Ukrátená o odstupné?

adrika6452245
9. apr 2019

Dobrý deň,
podpísala som dohodu o skončení pracovného pomeru ku koncu marca.V tejto dohode je odsek -fin.záväzky zamestnávateľa kde sa píše. Zamestnávateľ vyplati zamestnancovi jednorazovu odmenu vo výške Xxxx€.Všetky záväzky zamestnavatela voči zamestnancovi budú s vyplatením mzdy za marec 2019 uspokojenia zmysel p.129 odd.3 zák.práce sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodli ze mzda a jednorazova odmena bude vyplatená v najbližšom vyplatnom termíne. Výplata mi prišla ale takzvana odmena nie.Personalna mi povedala že zabudla na to a pošle mi volaku časť budúci týždeň a zvyšok dostanem na vyplatny termín v máji. Prosím poraďte mi ako mám postupovať ďalej, co môžem spraviť a ako danu situaciu môžem riešiť respektíve na co si mam davat pozor aby som nebola ukratena .........môžu vlastne niečo také spraviť? Veľmi pekne ďakujem za pomoc a rady.

hankano
9. apr 2019

Síce neviem poradiť, ale absolútne nechápem to, prečo by zamestnávateľ mal niekomu platiť peniaze/odstupné za to, že zamestnanec nevykoná pre spoločnosť žiadnu hodnotu. Je to nastavené absolútne zcestne tento sociálny systém. Nech to platí štát

ja197
9. apr 2019

@hankano a keď niekto pracuje pre firmu dajme tomu 10 rokov, prečo by mal platiť štát odstupné? Však človek zarábal peniaze firme 10 rokov, nie štátu...či zle som pochopila tvoj postreh ?

adrika6452245
autor
9. apr 2019

Presne 10 rokov a 92 dní som si tam odpracovala 😊 a za celý ten čas som nebola ani 1 deň PN 😕

ja197
9. apr 2019

@adrika6452245 síce si niesom istá ale podľa mňa keď to je zmluvne dané, koľko ti majú vyplatiť tak pokiaľ sa tak nestane, so zmluvou treba ísť buď na inšpektorát práce alebo za právnikom, tí budú vedieť najlepšie poradiť 😊 ale nieje to 100% rada, snáď sa nájde niekto znalejší kto ti poradí 😊

korunka1
9. apr 2019

@adrika6452245 pokiaľ mzdarka nie aj konateľ spoločnosti,tak sa s ňou nebav. Ona také pokyny dostala. Poslat doporucený list s upozornením na porusenie zmluvy,ziadať vyplatenie este v marcovej vyplate...opraví ju...žiadne čiastočne platby. Ak nesplnia, podnikneš právne kroky. Niečo v tom zmysle im napisať

jana_vaj
10. apr 2019

Ak máš v tej dohode o výpovedi nejakú čiastku, tak ti nemôžu dať predsa menej, aj keby ti tú sumu mali vyplatiť aj v 5 splátkach

win_gi
10. apr 2019

@adrika6452245 ukrátená nebudeš, stane sa, vedia o tom, a už len čakaj či ti pošlú, ak nie potom to rieš veď to máš čierne na bielom...

bronik89
10. apr 2019

@win_gi presne to si myslím aj ja. Ak už sami uviedli nejakú sumu, tak si myslím, že by jej nemali poslať menej. Prečo aj

hankano
10. apr 2019

@ja197 asi si to pochopila zle. Aj keby pre firmu pracoval 20 rokov za svoju prácu dostáva mzdu. Prečo by však mal dostať peniaze/odstupné za to, že tam už pracovať nebude. Chápem, že táto sociálna politika chce, aby človek na prechodné obdobie mal príjem, ale tak nech si ho zaplatí štát a nie zamestnávateľ. Ten z človeka čo odchádza po ukončení prac. pomeru nemá nič a teda nevidím dôvod, prečo by mu mal dávať čo i len cent. To isté si myslím o preplácaní dovoleniek, sviatkov. Kto tieto sociálne výhody preplatí podnikateľom? No nikto :D Podnikatelia kľudne nech aj skapú. Smutné

