Tehotná so zmluvou na dobu určitú. Môžu ma prepustiť?

primaa
6. júl 2009

ahojte som tu nova a rada by som sa dozvedela, ci ma moze zamestnavatel prepustit ked som tehotna, prac. zmluva je do konca augusta a nastup na matersku mam az v septembri, co mam robit, aby som v septembri na 3 tyzdne neostala nezamestnana?dakujem

liz_lemon
28. júl 2016

@livia341 na PN mozes ist aj po skonceni PP, ale musis to stihnut do 7 dni
na podporu narok nebudes mat, lebo nesplnas podmienku mat poistenie v nezamestnanosti 2 roky z poslednych 3
PN je pre teba najlepsie riesenie

anickami
28. júl 2016

@liz_lemon @livia341
je tehotna, takze ma 8 mesacnu ochrannu lehotu aj pre nastup na PN aj pre nastup MD. Ale ak by nastupovala na PN neskor, je lepsie sa evidovat na UP, aby si si nemusela platit zdravotnu. Len si treba dat pozor, potom nastup na MD je presne 6t pred porodom, nie skor, kedze nastupujes z OL. A este malickost, po porode sa treba prihlasit na socialnu poistovnu na dochodkove, ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov

livia341
29. júl 2016

@liz_lemon dakujem a ešte sa chcem opýtať, že na pn možem byt az do nástupu materskej?ak tomu dobre chápem, tak sa oplatí ísť na pn s tým, že budem mať aspon ten príjem z platu tých 55% sa ráta? ako byt na úrade nezamestnaná, bez príjmu žiadneho len poistenie by som mala platené.Hádam mna chápete,že čo chcem od Vás. 🙂

livia341
29. júl 2016

@anickami Ďakujem,ale mám blbú otázku,že čo je ochranná lehota? ak rozumiem, tak je to že som zamestnaná viac ako 8 mesiacov, tak tým pádom som už v ochrannej lehote?že ma nemožu vyradiť zo zamestania alebo Pn sa nezruší? neviem nemám skúsenost zo zákonmi na svk. Píšete, že ak by som nastupovala neskor na PN? to je aký čas v ktorom mesiaci? myslíte viac ako 7 dní? A ten nástup na MD musí byť 6 týzdnov a čo keby sa dieta narodilo skor alebo neskor tak nevadí? A na to dochodkové dakujem, že ste pripomenuli.Ja by som nevedela a ani nešla.Ak by mi nepripomenula dáka dobrá osona na sociálnej poistovni. 🙂

anickami
29. júl 2016

@livia341 ochranna lehota, je doba, pocas ktorej mozes po skonceni pracovneho pomeru yacat cerpat nemocenske davky (PN, OCR, MD). U tehotnych je to 8 mesiacov od skoncenia pracovneho pomeru, u netehotnych (aj muzov) je to 7 dni od skoncenia pracovneho pomeru.

Ak ti skonci pracovna zmluva a nepredlzia ti ju, tak pracovny pomer sa skonci, bez ohladu na to ci si tehotna alebo nie, to s ochrannou lehotou nijako nesuvisi.

Pocas tejto 8 mestacnej lehoty mozes kedykolvek nastupit na PN, aj hned. (Keby si mala napr. narok na podporu, tak by si si najprv mohla podporu vycerpat a az tak ist PN a nasledne MD, ale to nie je tvoj pripad).

Ja ti odporucam hned po uklonceni PP ist PN (aby si nemala medzeru v zdravotnom poisteni) a potom plynule prejdes na MD, presne 6t pred porodom. Ak by sa dieta narodilo skor, tak MD zacnes skor. Ak s anarodi neskor, tak uz budes na MD 😉

livia341
30. júl 2016

@anickami dakujem už som o dačo mudrejšia,tak teda pojdem na PN len mám jeden háčik, môjmu synovi schválili kúpele v období september alebo oktober,ešte neviem kedy čakáme na list s termínom.A ja som ako sprievodca, tak či možem ist aj pocaš PN do kúpelov? a kontroly bývajú počas PN aj u tehotných? či skor len u tých čo sú po operáciách?

