Úrad práce a podpora v nezamestnanosti

janulik176
9. mar 2009

Ahojte, moj manžel je PN, ale ked ukonči PN vie že dostane vypoved, lebo prevadzku na ktorej pracoval úplne zrušili. Chcem sa vas opýtat, či može popri podpore v nezamestnanosti pracovat na dohodu, ak ano tak kolko hodin a za aky plat? Započitava sa podpora v nezamestanosti do prijmov na danove? Ďakujem.
PS: Ma manžel narok hned po nahlaseni na UP na podporu v nezamestnanosti aj ked dostane odstupne?

kocurik16
12. mar 2009

ja som musela odovzdať k daňovému osobite potvrdenie o výške podpory a osobite o výške nemocenskej. V ochrannej lehote som bola PN 3,5 mesiaca.

gapa
12. mar 2009

janulík,
odstupné nemá vôbec vplyv na nárok na podpru, tam je dôležité iné
podpora= dávka v nezamestnanosti je oslobodený príjem, tj neuvádza sa do dan.priznania.

dohoda popri podpore je možná, no neviem presne ako to je. Bolo to do júna 2008 uším cca 3700 v hrubom, no tie hodiny cca 64, už neviem, či platia. Nech sa informuje priamo NA UP.

irenkat
12. mar 2009

ano dohoda je mozna, mesacny prijem nesmie presiahnut 132 € v hrubom a rocne sa moze odpracovat max. 350 hod., nie je urcene kolko mesacne.

kvietocek1
15. apr 2010

Ahojte, prosím vás potrebovala by som poradiť v tejto oblasti . Takže : rozpadá sa nám firma a šéf mi povedal, že by bolo dobré aby som si zašala hľadať novú prácu nakoľko nevie dokedy ešte bude na výplaty . Ja by som potrebovala vedieť ako je to posudzované na úrade práce keď dám výpoveď ja a ako je to keď by mi dal výpoveď zamestnávateľ. Vo firme pracujem tri roky, mám nárok na odstupné? A ako to funguje na ÚP ? Ako často sa tam treba hlásiť, nosiť potvrdenia, ako dlho mám nárok na podporu, ....? Nikdy som nebola nezamestnaná a mám obavu, že teraz mi to hrozí .

andzi
17. apr 2010

Ak dáš výpoveď sama, odstupné nedostaneš. Nárok na dávku v nezamestnanosti máš, ak si si platila poistné v nezamestnanosti minimálne 3 roky počas 4 rokov pred vznikom nároku na dávku. Poberáš ju 6 mesiacov. Dôvod skončenia PP , t.j. či si dala výpoved sama alebo si ju dostala, nie je podstatné.

kvietocek1
19. apr 2010

Super, ďakujem 🙂 . Stále dúfam, že to nebudem potrebovať 😉

zuzana2706
11. máj 2010

prosim o radu. po RD som zamestnana cca 8 mesiacov na TPP, ak by som dala vypoved, mam narok na podporu a kolko percent z platu, na ako dlho? poprosim co najskor, dakujem lenka

pre upresneniem RD mi skoncila 31.7.2009, od tej doby som bola 2 mesiace nezamestnana evidovana na UP a od 1.10.2009 pracujem na TPP dodnes. Budem mat narok na nejaku podporu ak by som ja dala vypoved?

gapa
11. máj 2010

ak si bola počas RD zamestnaná, tak nárok máš. Podpora bude cca 50% z hrubej mzdy. Ak si predtým podporu nepoberala (čo predpokladám, inak by bolo všetko inak) a tvoj PP bol na dobu neručitú, tak poberanie podpory max. 6mesiacov.

marpado
12. máj 2010

Ahoj gapa prosim Ta o radu mam kamaratku ktorej konci RD v novembri 2010 a nema pracu na matersku nastupila v oktobri r.2007 ,ukoncila pracovny pomer lebo mala na dobu urcitu a marodovala na rizikovom tehotenstve pol roka pred materskou a potom ho skoncila chcela som sa spytat nahlasila malu do skolky od septembra ale ak by bola moznost ziskat podporu tu vyssiu po RD co by mala preto urobit ? dostala by cas na hladanie zamestnania pol roka, je slobodna mamicka a to by jej trochu pomohlo mohla by si jej nieco poradit kedy zacat platit to poistenie ak to pomoze a kedy sa nahlasit na UP dakujem velmi pekne za rady

krpcek
12. máj 2010

ahojte, neviete kolko je minimalna davka v nezamestnanosti a kolko min. dochodok? dakujem. 🙂

macka23
27. aug 2010

Ahojte, chcem sa spytat, manzel dostal vypoved, od 1.8.2010 je doma /kvoli organizacnym zmenam ci ako to nazvali 🙂 /, normalnu dvojmesacnu, dostal aj dvojmesacne odstupne, bol sa hlasit na UP, pracu zatial nema.
Caka na rozhodnutie ci dostane podporu v nezamestanosti / podmienky splna, takze by nemal byt problem/
Ale neovplyvnuje to rozhodnutie aj to, ze dostal odstupne? Ak mu teda poporu schvalia, ako to zacnu vyplacat? spatne?
Dakujem...pekny vecer 🙂

