Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Tehotenstvo v skúšobnej dobe

23. sep 2021

Ahojte, vopred ďakujem všetkým za príspevok.
Chcela by som sa opýtať. Od septembra 2021 mám pracovnú zmluvu so skúšobnou dobou tri mesiace. Viem že ja aj on môžeme ukončiť pracovný pomer bez udania dôvodu počas skúšobnej doby. Otehotnela som. Môže ma zamestnávateľ prepustiť aj napriek tomu že oznámim tehotenstvo?
Ďakujem

simonka1701
23. sep 2021

áno, môže.

janka1011
23. sep 2021

Keďže si v skúšobnej dobe, tak áno.

loginexistuje
23. sep 2021

Moze ale musi uviest dovod napr ze si sa neosvedcila a pod ak neoznamis tehotenstvo oficialne tak moze bez udania dovodu samozrejme ak chce ten dovod si lahko najde

lucka_ke
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nafka0483
23. sep 2021

Mas teraz 2 moznosti:

1. Neoznamis zatial tehotenstvo, skoncit PP s tebou moze kedykolvek pocas skusobnej doby bez udania dovodu

2. Oznamis tehotenstvo, skoncit PP s tebou moze kedykolvek pocas kusobnej doby, ALE musi pisomne uviest dovod - a tym dovodom nesmie byt tehotenstvo, cize napise tam cokolvek, ze ci sa neosvedcila a pod.

@lucka_ke Musi, pokial je zena oficialne povazovana za tehotnu, teda tehotenstvo riadne pisomne oznamila. Pri netehotnych nemusi.

loginexistuje
23. sep 2021

@lucka_ke citaj zakonnik prace Zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ženou len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s jej tehotenstvom alebo materstvom, a musí ho náležite písomne odôvodniť, inak je takéto skončenie neplatné

zanetakovacsova
23. sep 2021

Môže. Ja som to vyriešila tak aby som mala nejaký príjem počas toho kým som doma tak som sa dala na PN u obvodného ešte počas toho kým som robila a tak oznámila.

alenah31
23. sep 2021

@lucka_ke musí, zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ženou len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s jej tehotenstvom alebo materstvom, a musí ho náležite písomne odôvodniť, inak je takéto skončenie neplatné - §59ZP

lienka.7
23. sep 2021

Samozrejme ze ta prepusti. Ale neuda dovod tehotenstvo. Nemusi ti udat ziadny dovod. Ide o skusobnu dobu.

nafka0483
23. sep 2021

@lienka.7 Citaj co uz bolo vysvetlene - ak oznami tehotenstvo, tak dovod udat musi.

anjelicek26
23. sep 2021

Da proste iny dovod ako tetotenstvo. Takze ak nemusis - v praci este nic nehovor. Ja som povedala a nechali si ma, ale ja som tu pracu v podstate nepotrebovala... robim v tej firme uz takmer desat rokov teraz...

lucka_ke
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
loginexistuje
23. sep 2021

@lucka_ke precitaj si este raz poslednu otazku moze ma vyhodit ak tehotenstvo oznamim ? na tu som odpovedala ja a podlozila to aj citaciou zo zakonnika prace
naco sa to tu rozobera
a ak neoznami tak bez dovodu aj to ma v odpovedi

nafka0483
23. sep 2021

@lucka_ke Ale ved ty si akoby opravila tvrdenie @loginexistuje kedze si ju vo svojej odpovedi oznacila - neodpovedala si autorke, ale opravovala tvrdenie, ze zamestnavatel mudi uviest dovod. Staci si proste len priznat chybu.

lienka.7
23. sep 2021

Urcite by bolo fajn poznat pohnutky autorky, t.j.co chce oznamenim tehotenstva v skusobnej dobe dosiahnut. Ak nevyhodenie z prace, nepochodi, zamestnavatel uvedie samozrejme iny dovod ako tehotenstvo.
Tiez aku ma pracu, v ktorom je tt. Pripadne ci chce ist na PN. A pod.