Tehotná so zmluvou na dobu určitú. Môžu ma prepustiť?

primaa
6. júl 2009

ahojte som tu nova a rada by som sa dozvedela, ci ma moze zamestnavatel prepustit ked som tehotna, prac. zmluva je do konca augusta a nastup na matersku mam az v septembri, co mam robit, aby som v septembri na 3 tyzdne neostala nezamestnana?dakujem

evka.e
1. jún 2012

Nechcem byť DNP, je to zbytočne drahé. Podľa mňa nemáš pravdu. Z predchádzajúcej diskusie som vyčítala, že ak zostanem na PN, som v ochrannej lehote, a teda nemusím po skončení PP byť evidovaná na úrade práce. Počas PN mi štát zaplatí zdravotné. Len som chcela vedieť či je to tak aj v roku 2012, keďže príspevky sú tu už staršieho dáta.

dadka28
1. jún 2012

@evka.e ja som bola zamestnana na 3mesiace skus.dobu..medzitym som otehotnela,dr ma dokonca vypisal,tak som sa dala vypisat v posl.den skusob.doby az doteraz/zmluva mi koncila 31.1/a vlastne doteraz ma povazuju stale za zamestnanca,pokial neukoncim PN-to mi povedali aj v práci,takze je to pravda...aj som volala na urad prace,tak isto mi to potvrdili...

gapa
1. jún 2012

@dadka28
Pracovný pomer nemusí trvať počas celej pn. Poznám viacerých, čo majú takýto názo (aj na stránkach HN jeden právnik toto tvrdil, no potom obrátil). Ak ti mala napr. skončiť skúšobná doba v den, kedy ti pn vznikla, tak sa ti skúšobná doba predlžuje o dni pn, tj. 1den po ukončení pn ešte bude skúšobná doba trvať. Záleží len a len od zamestnávatela, kedy skončí tvoj pp. Môže aj počas pn, môže posledným dnom pn, no môže najneskôr 1den po ukončení pn.
Ak pp trvá, tak je to ústretový krok od zamestnávatela, no nie je to pravidlo.

gapa
1. jún 2012

@evka.e
ak ti skončí nem.poistenei počas tehotenstva, tak si v 8mesačnej ochrannej lehote. Ochranná lehota znamená, že nárok na nem.dávku (nemocneské, materské, oštrovné) VZNIKNE aj napriek tomu, že v čase vzniku PN/MD/očr už nem.poistenie NETRVá.
Ale nejde o ochrannú lehotu, ak vznikla pn ešte počas trvania nem.poistenia (pp) a pokračuje sa v poberaní nem.dávok aj po ukončení prac.pomeru (aj ked som sa stretla aj v odbornejších diskusiách na stránkach porady aj HN s takýmto vyjadrovaním, ktoré nie je správne.) Ale to nie je podstatné.
Podstatné pre teba je naozaj to, že v čase poberania nemocneského si zdravotne poistená štátom, len to musíš potom v ZP zdokladovať a nahlásiť na zp po ukončení pp.

evka.e
3. jún 2012

@gapa Ďakujem veľmi pekne gapa.

danjelca
27. júl 2012

Ahojte potrebujem radu.
mám prac. pomer na dobu určitú-počas zastupovania na MD.
3.8 mi začína materská, termín porodu 15.9.
Kedže mi zároven 3.8 končí prac. pomer-mám sa nahlásiť na úrad práce?Ako sa to robí?
Inak si platím aj DNP-bude mi zamestnávatel aj po ukončení prac. pomeru platit materskú?
platí na mna ochranná doba ?

monurka
13. feb 2013

Ahojte, potrebovala by som poradiť, ak máte niektorá podobné skúsenosti.
Som zamestnaná na dobu urcitú, (už minulý rok nám končili zmluvy, kt. Sme mali na 1 rok, ale aby sa vyhli zmluvám na dobu neurčitú, dali nám podpísať len dodatok ku zmluve zasa na 1 rok.)
Teraz som sa dozvedela ze som tehotná, no som na PN s chrípkou. Moje zamestnanie nie je zrovna vhodne pre tehotenstvo, ale bojím sa hlavne toho, že keď im to oznámim, prepustia ma. Preto neviem, či sa mám dať radšej na PN u gynekológa, pretože počas Pn ma vyhodit nemozu. A ako je to v prípade nástupu na materskú, aj vtedy ma možu prepustiť , ak mi ešte tá zmluva trva?

