Ukončenie pracovného pomeru pre nevyplatenie mzdy. Na čo má manžel nárok?

deina2005
9. apr 2009

ahojte potrebujem radu.manzel je na PN od 23.2.2009 k dnesnemu dnu mu zamestnavatel nevyplatil februarovu vyplatu.podla akeho paragrafu moze manzel ukoncit PP z dovodu nevyplatenia mzdy?ma narok na odstupne a preplatenie dovolenky ked tam pracuje uz viac ako 2 roky??dakujem za info

lienocka235
9. apr 2009

§ 69 zákonník práce

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,

nárok na odstupne nevzniká

co sa týka dovolenky tak tam sa narok an dovoelnku prepocita na odpracované mesiace v roku 2009 a neviem ak ma staru dovolenku.

neskusili ste ho pisomne vyzvat aby tu sumu uhradil /doporucene/ je zamestnavatel paltobne neschopny?

dajte pozor aj na to ze ak by napr. manzel dal teraz vypoved ci by mu vznikol narok na podporu

gapa
9. apr 2009

ako citovala lienočka. Záleží, kedy je jeho mzda splatná.

Ak nemajú v prac.zmluve ani inde stanovený výplatný termín, tak mzda za 2/09 musí byť splatná najneskôr do konca marca. V takom prípade môže manžel okamžite skončiť PP v prípade, že mu nebude výplata "v plnej" výške zaplatená do 15.4.09 (vrátane).

Ak nastane takáto situácia, tak do 15.5.09 (t.j. do 1mesiaca) môže skončiť okamžite PP podla § 69 ods.1 písm. b) pre nevyplatenie výplaty za 2/09 do dna 15.4.09 a to aj v prípade, ak by ju vyplatili napr. 16.4.09, resp. do 15.4.09 vyplatili len čiastočne. Ak ukončí PP podla tohto §, má nárok na dvojmesačnú mzdu (aj ked sa tomu nehovorí odstupné).
Samozrejme musí byť doručené zamestnávatelovi oznamenie o ukončení PP v danej mesačnej lehote.

(toto je uvedené v dalších odsekoch § 69 ZP)

deina2005
autor
9. apr 2009

no v zmluve ma termin 15 pripadne posledny den v mesiaci.inak je zamestnany na dobu neurcitu

deina2005
autor
9. apr 2009

takze aby som este dobre pochopila vypoved mozem uz podat od 16.4 ? a k akemu datumu?chcem to poslat postou doporucene.vypoved je platna az po prevzati?co robit ak ju neprevezme od kedy vlastne bude platna?

gapa
9. apr 2009

pozor, nejde o výpoved!!!
ide o okamžité ukončenie prac.pomeru, čo je rozdiel vid ZP § 59 ods.1

treba si pozrieť celý § 69 + 70 + 38 hlavne ods. +3 +4 Zákonníka práce.

S tým dátumom si však nie som istá, tak radšej nenapíšem nárzor. Možno na porada.sk sa to niekde píše. Alsbo snád niekto poradí.