orsiko
30. júl 2016

Môže rozviazať zmluvu. Ja som mala do konca júna. V apr.som oznamila v robote ze som tehotna. A v júni som dostala výpoveď. Ale ja som hneď od 3.mes.sa dala na Pn

evittam
31. júl 2016

@orsiko Tebe nikto nedal výpoveď - ak si mala pracovnú zmluvu na dobu určitú do konca júna, tak ti skončila pracovná zmluva - to, že si tehotná s tým nemá nič spoločné. 😉

orsiko
2. aug 2016

@evittam otázka bola či môžu dat výpoveď...

evittam
2. aug 2016

@orsiko Ja viem čítať. Ty si napísala, že ti končila zmluva na dobu určitú - takže to NIE JE výpoveď ale len normálne ukončenie zmluvy.....Čiže ty si nedostala výpoveď tebe skončila pracovná zmluva či už si alebo nie si tehotná....
Pokiaľ riadne oznámiš tehotenstvo a máš zmluvu na dobu neurčitú tak si zákonom chránená a výpoveď kvôli tehotenstvu dostať nemôžeš - to k otázke.

anickami
2. aug 2016

@orsiko vypoved je jedna z moznosti ukoncenia pracovneho pomeru. Ked ti konci zmluva, vypoved nedostavas. Jednoducho konci zmluvny vztah.

evittam
2. aug 2016

@anickami No veď to sa jej snažím vysvetliť, ale ako vidíš som za ....... 😝 😎

anickami
2. aug 2016

@evittam ked som pisala, este tam tvoja odpoved nebola 😉

evittam
2. aug 2016

@anickami Veď ja nemyslím teba.....ty píšeš k veci ako aj ja.... 😉

anickami
2. aug 2016

@evittam ved hej, len pisem to iste 🙂 na movile mi to ide pomaly

nicuka
9. aug 2016

Ahojte kočky, dúfam, že aj mne poradíte. Otehotnela som, mám zmluvu na dobu určitú, ktorá končí 1. apríla 2017. V práci som len 4 mesiace, predtým som bola 2 mesiace na úrade práce. Budem mať nárok na materskú? ďakujem

majusqa77
9. aug 2016

@nicuka ak tam vydrzis do nastupu na matersku, tak ano

nicuka
9. aug 2016

@majusqa77 A keby som išla medzitým na PN? ďakujem

andaus
9. aug 2016

Ahojte môžem sa opýtať..som tehotná v práci mi nepredĺžili zmluvu. Končí mi 31.8.2016. Idem ešte počas zmluvy na Pn,materska mi začína niekedy v polovici septembra, chcem sa opýtať čo mám kde hlásiť alebo čo mi treba. Od 19.8. mám PN,papiere posielam uctovnicke keď skončí pp musím sa ísť hlásiť niekde? Ďakujem

esprit88
9. aug 2016

@nicuka záleží v kolkom si mesiaci. Aby ti vznikol nárok na materskú musíš byť za posledné dva roky pred nastupom na matersku 270 dní nemocensky poistena.

