Treba podávať daňové priznanie ak som nemala príjem?

tilly
23. nov 2010

ahojte

1. tento rok som nemala iny prijem, len rodicak, treba davat danove priznanie?
2. v januari chcem obnovit pozastavenu zivnost (zivnost som mala od februara 2009 do novembra 2009, cize odvody do socialky som este neplatila)... z coho mi vyrataju odvody? a ak nepodam teraz danove priznanie, tak z coho mi vyrataju odvody od jula?
😅

dakujeeeeem

zlatusik28
23. nov 2010

@tilly ahoj, ak si mala len rodíčák, danové nepodávaš. A ked si obnovuješ živnosť, odvody budeš platiť len tie minimálne, povinné, oni ti na sociálke a zdravot.poisťovni presne povedia sumu a po roku, ked podáš danové, potom ti vyrátajú inú sumu, z danového priznania

tilly
autor
23. nov 2010

@zlatusik28 dakujem 😉

cartridge
25. nov 2010

Dobrý deň, a ako je to v prípade ak:
Manžel je SZČO, pri podaní DP za rok 2010 si bude chcieť uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku.
Manželka bola od 01-11/2010 na rodič.dovolenke, nemala žiadny príjem okrem OČR a PN z DNP. Za 12/2010 jej bude vyplatená zost.dovolenka zo zamestnania a odstupné, pretože ukončila PP. Aké povinnosti vyplývajú pre manžela, čo sa týka DP za rok 2010? Ďakujem.

kaktusik007
22. dec 2010

@cartridge manzel si moze uplatnit nezdanitelnu cast na manzelku, avsak pozor, z tej sumy treba odratat vsetky vlastne prijmy manzelky v roku 2010 --- aj rodicovsky, aj pnky, aj ocr, aj vyplatena dovolenka spolu s odstupnym.... takze aj ked to zratam tak len zhruba, az taka velika suma na odpocet to nebude 😉

cartridge
3. jan 2011

Možno sa mýlim, ale patrí aj rodičovský príspevok do vlastného príjmu manželky? Materský príspevok áno, ale rodičovský?

cicimon
3. jan 2011

@cartridge rodicak nie, to je statna davka

danteska
6. jan 2011

ahojte,chcela by som sa opytat ohladom danoveho priznania...od 1.12.2009 som na materskej dovolenke,od 14.6.2010 som na rodicovskej dovolenke..za rok 2009 mi danove priznanie urobil zamestnavatel.za rok 2010 musim podat danove priznanie? ako to riesit ?? este podotykam ze prac.pomer bol ukonceny pred nastupom na MD,takze nie som zamestnana,po MD sa nevraciam do prace..dakujem za radu..

gapa
6. jan 2011

@danteska
a máš nejaké zdanitené príjmy? (materská ani RP nie sú zdanit.príjmy)

danteska
7. jan 2011

@gapa co su zdanitelne prijmy? mala som len matersku-aj z DNP a rodicovsku a rodinne pridavky,prispevok po narodeni dietata...ziadne vedlajsie prijmy,ziadna brigada,nic...prepac,ale vobec sa v tomto nevyznam,preto sa pytam-mozno tak divne.. 😒 dakujem..

gapa
7. jan 2011

@danteska
v tom prípade nemáš žiadne zdan.príjmy, takže nie si povinná si robiť žiadne DP ani roč.zúčtovanie.

Manžel si môže uplatniť na teba odpočet, kde z celkovej čiastky, na ktorú bude mať pri jeho základe dane na manželku nárok rozdiel medzi výškou tvojej materskej (dobré si vyžiadať zo SP potvrdenie, rodič.príspevok ani rod.prídavky sa do toho nerátajú) a prípadnými odvodmi, ktoré si v r.2010 zaplatila na dnp. (ten rozdiel samozrejme nesmie ísť do mínusu).

danteska
8. jan 2011

@gapa velmi pekne dakujem za radu 😉

gapa
8. jan 2011

@danteska
Po prečítaní, čo som napísala, som zistila, že tam chýba jedno slovo. Snád je to viac zrozumitelné. Ale ved mzdárky vám poradia 🙂

TAK DOPLNAM:
Manžel si môže uplatniť na teba odpočet, kde z celkovej čiastky, na ktorú bude mať pri jeho základe dane na manželku nárok ODRáTA rozdiel medzi výškou tvojej materskej (dobré si vyžiadať zo SP potvrdenie, rodič.príspevok ani rod.prídavky sa do toho nerátajú) a prípadnými odvodmi, ktoré si v r.2010 zaplatila na dnp. (ten rozdiel samozrejme nesmie ísť do mínusu).

danteska
8. jan 2011

@gapa DNP som prestala platit v decembri 2009...v 2010 v podstate je len materska,rodicak..