mogaa
10. apr 2019

@adrika6452245 pokiaľ je to zazmluvnené, tak by so počkala - v rámci dobrých vzťahov. Teda aspom predpokladám že odchádzaš v dobrom.....Ak už robila mzdy za marec, zrejme povyplácala aj všetky odvody včetne SP aj zdravotky. Musela by podávaš opravné výkazy a rovnako aj doplácať odvody.....Dostaneš to len jednoducho vyplatené neskôr a ten mesiac sa dá vydržať....Začiatkom marca jej len zavolaj aby ti tam nezabudla na vyplatenie odstupného.....Nemôžu ťa o nič ukrátiť keďže to máš v zmluve o ukončení prac.pomeru. Záväzok voči zamestnancovi platí aj po ukončení prac.pomeru.

adrika6452245
autor
10. apr 2019

@mogaa ďakujem

korunka1
10. apr 2019

@hankano Akože mám výhrady voči mnohým uzákoneným veciam, ale ak teraz rozprávaš z pozície zamestnávateľa, čo predpokladám, že áno, tak radosť pre teba pracovať.😢😝

0silvia0
10. apr 2019

@korunka1 skôr píše z pozície podnikateľky, ktorej chýbajú zamestnanecké benefity...

dopolbokaodrata
10. apr 2019

@korunka1 asi by bolo teda podľa pani lepšie po 10 rokoch ako poďakovanie za prácu len potlapkat po pleci a kopnúť do zadku.

ceklis
10. apr 2019

@adrika6452245 nečítala som komentáre, tak sa ospravedlňujem ak to tu už niekto napísal 🙂 podľa môjho ozaj laického (nie právnického) ekonomického názoru si myslím, že účtovníčka, resp. mzdárka spravila CHYBU!!! Nakoľko tvoj pracovný pomer skončil a všetko malo byť zúčtované k marcu, nemá ti čo vysvetľovať, že ti ČASŤ pošle teraz a zvyšok potom??? Ja na tvojom mieste by som kontaktovala osobu, s ktorou si podpisovala dohodu o ukončení PP, nech on zabezpečí opravu zúčtovania mzdy za marec tak, aby tam boli zúčtované aj tieto veci na základe dohody. Ak nie, tak by som zavolala na inšpektorát práce, veď oni nesplnili podmienky tej dohody. To už čo je toto? a keď ti bude mzdárka rozprávať, že to nie je možné opraviť, tak jej odkazujem, že je možné všetko opraviť, len pekne nech si otvorí systém a opraví ti celú marcovú mzdu a doplatí všetko čo má - tebe, sociálke, zdravotke aj danovemu uradu. Držím palce

mogaa
10. apr 2019

bože veď ide o normálnu vec.....aj mzdárka je len človek....majiteľ podpísal ukončenie zmluvy a zrejme jej zabudol povedať o odstupnom....jasne že dá sa urobiť aj oprava výkazov a podoplácať to len mzdárka by musela prerobiť celé mzdy - všetky výkazy. Jednoduchšia možnosť je doplatiť to v nasledujúcom mesiaci. Je to ako keď niekomu zabudnú vyplatiť odmeny, vyplatia sa v nasledujúcom mesiaci.....len @adrika6452245 mohlo by ti to urobiť problém ak ideš na UP , lebo podpora by sa ti rátala bez odstupného - v tom prípade trvaj na doplatení v apríly....Ale ak i na RD alebo ideš do rovno do inej práce, tak ti to môže byť jedno či ti to vyplatia tento alebo budúci mesiac....Len v máji by som jej zavolala aby nezabudla na to doplatenie....také veci sa stávajú, že mzdárka nedostane kompletné podklady...Ak si odchádzala v dobrom a nejdeš na podporu, tak počkaj do mája, nemôžu ťa o to ukrátiť, nie je to len slúbené ústne ale máš to podchytené v zmluve....

