Tehotná so zmluvou na dobu určitú. Môžu ma prepustiť?

primaa
6. júl 2009

ahojte som tu nova a rada by som sa dozvedela, ci ma moze zamestnavatel prepustit ked som tehotna, prac. zmluva je do konca augusta a nastup na matersku mam az v septembri, co mam robit, aby som v septembri na 3 tyzdne neostala nezamestnana?dakujem

tina17
25. apr 2014

@luk25 OK, dakujem 🙂 Ja by som to radsej nepovedala, kedze este neviem, ako to dopadne. Ale moj gynekolog ma chce vypisat na PN, lebo som uz mala predtym problemy.Myslim, ze ked dam v praci PN od gynekologa, tak asi budu vediet o co ide. Lebo z prace stale telefonuju, ak je niekto PN, chcu vediet o co ide a kedy nastupi do prace. A co sa tyka toho, ci to musis oznamit pisomne, tak to som sa niekde docitala, no asi to plati len pre tych, co maju zmluvu na dobu neurcitu.

luk25
25. apr 2014

@tina17 nemas zaco🙂jasne aj ja som to nechcela povedat kym nebude vidno brusko lebo nikdy nevies 😒 ja som tiež na PN a tiež papier od gynekológa,som nosila, ale nepovedala som nic , no co som sa rozpravala s koleginou tak že všetci v robote tipuju že som tehotna 😀 aj riaditel mi už volal že ako sa mam a ci mu nechcem niečo oznamit, načo som mu odpovedala že "nie" 😀 😀 ale už na bud. tyžden pojdem za nim🙂aj ked odnesies papier od gynekológa, tak povedz že mas gyn. problemy,a potom neskor im oznamis že si tehotna.)

danielita18
25. apr 2014

@primaa ahoj ja som sa dozvedela ze som tehotná v auguste 2012 a pracovnú zmluvu som mala na dobu určitú do 28.2. 2013 ahned od zaciatku som bola na Pnke mna sa ani doktor nepýtal ci chem ist na pnku mna vypísal automaticky lebo som mala pred tým tiež problémy a na Pnke som bola až do nástupu na materskú a nebola som bez príjmu ale automaticky mi dali vypoved ked maš na urcitu dobu dajú ti výpoved to by musel by t nejaký extra zamestnavatel aby ti predlzil zmluvu a ty nie si povinná povedat ze si tehotná az ked dostanes tehotenskú knižku az vtedy si oficialne tehotná to je už len na tebe a záleži a dobre si porozmýšlaj ci si ochotná kvoli robote riskovat ale prepustit ta môžu až k tomu dátumu dokedy máš zmluvu a pokial nemas nejakú namahavú robotu a nehrozí ti potrat tak chod do práce dokedy sa dá alebo zo začiatku a potom chod na pnku

lucia211
25. apr 2014

Ak ti konci zmluva alebo pracovny pomer na dobu urcitu napr. 30.4.2014 a nedali ti podpisat novu zmluvu tak ano, moze ukoncit pracovny pomer. ty si vlastne na zaciatku podpisovala zmluvu, ktora ti uplynie v ten daný termín a ak ti ju neprdlzi, automaticky ti konci. Konci aj vtedy, ak si na PN...

nataly222
21. aug 2014

ahojky neviete poradiť, som zatiaľ zamestnaná na dobu určitu, ale od 1. septembra mám zmluvu na dobu neurčito. Čakám bábätko, ale v práci som to ešte neoznámila, preto chcem ísť od 2. septembra na PN na mesiac. Môže ma zamestnávateľ vyhodiť?

rakywanda
21. aug 2014

@nataly222 ihneď ako budeš mať v ruke podpísanú zmluvu na dobu neurčitú, oznám PÍSOMNE zamestnávateľovi, že si tehotná, prípadne aj termín predpokladaného pôrodu - potom si zákonom chránená voči výpovedi. druhá vec je ak ťa po ukončení mesačnej PN-ky donúti ukončiť prac.pomer dohodou.

