať, ako to je s nami, tehotnými ženami? Sme nejakým spôsobom chránené pri výpovedi zo strany zamestnávateľa?
Do práce som nastúpila 1.6.2006, plynie mi 3-mesašná skúšobná doba. Od 6.8.2006 som PN a tehotná. PN budem min. do 25.9.2006. Viem, že skúšobná doba sa predlžuje o čas PNky. Len by som chcela vedieť, či po nástupe do práce môže so mnou zamestnávateľ rozviazať pracovný pomer v skúšobnej dobe.

katrin
6. sep 2006

baby, pokiaľ vám končí zmluva napríklad 31.03.07, vy už budete na MD, tak vám rozviažu pracovný pomer k 31.03.07, resp. vám nepredĺžia zmluvu na novo.. (taký postup sa používa u nás vo firme pre tie, ktoré sú na MD a majú zmluvy na doby určité) 😒

dabon
6. sep 2006

katrin dik, aj som si myslela, ze to tak bude 😒

evicska
6. sep 2006

aj ja inak...a od mojej sefky ktora nema absolutne pochopenie pre rodinu sa ine ani neda cakat...co uz aspon si 3 roky oddychneme 😀

magne
14. sep 2006

ahojte baby,čítala som si vaše otázky a možno by ste mi vedeli niektorá pomôcť.
Som v 12tt a musela som zostať na pn,lenže problém je v tom, že mi s mojím zamestnávaťeľom končí prac.pomer ku dňu 30.9.2006, lenže ešte v polovici augusta mi dal podpísať novú prac.zmluvu zase na 6mes.čiže končí mi 31.3.2007, lenže teraz neviem keď som zostala pn, či mi bude nová zmluva platiť, aj ke´d ja si myslím, že keď je už podpísaná takže áno.A to sa chcem spýtať koľko krát môže zamest.predlžovť pr.zmluvu na dobu určitú. Mne ju už týmto predlžuje štvrtý krát a to vždy na pol roka.Termín pôrodu mám 7.4.2007, ale ako to tak vyzerá zostanem už dokonca doma na rizikovom. Okrem toho mi kolegyňa volala,že jej volali na ku nám na pobočku z personálneho, že ak som na rizikovom, tak mám napísať papier, že už do práce neprídem, ale to sa mi zdá divné a neviem, či vôbec niečo také môže odomňa zamestnávateľ vyžadovať.takže ak niektorá mi budete vedieť poradiť budem rada, lebo čo som sa pýtala známych každý mi povie ináč.

melory
14. sep 2006

my v trnave mame na urade prace pravnicku - zadarmo, ktora ked som bola tehotna a zamestnavatel mi dal vypoved mi dobre poradila. moze ti zamestnavatel dat na dobu urcitu po dobu 3rokov. ak si tehotna nemoze ta vyhodit a nema to vyznam, lebo nic za teba vtedy neodvadza. cize ho to nic nestoji, si len tam napisana. mne dal vsak vypoved po skonceni materskej, co je pol rok, ked som presla na mmatersky prispevok. u nas sa ale rusila firma, cize by som nemala kam nastupit. dali mi odstupne.

magne
14. sep 2006

melory diky moc,a čo ty na to, ke´d chce odo mńa ten papier, že do práce už nenastúpim, to som pn ešte necelý mesiac, môže také niečo vyžadovať?

ninocka
14. sep 2006

magne
neviem ci moze od teba chciet ,ze si pn dokonca a na rizikovom
iba je povinnost pisomne oznamit,ze si tehotko

magne
14. sep 2006

ninočka
ok,takže o tom, že som teho nestačí, že som povedala len môjmu vedúcemu? Musím to písomne oznámiť zamestnávateľovi?

melory
14. sep 2006

nie nemoze to od teba chciet chce s tebou vybabrat. ty mu povedz, ze ty chces nastupit do prace tak mu to pist nebudes a ked sa tvoj zdravotny stav zlepsi tak nastupis {jasne ze nenastupis} radsej mu to napis pisomne, ale vyhodit ta nemoze od dna kedy si tehotna cize 11tyzdnou si pod zakonom. ty mu budes nosit len PN , ziadny papier , ze nenastupis nepis.

