Úrad práce a podpora v nezamestnanosti

janulik176
9. mar 2009

Ahojte, moj manžel je PN, ale ked ukonči PN vie že dostane vypoved, lebo prevadzku na ktorej pracoval úplne zrušili. Chcem sa vas opýtat, či može popri podpore v nezamestnanosti pracovat na dohodu, ak ano tak kolko hodin a za aky plat? Započitava sa podpora v nezamestanosti do prijmov na danove? Ďakujem.
PS: Ma manžel narok hned po nahlaseni na UP na podporu v nezamestnanosti aj ked dostane odstupne?

elka74
17. jún 2016

@zalka dakujem, už som kludnejšia 😉

ale_na
10. júl 2016

Ahojte prosim o radu som na dobrovolnej cinnosti som aj evidovana na urade ale chcela by som prerusit dobrovolne mala by som narok na hmotnu nudzu? Schvalili mi ju ale ci ju dostanem ajtak ked ma vyradia s UP? Dakujem

zuzujan
13. júl 2016

@gapa
@zalka poprosím o pomoc, chcem dať zamestnávateľovi výpoveď, už som sa so šéfom dohodla, že to bude teraz k 31.7.2016, ale neviem či mám dať výpoveď na základe § 67 alebo § 60 Zákonníka práce. dakujem

gapa
13. júl 2016

@zuzujan podla toho, či končí tvoj prac.pomer dohodou (tj. dohodli ste sa, že posledný den trvania pp je 31.7.2016) = § 60 alebo len dávaš výpoved, tj. ak ju doručíš 31.7., tak začína plynúť od 1.8. výpovedná lehota, tj. nadalej pp trvá - to je § 67. Lebo výpoved nerovná sa ukončenie prac.omeru. výpovedje len jeden zo spôsobov ukončenia pp.

zuzujan
13. júl 2016

@gapa dohodli sme sa, že 31.7.2016 dám výpoveď a začne mi plynúť 2 mesačná výpovedná lehota......som z toho jeleň. Tak radšej § 60??

zuzujan
13. júl 2016

@gapa môj pracovný pomer trvá aj pri § 60, však ešte budem pracovať počas výpovednej lehoty.

zalka
13. júl 2016

@zuzujan ach jaj...kedy chceš skončiť v práci ? 31.7. alebo 30.9.2016 ?
zákon pozná
výpoved - nedohaduješ sa so šéfom,dáš výpoved a uplynutím výpovednej doby skončí PP či sa to zamestnávateľovi páči alebo nie.
dohodu - dohaduješ sa zo zamestnávateľom a končíš po dohode sním v určený dohodnutý deň

zuzujan
13. júl 2016

@zalka aha takže je jedno, že som to vopred dohadovala so šéfom........dávam ja výpoveď z osobných dôvodov, .....takže keď chcem dať výpoveď s dvojmesačnou výpovednou lehotou - chcem skončiť PP 30.9.2016 tak potom aký paragraf?

zuzujan
13. júl 2016

@zuzujan
@gapa ešte som si to asi 5x prečítala a už tomu rozumiem § 67 je v mojom prípade🙂 ďakujem za objasnenie

zalka
13. júl 2016

@zuzujan tak potom §67
dôvody písať nemusíš http://www.tlaciva-online.sk/tlacivo-vzor/vypov...

zuzujan
13. júl 2016

@zalka ďakujem🙂

zalka
13. júl 2016

@zuzujan rado sa stalo, to tlačivo na stránke je editovateľné, tj.zapár sekúnd máš spísanú výpoved

svetkaadamko
13. júl 2016

@ale_na ked predcasne ukoncis dobrovolnicku cinnost, vyradia ta z evidencie up, ale davku v hmotnej nudzi mozes aj tak dostavat, aj ked nebudes evidovana.

ale_na
14. júl 2016

@svetkaadamko - budem si musiet platit zdravotnu nie? 🙂 treba si ajtak chodit odrabat tych 32hod.?nie aj ked nebudem evidovana ? Dobre som informovana ci nie? Dakujem 🙂 @svetkaadamko

zalka
14. júl 2016

@ale_na áno 32 hodín si odrábať budeš , podla mna dobrovolnícka činnosť je lepšia či?