VOPRED VÁM ĎAKUJEM

anneta1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anneta1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kris1109
27. mar 2013

Ahojte🙂,mohli by ste mi prosím vás niekto poradit? Pracujem na dohodu na dobu určitú do 31.12.2013.Som už 9 týžden tehotná, a mám takú prácu ktorú by som už teraz nemala vykonávat. Preto chcem vediet že ak by som šla na PN od gynekologa čo v mojom prípade asi každú chvílu už pojdem ako rizikové,že či zamestnávatel mi može skor ukončit zmluvu. A ak by mi ukončil znáhodou skor , platím si DNP po novom ten 300 erový balíček...bude to moje DNP ohrozené ? Myslím už by som potom nemala prvé mesiace tú vyššiu materskú??Vopred vám za všetky odpovede dakujem.

liz_lemon
28. mar 2013

@kris1109 pocas PN ta nemoze prepustit, takze tvoj PP sa moze skoncit jedine toho 31.12.2013

kris1109
2. apr 2013

@liz_lemon Dakujem velmi pekne za odpoved,ste zlatá.

misselin
7. apr 2013

ahojte 🙂 mohli by ste my prosím vas poradiť? zmluvu mam na dobu urcitu do 31.5 2013 zamestnavatel my ju urcite nepredlzi ked pojdem na pn od gynekologa tak ako mam potom postupovat kam odniest papiere co my potom posle zamestnavatel o vypovedi mozem byt stale na pnke?alebo ist na urad prace ?dakujem

jardiniere
6. aug 2013

@misselin ahoj, ako si to potom vyriešila, ja mám podobnú situáciu, zmluvu do 27.8.2013, ak mi ju nepredĺži do koľkých dní treba vybaviť PNku? ďakujem

misselin
6. aug 2013

@jardiniere ja som sa nakoniec dala tyzden pred koncom na pnku a tak my este z prace platia pn lebo si dva mesiace v ochranej lehote ked ta prepustia pocas pnky 🙂

jardiniere
6. aug 2013

ďakujem 🙂 , čiže je to nejaký rozdiel ak pôjdem na PN ešte počas trvania prac.pomeru,alebo do 7 dni po ukončení? rozdiel vo výške dávky ? Keby som tak vedela čo chce zamestnávateľ spraviť, keďže ešte nevie, že som tehu, ale začali nás tam nejak sledovať a naháňať a už to fyzicky nezvládam, celý deň po stojačky a nosenie ťažších vecí.

marhulka2007
7. aug 2013

Ahojte. Ja by som tiež potrebovala poradiť. Od 16.septembra budem na PN, lebo som tehotna a nemozem cestovať taku dialku za svojou pracou. Zmluva mi konci 4.decembra 2013. Termin porodu mam 4.3.2014 a teraz neviem ci po ukonceni zmluvy musím sa ist hlasit na Urad prace alebo co teraz, ked budem na PN a z PN pojdem na matersku? Neviete mi poradiť niekto?

tajkazanova
9. aug 2013

Ahoj baby môžem sa vas opytat, pracovala som skoro rok na zmluvu, zmluva mi skončila a mne ju nepredlžili. Mám odpracovaných 317 dni teraz som na dohodu zmluva mi konci v auguste vraj mi ju predlzia ale zas len na dobu určitú chcem sa opytat tým že som len na dohodu keby idem na pnku alebo na rizikové nič nedostanem koli tomu že mám len dohodu? A koľko vlastne budem dostávať materskú. ? Asi len minimum že? :-/ ďakujem

55alexandra55
3. nov 2013

Ahojte mam otazocku do 31.12.2013 mam pracovnu zmluvu zastupujem jednu babu na materskej, ktora sa ma vratit niekedy v septembri 2014 riaditel mi zmluvu predlzuje kazdy polrok , bojim sa ze ak mu teraz poviem ze som tehotna tak mi zmluvu na dalsi polrok nepredlzi a povedat mu ze som tehotna po podpise predlzenia by nebolo celkom dobre

patricia2006
3. nov 2013

@55alexandra55 ahoj.keď na tebe ešte nie je vidno, že si tehotná, tak mu to nepovedz . Potom mu povieš, že si vtedy ešte nevedela,že si tehotná keď ste podpisovali zmluvu.....ale v druhom prípade, keď už vidno bruško, už nič nespravíš nevieš to zamlčať! Na kedy čakáš bábo?