ninocka
14. sep 2006

naozaj to nemas povinnost pisat

melory
14. sep 2006

magne rada ta uvidim medzi aprilovkami 🙂 a nenehaj sa zmiast

emjee
14. sep 2006

1/ aby si bola chranena zakonom proti vyhadzovu musis dat pisomne oznamenie, ze si tehotna, ak das len ustne moze ta vyhodit
2/ pracovnu zmluvu na dobu urcitu ti mozu podla zakona predlzovat len na 3 roky, potom ti bud daju na dobu neurcitu alebo nedaju (nie su povinni dat ti zmluvu na dobu neurcitu) - kuk tento clanok http://dennik.pravda.sk/sk_dennik.asp?r=Akarier... hlavne bod 6
3/ ten papier, ze kolko budes na pn neviem, ci moze alebo nesmie od teba ziadat

krissy1
18. sep 2006

mam jednu otazocku,snad patri do tejto temy:

moji sefovci sa dnes pohadali do krvy a vyzera to ,ze tuto ich s.r.o. rozpustia.Zajtra poviem jednemu ,ze som tehu.Vyzera to tak,ze k novemu roku to chcu rozpredat,zatvorit. Ja mam termin v marci,materska asi vo february.Chcem sa spytat co vsetko z toho vyplyva pre mna a co su povinny urobit oni.Za akych podmienok......

velmi vam dakujem

zuzu13
18. sep 2006

krissy: oznám tehu písomnou formou na adresu s.r.o.(aby ti ten druhý nerobil peklo, že jemu si vedieť nedala)Ak to zavrú v jan. tak ty sa daj vypísať na Pn nakoľko ti trvá ochranná doba (42 dni po skončení prac.pomeru) a materskú ti aj tak budú rátať z príjmu za predchádzajúce obdobie t.j. v tvojom prípade z roku 2006 😀 Keby si niečo potrebovala a budem vedieť rada pomôžem 😅

stonozka
25. okt 2006

ahojte babulky, môj problém nesúvisy priamo s témou, ale je hlúposť zakladať novú kvoli jednej otázke...
...neviete, niektoré ako to funguje, ked dám výpoved ja ešte počas rodičovskej dovolenky ?! čiže do pôvodného zamestnania sa nevrátim, vzťahuje sa na to aj nejaká výpovedná lehota?! Ak niektorá viete alebo mate skúsenosti prosím poradte, ďakujem...

mirka4
6. nov 2006

Babenky ja sa chcem opytat. Mam takyto problem. Mam dobu urcitu do konca marca. Ale nejak zaciatkom marca by som mala ist na matersku. Mam sa ist po 31. marci nahlasit na urad prace, ze som akoze nezamestnana, ci odvody bude za mna platit socialka. Alebo ako. Este by som mala byt potom v ochrannej lehote, ale neviem ako dlho a kedy sa mam ist zahlasit ze som nezamestnana. Prosim poradte mi, lebo vobec neviem ako to bude.

marlenka56
28. nov 2006

ahojte babenky, a co ak mate na dobu urcitu, nie som "zatial" tehu len info,
u nas v praci je taka nasledovnost : v dobach : neurcita,neurcita, urcita, a ked budem teraz tehu som len takto prva neurcita , takze ma mozu vyhodit ci ako to je? aky je navrat ci nemam sancu poprosim vas o info

alex21
29. nov 2006

Mirka4 - určite chod na úrad práce. Keď už kvôli ničomu inému tak kvôli tomu aby ti nechýbala doba medzi zamestnaním a materskou. Neviem ako dlho si pracovala ale na tých pár dní by si mohla mat nárok na podporu a určite sa vám zíde každá korunka. (podpora závisí od dľžky prac. pomeru pred zaevidovaním sa na úrade práce) Druhá výhoda je, že ti tam určite niekto poradí čo máš robiť dalej.
Marlenka56 - pracovný pomer končí uplynutím doby určenej v pracovnej zmluve. To či ti u vás dajú nový prac. pomer záleží od nich. Ak by si mala na dobu neurčitú a písomne oznámiš, že si tehotná bude sa na teba vzťahovať ochranná lehota a nemôžu ťa vyhodiť.