svetkaadamko
14. júl 2016

@ale_na
@zalka
dobrovoľnícka je určite oveľa lepšia, ale tak už ty sama vieš, prečo ukončuješ 🙂 čo sa týka 32 hod., tak áno, tie musíš odrábať, aj keď nie si evidovaná a čo sa týka platenia zdravotnej, tak ak budeš poberať dávku, nemusíš si platiť

ale_na
14. júl 2016

@svetkaadamko aha uz tomu chapem 🙂 len mi povedali ze ak ukoncim tak si musim platit 🙂 a teraz ked budem na dobrovolnom budem mat aj hmotnu nudzu? 🙂

svetkaadamko
14. júl 2016

@ale_na no povedali ti preto, lebo keď ukončíš predčasne dobrovoľnícku činnosť, tak to je dôvod na vyradenie z evidencie. Ale ak si požiadaš o dávku a priznajú ti ju, tak si zdravotnú platiť nemusíš. A keď robíš na dobrovoľnícku, môžeš poberať aj dávku. Ale záleží či spĺňaš podmienky.

ale_na
14. júl 2016

@svetkaadamko aha lebo vysla mi hmotna nudza 199€ a dnes mi prislo tolko a 30teho 198 zato sa pytam ci je mozne mat tolko 🙂

svetkaadamko
14. júl 2016

@ale_na nieeee, to máš dobrovoľnícku toľko. Hmotná núdza je len 60,61 eur.

ale_na
14. júl 2016

@svetkaadamko mne hmotna nudza s pridavkamy vysla 199 . 117€ hmotna 89€byvanie stoho -30€vyzivne +pridavky takze 207€s vyzivnym a 198€ mi chodi dobrovolne 🙂

gapa
14. júl 2016

@svetkaadamko si si istá, že dobrovolnícku činnost s poberaním cca 199eur môže vykonávať aj po ukončení evidovania. Ja dosť pochybujem, kedže je to zmluva spísaná s upsvar a riadi sa to Zákonom o zamestnanosti.
@ale_na
Ale samozrejme inú dobrovolnícku činnosť vykonávať môže, ale to už nie je platené cez upsvar.

dm1
14. júl 2016

@zalka prosim ta nevies mi poradit? podpora v nezamestnanosti sa rata z posledneho zamestnania alebo za nejake obdobie? Ide mi o to ci sa da urobit to ako pri max.materskej ze skoncim vypovedou klasika v praci kde robim a potom sa zamestnam na par dni s vysokym platom aby mi vyssiel max.denny vymeriavaci zaklad. S akeho prijmu sa mi rata podpora v nezamestnanosti prosim ta?

zalka
14. júl 2016

@dm1 z posledných 2 rokov .. ak si mala počas toho 10 zamestnaní tak zo všetkých zamestnaní z ktorých si mala mzdu za posledné dva roky ...

dm1
14. júl 2016

@zalka diky za info tak nic som myslela zeby sa to dalo takto zvysit ta almuzna :p

zalka
14. júl 2016

@dm1 hm... aká pláca , také odvody a také almužny bohužial

svetkaadamko
14. júl 2016

@ale_na no ja som myslela len cisto davku v hmotnej nudzi, ze je 61,60 - dalsie mas k tomu 🙂

@gapa a kde som prosim ta pisala, ze moze dobrovolnicku vykonavat po vyradeni z evidencie? Ja som pisala, ze ked predcasne ukonci dobrovol.cinnost, tak ju vyradia z evidencie a moze poberat davku v hmotnej nudzi a bude odrabat 32hod. Ja viem, akym zakonom sa to riadi 😉

lusynka2
19. júl 2016

Ahojte zienky, chcela by som od vas nazor:
Mam podla vas narok na davku v nezamestnanosti, ked do firmy som nastupila pred 6 rokmi, avsak odpracovala som jeden rok a potom som zo dna na den musela ist na rizikove tehu, nasledne MD/RD, bez prerusenia som presla na druhu MD/RD a teraz budem vo fy koncit. Neviem ci sa ten narok vztahuje aj na mna, alebo by som musela pred nastupom na MD odrobit aspon 2 roky? Dakujem za vase nazory.

zalka
19. júl 2016

@lusynka2 máš nárok

lusynka2
20. júl 2016

@zalka ďakujem ti 🙂