Tehotná so zmluvou na dobu určitú. Môžu ma prepustiť?

primaa
6. júl 2009

ahojte som tu nova a rada by som sa dozvedela, ci ma moze zamestnavatel prepustit ked som tehotna, prac. zmluva je do konca augusta a nastup na matersku mam az v septembri, co mam robit, aby som v septembri na 3 tyzdne neostala nezamestnana?dakujem

majka2508
10. máj 2015

nie, aj na PN, ak zena otehotnela pocas zamestania,kt. bolo ukoncene. vlastna skusenost
@evittam

evittam
10. máj 2015

@majka2508 Tak to pocujem prvykrat. To si akoze napr.po skonceni PP a tehotna isla na PN po mesiaci a dostala si ju zaplatenu od SP?

majka2508
10. máj 2015

@evittam po 4.mesiacoch a dostala som ju zaplatenu normalne

evittam
10. máj 2015

@majka2508 A nenastupila si to uz na MD?

majka2508
10. máj 2015

@evittam nie. to bol april a porodila som v auguste. ja som ani nenastupila na matersku. do porodu som bola na PN a na matersku som nemala narok

zenylkaa
10. máj 2015

@majka2508 tak som to potom spravne pochopila 🙂 cize ak ukoncim PP v juli, kludne mozem aj v septembri nastupit na PN?a bola si aj evidovana na UP?

majka2508
10. máj 2015

@zenylka ano, mozes. bola, kedze som nesla hned na PN.

zenylkaa
10. máj 2015

dakujem vam pekne za rady 🙂

zenylkaa
10. máj 2015

@majka2508 este to som sa chcela spytat, ci si si aj nieco priplacala...asi nie, ci sa mylim?

majka2508
11. máj 2015

@zenylkaa neviem, co myslis, ale nic som si nepriplacala.

dena1973
11. máj 2015

@zenylkaa Ak je poistenkyňa, ktorá ukončila pracovný pomer tehotná a tehotenstvo nastalo počas PP, tak sa na ňu vzťahuje 8 mesačná ochranná lehota aj pre nárok na materské a taktiež aj pre nárok na PN.
Pri PN - je nutné sa preukázať potvrdením od gynekológa, že tehotenstvo nastalo ešte počas PP.
@majka2508
@evittam

majka2508
11. máj 2015

@dena1973 ved o tom pisem

dena1973
11. máj 2015

@majka2508 ved dobre...ja len potvrdzujem..... 😉

evittam
12. máj 2015

@dena1973 Dík, zase som o niečo múdrejšia, to som netušila s tou PN. 😉

matikmatuska
12. máj 2015

Dievcence krasne ked zena v pripade rizikoveho tehotenstva ide od sameho zaciatku tehotenstva na PN ma narok na matersku ? A ak sa mesiac pred narodenim dietata skonci pracovny pomer kedze je na dobu urcitu ma zena narok na matersku?

evittam
13. máj 2015

@matikmatuska Áno má,je v 8-mesačnej ochrannej lehote. 😉

matikmatuska
13. máj 2015

@evittam dakujem kraaasne 🙂

laura444
4. sep 2015

ahojte a ako to funguje v českej republike ? idem sa k vam informovat z priatelom planujeme rodinku a moja zmluva je na dobu urcitu do konca novembra. ak by sa mi podarilo uz teraz otehotniet mam narok na nejaku ochrannu lehotu ? je tam nejaky zakon ze som v ochrannej lehote 6 mesiacov alebo az do nastupu na Matersku dovolenku ? Dakujem za kazdu odpoved 🙂

sunemey
4. sep 2015

ahojte baby, mohli by ste mi prosím niektorá, čo sa v tom vyznáte pooiradiť ako je to s tou ochrannou lehotou po ukonceni PP na dobu urcitu? zmluva by toho casu este platila, ale bola som takmer rok na PN lebo som mala úraz a následne zo zdravotných dôvodov som v práci skončila, dostala som aj odstupné. Od apríla som teda na úrade práce. Ale neviem ako to je počas PN s odvodmi zamestnavatela a tak neviem, či mám teraz nárok aj na materskú alebo iba na rodičovské. Teoreticky som myslela ze ak by sa na mna vztahovala po vypovedi este ta ochranna lehota, tak ze by som mohla mat narok na matersku. Musela by som si za tie mesiace co som doma doplatit nemocenske odvody? mam z toho gulas, za kazdu radu budem vdacna. pekny den

majusqa77
4. sep 2015

@sunemey jednoducho napisane: ak si bola v case skoncenia pracovného pomeru tehotna, je sanca, ze ti narok na materske vznikne (za predpokladu, ze mas 270 dni nemocenského poistenia za posledne dva roky).