mirka4
1. dec 2006

alex ale ja mam dobu urcitu do konca marca a na matersku idem zaciatkom marca. Preto mi to neni jasne. Pracujem tu dva roky. takze tak. Vies mi aj v tomto poradit? Lebo nebudem mat ziadnu dobu vynechanu. to je to ked mi skonci pracovny pomer uz budem na materskej

alex21
4. dec 2006

mirka ak ti ju nepredlzia odporucam ti ist na úrad práce socialnych veci a rodiny a tam to nahlasit a spytat sa co dalej. Este ti odporucam spytat sa aj v socialnej poistovni. Tie zákony sa strasne menia a fakt je, ze ty odchadzas na matersku ako zamestnanec. Ak ti tu zmluvu naozaj nepredlzia a po telefone alebo osobne by si sa nic nedozvedela tak si daj pisomny dodaz na ten ti musia pisomne odpovedat a keby si mala neskôr nejake problemy môzes sa nan odvolat.

boo
7. dec 2006

🙂 🙂 ja mám tiež podobný problém som v 15. tt a zmluvu mám na dobu určitú do 31.12.2006, termín pôrodu mám 31.5.2006, tiež uvažujem že sa dám u gznekologa výpisať iod januára na on až do md je to komplikované človek nikdy nevie na čom je...

elise
7. dec 2006

evicska, ak máš na zmluve napísaný termín skončenia napr. 28.02.2007, tak nástupom na MD budeš po tomto termína v ochrannej dobe. ešte ti však poradím ak ti nedá zamestnávateľ oznámenie, že ti končí pracovná zmluva napr.28.02.2006 (aspoň 3 pracovné 3 vopred napr. osobne, alebo doporučenou poštou - musí však ísť do vlastných rúk)a ty budeš v práci ešte 01.03.2006, tak ti automaticky vzniká doba neurčitá. Na MD nemusíš nastúpiť vôbec, stačí ti v deň pôrodu a vo februári si môžeš čerpať dovolenku. Ja mám pár dní pred pôrodom a ešte pracujem. to že si tehotná by si mala oznámiť podľa zákonníka práce zamestnávateľovi písomne, ale on ťa nemôže vyhodiť - tehotenstvo nie je dôvod na skončenie prac.pomeru. ak chceš viac info, tak cez internú pošu. 🙂

denik
7. dec 2006

kočky ja mám už štvrtýkrát zmluvu na dobu určitú u toho istého zamestnávateľa. Pracujem tam tretí rok. V septembri som si tiež myslela, že mi už dajú na neurčito, ale šikovne ma oblbli a citovali mi zákon, že zamestnávateľ má právo uzavrieť so zamestnancom zmluvu na dobu určitú niekoľkokrát v priebehu troch rokov. Až po uplynutí tejto doby vzniká nárok na uzavretie zmluvy na dobu neurčitú, ale nie je to automatické. Môže sa kľudne stať, že zmluvu už neobnoví a namiesto vás prijmú niekoho iného. Urobili tak s mojou kámoškou a po pol roku ju oslovili, či nechce prísť naspäť. Lenže to je už uplynula ochranná lehota šiestich mesiacov a tak jej znova navrhli zmluvu na dobu určitú 😝 a môžu s ňou točiť ďalšie tri roky, lebo taký je zákon. Bola som za právnikom na úrade práce a povedal mi, že s tým nič nezmôžeme.
Ja mám momentálne zmluvu do konca júna a na materskú nastúpim na prelome januára/ februára. A niekde som čítala, že vraj vtedy sa automaticky skončí aj pracovný pomer a môžem ísť rovno na úrad práce. Nie je toto diskriminácia?? či len istý denník podal skreslenú informáciu?
Okrem toho, môj zamestnávateľ odomňa neprevzal písomné oznámenie o tehotenstve.. vraj načo, že doteraz to nikto nenosil, že odkiaľ to mám..

madeleine
7. dec 2006

denik, v prvom rade, je povinnosťou zamestnávateľa prevziať písomné oznámenie o tehotenstve zamestnankyne, pretože tým pre neho plynú viaceré povinnosti zo zákona. Nesmie ti dávať ťažkú prácu, musí ti poskytnúť čas na ošetrenia a v prípade že by sa ti nedajboh niečo stalo a zamestnávateľ nedodržal svoju povinnosť voči tebe, bude pokutovaný, alebo inak sankcionovaný... kdežto kým ju neprevzal, nič mu nehrozí...

