Tehotná so zmluvou na dobu určitú. Môžu ma prepustiť?

primaa
6. júl 2009

ahojte som tu nova a rada by som sa dozvedela, ci ma moze zamestnavatel prepustit ked som tehotna, prac. zmluva je do konca augusta a nastup na matersku mam az v septembri, co mam robit, aby som v septembri na 3 tyzdne neostala nezamestnana?dakujem

matikmatuska
24. okt 2015

@smoulinka1505 a uz mas narok na matersku? Odpracovala si za posledne 2 roky 270 dni? Ak ano matersku budes mat taku istu ci na pn pojdes alebo nie. Cize 65% z hrubej mzdy (zda sa mi ze 65).

katuska2709
24. okt 2015

@smoulinka1505 si v ochrannej lehote, takze materskú dostávať budeš... a materská sa ráta z prechádzajúceho kalendárneho roku pred nástupom na materskú... príklad... ja som šla od 5.8.15 na materskú a rátali mi ju z odvodov z 1.1.14-31.12.14 ... čiže ti ju vyrátajú z tohto roku... tá PN ti vôbec nepoškodí...

mňa napríklad nahnevalo to, že ma od januára 2015 povýšili a dvihli mi plat (7 mesiacov som mala vyšší plat) a materskú mi vyrátali z toho nízkeho pred povýšením :(

katuska2709
24. okt 2015

a samozrejme musíš mať nárok, ako píše matikmatuska

smoulinka1505
24. okt 2015

Ano ja robim uz 2 roky.teda bola som aj na pn chora ale to nevadi ci?dakujem velmi pekne

smoulinka1505
24. okt 2015

Dakujem velmi pekne.leno znama mi hovorila ze dostanem max 200 eur

sandey
24. okt 2015

@smoulinka1505 70% a z roku 2015

matikmatuska
24. okt 2015

@smoulinka1505 to nepocuvaj, oni ti to vypocitaju ...a ak si prisla o babo sla by som na pn hned... z mojej skusenost hrubu mzdu som mala 480. A pn mi chodi 280-290

smoulinka1505
24. okt 2015

No ved uvazujrm aj nadtym.len este je to ozaj kratko.len 2 dni meska.tak aj k dr chcem este chvilu pockat nech sa tam "nehrabe" hned tak skoro.teraz sa uz obavam vsetkeho

matikmatuska
24. okt 2015

@smoulinka1505 verim ti . tak silno drzim palceky aby vsetko vyslo🙂 ja som pred otehotnenim robila v herni- v noci, v smrade, sami ozran ..doktor mi povedal ze ma nemoze dat pn lebo ze on ma moze dat pn iba zo zdravotnych nie zo socialnych dovodov vtedy som riadne kukala ze cooo ...ale nakoniec ma nechala pn oobvodna kym som nedostala knizku a potom doktor....tak mu to tam riadne vykresli co mas za psycho pracu, nech ho nenapadne ta tam ani poslat 🙂

bajka0112
15. feb 2016

Ahojte baby, mám otázku. 29.2 2016 mi končí zmluva v práci. Od dnes idem na PN, ale len do 26.2. nakoľko 29.2 odchádzame na týždeň do Dánska do 6.3. Aby ma v tom čase náhodou neprišli skontrolovať zo SP. Chcela by som teda vedieť, či hned po návrate sa môžem dať znova na PN (som tehotná v piatom mesiaci) alebo, čo mám urobiť? prosím poraďte.Ďakujem

sandey
15. feb 2016

@bajka0112 ja by som sa dala na pn az do porodu, mas tam ochrannu dobu, takze mozes este vyuzit pn

bajka0112
16. feb 2016

@sandey ibaze toho 29.2 idem mimo SR

littledevil
16. feb 2016

@bajka0112 Ja som bola na PN cely rok a za ten cas mi neprisla kontrola ani raz....

evittam
16. feb 2016

@littledevil Za to, že tebe neprišla kontrola neznamená, že nepríde niekomu inému.......A to nechcem strašiť - áno môže aj nemusí......ale je to risk. Prípadne sa nič nestane - nevyplatia jej PN a už si dajú na ňu dobrý pozor.....

