Tehotná so zmluvou na dobu určitú. Môžu ma prepustiť?

primaa
6. júl 2009

ahojte som tu nova a rada by som sa dozvedela, ci ma moze zamestnavatel prepustit ked som tehotna, prac. zmluva je do konca augusta a nastup na matersku mam az v septembri, co mam robit, aby som v septembri na 3 tyzdne neostala nezamestnana?dakujem

ewka80
8. mar 2016

Dobrý deň
Vie niekoľko poradiť? Budem mať nárok na dávku v nezamestnanosti ak: môj pracovný pomer na dobu URCITU konci 31.3.2016 ale 29.02.2016 nastúpim na rizikové -PN až do začiatku materskej čo pripadá o cca 2 mesiace. AK BY som sa po materskej A po rodičovskej dovolenke nezamestnala budem mať nárok na dávku v nezamestnanosti? Netreba si platiť nejaké poistenie? Keďže môj posledný PP skončil ,bol dohodnutý na dobu určitú.
Ďakujem

anickami
8. mar 2016

@ewka80 ako dlho ti celkovo trva pracovny pomer?

anickami
8. mar 2016
ewka80
8. mar 2016

Od roku 2012

ewka80
8. mar 2016
ewka80
8. mar 2016

@anickami Aby bolo jasné ide O dva zamestnania jedno skončilo A presne v nasledujúci deň začalo ďalšie zamestnanie na dobu určitú. Spolu ide O zamestnania trvajúce od roku 2012.
Dakjem

anickami
8. mar 2016

ok, takze narok ti vznikne, ale poziadat musis do roka od skoncenia pracovneho pomeru. Cize po MD, bude najlepsie ak so o RP poziada manzel (alebo aj MD ak ma narok) a ty v tom case na UP vycerpat podporu, alebo aspon jej cast. Ak nevycerpas celu, tak mas potom este 2 roky nato aby si ju docerpala. Inac ti prepadne.

ewka80
8. mar 2016

@anickami rozumiem Ďakujem. A kto vie čo A ako to bude o rok. Ďakujem Pekný večer prajem.

anickami
8. mar 2016

@ewka80 🙂 pekny vecer aj tebe, no, zatial to plati takto 🙂

zibritka
1. apr 2016

Mam otazocku.. som druhykrat po sebe vo firme na dobu urcitu do konca aprila... sef mi oznamil, ze mi zmluvu predlzia na dobu neurcitu... na druhy den som zistila, ze mam pozitivny test... ked podpisem novu zmluvu a potom im oznamim tehu, co mi potom mozu??

anickami
1. apr 2016

@zibritka uz nic uz budes chránená, odorucam dat oznámenie pisomne, najlepsie s lekarskym potvrdenim 🙂

zibritka
1. apr 2016

@anickami cize ak na mne nevidno tehu, mozem pockat na predlzenie zmluvy a potom im dat vediet? A mozem ist k doktorke? Nebudu sa v tom vrtat, ze som o tehu vedela, pripadne, ze mam u doktorky peciatku v karte, ze som tam bola a teda o tehu vedela?

anickami
1. apr 2016

@zibritka nie, nebudu, to je tvoje "zdravie" nemas povinnost oznamovat tehotenstvo

elanor
1. apr 2016

@zibritka hlvne ho oznam pisomne aj s dr. potvrdenim, jedni kopiu pre seba si nehaj od nich potvrdit, ze si im to oznamila, a oni to zobrali na vedomie.
Nemozu ti nic, leda tak praskovy cukor fukat do zadku, ako s oblubou hovorila nasa byvala riaditelka 😀

eeffka
1. apr 2016

@zibritka no je to sice od teba blbe, ale chapem tvoju situaciu, takze pockaj na predlzenie na neurcito a potom pisomne oznam. Dovtedy ak musis k lekarovi nehovor ze gynda...nieco si vymysli, no a hlavne si vymaz fotku z profilov a kolegov z FB, ja robim na mzdovom a castokrat, ze su zeny tehotne viem pomaly skor ako ich muzi...

