Tehotná so zmluvou na dobu určitú. Môžu ma prepustiť?

primaa
6. júl 2009

ahojte som tu nova a rada by som sa dozvedela, ci ma moze zamestnavatel prepustit ked som tehotna, prac. zmluva je do konca augusta a nastup na matersku mam az v septembri, co mam robit, aby som v septembri na 3 tyzdne neostala nezamestnana?dakujem

majusqa77
1. feb 2014

@ursulienka1 moze. ale mal by ti poslat/dat oznamenie o tom, ze ti zmluva konci a on s tebou dalej nepocita

kachna1
1. feb 2014

Napr sú aj takéto farby.. síce tá blond by mala byť najskôr na vlasy odfarbené ale zasa ak sa bude dávať len pri končekoch ... no a ako zas vydrží málinko nie ako farba ..ale si myslím že všetko má nejak dôsledok na dieťa keďže je ŽIVENE cez placentu a od matky ide všetko..ale tak zas nemusí to mať neviem aké následky .. http://www.hiraxshop.sk/farby-na-vlasy/farby-di...

ursulienka1
1. feb 2014

@majusqa77 dakujem , to neurobil..len ma odhlasil zo soc.poistovni a ja nemam vobec ziadny papier o rozviazanie pp nic som nepodpisovala, takze v podstate je to ok?

majusqa77
1. feb 2014

@ursulienka1 bohuzial ano... ..akurat ti mal poslat aspon zapocet...

ursulienka1
1. feb 2014

@majusqa77 vysvetlim ti moj pripad
15.4.2012 som nastupila do roboty na dobu urcitu na 1 rok
september 2012 som otehotnela
10.4.2013 so isla na matersku 8tyzdnov pred porodom
15.4.2013 mi mal koncit PP
ked som isla do soc.poistovni odniest papier na matersku tam mi len pani oznamila ze ma zamestnavatel vyhlasil

majusqa77
1. feb 2014

@ursulienka1 neostava ti nic ine, len im zavolat alebo napisat, nech ti poslu papiere o ukonceni PP, nech ich mas

ursulienka1
1. feb 2014

@majusqa77 dakujem pekne.myslela som ze urobil chybu, ale ked postupoval správne tak nemam dovod ho kontaktovat

majusqa77
1. feb 2014

@ursulienka1 zapocet ti este niekedy moze byt treba (minimalne ak by si sa sla po rodicaku evidovat napr. na urad prace)

meggiepp
12. mar 2014

ahojte , chcem sa informovat. pracujem u zamestnavatela na dobu urcitu, ktora mi konci k oktobru 2014, lenze pokusam sa otehotniet a neviem co bude potom, neviete mi ppovedat ? samozrejme, zamestnavatel so mnou k oktobru 2014 ukonci prac.pomer a nasledne musim ist na urad prace alebo ako to je ? a ako a z coho sa mi bude vypocitavat materska ?

liz_lemon
12. mar 2014

@meggiepp ak mas zmluvu do oktobra, tak ta skonci dohodnutym dnom, bez ohladu na to, ci budes alebo nebudes tehotna
po skonceni PP sa mozes hned zamestnat, alebo ist na UP
materske sa pocita z prijmu za predchadzajuci rok, takze ak splnis podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia za posledne 2 roky pred porodom, budes mat na nu narok

macka23
15. mar 2014

@liz_lemon smiem sa spytat? ak pracujem od augusta 2012 a zmluvu mam do konca marca 2014. Ked som teraz zistila, ze som tehotna, budem mat narok na materske bez ohladu na to ci mi teraz zmluvu predlzi alebo nie? Dufam ze ano 🙂

liz_lemon
15. mar 2014

@macka23 narok na materske vznika, ak mas zaplatenych min 270 dni nemocenskeho poistenia v poslednych 2 rokoch

dena1973
15. mar 2014

@macka23 Ak si zistila, že si tehotná ešte v čase pracovného pomeru, tak nárok na materské ti vznikne aj po ukončení prac. pomeru, pretože ti bude plynúť ochranná lehota, ktorá je pre tehotné 8 mesiacov po ukončení prac. pomeru. Podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom budeš mať splnenú. No nástup na materské z dôvodu, že ju budeš poberať z ochrannej lehoty musí byť presne 6 týždňov pred pravdepodobným pôrodom.

kocka26
19. mar 2014

ahojte. som tu úplne nová a ešte k tomu prvorodička. Ak bude niektorá z vás taká zlatá, potrebujem radu. K 30.06.2014 mi končí pracovný pomer na dobu určitú. 30.06.2014 mám stanovený aj predpokladaný nástup na MD. Na materský príspevok budem mať nárok, keďže tých 270 dní odrobených mám, ale čo potom rodičovský príspevok? ten mi už asi nevyplatí nikto, keĎže od 01.07.2014 budem nezamestnaná na materskej dovolenke. Mám povinnosť niečo niekam zaniesť, alebo? Moc ďakujem za rady.