gapa
9. aug 2016

@andaus mala si v poseldných 2rokoch pred pôrodom aspon 270kalend.dní nemocenské poistenie? Ak áno, vznikne ti nárok na materské, ale pozor, PRESNE 6TýžDNOV PRED očakávaným termínom pôrodu, čo ti lekár napíše na žiadost o materské, tj. ak máš termín napr. v sobotu, tak aj nástup na md presne 6týž. predtým v sobotu treba napísať. Inak ti nárok nevznikne. V tzv. ochrannej lehote po ukončení nem.oistenia nárok vzniká presne 6týž. pred termínom!!!
Treba potom vybaviť aj zdravotnú poistovnu. Ak budeš mať zo soc.poistovne doklad o tom, že ti vznikol nárok na nemocenské (rozhodnutie) by som si prefotila asi ukončenie pn a možno to bude stačiť. Ale asi bude treba doklad zo soc.poistovne, odkedy dokedy si poberala nemocenské. A následne rozhodnutie o priznaní materského a zase ukočnenie poberania materského (ja som si urobila kopiu z potvrdnia o materkom odkedy dokedy sa poberá, to tlačivo čo treba k žiadsoti o rodičovský príspevok a s tým som aj na zdr.poistovnu išla + kopia rodného listu).
Tj. budeš najprv poistená ako zamestnanec, potom štátom ako poberatel nemocenského, potom ako poberatel materského a potom ako poberatel rodič.príspevku. Treba to zdokladovať, to obdobie - zo soc.poistone nemocenské a materské a z upsvar odbor sociálnych vecí a rodiny poberanie rodič.príspevku.
A NEZABUDNI!!! do 45dní po pôrode podať prihlášku na soc.poistovni, ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (treba kopiu RL) ak chceš byť dôch.poistená štátom. Odporúčam si robiť kopie z dokladov do soc.poistone, hlavne prihlášky!!!, dať si kopiu opečiatkovať a založiť k zápočtovým listom do dôchodku. LEBO TOTO POISTENIE SA NEDá VYBAVIť SPäTNE ANI DEN!!!! a ak by si robila na pracpomer alebo dohodu treba odhlášku a prípadne nanovo prihlášku po ukončení dohody!!! si o tom prečítaj viac info. A aj zmeny v zákone sú možné.

gapa
9. aug 2016

@nicuka ak máš prac.zmluvu od 1.4.2016 do 31.3.2017 a si tehotná, tak ak bude trvať prac.pomer aspon 270kalend. dní, tak nárok na materské budeš mať. Predpokladám nebola si teraz pn, očr ani nemala neplatené volno, tj. máš už 90dní platené nem.poistenie. tj. nevadí ani prípadná pn, je len dôležíté trvanie prac.pomeru. Ale pozor, treba vedieť, že nárok na podporu potom mať nebudeš, lebo máš len 1rok trvajúce poistenie, od ukončenia prac.pomeru už sa ti dni nerátajú pre nárok na podporu.
Nezabudni na prihlášku na soc.poistovnu po pôrode, vid predchádzajúci môj príspevok.

nicuka
10. aug 2016

@gapa ďakujem pekne za odpoveď.

andaus
10. aug 2016

@gapa pracovala som vyše dvoch rokov v zamestnaní,tak by som mala mať nárok na materské. Boze to sú ale komplikované veci. Ešte sa ťa chcem opýtať keď mi skončí pn komu potom dávam ten papier o ukončení ,keďže už nebudem zamestnaná? A papiere o materskej od dr. dávam sociálke?dakujem

andaus
10. aug 2016

@gapa a keď mi dá gyn. 8 týždňov pred pôrodom md? Môžem sa ísť opýtať na sociálku myslíš že mi to vysvetlia alebo nie.!

evittam
10. aug 2016

@esprit88 270dni NP za posledne 2roky nie pred nastupom na MD ale pred pôrodom.

gapa
10. aug 2016

@andaus ja by som všetko dala sociálke podla zamestnváatela (teda kam on patril), lebo si v ochrannej lehote. A dala by som si vždy potvrdiť prevzatie na kopiu (aj žiadosť o materské aj ukončenie pn). Ty v žiadnom prípade nesúhlas s ukončením pn skôr ako 8týž. pred termínom. Povedz lekárovi, že tebe netrvá nem.poistenie, preto ti nárok na materské v tzv. ochrannej lehote po ukočnení poistenia vzniká presne 6týž.pred termínom a ak požiadaš skôr, nárok ti nevznikne. A ak ukončí pn skôr, budeš si musieť zdr.poistenie za tie 2týždne hradiť sama alebo sa musíš na 2týždne evidovať na úrade práce.
Na stránkach soc.poistovne mysllím je niečo k tomu písané alebo pozri a vytlač si Zákon o sociálnom poistení § 50 napr. tu:
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-p...
kopríujem:
§ 50
Ak poistenkyni zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva, má nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo odo dňa pôrodu, ak porodila skôr, ak jej trvala ochranná lehota ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo pred skutočným dňom pôrodu.
-----------------------
tu je to skorírované zo stránok soc.poistovne:
http://www.socpoist.sk/legislativa/552s
§ 50
Ak poistenkyni zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva, má nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo odo dňa pôrodu, ak porodila skôr, ak jej trvala ochranná lehota ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo pred skutočným dňom pôrodu.
----------------------
tu je tiež z ich stránok:
Príklad