ja som tak zostala v piatom mesiaci PN, ale len na 2 týždne a moja zamestnávateľka mi odkázala, že už sa nemusím vracať, mala som tiež zmluvu na dobu neurčitú. keď som si predstavila aký psychický teror by ma čakal na pracovisku, radšej som ťahala do konca PN a po ukončení rodičovskej som musela rozviazať pp dohodou 😢

veroli123
22. aug 2014

Ahoj baby
mam taky problem ze som na zaciatku tehotenstva zmluvu mi uz druhy krat predlzili na dobu urcitu dokopy pracujem v jednej firme uz rok a pol 31/12/2014 mi konci pracovny pomer to by som mala byt vo 4mesiaci cca. potrebujem vediet ako mam postupovat, ci mam povedat zamestnavatelovy ze som v tom alebo nemusim aby mi predlzil zmluvu nakolko nechcem ostat doma ked mozem este pracovat. ako mam postupovat baby poradte mi :( dalej chcem vediet ze ak by mi nepredlzil zmluvu co mam robit dalej aby som nemusela byt nezamestnana. lekarka vravela ze to bude asi rizikove tehotenstvo kedze som raz potratila

brucea
8. sep 2014

Ahojte,potrebujem poradiť. Mám zmluvu na dobu určitú, kt. mi končí 31.10. Na MD nastupujem 3.10.,čo je ok. Momentálne som PN. Ostalo mi 18,5 dňa nevyčerpanej dovolenky. Zamestnávateľ mi ju automaticky preplatí pri skončení zmluvy, alebo si musím o ňu požiadať? Nakoľko som nemala možnosť si ju vyčerpať.

alenkajanko
4. dec 2014

Ahojte,chcem vas poprosit o radu...mam zmluvu na dobu urcitu do 31.12.2014, s veducou sme sa ustne dohodli, ze od 1.januara mi daju na dobu neurcitu. O tyzden som zistila, ze som tehu. Teraz som v 6tt a neviem ci to mam v praci oznamit alebo nie, vzhladom na to, ze robim na dvojsmenke aj nocne a aspon od januara by som uz nocne robit nechcela...neviem co robit na jednej strane by som brala dobu na neurcito a na druhej strane tie nocne a zase sa ani nechcem zachovat nekorektne voci veducej, lebo je to velmi dobra veduca. Vela mi pomohla a snazila sa mi vzdy vyjst v ustrety,ale neviem ci jej mozem na 100% verit. Neviem kedy mi daju podpisat zmluvu. Vobec sa neviem rozhodnut co robit. Dakujem za rady

mars83
15. jan 2015

Ahojte baby. Chcela by som od Vas poradit. Mam zmluvu od marca 2014 do marca 2015 a momentalne som na PN tyzden. Som tehotna 7tyzdnov a neviem co robit. Vratit sa este do prace alebo uz nie a len potiahnut marodku? Alebo odrobit februar aby mi vyslo tych 270 dni?
3 mesiace predtym som pracovala na dohodu. Asi by bolo rozumne overit si to na urade, kolko dni mam poistenych.
Dakujem za odpoved.

david93
16. jan 2015

@mars83 od marca 2014 už musíš mať 270 dní... veď je polka januára
ak si na dobu určitú, môžu ťa prepustiť aj keď si tehotná

gapa
16. jan 2015

@mars83 270dní už máš, ako píše david, ved to je 9mesiacov, tj. pn nevadí, ked bude trvať. Pozor ale!!!!!! ak ti skončí prac.pomer, tak treba dať nástup PRESNE!!! 6týždnov pred očakávaným dátumom pôrodu, čo dá lekár do žiadosti o materské! Teda v žiadnom prípade 8týž. pred, aj ked by trvala pn až do nástupu na md!!!! Ak netrvá nemocenské poistenie v den nástupu na md, tak si nemôžeš vybrať, či chceš nastúpiť v období 6-8týž. pred termínom, ale nárok na materské vzniká PRESNE 6Týž. PRED TERMíNOM. dAJ SI NA TO BACHA. ak by lekár protestoval, proste si to potom preškrtni jednou čiarou a nadto napíš termín 6týž. pred (ak pôrod má byť v piatok, tak 6týž, je tiež piatok) + napíš opravila a sa podpíš. Lekár určuje očakávaný dátum pôrodu a mamička si určuje, kedy na md nastúpi (požiada o materské). Je to aj na stránkach soc.poistovne tak napísané, myslím v poradni.