katka3081
8. nov 2013

@55alexandra55

Ahoj, ja som na tom presne tak isto. Predlzili mi zmluvu po roku a 31.12.2013 mi konci. Ja som v 6tt a mala som bolesti, tak som sa dala na pn. 25.11. idem ku lekarke a uvidi sa. V praci som tiez este nic nehovorila, no veduca nieco tusi. 😀 Takze neviem ako budem postupovat.

majusqa77
8. nov 2013

@55alexandra55 kolkokrat si uz mala predlzenu pracovnu zmluvu? skus si pozriet toto: http://karierainfo.zoznam.sk/cl/100532/1354361/...

lucia211
1. jan 2014

Ahojte 🙂. Chcela by som sa poradiť. Mám zmluvu na dobu určitú, tj. 1.09.2014. Otehotnela som koncom novembra 2013, takže predpokladaný termin porodu je koniec augusta 2014. Pokiaľ viem, zamestnávateľ mi nemože dať výpoveď, ked mu oznámim že som tehotná a ani keď budem dočasne PN. Správne? Na materskú teda pojdem podľa zákona 6 týždňov pred predpokladaným termínom porodu, tj. v júli. Moja otázka je, či mi je zamestnávateľ povinný platiť materský príspevok keď mám zmluvu na dobu určitú a či mi tento nárok neprepadne vzhľadom na to, že už počas materskej dovolenky mi zmluva prepadne. Viem, že zmluva mi skončí bez ohľadu na to, či som na PN alebo na materskej. Zaujíma ma len ten materský príspevok a doba prispievania zamestnavateľa pri týchto uvedených podmienkach. A ešte jedna otázka. Keď mi od zamestnávateľa vyplinie nižšia materská ako je minimálna materská, možem požiadať úrady o tzv. dorovnanie materskej? Ďakujem

majusqa77
1. jan 2014

@lucia211 on ta nevyhodi, tebe skonci prac. zmluva. pracovny pomer na dobu urcitu konci dnom uvedenom v pracovnej zmluve bez ohladu na to, ci si PN, alebo cokolvek ine. matersku plati vzdy socialka a nie zamestnavatel, ten dava len doklad o prijme. to, ci mas na matersku narok zalezi od toho, kolko mas pred nastupom na MD odpracovane (teda ci mas 270 dni za posledne dva roky). a dorovnava sa ak ti vyjde materska nizsia ako rodicovsky, vtedy mozes brat tych cca 200€

lucia211
1. jan 2014

🙂 dakujem za maximalne rychlu reakciu 🙂 no robila som od septembra 2012 a predlzili mi znova zmluvu na dobu urcitu, takze mam na matersku narok len ta materska mi vynde asi mizerna, lebo v cistom zarobim okolo 300 eur. a nemoze ma teda vyhodit ani pocas PN, ked mam zmluvu na dobu urcitu, vsak nie? robim v potravinach, namahave zdvihanie a prevlacovanie.... a tam si neviem predstavit pracu s bruskom. 🙂 inak fakt dakujem 🙂

majusqa77
1. jan 2014

@lucia211 nie, nemoze, treba dat oficialne oznamenie o tehotenstve (ja som davala k tomu kopiu tehu knizky - prvu stranu s mojimi udajmi a druhu stranu, kde je termin porodu). a potom aj kludne na PN 🙂

lucia211
1. jan 2014

🙂 dakujeeeeeem , si poklad 🙂 este musim nejako doktorku spracovat, nech mi da poriadne vychadzky, mam 5 rocnu slecnu a do skolocky a von s nou musim chodit, ked manzel je neustale v praci, nechcem ho uz zatazovat s malou, ked budem doma. 🙂 Dakujeeeeem 🙂

pampuli
1. feb 2014

ahojte chcem sa spýtat či má niektorá z Vas takuto skusenost alebo čo o tom aspon vie dost by mi to pomohlo ... Konečne sa mi podarilo otehotniet s priatelom mala som važne problemy teraz som tehotna a doktor ma ide vypisat na rizikove tehotenstvo...pracujem v obchode v zelenine a dviham tam take bdnicky a prekladavam ich a tak ...ale som v praci na dobu určitu čiže do 30,4,2014 možu ma aj tak vyhodit aj ked budem na rizikovom ,?? prosim poradte mi .. dakujem

majusqa77
1. feb 2014

@pampuli vyhodit ta nevyhodia, skonci ti pracovna zmluva - mozu ti ju nepredlzit a dnom 30.4. ti skonci pracovny pomer

ursulienka1
1. feb 2014

moze zamestnavatel ukoncit pracovny pomer na dobu urcitu bez mojho podpisu?