liz_lemon
19. mar 2014

@kocka26 po skonceni MD, budes na RD, a budes dostavat rodicovsky prispevok, ten dostava kazdy, bez ohladu na to, ci niekedy robil, alebo ci jeho PP trva
ziadost o materske, ktory ti da gynekolog, odovzdas zamestnavatelovi, ten ho posle do Socialnej poistovne, ty budes vybavovat az po porode, a to rodinne pridavky a prispevok pri narodeni dietata (oboje sa vybavuje na UPSVAR)

kocka26
20. mar 2014

@liz_lemon Ďakujem za odpoveď. potešila si ma. takže mám nárok aj na materské, keĎže mám odrobených tých 270 dní a aj na rodičovský príspevok, keď sa mi skončí materská a prejdem na rodičovskú. dobre to chápem, že? 🙂 tak super 😉

liz_lemon
20. mar 2014

@kocka26 ano 🙂

alexandra1104
20. mar 2014

@primaa ist na pnku!! Mna osobne sa chceli zbalit uz ked zistili ze som tehotna tak som bola 8m na pn

dena1973
20. mar 2014

@kocka26 Súhlasím s liz_lemon a ešte dopĺňam: po narodení dieťaťa sa prihlás v Soc. poisťovni na odd. registrácie na registračnom liste na dôchodkové poistenie, aby za teba za dobu MD platil na dôchodkové poistenie štát...

kocka26
21. mar 2014

@dena1973 ďakujem veľmi pekne. baby ste zlaté, ja som v tomto úplný nováčik, čiže každá rada dobrá 🙂

dena1973
21. mar 2014

@kocka26 Nemáš začo... 😉

wyslmt
14. apr 2014

Ahojte baby,
študujem po nete už hodinu, no stále si nie som na istom, tak sa obraciam na Vás, ktoré máte s tým skúsenosť. Mám novú zmluvu na dobu určitú, do 30.9.2014. Nástup na MD je 15.7.2014. Vyčítala som, že pokiaľ je zamestnanec na MD alebo PN zmluva sa mu po ukončení PP nepredlžuje automaticky. Myslím tým to predĺženie, keď je PP na dobu určitú a pokiaľ vykonávate prácu aj po termíne ukončenia PP a zamestnávateľ o tom vie, Váš PP sa predlžuje na dobu neurčitú. Ide mi o to, či teda keď mi skončí MD a následne RD zostanem nezamestnaná alebo pracovný pomer ďalej trvá?

vopred Vám veľmi pekne ďakujem za rady.

maznacik007
14. apr 2014

@wyslmt tvoj pracovny pomer skonci 30.9.2014 dalej nepokracuje ...

wyslmt
14. apr 2014

@maznacik007 ďakujem, tiež si to myslím, a moja vedúca, ktorá mi pripravila zmluvu ma presviedča, že sa mi automaticky preklopí a bude pokračovať. Nevieš mi poradiť § na ktorý sa môžem odvolať? nikde som totiž priamo v zákone takto formulovanú vetu (v súvislosti s materskou) nenašla. Len metodiku.

bosoriak
14. apr 2014

@wyslmt
§ 71
Skončenie pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu
(1) Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby.
(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.

Cize veduca nehovori pravdu - musela by si pokracovat vo VYKONE PRACE, co na materskej nerobis. Takze tvoj pracovny pomer sa skonci ked uplynie datum ukoncenia co mas v zmluve.

maslenka47
14. apr 2014

@wyslmt na to predsa netreba ziaden zakon. Ak 1. 10. 2014 dojdes do prace, zacnes pracovat a nikto ta odtial nevyhodi, berie sa to, ze obe zucastnene strany suhlasia s tym, ze pracovna zmluva sa predlzuje na dobu neurcitu. Ak nedojdes a nepodpises predtym so zamestnavatelom inu zmluvu na dobu neurictu, tak povodna zmluva zanikne.

wyslmt
14. apr 2014

dakujem Vám krásne 🙂

monurka
22. apr 2014

ursulienka 1 áno môže, pracovný pomer končí uplynutím doby určitej, skôr len dohodou a tú musíš samozrejme podpísať aj ty.

tina17
25. apr 2014

Ahojte. Obraciam sa na Vas so ziadostou o radu 🙂
Som zamestnana od 2. septembra 2013 a zmluvu mam na dobu urcitu do konca augusta 2014. Som na zaciatku tehotenstva, ak vsetko dobre dopadne, termin by som mala mat niekedy koncom decembra.
Mala by som narok na matersku??? Problem je vsak v tom, ze pravdepodobne musim ist na PN-ku od 7. maja. Musim oznamit zamestnavatelovi pisomne, ze som tehotna???alebo ako to mam spravit???
Dakujem

luk25
25. apr 2014

@tina17 podla toho čo viem ja tak narok by si mala splnat lebo tych 270dni budes mat odrobenych plus budes stale v ochrannej lehote -teda od ukoncenia zmluvy mas este 8mesacnu ochrannu lehotu aby si porodila 😀 aj ja to mam tak len ja mam zmluvu len do juna a tych 270 stiham len tak tak budem mat odrobenych 272dni, a tiež som tehotna ciže som už v ochrannej lehote, a co sa tyka PN tak to nevadi aj ta sa ti pocita do tych 270dni, a oznamit no zavisi to ako vychadzas so zamestnavatelom ja som to este nepovedala hoc som už v 14tt, ale chystam sa mu to povedať osobne, zbytocne budem riešiť niečo pisomne ked aj tak mi zmluvu nepredlži, lebo som tehotna