majinaf
28. aug 2010

Ahojte, aky mate Vy názor na toto: Pracovala som u jedneho zamestnavatela od 1.10.1997-27.12.2006.
2/2007 sa narodila dcera a 30.6 2008 skoncila firma a dostala som vypoved.V tom case som bola na RP,ked som bola odnes tlaciva na ursvar tak povedali ze teraz sa ma to netyka,lebo som na RP.Ale ked som skoncila poberat RP tak povedala mi uradnicka ze nemam narok na podporu v nezamestnanosti,lebo som bola na rp.Teraz som nezamestnana a nepoberam ani cent.
Dakujem,pekny vecer

gapa
29. aug 2010

@majinaf
tvoj prac.pomer bol na dobu neurčitú, predpokladám. Od ukončenia PP už si nebola poistená v nezam. t.j. od 1.7.2008. Ak si sa evidovala na UP od 2/2010, tak si už bola bez poistenia v nezam, viac ako rok, takže si nárok na podporu nemala a ani nemáš.
Bohužial, mohli ti poradiť na soc.poistovni (ak si bola na upsvar, tak tam to neovládajú, na SP by mali), že ked ti skončil PP, tak po cca roku a pol nebudeš mať nárok na podporu, ak si sama dobrovolne nebudeš istú dobu platiť poistenie v nezam. S tým ale už nič nenarobíš.

majinaf
30. aug 2010

Dakujem ,gapa.

martinka17
12. júl 2012

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Pred MD a RD som niekoľko rokov pracovala, potom som bola od 18.12.2008 do 1.8.2011 na RD. 1.8. som sa zamestnala na plný úväzok, ale RD som poberala do 29.1. tohto roku. Následne som od 1.2 prešla na živnosť. Potrebovala by som vedieť, ako je to s poberaním podpory vprípade, že by som ostala teraz bez práce. Živnosť by som zrušila, len či si mám niečo pred tým priplatiť alebo či existuje šanca na nejakú normálnu podporu.

tomba
6. aug 2012

Prosím o radu, moja mamina je zamestnaná vo firme od 7.apríla 2010 na dobu určitú, ktorá jej
> končí 30.9.2012. Lenže nastali zdravotné komlikácie a mesiace 1/2012,2/2012
> ,3/2012 bola PN, následne odrobila necelý apríl 2012 /posledné dva dni už
> musela čerpať dovolenku a od mája 2012 je stále na PN a čaká na operáciu
> kolena. Chcem sa spýtať,
> má nárok na podporu v
> nezamestnanosti, keď ukončí PN /niekedy cca október 2012??
> A ak áno, môže sa dobrovoľne pripoistiť aj teraz keď je PN, malo by poistenie nejaký vplyv na výšku podpory, teda oplatí sa to? ďakujem za rady.

vieruna
9. aug 2012

Ahojte. Nechcem zakladat novu temu. Poradite mi niekto?
Do oktobra 2011 som bola na RD. Nastupila som do prace na trvaly pracovny pomer. Chcem odist dohodou, alebo aj riadnou vypovedou, to je jedno. Z coho sa mi bude pocitat podpora v nezamestnanosti? Iba z vymeriavacieho zakladu za tu dobu co som bola zamestnana, alebo za posledne dva roky? Dakujem. V

tomba
18. aug 2012

@gapa Prosím o radu, moja mamina je zamestnaná vo firme od 7.apríla 2010 na dobu určitú, ktorá jej
> končí 30.9.2012. Lenže nastali zdravotné komlikácie a mesiace 1/2012,2/2012
> ,3/2012 bola PN, následne odrobila necelý apríl 2012 /posledné dva dni už
> musela čerpať dovolenku a od mája 2012 je stále na PN a čaká na operáciu
> kolena. Chcem sa spýtať,
> má nárok na podporu v
> nezamestnanosti, keď ukončí PN /niekedy cca október 2012??
> A ak áno, môže sa dobrovoľne pripoistiť aj teraz keď je PN, malo by poistenie nejaký vplyv na výšku podpory, teda oplatí sa to? ďakujem za rady.

gapa
18. aug 2012

@tomba
nárok bude mať, lebo aj dni pn sa rátajú ako dni poistenia v nezam. a bude ich mať viac ako potrebných 730dni.
platiť dobr.poistenie sa jej neoplatí, je to drahé.
ako vieš počas pn ju nezaevidujú, ale po zaevidovaní môže do 7dní ísť na pn.
Resp. ešte takto. Ak sa zaeviduje na up do 1roku od ukončenia pp, tak bude mať na podporu podla terajších zákonov nárok. Ale môže sa tento zákon aj zmeniť, bo to plánujú.
podpora sa ráta z vymeriavacích základov 2roky pred zaevidovaním. Dni pn /počas trvania pp) sa pri vypočte podpory vynímajú, aby neznižovali podporu. ale do potrebných dní poistenia sa rátajú.