gabriela_michaela
28. jan 2011

Ahojte, mate super temu 🙂 Ak mozem, chcela by som sa aj ja poradit...
Dna 14.4.2010 sa nam narodila dcerka, s priatelom nie sme zosobaseni.
Priatel je SZCO, ja som na MD a poberam iba rodicovsky prispevok.
V danovom priznani si nemoze uplatnit odpocet na manzelku, ked nie sme zobrani... zo je asi jasne z toho nazvu, vsak?
Moze si aspon uplatnit odpocet na dieta, ak nie sme zobrani? Alebo potrebujeme k tomu moje vyhlasenie, aby si mohol tento odpocet uplatnit?
A ak ano, potrebovala by som pomoct, ako to vypisat v danovom priznani... III. oddiel - napise sa meno dcerky, jej rodne cislo a zaskrtneme mesiace od 4 do 12, ked sa narodila 14.4.2010?
Ako vyplnim riadok 92?
Potom uz staci vyplnit iba riadok 93 a nizsie?
Dakujem vopred 🙂 Gabika

zlatusik28
29. jan 2011

@gabriela_michaela
Podmienky pre uplatnenie daňového bonusu sú nasledovné:
– musí ísť o vyživované dieťa, ktoré sa podľa zákona o prídavku na dieťa v znení neskorších predpisov považuje za nezaopatrené dieťa, a to dieťa daňovníka, vlastné, osvojené, prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu a dieťa druhého z manželov,
– otec dieťaťa si môže uplatniť daňový bonus, ak manželka tohto dieťaťa nemá príjmy, pričom pomernú časť bonusu pri splnení stanovených podmienok si môže po časť roka uplatniť jeden z manželov a po zostávajúcu časť druhý z manželov.
Daňový bonus je možné uplatniť na vyživované dieťa žijúce v domácnosti. Domácnosť podľa § 115 ObčZ tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby. Občiansky zákonník nestanovuje pri pojme domácnosti podmienku rovnakého trvalého pobytu. Daňovník vo vyhlásení podpíše, že v prípade, ak v priebehu zdaňovacieho obdobia dôjde k zmene rozhodujúcich skutočností na priznanie daňového bonusu, tak ich oznámi a preukáže platiteľovi dane písomne (zmenou vo vyhlásení) najneskôr posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom zmena nastala, daňovník svojím podpisom súčasne potvrdzuje, že si je vedomý následkov, keby vyhlásenie nezodpovedalo pravde.

😉

gabriela_michaela
30. jan 2011

@zlatusik28 velmi pekne dakujem zlatusik 🙂 Mozem sa ta spytat aj konkretne? Ak sa ti nebude chciet odpovedat, nevadi, aj tak som dostala prvotne informacie 🙂
Ja som na materskej dovolenke od 13.2.2010, dovtedy som bola zamestnana. Priatel nie je mojim manzelom, cize si nebude uplatnovat na mna danovy bonus. Dna 14.4.2010 sa nam narodila dcerka. Ja a dcerka mame spolocny trvaly pobyt, ale priatel ma iny trvaly pobyt. Prosim, dalo by sa ti to vysvetlit aj priamo na mojom pripade?
Vopred velmi pekne dakujem a prajem prijemny den 🙂
Gabika

zlatusik28
30. jan 2011

@gabriela_michaela neviem, čo konkrétne máš na mysli, tak teda. Na teba si úľavu partner nemôže dať ale na dieťa áno, veď je zapísaný v rodnom liste, nie? A ten trvalý pobyt nemusí byť rovnaký, musíte spolu bývať, teda otec s dieťaťom. Alebo čo si chcela vedieť?

gabriela_michaela
30. jan 2011

@zlatusik28 Super, dakujem 🙂 a Este ak mozem otravovoat... ako sa to vypisuje v danovom priznani? teda, co vsetko musim vyplnit?
III. oddiel - napise sa meno dcerky, jej rodne cislo a zaskrtneme mesiace od 4 do 12, ked sa narodila 14.4.2010?
Ako vyplnim riadok 92?
Potom uz staci vyplnit iba riadok 93 a nizsie?

zlatusik28
30. jan 2011

@gabriela_michaela áno, meno a priezvisko dcérky, rodné číslo a zaškrtni mesiace 4 - 12, spolu to bude 180,12 eur, teda aj túto sumu napíš to riadka 92 a v riadku 93 odpočítaj od dane, ktorá vyšla zaplatiť, túto sumu atď.

zlatusik28
30. jan 2011

@gabriela_michaela ale partner musí mať kladný základ dane a min. výšku 1846,20 eur

gabriela_michaela
30. jan 2011

@zlatusik28 dakujem velmi pekne za vycerpavajucu odpoved. Keby bolo viac ludi ako si ty 🙂

zlatusik28
30. jan 2011

@gabriela_michaela ďakujem 😉

gabriela_michaela
30. jan 2011

@zlatusik28
No mam vyplneny riadok 93 - odpocitala som sumu 180,12 od dane, co mi vysla. A co este treba vyplnit v tmto oddiely? Ktore riadky?spomina sa tam zamestnavatel, ale priatel zamestnavatela nema, spominaju sa tam preddavky??? hruuuza, som z toho zmatena :(

zlatusik28
30. jan 2011

@gabriela_michaela riadok 93 máš, riadok 94 daj nula, riadok 95 je 180,12, riadok 96 je nula, a potom riadok 105 alebo 106, podľa toho či ti vyjde mínus alebo plus

daniela1974
30. jan 2011

baby super, ze sa niektore v tom vyznate. Ja som skoncila v aprili 2010 pracovny pomer a odvtedy som na UP.
Kolko som musela prekrocit aby som si musela podat danove priznanie a ze sa do toho prijmu nerata odstupne?
Dakujem krasne za vsetky rady.

zlatusik28
30. jan 2011

@daniela1974 2012,85 eur

daniela1974
30. jan 2011

@zlatusik28 dakujem a to odstupne sa tam nerata, ze? To je brurro prijem 2012,85 eur
ci vymeriavaci zaklad?

zlatusik28
30. jan 2011

@daniela1974 2012,85 je tvoj celkový príjem, a odstupné sa ráta tiež, nakoľko je tiež zdanené

daniela1974
30. jan 2011

@zlatusik28 dakujem za radu a pekny vecer

zlatusik28
30. jan 2011

@daniela1974 za málo a aj tebe