misel0806
16. feb 2016

@primaa ahoj ja som mala zmluvu na rok teda na dobu urcitu. Ostala som tehotna a tym sa to skoncilo zamestnavatel mi viac zmluvu nepredlzil dostala som vypoved. Mozno ak by si bola na neurcito tak si v ochrannej letote..

evittam
16. feb 2016

To, že si tehotná ťa neochráni pred skončením zmluvy na dobu určitú. A nedostala si výpoveď ale skončila ti zmluva. 😉 Pokiaľ otehotnieš počas zamestnania, tak ak skončí pracovný pomer - ochranná lehota je pre tehotnú 8 mesiacov od skončenia PP. 😉
@misel0806

bajka0112
16. feb 2016

@littledevil hej pocula som,ze baby na rizikovom nezvyknu kontrolovat, no pri mojom stasti pridu aj kazdy den,tak to nechcem zbytocne riskovat a letenky mame kupene uz dlho ☹
@evittam no ved to, potrebujem, aby ma chodili pozerat ako na hodiny klaviru? Ked mam byt doma zadarmo, to mozem ist aj na UPSVR ☹
O mne zamestnavatel stale nevie,ze som tehotna, v praci ma potrebuje, no kedze nam 31 dni meska decembrova vyplata,tak som na PN,lebo zadarmo mozem byt aj doma a aspon "neprezerem" a neprejazdim,ked ostanem doma.. Strajkuje cela firma.. Zmluvy vsetkym koncia 29.2. A o predlzovani stale nepadlo ani pol slova..
Nejde mi ani o to predlzenie teda, skor o to, ci sa aj tyzden po skonceni zmluvy mozem dat na PN

anickami
16. feb 2016

@bajka0112 7 lalndarnych dni od ukoncenia PP je ochranna lehota v pripade PN

bajka0112
16. feb 2016

@anickami takže po návrate zo zahraničia hned v pondelok, ked sa dám na Pn,tak nebudem musieť nikomu nič doplácať a podobne? Môžte mi napísať IP? Ďakujem

anickami
16. feb 2016

@bajka0112 áno

evittam
16. feb 2016

@anickami No, nie som si istá na 100% ale v prípade ak je tehotná a lekár jej potvrdí, že bola tehotná už počas zamestnania, tak tá 8-mesačná lehota sa vzťahuje aj na PN - čiže ak by išla na PN ako tehotná aj neskôr tak dostane PN....

anickami
16. feb 2016

@evittam az taka zbehla nie som, ale ak do 7 dni nasupi na PN, tak ju bude mat platenu.
Ozaj, kde by som sa o tom docitala viac? Dost ma to zaujima.

evittam
16. feb 2016

@anickami Myslím, že už sa to tu na fóre rozoberalo a niektoré kočky písali, že išli na PN aj neskôr keď boli tehu a normálne dostali - aspoň ak si dobre pamätám. No skús pogoogliť. 😉

laura444
16. feb 2016

Prosim poradite mi ohladom danoveho priznania z ceskej republiky?

sandey
16. feb 2016

@bajka0112 ved to nevadi tak sa daj odkedy sa vratis, aj po skonceni pracovneho pomeru je tam niekolko tyzdnov ochranna doba, kedy mozes ist na PN, ale skus si to pre istotu prezistit v socialke

bajka0112
17. feb 2016

@sandey len ide o to, aby som si nemusela doplacat odvody..

anickami
17. feb 2016

@bajka0112 vcera som nasla, ked budem ma pc, hodim ti aj link. Ze koli tm odvodom sa musis do 7 dni zaevidovat na UP. Aby ta zaevidovali k 1.3. Aby si nmusela platit odvody a potom mozes ist PN

bajka0112
17. feb 2016

@anickami niečo som aj ja pozerala a našla, len potom som rozmýšľala, že z čoho mi vlastne tú pnku vypočítajú?

anickami
17. feb 2016

@bajka0112 z vymeriavacieho zakladu zo mzdy co si zarabala