Používame cookies. Viac informácií tu. OK
asia83
31. okt 2019

@lucka_lucia Záleží skôr k čomu inklinujete. Tiež mám kvalifikáciu na obe povolania, no v škôlke by som nechcela robiť. Tak malé deti nie. Je to tam skôr o hre, v škole o vyučovaní. No keď ste to študovali, asi viete o pracovných a platových pomeroch. Platovo je na tom logicky trochu lepšie učiteľ ZŠ, no pri rôznych príplatkoch sa to mení. Časovo máte priamy pracovný čas od pol ôsmej do pol druhej (každá škola plus mínus) a v škôlke sa striedate raz doobedie raz poobedie.

nikolieta9
31. okt 2019

@lucka_lucia ja si myslim, ze narocnejsie su tie deti na prvom stupni, treba tam vela trpezlivosti, vynaliezavosti, ak nieco nechapu tak vysvetlit im to inak...

tilko
31. okt 2019

Ja učím na prvom stupni a moja práca je síce vyčerpávajúca no mám ju rada, napĺňa ma a každý deň je niečim bohatý. Mám možnosť rásť s deťmi od ich prvých krôčikov v škole a veľmi ťažko sa s nimi lúčim, keď ich posúvam na druhý stupeň. Za tie 4 roky na prvom stupni sa dá zažiť všeličo. Od zaujímavých tém na učenie, po exkurzie, výlety...školu v prírode. Do práce chodím na 7mu a domov môžem odísť 13:30....tým sa to ale nekončí, pretože doma ma čaká príprava na ďalší deň a aj papierovačky dokážu pekne zavaliť...ale ak si to človek dokáže zorganizovať, ide to...pre mňa ako matku je toto povolanie ideálne...dokonca som bola triedna svojmu synovi a náš vzťah sa dostal na inú úroveň...videl ako ma rešpektujú a majú radi iné cudzie deti a začal sa na mňa pozerať nie len ako na mamku čo mu dá full servis...prázdniny sú úplna paráda...nemusím otravovať a odkladať svoje dieťa nikam...myslím nútene...mám dovolenku a počas roka si šetrím náhradné voľno za zastupovanie aby mi to všetko sedelo...takto si naplánujeme kedy pôjdu deti k starým rodičom, kedy pôjdeme na dovolenku, v pohode vyberieme tábor aký sa páči a nie podľa termínu...
V škôlke som mala možnosť zastupovať týždeň....bola to paráda, páčilo sa mi to...ale len týždeň...robiť by som tam nechcela...bolo krásne leto a kým som tie mravčeky vychystala von...no v zime to musí "paráda"... je to podľa mňa omnoho náročnejšie na opateru detí...pani učiteľky majú môj obrovský obdiv...inak by som odporučila takýto týždeň všetkým rodičom vyskúšať...

tilko
31. okt 2019

A nenapísala som, že ako učiteľka v škole si viem zorganizovať poobedie tak, že sa naučím s deťmi a aj krúžky obeháme...mám na ne dosť času bez stresu a naháňania...je veľa rodičov, ktorí sa musia spoľahnúť na klub detí a príbuzných a svoje deti vidia len večer...

benit
31. okt 2019

Ja ucim na 1.stupni, praca ma bavi, nemenila by som. Ked som ucila na dedine, chodili sme zastupovat aj do ms a cez prazdniny, aby bola co najdlhsie otvorena. Praca fajn, ale nie pre mna. Sestra je v ms a nevie si predstavit 1.stupen. tazko sa radi, ty musis vediet k comu mas vztah a co by ta naplnalo.

mogaa
31. okt 2019

@lucka_lucia pozeraj na to, čo by ťa viac napĺňalo, bavilo....bezpochyby ľahšia cesta je ZŠ - lepší plat a rovnako menej starostlivosti - je to skôr o učení ako pomáhaní s obliekaním, vyzliekaním.....ja učiteľky v MŠ obdivujem - 20detí v triede a mamičky riešia každú blbosť - kde bola učiteľka keď dieťa spadlo, prečo nedávala pozor keď Jožko sotil Ferka, kto zobral Aničke hračku(ktorá nemala v škôlke čo robiť)......veľa zodpovednosti a pritom je stále jednou nohou v base....v škole už sú deti ako tak rozumné a samostatné, tam je to skôr o tom učení - ale opäť mamičky riešia prečo má ich dieťa veľa úloh, prečo dostalo dvojku, prečo má učiteľka prísmu stupnicu pri písomkách(1chyba a hned dvojka)......nedajbože ak má dieťa zlý deň a prinesie trojku, štvorku - to už určite na dieťati "sedí"