mars83
16. jan 2015

@david93 Dakujem za radu 🙂 Ja som si to nejako nepocitala, stale som si myslela ze mi to nevychadza 😀

mars83
16. jan 2015

@gapa Dakujem krasne za radu 😵 Ste zlata

mars83
16. jan 2015

@david93 Este sa chcem spytat na jednu vec. Ked ma teraz v marci prepustia, je rozumne dalej pokracovat s PN?
Citala som o ochrannej lehote - 8 mesiacov. Aj tak by ma uz nikto nezamestnal. Navyse moja praca je velmi stresujuca, preto sa tam velmi nechcem vratit :(

david93
16. jan 2015

PN je výhodná v tom, že sa nemusíte chodiť hlásiť na úrad práce a preukazovať, že si prácu aktívne hľadáte

mars83
20. jan 2015

@david93 Dakujem 🙂 Myslite si ze ked ma prepustia budu mi nemocenske davky vyplacane socialnou poistovnou alebo byvalym zamesnavatelom? Neviem sa v tom vobec vyznat.

david93
20. jan 2015

@mars83 podľa zákona je to tak, že prvých 10 dní platí zamestnávateľ a potom Sociálna poisťovňa, keď už nebude trvať pracovný pomer, tak SP

zuzanageratova
29. mar 2015

baby je taka situacia ze kocka mala zmluvu na dobu neurcitu a zamestnavatel jej dal na znamost ze od 1.2bude mat vypoved lenze zamestnavatel ukoncil zmluvu k 1.1a odhlasil ju zo soc k 1.1zdravozne platii zameatnavatel dodnes.vypoved podpisana nebola lebo ked ju prisla podpisat 2.2na zmluve bol termin na 1.1 preto nepodpisala mali opravit zmluvu no do dnesneho dna sa jej nikdo neozval a teda vypoved podpisana neni do dnes kocka vo february dosla na to ze je tehotna a je od 5.3pn do prace nechodila od 1.1lebo vraj nebola robota,,je teda este zamestnana ci nie kedze vypoved nepodpisala a len tak ju odhlasili k 1,1ale platia jej zdravotne??ja viem je v ttom zmetok ale ro je tak ked vas zamestna rodina 😠
@liz_lemon

liz_lemon
30. mar 2015

@zuzanageratova ked nedostala vypoved, teda nepodpisala jej prevzatie, tak PP trva

zuzanageratova
30. mar 2015

@liz_lemon no zamestnavatel ju aj tak odhlasil na socialke bez toho aby podpisala vypoved.

ursulienka1
30. mar 2015

@zuzanageratova kedze bola zamestnana na dobu urcitu, tak zamestnavatel mohol ukoncit jej pracovny pomer a vyhlasit ju zo socialnej poistovni aj bet jej vedomia a bez jej podpisu ☹ zial

zuzanageratova
30. mar 2015

@ursulienka1 prave ze bola na dobu neurcitu.

ursulienka1
30. mar 2015

@zuzanageratova jaj prepac to som zle postrehla.potom NIE nemoze.podla zakona

zuzanageratova
30. mar 2015

no vidis nemoze a predca je uz 3mes odhlasena na socialke..zajtra to ide riesit som zvedava ako dopadne.

zenylkaa
9. máj 2015

Ahojte, poprosila by som o jednu radu.... 15. júla 2015 mi končí pracovná zmluva. Momentálne som v 9 tt. Môžem sa dať na PN aj napríklad mesiac po skončení PP a budú mi vyplácané nemocenské dávky?

evittam
9. máj 2015

@zenylkaa Nie na PN musíš ísť do 7 dní od skončenia PP, inak nedostaneš nič.

zenylkaa
9. máj 2015

A tu sa nevzťahuje 8 mesačná ochranná lehota? Podľa stránky sociálnej poisťovne by sa mala... Len tomu nerozumiem či na PN treba nastúpiť ihneď alebo je to možné aj neskôr.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evittam
9. máj 2015

@zenylkaa 8-mesacna ochr.lehota sa vztahuje na MD. Pokial chces PN zaplatenu,tak je to 7 dni.