ak to nechcú prevziať, pošli list doporučene, sekretariát ho prevezme a ty máš potvrdenie že si zamestnávateľa informovala.

a čo sa zamestnania na dobu určitú týka, je to choré. Pretože zamestnavateľ ti kedykoľvek môže dať výpoveď a nič s tým nezmôžeš. tak nechápem ten cirkus. Druhá vec sú výhody plynúce zo zamestania na dobu určitú, ale tých zas až tak moc nieje... 😒

denik
7. dec 2006

made, chceš počuť "vtip"? minule ma poslali zastupovať na telesnú! že vraj nemusím cvičiť, stačí, ak deťom pustím magneťák.. 😝 som odmietla.. a keď som ich prosila, aby ma nedávali na dozory, že mi tvrdne bruško, tak sa ma spýtali, či mám papier od lekára.. no a moja lekárka - nebudem to tu rozoberať, už som spomínala v inej téme, že ju chcem zmeniť - mi len povedala, že iné ženy stoja 8hod v obchode a sa nesťažujú.. NO COMMENT.. vydržím do Vianoc a potom idem na PN od praktického..

krissy1
8. dec 2006

ja sa asi len potrebujem niekde vykecat,ale zajtra uz idem 6 sobotu po sebe do prace,hoci vedeli,ze potrebujem volno,kedze nasi maluju,starka je v nemocnici a treba aj niekoho ku mamininmu postihnutemu bratovi.Som slubila,ze jej pridem pomoct....a to mi bolo povedane,ze do sviatkov nech neratam,ze budem mat soboty volne,ze by malo byt otvorene aj dlhsie.Keby nie som tehu v momente odtialto padam. A to ja hlupana som chcela ist co najneskor na MD,ale asipojdem pekne hned 1 termin...

nepatri to sem,ale niekde som to napisat musela...placem a ked mi sem pride zakaznik,neviem co si pomylsi................

bilushka
28. dec 2006

Baby, prosim vas, ktore ste uz davnejsie pisali do tejto temy, ze mate zmluvu na dobu urcitu, mozete mi napisat aj ako to dopadlo, ak uz viete ako sa vas zamestnavatel zachová/prípadne zachoval? Mna nieco podobne čaká v lete, teda ze mam nastupit na matersku a presne v ten isty mesiac mi končí pracovná doba na dobu urcitu...Mam sa pripravit na nepredĺženie, alebo máte niektora aj skusenost, ze vam zmluva bola aj tak predlzena-asi tažko, čo?

anicek
2. jan 2007

Ahojte. Neviem si rady, tak sa na Vás obraciam s prosbou o pomoc. Od roku 2004 do 09/06 som pracovala v jednej firme na dobú neurčitú. Firma menila v 09/06 názov a tak mi 10/06 vznikol nový pracovný pomer so skúšobnou dobou tri mesiace.Zamestnávateľ využil skúšobnú dobu a rozviazal so mnou pracovný pomer k 31.12.06.Podpísala som. No to som ešte netušila, že som tehotná. Dozvedela som sa to len 02.01.07 na základe tehotenského testu. Išla som hneď gynekologičke, no tá mi povedala, že mám prísť až o dva týždne. Vtedy mi to dá aj na papiery.No a teraz neviem čo má robiť! Môže ma zamestnávateľ potom zobrať späť do zamestnania? Mám vlastne nejaké právo voči zamestnávateľovi?
Som na takom mŕtvom bode, že neviem ako mám postupovať.

zuzzuli
2. jan 2007

ahoj anicek, podla mojich skusenosti a nazoru si ty od 01/07 nezamestana a zamestnavatel uz nema povinnost s tebou obnovit pracovny pomer ☹
skus si to ale overit 😒

anicek
2. jan 2007

Zuzzuli, ak mi dá lekárka potvrdenie, že som bola tehotná aj v mesiaci november - december? Potom,ma vyhodil zamestnávateľ neprávom. Alebo nie?
Ďakujem