tomba
19. aug 2012

@gapa ďakujem veľmi pekne a prajem všetko dobré..

kviotecek
8. okt 2012

@gapa ahoj gapa chcela som sa ta opytat poberam Rprispevok v januari cakame druhe babo prve ma 2roky podla terajsich podmienok by mi mala vyjst vyssia materska manzel bude asi od januara nezamestnany vo firme pracuje cez 2roky ak sa prihlasi na UP ma narok na davku v nezamestnanosti? a ako dlho? ma na nu narok aj ked ja budem mat vyssiu matersku ? dakujem za info al

gapa
8. okt 2012

@kviotecek
ty žiadaj aj o príspevok na starostl. o starašie dieťa, ak sa nič nezmení (vid téma o Záhadnom jednorázovom príspevku). Manžel má na podoru nárok, ak bol v posledných 3rokoch aspon 730dní poistený v nezam, tj. ak mu prac.pomer bez prerušenia trvá aspon 2roky, tak nárok má. To že poberáš Rp alebo matereské nevadí. Len ak by on poberal RP, by to vadilo.

ivanusssenka
15. feb 2014

dobry den chcem sa opitat vysla mi podpora ale pracujem na dohodu musim ju ohlasit aj na podporu?a vysla mi len 220eur.a 28e.mam za dohodu zarobene.chcem sa opitat to je nas jediny prijem nepresahuje zivotne minimum mozem poziadat aj a hmotnu nudzu?

nikita002
25. mar 2014

dobry den mamicky chcem sa spytat mamina bola na podpore ale len 5 mesiacov potom si nasla pracu cize jej zostal este jeden mesiac podpory ked sa pytala na urade prace ci je moznost doplatit tak ze nie to si ma nechat na vtedy keby nahodou zostala nezamestnana znova .ale pochybujem ze by jej ti vyplatili.poradte neexistuje moznost na vyplatenie ???ved kazdy ma narok na podporu na 6 mesiacov no mamina si nasla po 5 mesiacoch pracu .poradte prosim 🙂

jedlickova
6. apr 2014

Dobry den chcela by som sa opytat momentalne pracujem v rakusku budem tu mat odrobene 2mesiace na zmluvu plat 1300 predtým som pracovala na slovensku 3 mesiace v orange a tam plat 480 vsetko v cistom a pred týmito pracami som pracovala 5 rokov za minimalku cca 330 teraz vmaji sa vratim domov a budem nezamestnana a zaujimalo by ma ako sa rata davka v nezamestnanosti. Ci sa mi to rata vsetko za 2 roky spriemeruje alebo je to za posledného pol roka? Velmi pekne dakujem za odpoved.

zanetamatej
7. apr 2014

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadne poberania podpory v nezamestnanosti: manžel je zamestnaný (už 6r v jednej firme),mne končí teraz 3-ročná RD a uvažujeme nad možnosťou že ja sa zamestnám a manžel by ostal nejaký čas so synom doma lebo do škôlky ho vezmú až od septembra, a keby dal v práci on výpoveď, má nárok aj v tomto prípade na podporu v nezamestnanosti? A musí sa normálne chodiť hlásiť a nosiť potvrdenia že hľadá prácu aj keby bol s nezaopatreným synom doma? Ďakujem za rady 🙂

janka2501
7. apr 2014

@zanetamatej
aky ma prijem mm, a aky budes mat ty? oplati sa vam to? ak da manzel vypoved, nema narok na podporu v nezamestnanosti, lebo sam svojvolne dal vypoved, nieje jednoduchsie riesenie najst niekoho k malemu , a ked budete mat 2 prijmy, tak lahsie zaplatis osobu co sa postara o maleho...popripade skus nejaku kamosku co je na RD, a jej davaj podla vasej dohody...

lucif1
9. apr 2014

Ak dám výpoveď po 5 rokoch z práce budem dostávať podporu v nezamestnanosti ak poberám ešte do januára 2015 RP? Alebo mám nárok len na RP? Ďakujem dievčatá za odpoveď.

zanetamatej
10. apr 2014

@lucif1 ahoj, nedá sa poberať naraz aj RP aj podporu v nezam., do doby kým bude mať dieťa 3 roky budeš mať len RP a hneď potom ak sa eviduješ na úrade práce máš nárok 6 mesiacov na podporu aká ti prináleží podľa mzdy kým si pracovala, bohužiaľ, aj mne by vyšla podpora vyššia než RP ale človek si nevyberie 😖

evita68
10. apr 2014

@zanetamatej
@janka2501 nie je pravda, že nie je nárok na podporu, ak dá zamestnanec výpoveď