Používame cookies. Viac informácií tu. OK
cickamon
15. dec 2018

ak nemas ziadne komplikacie ci rizikove tak nevidim dovod preco nie....

nikiki29
15. dec 2018

Zo začiatku tehotenstva prečo nie... ak pociťuješ slabosť či máš nejaké problémy treba sa porozprávať so zamestnávateľom. Záleží aj koľko hodín robíš, ak 15h ako môj muž, určite by som žiadala skrátenie, upravenie pracovnej doby pri prvých problémoch 🙂

jonki
15. dec 2018

podla toho co robis, ci nedvihas tazke hrnce, ci ti nevadia pachy a netahas dlhe smeny. Ale neromalne osmicky na primeranej pozicii v pohode, ked si fit.

mogaa
15. dec 2018

Tehotenstvo nie je choroba.

onajetaka
autor
15. dec 2018

Ide o to že pracujem v kuchyni a aj ako chyžná a upratujem kúpeľne s chemikáliami a neviem či to nie je veľmi škodlivé

pininka
15. dec 2018

@onajetaka ja som celý čas pratala s chemikáliami, po maľovaní sme pratali škôlku, ešte som sa aj priotravila zo Sava a to som bola hneď na začiatku. Potom som sa ale nechala preradiť na inú prácu,sama doktorka mi dala preradenku

mogaa
15. dec 2018

@onajetaka a zamestnávateľ ťa má kde preradiť? ak má len penzion, tak predpokladám že nie....Sama vieš akú máš náročnú prácu v kuchyni, pokiaľ nezdvíhaš ťažké hrnce tak v pohode. A čo sa týka chyžnej - predpokladám že tie chemikálie sú bežné čistiace prostriedky aké sa používajú aj v domácnosti a používaš rukavice....dávaj si len pozor aby si sa nenadýchala....ďalšia možnosť ak by ti to nerobilo dobre tak dlhodobá PN prípadne rizikové. Len o to budeš mať nižšiu materskú.

onajetaka
autor
15. dec 2018

@mogaa práveže su to nejaké silne dezinfekčné prostriedky z ktorých sa dosť dusim párkrát som sa z toho až povracala. A odkedy viem že som tehotná tak robím s rúškom ale cítiť je to aj tak .

mogaa
15. dec 2018

@onajetaka v tom prípade jedine požiadať majiteľa či by ťa nemohol nechať do materskej len v kuchyni...v opačnom prípade to rieš cez gynekológa cez dlhodobú PN, že v práci pracuješ s chemikáliami a nemá ťa kde preradiť, že výpary ti nerobia dobre....Len počítaj s tým že okrem vychádzok (ak ich budeš mať) musíš byť len doma a finančne Pn je nižšia ako plat a tým pádom aj nižšia materská....Ďaľšia možnosť dať výpoveď a do materskej ísť na podporu. To si pozri či budeš potom spĺňať podmienky na získanie materskej.

lilyianka
15. dec 2018

@onajetaka ak sa jedná o silné dezinfekčné prostriedky treba požiadať zamestnávateľa o zmenu práce... viem,že aj podlahy v kuchyni sa čistia dosť agresivnymi prostriedkami

onajetaka
autor
15. dec 2018

@lilyianka áno ja sa vlastne starám aj o čistotu kuchyne takze spotrebiče digestory a vsetko umývam s nejakými chemikáliami

evittam
15. dec 2018

@mogaa Nezavadzaj, PN nema nic spolocne s vyskou MD. Co ma PN s vyskou MD?!

evittam
15. dec 2018

@onajetaka Ty najskôr oznam pisomne tehotenstvo, nasledne požiadaj o preradenie na vyhovujúcu prácu ak ju zamestnavatel nemá nemusíš ist na PN, môžeš byt doma s plnou nahradou mzdy.😉 Vid ZP.

miminkaaa3
16. dec 2018

@mogaa mozem sa spytat? Ked je na pn tehotna potom sa zohladnuje ako pisete materska? Lebo aj ja to riesim a neviem ako to presne je.moc dakujem

evittam
16. dec 2018

@miminkaaa3 NIE! Píše sprostosti. PN je nezdanitelny príjem cize nema vplyv na vysku MD a ani dni sa nepocitaju.
Príklad:
1.Mas 1000Eur HM/mesiac robíš cely rok bez PN a OCR-vypocet VZ pre MD ( za predpokladu,ze cely rok robíš u toho istého zamestnávateľa):
12*1000/365
2. Pracuješ 8 mesiacov a 4 si PN-cca:
8*1000/243

miminkaaa3
16. dec 2018

@evittam takze by sa mi normalne ratala z toho co som predtym robila a nie z toho ze som na pn.lebo aj ja robim na plavarni aj s chlorom aj tazke plachti nosim tak rozmyslam nad pnkou.dakujem moc

evittam
16. dec 2018

@miminkaaa3 Ako som už napisala a nielen raz. PN je nezdanitelny príjem,z ktorého sa neodvádzajú ani odvody cize ti nemá ako ovplyvnit vysku MD. Je to tiež davka NP ako aj MD cize ti z nej nemoze byt pocitana MD. Staci pochopit tuto jednoduchú vec.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli