Tehotná so zmluvou na dobu určitú. Môžu ma prepustiť?

primaa
6. júl 2009

ahojte som tu nova a rada by som sa dozvedela, ci ma moze zamestnavatel prepustit ked som tehotna, prac. zmluva je do konca augusta a nastup na matersku mam az v septembri, co mam robit, aby som v septembri na 3 tyzdne neostala nezamestnana?dakujem

andrejka.g
6. júl 2009

ahoj primaa. ak skonci tvoj pracovny pomer v case, kedy uz si tehotna, plati pre teba tzv ochranna doba, ktora je az sest mesiacov. V pripade, ak to tvoj zdravotny stav, ci tehotenstvo vyzaduje, mozes ist na PN a v tomto case sa logicky nemozes hlasit ani na urade prace a dostanes navyse aj nejake peniazky.

andzi
6. júl 2009

Ak je pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu, skončí sa bez ohľadu na to, že si tehotná, uplynutím dohodnutej doby, teda koncom augusta. Viac menej ide o dobrú vôľu zamestnávateľa, či ti pracovný pomer predĺži, ak áno, tak potom od 1.9. už budeš na dobu neurčitú a normálne pôjdeš ma materskú. Ak ti však pracovnú zmluvu nepredĺži, tak bohužiaľ do nástupu na materskú budeš buď nezamestnaná (ak spĺňaš podmienky na podporu) alebo choď na PN (odporúčam). Odporúčam ti rovnako ako andrejka ísť na PN, myslím, že každý normálny lekár ťa dá na PN 3 týždne pred nástupom na MD. Takže žiadne obavy.

primaa
autor
7. júl 2009

v podsate len sa uistujem, ze ci to takto mozem urobit, inak mam to v plane, ved co ine mi ostava, kedze zmluva nebude predlzena z dovodu znizovania poctu zamestnancov...

primaa
autor
8. júl 2009

takze ak nastupim pred koncom ukoncenia prac. pomeru na PN v podstate zamestnana budem stale ano? az do ukoncenia PN. lebo veduci mi odporuca sa ist porozpravat s riaditelom, aj tak pochybujem, ze by som uspela, a mozno jednoduchsie bude sa hodit na PN...

andzi
8. júl 2009

prima: nie, tvoj pracovný pomer sa skončí uplynutím dojednanej doby, beu ohľadu na to, dokedy budeš na PN.

johaankaa
8. júl 2009

tak som uz z toho jelen...radili ste mi, aby som sla na PN

johaankaa
8. júl 2009

HOP SKOCILA SOM DO INEJ TEMY

primaa
autor
8. júl 2009

aby som tomu rozumela, zmluva sa konci dojednanym dnom, ale PN bude zaplatena normalne az do konca ano?

andzi
8. júl 2009

primaa: áno, ale už nebudeš v pracovnom pomere, takže za tie 3 týždne si musíš sama ako samoplatca zaplatiť odvody do zdravotnej poisťovne a sociálnej poisťovne.

primaa
autor
8. júl 2009

aha...a to ake vybavovaie vsetko obnasa? lebo som este nikdy nebola na PN

gapa
8. júl 2009

prima,
ak budeš na PN a budeš poberať nemocenké (to je podstatné, lebo na PN môžeš byť aj bez nároku na nemocenké. No a počas poberania nemocekého si pre zdrav.poistenie poistencom štátu, t.j. nemusíš si ho platiť sama. Ak súvisle ukonč íš poberanie nemocenského a začneš poberrať materské, tak zase budeš zdrav.poistená štátom ako poberatel materského.

Ale dôchodkovo, nemocensky ani v nezamestnanosti od ukončenia PP nebudeš. Ak chceš, môžeš si to platiť sama. No napr. dôchodkové je dosť drahé a DNP ak splnaš nárok na materské je zbytočné, a asi aj nerozumné. Dôchodkovo budeš zase poistená odo dna pôrodu, ak si do 45dní od pôrodu podáš prihlášku na SP s potrebnými prílohami.

primaa
autor
8. júl 2009

dakujem dievcence, takze to chapem tak ze ziadne poistenie si platit nemusim ked budem na PN, budem poistena statom, a na vybavenie nemocenskeho je potrebne mat ziadost, resp. potvrdenie zamestnavatela o zamestnancovi na ucely uplatnenia naroku na nemoc. davku? myslim si, ze toto potvrdenie by mal vybavit este zamestanavatel ze?

gapa
8. júl 2009

pimaa,
ak ale začne tvoja PN ešte počas trvania PP, tak to potvrdenie nepotrebuješ, mzdárka ho odnesie sama do soc.poistovne po ukončení tvojho PP. Ak ale skončí PP a PN začne až po ukončení PP, tak potrebuješ ten papier, ktorý vyplní a potvrdí mzdárka.

Ak si ešte nebola PN, tak aby si vedela, lekár ti dá 3časti z PN-ky, a to
zelenú (tú si necháš pre seba, ked pôjdeš na kontrolu lekárovi a pre prípadnú kontrolu zo sociálky)
čiernu a ružovú (tie dáš zamestnávatelovi, no predtým ich podpíšeš a doplníš, napr. ak chceš posielať peniaze zo SP na účet, tak musíš doplniť čislo účtu)

potom vždy ku koncu mesiaca odnesieš mzdárke tzv. papier na peniaze, = doklad o pokračovaní PN ku koncu mesiaca. Dostaneš ho od lekára pred koncom mesiaca. Ak už nebude trvať tvoj PP ku koncu mesiaca, tak ho treba doručiť do soc.poistovne zamesnávatela u nás bolo treba do 4-tého po konci mesiaca (tak isto mzdárka by ho mala doručiť do SP do 4-tého, ak eštae PP trvá a ho odnášaš mzdárke, príp. sa dá dohodnúť s nou). Inak ti pravdepodobne neprídu peniaze v obvyklom termíne.

Ak by tvoj PP končil napr. 31.8.09 a PN ti vznikne napr. 3.9.09, tak 1.-2.9.09 musíš byť bud evidovaná na UP alebo si musíš zaplatiť zdrav.poistenie sama. Ak si PN, tak ťa už na UP nezaevidujú, len pred vznikom PN.

krajinka
28. sep 2009

ahojte toto bude zrejme aj moj pripad - mam PP na dobu urcitu do 31.1.2010, TP stanoveny na 29.4.2010, co znamena nastup na MD 18.3.2010
mam si na 1,5 mesiaca vybavit PN alebo ist na urad prace?

gucci31
28. sep 2009

krajinka ja som to mala ako ty.tiež sa mi PP končil skor ako TP.a to až o 5 mesiacov.ja som povedala mudr. a vypísala ma na PN.lebo si v ochrannej lehote takže dostaneš aj peniaze zo SP.keby ideš na urad musíš sa tam chodit hlasit a nič nedostaneš.a ten mesiac a pol na PN vydržíš vzhladom na to že može prist aj kontrola.to neni až tak vela

gapa
28. sep 2009

nuž záleží aj či máš nárok na podporu a či chceš radšej chodiť na úrad práce alebo čakať na kontrolu.

krajinka
30. sep 2009

gapa prosim ta a ako zistim ci mam narok na podporu? 😝

lalu
30. sep 2009

Ahojte. Pracovala som od aprila 2008, pracovny pomer mi skoncil dnes. Som v 5tt tehu. Budem mat narok na materske? Alebo len na nejake zivotne minimum? Mam sa ist nahlasit aj na urad prace? dakujem za odpovede 🙂

dari3
17. sep 2010

ahojte, môžte mi konkrétne v tomto prípade poradiť? v súčasnom zamestnaní pracujem od 1.5.2010 (dovtedy som bola od 21.07.2009 na živnosť fakturantka - odvody som neplatila, keďže to prvý rok neni povinné), mám zmluvu do 30.04.2011. ak by som teraz otehotnela, bola by som v piatom mesiaci tehotenstva, keď mi skončí pracovný pomer. určite viem, že zamestnávateľ mi ju nepredĺži, ak budem tehotná. čo potom? budem spĺňať už 270NP, ale na materskú môžem nastúpiť max 8týždňov pred pôrodom. a dovtedy čo? totálne bez príjmu? alebo aké sú možnosti?

gapa
17. sep 2010

@dari3
v ochrannej lehote po ukončení poistenie vzniká nárok na materské presne 6týž. pred PTP, tj. nie už 8týž. pred. Dovtedy bud podpora (ale tebe by nárok nevznikol, ak si bola poistená v nezam, len 1rok) alebo nemocenské v ochr. lehote. Alebo inú prácu, dohodu ...
Záleží potom presne na PTP, v ktorom týž. tehot. ukončí tvoj PP (či bude výhodné DNP,,,)

Zákon sa bude od 1.1.2011 meniť, tak potom bude aj trochu iná situácia.

katun
22. jún 2011

@gapa prosim ta, vies mi poradit? mam zmluvu na dobu urcitu do 31.8.2012 a som v 9tt. zamestnavatelovi som to zatial oficialne neoznamila. dnes som sa vsak dozvedela, ze senat (pracujem ako odborna asistentka na VS) schvalil novu strukturu katedier, co znamena, ze sa nam vsetkym zrusia zmluvy k 31.8.2011 (teda o rok skor nez som ratala) a vsetci musime ist povinne do konkurzov. je neiste, ci ma znova prijmu a na aku dlhu dobu. ak ma neprijmu, od 1.9. sa stanem nezamestnanou. zaujima ma, ci som v ochrannej lehote - musim ist asi na urad prace - budem si musiet nieco platit? neviem ako sa teraz po novom rata materska /od toho sa odvija aj rodicovsky - aspon zase planuju menit jeho vysku pre tie, co 270 dni platili odovody.../ - teda ide mi o to, ak by mi nepredlzili zmluvu, ako sa rata tych 270 dni? odkedy? od nastupu na matersku? som zmatena z toho a hneva ma to, ze zijem v neustalej neistote, .. na jednej strane nas nutia neustale si zvysovat kvalifikaciu na druhej strane s nami zametaju ako sa im zachce. ako jedini mame asi neustale v SR zmluvy na dobu urcitu (mozu nas prijat max. na 5 rokov) .. neda sa vobec planovat rodicovstvo (ak nechcem byt nezamestnana..) dakujem za kazdu radu..

gapa
22. jún 2011

@katun
jediné nie ste, aj napr. vo výskume to majú také neisté, vždy na čas projektu. Ozaj je to nepríjemné. A aký paragraf udájú pri ukončení pp (asi idete aj podla iného zákona ako Zákonník práce?) teda predpokladám dávajú vám aj odstupné?

V ochrennej lehote 8mesiacov však určite budeš, ak ti po ukončení tohto nem.poisteia=pp nevznikne nové nem.poistenie (teda nový pp alebo dobrov.poistenie, na to bacha).
Ak si v cca 9týž, tak nástup na md 6týž. pred očak. termínom pôrodu b mal vychádzať ešte na rok 2011? dobre rátam? cca 20.12.2011???? Ak by ti vznikol nový pp od 1.9.2011, je totiž podstatné, či od vzniku nového pp do nástupu na md uplynie aspon 90dní trvania nem.poistenia (den nástupu musí byť 91vy), len v takom prípade by sa materské rátalo z obdobia od vzniku nového pp do donca mesiaca, ktorý predchádza mesiacu nástupu na md. Ak by si na md nastúpila skôr, tak by sa to rátalo z vym.základu v predchádzajúcom kalend.roku (teda roku 2010) ale nie u toho zamestnávatela, u ktorého pracuješ akutálne. Takže by bolo riziko, že by si mala nárok len na materské z minima, ak by si mala v r.2010 len vym.základ od toho istého zam, aj ked už iný pp. Toto by bolo treba overiť.

takte na to si daj pozor pri uzatváraní nového pp.