benit
31. okt 2019

@mogaa ano rodicia su vecny problem. Nemas problem s detmi, ale rodicmi. Ale ci v ms alebo zs, vsade rovnako. By si neverila, teraz mi jedna matka brala z triedy dieta na inu skolu, lebo u nas nieje pre jej dieta vhodne prostredie na rozvoj. Prisiel domov s novym slovom luzer a ona mu musela taketo nevhodne slovo vysvetlovat. Kazdy tyzden sa chodila vyhrazat, ze ho zoberie. Raz kricali v satni, raz sa vonku nahanali... to jej mozes len zazelat stsatnu cestu a nech stretnu len take deti, ako su u nas, standardne. 🤣

emmi101
31. okt 2019

Záleží od toho čo ťa viac baví podľa mňa. Platovo máš samozrejme o niečo lepšie tú zš ako škôlku ale ide aj o to čo je pre teba dôležitejšie, či peniaze alebo to čo ťa baví viac. V škole to máš viac o tom, že teda učíš čo je logické ale na prvom stupni ešte tak viac hravou formou takže tiež to vyžaduje veľkú prípravu, v škole to máš skôr o takej opateri, jasné, že aj tam sa detičky učia básničky, pesničky a podobne ale proste sú ešte také trošku viac pojašené 🙂

deti95060810
31. okt 2019

@tilko som sa ešte s tým nestretla aby bola matka triedna dieťaťu...Mali sme v rodine. -bratranca mala učiť jeho matka - dali ho do inej triedy myslím B... Inak tiež by som to nechcela...

deti95060810
31. okt 2019

u mňa jednoznačne učiť na ZŠ...detičky sú už samostatnejšie ako v MŠ a hlavnou úlohou učiteľky je učenie a nie obliekanie, obúvanie, kŕmenie a pod. detí....

juliet86
31. okt 2019

no v ms je to aj o hygiene deti. . .cize ty vies ci si s tymto stupnom intimity okej. a proste ktory vek deti milujes viac. v ms su horsie choroby... castejsie su chore aj deticky aj personal. ono vela aj zalezi od konkretneho zariadenia..... vzdialenost velkost atmosfera platove podmienky sukromna montessori ms a podobne. vyberala by som si aj podla riaditelky a kolegov

dagmara17
31. okt 2019

Záleží načo sa viac cítiš, trpezlivosť potrebuješ aj v jednom aj v druhom prípade, to akože bez debaty. Ja by som asi radšej išla do škôlky, malé deti mám rada, rada vidím ako napredujú ako sa učia. Ale to je len môj pohľad 😉

ellaanna
31. okt 2019

Ja učím v materskej škole, ale mám vzdelanie aj na prvý stupeň. Osobne si myslím, že toto sú zamestnania, kde sa netreba rozhodovať podľa platu, či pracovného času, ale podľa toho, kde sa vy vidíte viac. Čo by vás viac bavilo, napĺňalo. Ja osobne by som prácu v MŠ nemenila, nie je to tam len o obliekaní, vyzliekaní, hygienických či sebaobslužných návykoch- áno, pri 3-ročných deťoch viac-menej áno, ale pracujete aj s vyššou vekovou kategóriou, s predškolákmi, a tí už sú samostatnejší a ide pri nich predovšetkým o prípravu do prvého ročníka.
Avšak je rozdiel vzdelávať deti v MŠ a na prvom stupni, kde už nie je taká miera hry, motivácie a podobne.
Obe povolania sú viac-menej poslaním a vy sama musíte vedieť, kde tým deťom dáte zo seba viac. 🙂

katarina414
31. okt 2019

@mogaa ja si tiež myslím, že náročnejšie sú melé deti, ale je tam aj čas spánku, čo je pre učiteľku fajn, počas chystania na pobyt vonku sú už dve učiteľky, takže si vedia pomôcť a určite viac príprav je do zš.

janedoe
31. okt 2019

Nad tymto spekulujem aj ja. Takze sa tu vtirknem 😊

tilko
31. okt 2019

@deti95060810 no u nás je to bežné, že si rodičia učia deti, ak to tak víde...keďže sme dedinská spádová škola aj s II. stupňom, neviem si predstaviť, že by si učitelia posielali svoje deti niekoľko km do inej školy len z toho dôvodu, že by to svoje dieťa mali učiť...ono je to aj o tom či to učiteľ rodič zvládne...a žiak potomok tiež...každá škola je iná...každá rodina je iná...

lucka_lucia
autor
31. okt 2019

Ďakujem za odpovede ,vyplýva mi z toho že základná škola je lepšia aj časovo .len škoda že som sa nedozvedela konkrétny plat 🙂

aspinka
31. okt 2019

@lucka_lucia konkretny plat sa nedozvies dopracujes sa tu treba si pozriet do akej platovej tarify by si bola pridelena plus roky praxe kazda skola moze dat iny osobny priplatok 😉 https://www.minedu.sk/platove-tarify-v-skolstve...