sunemey
4. sep 2015

@majusqa77 mmm nie, ze som tehotna sme zistili az v maji. A to ci mam tych 270 dni nemoc. poistenia prave neviem, kedze ten takmer rok co som bola na pn som dostavala nulovu vyplatnu pasku a peniaze mi chodili zo socialnej ako pnka. takze neviem ci vtedy mi boli od zamestnavatela odvadzane nemocenske. len tym ze som tu citala o tej niekolko mesacnej ochrannej dobe ked zostne zena tehotna po skonceni pp na dobu urcitu som chcela vediet ci sa to moze vztahovat aj na mna

majusqa77
4. sep 2015

@sunemey ale ochranna lehota je o tom, ked si tehotna pri skonceni pracovneho pomeru. Ked otehotnies potom, do 8 mesiacov od skoncenia pracovneho pomeru neporodis..

majusqa77
4. sep 2015

@sunemey tam nejde o to, ci za teba boli odvadzane odvody, ale ci ti bezalo poistenie (pocas pn sa odvody neplatia). Takze si zrataj ako ti to vychadza. A moznost je bud sa este u niekoho zamestnat - ak by si stihla na 90 dni bez pn, tak by sa ti materska ratala z toho...

sunemey
4. sep 2015

@majusqa77 dakujem za vysvetlenie 🙂

adusska93
5. sep 2015

Ahojte som tu nová a potrebovala by som poradiť....Som zamestnaná od najprv som bola na dohodu ale od augusta 2014 som už zamestnaná na zmluvu a na dobu neurčitú, ale momentálne som otehotnela a oznámila som to aj šéfovi a ten mi navrhol niečo také , že..." Dá mi výpoveď z s.r.o. a prejdem ako pod FO" lebo on ma niektorých ludi zamestnaných pod s.r.o. a niektorých pod FO a že mi to vyjde lepšie ak budem zamestnaná pod FO, neviem čo mám robiť a ako sa správne rozhodnúť, nepomohli by ste my v tom, Ďakujem

evittam
6. sep 2015

@adusska93 Ahoj,no pomôze ti to len vtedy ak ti da vyssi plat,inak je to uplne jedno. Podla mna mozno len spekuluje ako sa ta zbavit-cize bud nech to zostane tak ako to je alebo kym mi nepodpise uplne novu zmluvu s rovnakymi podmienkami,tak nepodpisem dohodu o skonceni tej prvej zmluvy. Ale pozor,este je mozne,ze FO zrusi a ty prides o pracu tak ci tak. S.r.o.nie je take jednoduche zrusit,i ked ak uz teraz takto spekuluje,tak si cestu najdr.

dena1973
6. sep 2015

@adusska93 Ak nastupis pod FO, tak aj keby vsetko dopadlo korektne (co nemusi byt, suhlasim s @evittam), tak aby sa ti pocitalo z toho noveho prijmu musis v novom PP odpracovat min. 90 kal. dni bez PN a OCR do nastupu na materske.

0007777
14. sep 2015

Mam zmluvu na dobu urcitu ale na pn som dlhsie moze ma zamestnavatel prepustit pocas marodky?

evittam
15. sep 2015

@0007777 Ako pises mas zmluvu na dobu urcitu-cize ti konci k datumu uvedenemu na zmluve. S tym nema PN nic spolocne.

smoulinka1505
24. okt 2015

Ahojte chcela by som poradit.zmluvu mam na dobu urcitu a konci mi 30.4.2016.zistila som ze som tehotna.vzhladom nato,ze moja praca je psychicky velmi stresujuca a narocna a v marci tohto roku som potratila chcela by som ist od januara na pn.viem ze pracovny pomer mi skonci v tom aprili ale chcela by som vediet ze vlastne kolko penazi potom budem dostavat matersku?alebo ako to vlastne je?dakujem za kazdu radu