Tehotná krátko po nástupe do TPP. Máte skúsenosť?

luckavad
19. aug 2009

Pracujem od 1.7. 2009 a hned v 1. mesiaci som aj otehotnela. Na matersku musim mat poistenych min 270 dni, ale neviem ci mi to vychadza. Navyse som bola 5 dni na dovolenke a planujem este jedno neplatene volno. Termin porodu este nemam, ale teraz som oficialne v 7 tt. Mate niekto podobnu skusenost? Alebo sa vyznate do systemu 😖 ?

Dakujem za pomoc
lv.

gapa
19. aug 2009

Ak tomu dobre rozumiem, tak si ešte nebola nem.poistená (napr. zamestnaná na PP), PP ti začal 1.7.09, čerpala si 5dní nepl.volna. V takom prípade akoby tvoj PP začal 6.7.09 (ak už nebudeš mať žiadne prerušenie nem.poistenia= žiadne nepl.volno), tak v prípade, že porodíš najskôr 2.4.09, tak nárok na materské mať budeš. Ak skôr, tak nie. Rátať sa ti bude (ak vznikne) z obdobia 1.7.-31.12.09, dni NV sa vynímajú.

gapa
19. aug 2009

(to že tvoj PP začal akoby 6.7.09 som napísala vlastne len pre mna, som to takto nahodila do excelu, aby mi vyrátalo 271-vý den 🙂 aby vás to nepomýlilo 🙂 )

luckavad
autor
20. aug 2009

dakujem velmi pekne za odpoved.
nastupila som 1.7. 2009 hned po skole a zatial som si necerpala ziadne neplatene volno, iba som si predcerpavala dovolenku. takze sa mi to rata od 1.7, tehotna som asi od cca 10.7, len sa to rata trochu skor.. ale ak tomu dobre rozumiem tak to zavisi od datumu porodu ze?... ak by som si teda nebrala uz ziadne neplatene volno, len normalne, a rodila by som najskor 2.4 bolo by vsetko v poriadku a isla by mi materska vypocitana normalne z obdobia od 1.7 do 31.12...

to ma potesilo .. uz len aby som pekne rodila co najneskor 🙂 a hlavne aby som aj prezila pekne cele teho..

dakujem
lv.

emjee
21. aug 2009

pockat pockat, tych 270 dni nie je nahodou pred nastupom na MD?

gapa
22. aug 2009

luckavad,
ak si nečerpala nepl.volno, ale len dovolenku (t.j. nemáš a ani nebudeš mať prerušené nem.poistenie od 1.7.09), tak potom platí, že nárok na materské budeš mať, ak porodíš najskrôr 28.3.2010 (t.j. o 5dní skôr, lebo som predtým rátala s 5dnami prerušenia nem.poistenia).

emje, 270dní sa ráta dva roky pred skutočným pôrodom. Ak však nebude splnených 270dní už pri nástupe na MD, tak jej začnú vyplácať materské až po doručení rodného listu dieťaťa, ak teda tých 270dní splní. RL bude o tom dôkaz.

luckavad
autor
26. aug 2009

daakuem pekne za odpoved.. lekar mi to vcera vypocital ze 31.3 - 1.4... tak ak vsetko pojde bez probl. vyjde to juch..

lv.