Ukončenie rodičáku, nástup do práce a tehotenstvo

kusinkus
23. sep 2014

Ahojte, prosím o radu 🙂 18.10. mi končí rodičovská dovolenka, malá chodí od septembra do škôlky na pol dňa, ja som sa mala vrátiť do práce po tomto termíne, kedy dovŕši 3 roky. Zistila som však, že čakáme druhé bábätko (1. mesiac ) a teraz neviem, čo bude pre mňa výhodnejšie, čo sa týka financií. Chcela som požiadať o skrátený pracovný úväzok na polovicu, teda 4 hodiny, len sa obávam, že mi tým pádom bude krátená i materská a vlastne mám na ňu nárok v podobe 60% hrubej mzdy, ak by som žiadala preradenie na inú pracovnú pozíciu? Alebo to poriešiť PN kou hneď po ukončení rodičovskej a z čoho by sa vyrátavala? Momentálne potrebujeme peniaze, manžel otvára súkromnú ambulanciu a minimálne 3 mesiace nebudeme mať žiadny príjem, Ďakujem veľmi pekne za každú cennú radu 🙂

liz_lemon
23. sep 2014

@kusinkus ved normalne nastup do prace na 8 hodin, hned im oznam, ze si tehotna
dcera uz pomaly moze byt aj na cely den v skolke, nie?

alicka850
23. sep 2014

Podla mna musíš odrobiť tých 270 dní, aby si mala nárok na materskú. Skús zavolať na infolinku Soc.poisťovne, tam Ti určite poradia konkretne pre tvoj prípad, ja som to tiež tak riešila, lebo v regionálnej nevedeli 🙂

kusinkus
autor
23. sep 2014

@liz_lemon nemoze byt,nevie spavat cez obed,od dvoch rokov nespi vobec a podmienkou je,aby tam aspon lezala v postielke potichu, a to ona nedokaze...preto chodi na pol dna,nemal by mi kto pri nej ostat poobede.

kusinkus
autor
23. sep 2014

@alicka850 dakujem,skusim tam zavolat.

akinorev30
23. sep 2014

Aj podľa mňa musíš najprv odrobiť 270 dní, resp. platiť nemocenské poistenie, aby si mala nárok na materskú, takže pravdepodobne budeš mať nárok len na rodičovský príspevok.

kusinkus
autor
23. sep 2014

@akinorev30 dakujem, zvlastne,hlavne,ze ini spoluobcania maju narok na vsetko...to znamena,ze do konca maja - predpokladany termin,ak nenastupim do prace,nebudem dostavat ani korunu aj keby som bola praceneschopna?

akinorev30
23. sep 2014

A nechceš teda nastúpiť do práce aspoň na ten polovičný úväzok? Neviem presne, ale PN je tiež nemocenská dávka a na tú je tiež nárok po 270 dňoch. Ale popýtaj sa na SP aby som ťa nezavádzala 😅 .

katarinamech
23. sep 2014

Neviem, ako to presne je, ale jedna moznost by mozno bola predlzit si rodicovsku dovolenku (ak sa Ti nepodari vybavit zo zdravotnych dovodov dietata, tak potom si ju predlz bez zdravotnych dovodov). T.z., ze sice nedostanes ani korunu (teda tych cca 200eur), ale stat za Teba plati odvody do poistovni a ked pojdes opat na matersku, tak by si mala dostat normalnu matersku (podla poslednych odpracovanych dni, teda pred prvym tehotenstvom). Zaroven vsak upozornujem, ze ak nepojdes na predlzenu rodicovsku zo zdravotnych dovodov dietata, tak moze zamestnavatel s Tebou rozviazat pracovny pomer a zaroven dieta moze byt v skolke len 4 hodiny denne, co splnas. Skus si to ale este zistit ako to je s tou materskou a peniazmi po predlzenej rodicovskej. Zistis to bud v Socialnej poistovni alebo skor na UPSVaR.

zuziina
23. sep 2014

Chcem komentovat tu školku,moj mladši syn tiež nespava doma od 2 rokov ,možem robit čo chcem,ležime dve hodiny a nič.Bala som sa co bude ak nastupi do školky....No od prveho dna,mi povedali pani ucitelky,ze zaspi medzi prvymi.A doma?Neexistuje aby cez obed buval.

alicka850
23. sep 2014

@kusinkus mna to tiež hnevalo...po skole mi chybalo 30 dní odrobiť, aby som mala materskú, takze pekne rodičák a od roka do prace od malej, aby bolo za čo žiť...

petrouchka
23. sep 2014

@akinorev30 lenze pocas MD a RD za nu plati stat nemocenske poistenie a to sa rata do tych 270, cize keby isla na PN, tak v pohode
ja som bola na MD a nasledne RD, potom som nastupila do prace a asi po troch mesiacoch som isla na PN a nebol problem, lebo sa mi tam ratalo aj to, co som bola na RD
ale neviem ako je to s narokom na materske, viem, ze baby, ktore idu z jednej na RD rovno na MD narok maju, ale neviem ako je to, ak medzitym pracuju