montemotherone
31. okt 2019

@lucka_lucia ja mať vzdelanie 1-4 tak idem do školy. My (v škôlke) vám to všetko prinesieme "na tácke" 😉

montemotherone
31. okt 2019

@katarina414 😁 čas spánku je v dnešnej dobe rovnako náročný ako čas na vzdelávaciu aktivitu, ak nie náročnejší. Spáva asi tak 10% detí, takže nejaké hlučné činnosti robiť nemôžeš, ale zase musíš tých neapavcov nejako udržať v kľude. A ak máš ako taký kľud, sedíš pri PC, zahalená papiermi a makáš ako fretka aby si toho nemala veľa doma 🤦‍♀️

eliska13
31. okt 2019

@lucka_lucia vybrala by som si skolku ano tam sa riesi kto komu zobral hracku a skaredo pozrel na dieta, ale v skole je tlak od rodicov este horsi a su premotivovanejsi.V skolke nemusis byt aj poobede moja suseda ma len ranne, alebo max do 14-15 neviem ako inde, ale u nas su na 3 smeny.

lucka_lucia
autor
31. okt 2019

@aspinka ďakujem, len neviem ako zistiť poštovú triedu a tarifu keďže som to ešte nerobila

katarina414
31. okt 2019

@montemotherone ja viem ;) vyskúšané ;) ja by som si v globále nedovolila tvrdiť, že je to v mš menej náročné. Nie je! Len porovnávam. Keď som začala učiť, muž sa čudoval, koľko práce si nosím domov, ale v škole si človek veľa nenachystá...

bibyke
31. okt 2019

@deti95060810 aj ja som mala na zš spoluziaka a jeho mama nam bola triedna🤷🏼‍♀️

deti95060810
1. nov 2019

@bibyke u nás na Zš to nerobia...dieťa prehodia do inej tr. v ročníku...Momentálne býva v ročníku 2 tr. - A,B
kedysi boli 4 - a,b,c,d,

lucka_lucia
autor
1. nov 2019

Mohli by ste mi niektorá prosím opísať jeden deň v praci v škole?nech mám predstavu

benit
1. nov 2019

@lucka_lucia ja mam prvakov. Cely den sa drzis rozvrhu. Tyzdenne mas uvazok, ktory oducis. My zaciname 7,30 a koncime o 14,00. 2x do mesiaca porada o 14,00. Rano pridem do prace a chystam si este veci, tabulu, prefocujem. Ak mam dozor zzcinam 7,40 a kazda prestavka. Na hodinach ucis, robis svoje. V 1.rocniku je to o vychove velmi vela. Vela som s nimi aj pocas prestavok v triede, s vacsimi uz tolko netreba. Ked doucim idem na obed, riesim rodicov, pripravy, zosity, pisomky. Pocas toho celeho pripravujes program na akcie, tvorive dielne, zapajas sa do sutazi, chodis na skolenia, robis vyzdobu. U nas ma kazdy dane za co je zodpovedny, ja mam financnu gramotnost. Chystam blokovky, sutaze... vela si chystam aj doma, kedze nemam rada take klasicke ucenie, tak treba sa aj viac pripravovat. Uz sme zacali s kolegynou chystat program na vianoce, ideme vystupovat do domova dochodcov a tvorive dielnicky pre rodicov, pecenie medovnikov na vyucovani. A to sme teraz len ukoncili vystupenie pre starkych a tekvice a halloween.

lucka_lucia
autor
1. nov 2019

@benit aha tak znie to že je toho fakt veľa .to neviem či by som zvládla. A čo konkrétne si doma pripravujes? To čo budeš na každej hodine preberať?keď máš dozor tak to sa nemáš ani kedy najesť?

benit
1. nov 2019

@lucka_lucia ked mam dozor, jem pocas prestavok na chodbe. Chystam si doma nastenky, vyzdobu ,ale aj veci na blokove vyucovanie, vyrabam pracovne listy, ucim prvy rok comenia script a prvky hejneho matematiky, tak aj tam si treba vela chystat , msterialiv nie je vela. Hodiny chcem ozivit hrami, zavadzam inovativne metody, takze si vela chystam doma. Ale je to m9ja iniciativa. Mohla by som ist len podla ucebnice a nemusela by som to robit. Vsetko je na tebe, ako si pripravis hodinu, materialy alebo pojdes podla ucebnic a pl a mas pokoj. Vela kolegyn uci tak a je tu.

simonko1612
15. nov 2019

Ahojte, vedeli by ste mi prosím poradiť? Chcela by som učiť v škôlke, mám VŠ ale úplne iného zamerania. Co by som si mala dorobiť pripadne kde? Ďakujem

Tu začni písať odpoveď...

Odošli