Trvalý pracovný pomer na dobu určitú a tehotenstvo

radkanika
27. jan 2013

Prosim,poradte. Som na zac. 9.tyzdna. V posledny den februara mi konci PP na dobu urcitu a v praci som zatial neoznamila, ze som tehotna. Uz mi bolo povedane nadriadenym, ze sa mi bude predlzovat zmluva, nie som si ista, ale myslim, ze to bude zas na dobu urcitu rok (asi az na treti krat sa dava na neurcitu). Ak to poviem teraz, myslim si, ze mi zmluvu nepredlzi a ja doma sediet nechcem. Zas ak nepoviem, bude to nefer voci zamestnavatelovi a bude mi to blbe. A hlavne by som potrebovala vediet, ake su moznosti, ak mi zmluvu nepredlzia a ak mi ju predlzia...co bude pre mna vyhodnejsie? a ako sa bude ratat rodicovsky ci materska? mam z toho zmatok...

zuzana909
27. jan 2013

@radkanika podmienka nároku na materské je aby si bola nemocensky poistená za posledné dva roky minimálne 270 dní, ak túto podmienku spĺňaš tak máš nárok na materské. Dva roky sa počítajú od predpokladaného nástupu na materskú alebo od dátumu narodenia podľa toho ako ti to bude vychádzať.
1. ak by ti pracovnú zmluvu nepredĺžili a pracovný pomer ti skončí, mala by si sa evidovať na úrade práce, alebo si nájsť nejakú inú prácu. ochranná doba na nárok materské je osem mesiacov, túto podmienku spĺňaš a nárok na materské z tohto PP budeš mať ak spĺňaš to čo som napísala vyššie. môžeš nastúpiť aj na PN, ochranná doba je 8 dní od ukončenia pracovného pomeru. pri tej novej práci by ti mohla vniknúť aj iná materská, tam sú potom určité limity.

2. pokiaľ ti zmluvu predĺžia tak pracuješ ďalej a materské sa ti bude počítať rovnako.

či to povieš zamestnávateľovi je to na tebe ako sa zachováš, v podstate by si mu túto skutočnosť mala oznámiť, ale ak sa bojíš že by ti zmluvu nepredĺžil tak to môžeš zatiaľ zamlčať a keď budeš mať predĺženú zmluvu tak mu to oznámiš. to záleží na tebe a aký je zamestnávateľ.

ak by bol ústretový tak existujú možnosti ako získať max. materskú, ale to by si sa musela dohodnúť s ním 😉

amouramour
27. jan 2013

ak to zamestnavatelovi nepovies je to dost neseriozne, za takychto podmienok by som ja ako zamestnavatel s tebou neratala a referenciu poslala dalej...otvorenost ludia ocenia viac

lubka19891
27. jan 2013

ja som bola v rovnakej situacii, normalne som oznamila ze som tehotna ale chcem pracovat a pracovala som az do 7 a pol mesiaca lebo tych 6 tyzdnov pred porodom uz pracovat nemozes musis ostat doma...a mala som na dobu urcitu do oktobra a vo februari som isla na matersku takze a ked skoncila ta doba tak mi prisla vypoved.

sabina1975
27. jan 2013

bola som v rovnakej situacii v septembri som dostala zmluvu ale ja uz na neurcito bola som v 8 tt zatial som nic nehovorila chcela som pockat a potom sa ukazalo ze som dobre urobila pretoze v 11tt som o dieta prisla . keby som to povedala zmluvu by mi nedali a ja by som bola bez babetka a aj bez prace

sabina1975
27. jan 2013

@amouramour nie kazdy zamestnavatel si ceni uprimnost moj zamestnavatel si" ceni "ked robis a nekecas 😝

amouramour
27. jan 2013

@sabina1975 ako to je jasne, nie vzdy...my sme mali rozbehnut velky projekt, bola som v 6tt ale povedla som o tehotenstve, aby sa vedeli aj oni zariadit, vratila som sa a povysili ma, teda mne sa oplatilo mat priamy otvoreny pristup...neviem si predstavit, ze mi kocka zataji tehotenstvo do poslednej chvile az kym nepredlizm zmluvu...jednoznacne by som s nou bohuzial neratala...ani neodporucala

sabina1975
27. jan 2013

ja robim u korejcov tak asi tak ... tam sa neceni nic

kika831
27. jan 2013

@radkanika Ahoj, podla mna by si to nemala hovorit, pokial nemas tehotensku knizku, tak preco by si mala. Ja som bola v podobnej situacii a samozrejme som to povedala a tak som aj skoncila na urade prace. Mne zmluvu nepredlzili, ale mojej kolegyni, ktora tehotenstvo zamlcala samozrejme ano. Tolko moja skusenost.

radkanika
autor
27. jan 2013

Ja uz neviem, co robit...zrejme to poviem, manzel tiez vravi, ze radsej nech som k nim aj ja seriozna a ked mi aj zmluvu nepreldzia, je vacsia sanca, ze po skonceni MD ma vezmu spät...mna skor trapilo, co po narodeni dietatka, ci bude materska, ci rodicovsky a aky je to rozdiel...ale myslim, ak som to dobre pochopila, ked mi zmluvu nepredlzia, nebudem dostavat matersku ale prave ten rodicovsky, ze?

sabina1975
27. jan 2013

do tretieho mesiaca nemusis nic oznamovat je len na tebe ako sa rozhodnes

zalka
27. jan 2013

@radkanika od kedy máš pracovnú zmluvu, koľko krát ti ju predlžovali? Odpovede na tieto otázky sú dôležité, zatial zamestnávateľovi nič nehovor.

tamarka9
27. jan 2013

@radkanika ani ja by som zatial zamestnavatelovi nic nehovorila, mnohe zeny v tomto tyzdni tehotensva ani nevedia ze su tehotne, do tretieho mesiaca by som to neoznamovala, potom to uz stoji za zvazene...ale ako pisala zuzana909 ak mas odpracovane to co spominala, dostanes aj matersku a rodicovsky potom a materska sa ti bude pocitat za rok 2012 ak ho mas odpracovany cely...aj keby ta hned vo februari vyhodili a skoncili pracovny pomer...

radkanika
autor
27. jan 2013

No ja pracujem od marca 2012,ale tych 270 dni uz preslo urcite...vtedy ma prijali,cize teraz by sa predlzovalo prvy krat od prijatia...

zalka
27. jan 2013

@radkanika tak sa nepriznaj, že si tehotná až potom. Ak Ti opäť predlžia o rok tak sa Ti skončí o rok a ty budeš mať pár dní zamestnania k dobru.