Zamestnankyni sa v období tehotenstva skončil pracovný pomer 31. decembra 2015. Od 1. januára 2016 jej začala plynúť ochranná lehota, ktorá bude trvať osem mesiacov, t. j. skončí sa najneskôr 31. augusta 2016. Ak jej deň uplatnenia nároku na materské (šesť týždňov pred očakávaným pôrodom, prípadne deň pôrodu, ak porodila predčasne) spadá do tohto obdobia, nárok na materské tejto poistenkyni vznikne.
-----------------------
NO A NAJLEPšIE TO JE TU:
zdroj: http://www.socpoist.sk/2127-menu/55419s?prm2=58...
Určenie začiatku poberania materskej dávky

08.09.2014 | Nemocenské poistenie | Zamestnanec, Matka
Materské som chcela začať poberať sedem týždňov pred pôrodom, tak som si to určila aj v Žiadosti o materské. V robote mi ju však nechceli prevziať, vraj to tak nechce akceptovať Sociálna poisťovňa. Ako to teda je? Zákon hovorí, že žena si môže uplatiť nárok na materské šesť až osem týždňov pred očakávaným termínom pôrodu.

Poistenkyňa si môže uplatniť nárok na materské šesť až osem týždňov pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom. Spravidla si ho uplatňuje šesť týždňov pred pôrodom, môže si ho však uplatniť aj skôr, teda aj sedem týždňov pred očakávaným pôrodom. Výnimkou je žena, ktorej vznikne nárok na materské v ochrannej lehote – tá nemá možnosť výberu, môže si nárok uplatniť len šesť týždňov pred očakávaným pôrodom.

V Žiadosti o materské lekár žene uvedie deň očakávaného termínu pôrodu a poistenkyňa si sama uvedie dátum, od ktorého si nárok na materské uplatňuje. Ak nejde o ženu, ktorá si nárok na materské uplatňuje z ochrannej lehoty, Sociálna poisťovňa akceptuje začiatok poberania materského aj skôr ako šesť týždňov pred očakávaným dňom pôrodu (najskôr ale osem týždňov pred pôrodom). Sociálna poisťovňa začne materské vyplácať od dátumu, ktorý si poistenkyňa uvedie, ak sa narodí jedno dieťa, vypláca ho spravidla 34 týždňov.

Vaša Sociálna poisťovňa
Dokument bol revidovaný: 08.09.2014
TLAČIŤPOSLAŤ LINKU
-------------------------------
vytlač si to z ich stránok a ukáž lekárovi, príp si prichystaj aj telefonne číslo na ich poradnu, nech si to lekár overí.
http://www.socpoist.sk/kontakty/48000s

Informácie – OSTATNÉ (8.00 - 16.00 h)
0906 171 989, 02 3247 1989 pre volania zo zahraničia +421 906 171 989, +421 2 3247 1989
1 - nemocenské dávky / materské, nemocenské, ošetrovné
2 - výber poistného, práca v zahraničí / zamestnávatelia, SZČO, DPO
3 - ďalšie informácie, II. pilier

nina87
1. dec 2016

Ahojte dievcata,potrebovala by som poradit. 31.12.mi konci zmluva na dobu urcitu a som pn z dovodu rizikoveho tehotenstva.potrebovala by som vediet ci sa musim hned po skonceni doby urcitej prihlasit na urad prace aj ked som PN a ako to potom postupuje dalej az do nastupu na MD? Ci sa treba kazdy mesiac preukazovat atd. ... Velmi pekne vopred dakujem za odpovede

marina14
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evittam
5. jún 2017

@marina14 S tvojou PN nema ZP nič spoločné. Pokial si stale PN tak prechodku vzdy treba doniesť do SP.