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
petrouchka
23. sep 2014

@fidka79 ja neodpovedam zakladatelke, ale akinorev30,ktora tvrdi, ze ked bola na MD a RD a nepracovala, nema narok na PN
a aj v prvom mesiaci tehotenstva moze byt zena PN ak ma problemy, krvacanie alebo hroziaci potrat, ale o tom tato tema naozaj nie je

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
petrouchka
23. sep 2014

@fidka79 ale ved ja len odpisujem akinorev, ze RD a MD sa rata do nemocenskeho poitenia, bez ohladu na to, ci je niekto v prvom alebo dvanastom mesiaci tehotenstva, narok na PN (z hladiska nemocenskeho poistenia ma), ci ma aj zdravotny dovod, to je ina vec, ale 270 dni nemocenskeho poistenia ma aj ked nepracovala

zalka
23. sep 2014

@kusinkus
ak nastúpiš na PN hned po skončení RD, tak tvoja PN bude rátaná z predpokladaného príjmu, ale tvoja materská v roku 2015 bude len z minima.
Ak chceš mať MD z platu, tak musíš nastúpiť do zamestnania po skončení RD, môžeš pár dní čerpať dovolenku a potom ísť na PN napríklad.
Ak začneš pracovať na kratší úväzok, tak MD sa ti vyráta z toho kratšieho úväzku. Takže toto by som neodporúčala kedže si tehotná, pracovať na kratší úväzok môžeš v roku 2015 nie tento rok.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kusinkus
autor
23. sep 2014

@akinorev30 ja by som aj nastupila,som lekarnicka v nemocnicnej lekarni,takze prichadzam do kontaktu aj s dezinfekcnymi prostriedkami a chemikaliami,niektore su mutagenne...

viera84
23. sep 2014

ja som to riesila tak , ze som oznamila tehotenstvo zamestnavatelovi pisomne este kym som bola na RD, aby som bola chranena zakonom pred vyhodenim. Hned po skonceni RD som si zobrala 5 dni dovolenky na tolko som mala narok a nasledne som PN.

kusinkus
autor
23. sep 2014

@fidka79 obednajsi spanok som si tehotenstvom neporiesila,skusala tam spat,ale nezaspala,behala po triede a to ucitelky nemaju rady,deti musia aspon ticho lezat...a priroda je mocna carodejka 🙂 asi tak...zdravotne problemy som mala aj v prvom tehu,PN som bola od druheho mesiaca. Predlzeny rodicak nebude,nie som z tych a ani nie som z tych,co chodia s dietatkom k lekarovi s kazdou blbostou,poriesila som si choroby doma. Zaznamy od lekarov nemam.

kusinkus
autor
23. sep 2014

@zuziina mne nezaspi ani v skolke,nie je hyperaktivna,ale ma svoj rezim dna a nechce sa ho vzdat,vecer chodi skor spavat...ucitelky su rady,ked im dieta lezi a je ticho a nemusia sa mu este i cez obed venovat

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ali223
23. sep 2014
Používateľ ali223 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od ali223.

to sa bude asi tazko opat zacinat.. ale drzim palce 🙂 mna to este len caka...

kusinkus
autor
23. sep 2014

@fidka79 preco by to zena nemohla vediet aj v ten prvy mesiac(nepisala som tyzdne)? dnes su dostupne rozne testy...

kusinkus
autor
23. sep 2014

@fidka79 sorry a vahovo ste na tom boli ako? teda pred otehotnenim? narazam na to,ze pri prvom tehu som bola prinutena prenasat tazke krabice plne infuznych roztokov,zacala som potom spinit...na moju vysku som vazila malo,podvyziva

akinorev30
24. sep 2014

@petrouchka Ďakujem za info, som múdrejšia 🙂 . Možno sa to raz zíde.

krpec1402
6. okt 2014

@viera84 a budete mať potom nárok ah na md? Tiež ma čaká podobne riesenie, d.

viera84
6. okt 2014

@krpec1402 ano budem mat narok aj na md, kedze som vlastne zamestnana, prerobila som (vlastne ta dovolenka) a nasledne som ostala PN, ale stale som ako keby zamestnana, aj papiere na peniaze zasielam zamestnavatelovi a taktiez aj papier o nastupe na MD budem davat zamestnavatelovi.

krpec1402
6. okt 2014

@viera84 dakujem za odpoved, som si aj myslela ze to tak je, ale este mam otazocku : ako vymeriavaci zaklad (pre cerpanie PN a MD) vam budu brat tych 5dni dovolenky ?