adrika6452245
autor
10. apr 2019

@mogaa momentalne som na PN a potom idem na UP

moonlight1210
10. apr 2019

@adrika6452245
pises, ze to ma byt vyrovnane vo mzde za mesiac marec. ten je zuctovavany v aprili. april este stale je.
ak uz mzdy posielali, vratane odvodov na prislusne institucie, tak ich to maximalne bude stat to, ze ti opravia tvoju mzdu, poslu opravne vykazy a doplatia tych par eur. nie je este z toho ziadna pokuta, ani nic ine. stale su v termine.

neviem, co je to za firma a mozno je mzdarka neskusena a vyplasena. a mozno sa jej iba nechce s tym babrat. ale firma neutrpi, ak to teraz urobi.
naopak, ak to vsetko dorovna az neskor, hoci v dohode bol stanoveny iny termin, moze nasledne dostat pokuty z uradov za omeskanie, lebo to malo byt oficialne urobne v aprili za marec (ale to az pri nejakej kontrole, dovtedy samozrejme nemaju ako zistit, ze to nebolo vyplatene nacas).

normalne jej zavolaj, ze chces aby ti to este doplnila do mzdy.

mogaa
10. apr 2019

@adrika6452245 a koľko asi budeš na PN? ide o to, že ak pôjdeš na UP tam sa ti vyratáva podpora z tlačiva potvrdenie príjmov ktoré ti vystaví zamestnávateľ.......takže ak pôjdeš až v máji a učtovníčka do toho potvrdenia príjmov ti zaráta aj ten máj tak ok...ale ak by ti ho spravila bez toho mája (odstupného) tak budeš mať nižšiu podporu.... ono záleží cca d kedy budeš na podpore a kedy ti učtovníčka bude dané tlačivo vystavovať(aby si tam mala aj ten príjem za máj) .Tiež by to mala robiť mzdárka, tak jej zavolaj a spýtaj sa jej na to či ti tam vie dať aj ten príjem v máji.....Len tlačivo by muselo byť vystavené v máji a ty by si tiež musela byť ešte v máji na PN......skús zavolať tej mzdárke a dohodnúť sa s ňou, ona to povie či ti do potvrdenia o príjme čo budeš potrebovať na UP vie zarátať aj odstupné čo dostaneš vyplatené v máji.....

mogaa
10. apr 2019

@adrika6452245 ak nie tak nech urobí opravu miezd, jednoducho jej vysvetli že by si dostala nižšiu podporu preto to chceš mať vyplatené tento mesiac.

hankano
10. apr 2019

@korunka1 tak to tvrdíš ty 🙂 Máš aj nejaký argument proti môjmu tvrdeniu okrem toho, že väčšina zamestnancov by chceli len výhody a všetko zadarmo? (česť výnimkám, ale tých teda veľa nie je).

evittam
10. apr 2019

@hankano A väčšina zamestnávateľov-"panov podnikatelov" zodrat ludi za minimálnu mzdu. Cest vynimkam-a tých teda je velmi malo.
Odstupné je dané ZP a patrí zamestnancovi ako poďakovanie za roky práce. Ci ty ako pani podnikateľka chces tvrdit, že napríklad platis cely zisk a vsetko zamestnancovi co pre teba svojou pracou zarobil?! 😂😂😂😂 Dovol mi sa zasmiat.

korunka1
10. apr 2019

@hankano no už mi je viac ako jasné,že si koleduješ o titul podnikateľka roka 😥🤔
Podľa tvojho myslenia by sme mali svojim zamestnavateľom asi aj platiť zato,že nam dovolia u nich pracovať. Čo ťa tak žerie?