v čase po ukonč. pp do nástup na md (poberania materského) by si bud sa evidovala na up alebo by si mohla byť na pn (poberať nemocenské) alebo si sama platiť zdr. poistenie ako dobrov.nezamestnaná, čo je ale cca 46-47eur mesačne, resp. ak by staršie dieťa do 6rokov chodilo do škôlky na max. 4 hod. denne, tak by si mohla byť zdr. postená štátom ako osoba osobne celodenne a riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov.

dôch.môžeš byť poistená po ukončení pp do pôrodu ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov=staršie aj v prípade, že by staršie dieťa chodilo do škôlky na 8hod a ty si bola evidovaná na up ako uchádzač o zaemstnanie a z toho titulu bola zdr. poistná štátom. Ale najneskôr den po ukončení pp by si si musela sama podať prihlášku na soc.poistovnu.

katrenka111
22. júl 2011

baby ma sa od septenbra niečo zmenit pre tie co maju zmluvy na dobu určitu a su tehotne??? može iach zamestnavatel prepustit, resp. zmluvu nepredlžit????

lubinkas
22. júl 2011

@katrenka111 Pokial si tehotna a mas zmluvu na dobu urcitu, tak zamestnavatel nema povinnost ti tuto zmluvu predlzit.

tina_telekova
24. aug 2011

Ahojte, vedeli by ste mi poradit s nasledujucim problemom?
Moj zamestanavatel mi dal uz druhu zmluvu na dobu urcitu, ktora mi konci dan 31.08.2011. Vzladom na to, ze som mu oznamila ze som tehotna a predpokladany nastup na MD je 28.10.2011, rozhodol sa mi predlzit pracovnu zmluvu ale opat len na domu urcitu a to do terminu nastupu na MD, teda do 28.10.2011. Lenze to by sa uz jednalo o tretiu zmluvu na dobu urcitu. Ma na to zamestnavatel pravo? Nie je nahodou v zakonniku prace, ze predlzenie moze byt len dvakrat, potom uz musi dat na dobu neurcitu? Prosim, viete mi s tymto niekto poradit? Dakujem pekne

bbtina
24. aug 2011

@tina_telekova zamestnavatel postupuje dobre.dnom uplynutia doby urcitej konci tvoj pracovny pomer,este by som povedala,ze je celkom zlaty,ze ti ju takto predlzil,aby si sa zatial nemusela hlasit na UP

tina_telekova
30. aug 2011

@bbtina Dakujem za reakciu.

malinovka333
30. aug 2011

@tina_telekova bola som natom podobne az nato ze mi nebolo predlzene ale isla ja som mala rizikove tak som isla do 12tt na PN a pracovny pomer sa mi skoncil dnom ako bolo na zmluve,mala som 5 mesiacov do porodu a nemusle som sa hlasit na UP pretoze som bola v ochrannej lehote a v tom pripade palti stat za teba zdravotnu pokial si na PN,az do dna porodu.potom nastupujes na rodicovsky lebo mne nevysla materska

evka.e
1. jún 2012

Ak viete poraďte prosím. Zákony sú opäť aktualizované a je tu toľko debát že si neviem vybrať správnu odpoveď. Som v 9tt, termín pôrodu približne január 2013 a zmluva na dobu určitú mi bude končiť v októbri 2012. Je celkom možné, že mi zamestnávateľ predĺži zmluvu do času pôrodu. ALE AK NIE... pomôže mi ak sa hodím na PN-ku? V tom prípade bude štát za mňa platiť zdravotné poistenie. Ak by som chcela pokračovať aj v dôchodkovom, nemocenskom a poistení v nezamestnanosti, mala by som si platiť celý balíček? Koľko to prosím obnáša? Ďakujem veľmi za odpoveď.

liz_lemon
1. jún 2012

@evka.e zmluva na dobu urcitu konci dohodnutym dnom, nepomoze ti ani PN, ani tehotenstvo
ak chces byt dobrovolne nemocensky poistena, musis si platit cely balik, z min. VZ je to cca 120 E/mesacne