zibritka
1. apr 2016

dakujem za radu... zmluvu este nemam, preto mlcim ako hrob

zibritka
1. apr 2016

ja som bola lojalna uz raz, nevyplatilo sa... preto sa pytam..

anickami
1. apr 2016

podla mna to vobec nie je blbe a som si na 100% ista, ze ak by si oznamila tehotenstvo skor, tak by k ziadnemu predlzeniu zmluvy nedoslo.

tehulka22
4. apr 2016

Ahojte pracujem vo fabrike a som momentalne v 15tt bola som od 8.3 do dnes na marodke a medzi tym mi skončila pracovna zmluva.... a moj zamestnavatel mi povedal ze mi zmluvu nepredlzi mam si to zariadit tak aby som dalej pokracobala v marodke...... ale lekarka ma nema s cim na marodku vypisat nevie mi niekto poradit co mam spravvit???? Ist na urad prace ???

monikaparson
4. apr 2016

Zmluvu ti nepredĺži prečo, aj ti povedal? Vie, že si tehu? Na maródku ťa môže poslať gynekológ, neviem teda ako takto skoro, to sa treba skôr s ním pobaviť. Na úrad ísť môžeš, ak máš nárok na podporu, tak by to bolo možno aj lepšie. Ja presne neviem ako je to percentuálne, ale mne vychádzala PN, keď som bola na rizikovom skoro toľko, čo mi ostávalo po odrátaní všetkých náklad so zamestnaním, strava, cesta a pod.

tehulka22
4. apr 2016

Ano povedal lebo pracujem cez agenturu a so svojim stavom som dalej nemohla vykonavat tu pracovnu poziciu ktoru som pred tym vykonavala..... praveze nemam narok na ziane davky mam odpracovany iba 1 rok

draik
4. apr 2016

@tehulka22
Ak nepôjdete na PN ani sa nezaregistrujete na úrade práce, hoc nemáte nárok na dávku v nezamestnanosti, budete ako dobrovoľne nezamestnaná povinná platiť zdravotné odvody.

tehulka22
4. apr 2016

Ato prave nechcem bola by som rada na urade aj ked nemam narok na davku ale aspon zdravotne odvody

monikaparson
4. apr 2016

Porieš tú PN.

tehulka22
4. apr 2016

Ano to mi vravi kazdy ale ja uz nwm s cim mam ist na PN ......

matikmatuska
4. apr 2016

@tehulka22 gyn vypisuje uz od 12 tyzdna ale zalezi od toho akeho ochotneho mas a ci ta da na pn. Skus to veru poriesit s nim.🙂

tehulka22
4. apr 2016

A v tom ma problem ja pracujem v cz a mam tu dost neprijemnu gynekologycku uz ma z prace aj sanitkou viezli na pohotovost odpadavam a vela prejavov tehotenstva a ona mi povedala ze musim vysrzat aj v praci ze ma skor ako v 7 mesiaci neposle na PN

monikaparson
5. apr 2016

Tak zmeň gynekológa, veď to hádam nie je taký problém.

lucka222
5. apr 2016

@tehulka22 tak sa daj vypísať u obvodného. Bolesť chrbta a je 🙂

livia341
27. júl 2016

ahojte, chcem sa opýtať na seba, že čo by ste na vašom mieste urobili vy?Robím v jednej firme od 02.09.2015 na dobu určitú a končí mi 02.09.2016 a neviem či mi predlžia, asi nie kedže som tehotná a v 22 týždni.Od septembra do oktobra budem bez prijmov a nechcem byť, či je dobre sa dať na pnku pred skončením pomeru alebo po skončení? A nárok na podporu mám? Pred robotou som bola na rodičovskom.Ak pnka by bola možna, tak ju mám čerpám už v auguste alebo v septembri? alebo mám ist sa na úrad hlásiť? Pýtam sa lebo neviem ako to beží,kedže predtým som len v zahraničí robila.Dakujem.