Úrad práce a podpora v nezamestnanosti

janulik176
9. mar 2009

Ahojte, moj manžel je PN, ale ked ukonči PN vie že dostane vypoved, lebo prevadzku na ktorej pracoval úplne zrušili. Chcem sa vas opýtat, či može popri podpore v nezamestnanosti pracovat na dohodu, ak ano tak kolko hodin a za aky plat? Započitava sa podpora v nezamestanosti do prijmov na danove? Ďakujem.
PS: Ma manžel narok hned po nahlaseni na UP na podporu v nezamestnanosti aj ked dostane odstupne?

zalka
20. júl 2016

@lusynka2 čerpaj po rd 1-2 dni dovolenky, zvyšok nech ti preplatia a ak si nerobila počas RD nikde tak dostaneš max. podporu cez 800e mesačne

lusynka2
21. júl 2016

@zalka nerobila som nikde, len niekolko dni dovolenky mi dal zamestnavatel priebezne vycerpat, inak nic.... Ale s tou sumou teda neviem.... Ja som tolko nezarabala, takze davka bude isto nizsia.

zalka
21. júl 2016

@lusynka2 no t ak si zisti či vôbec máš nárok na d ovolenku...

lusynka2
25. júl 2016

@zalka ano mam narok, este mi tam zostala nejaka nevycerpana. snad mi ju umoznia cerpat (personalistka povedala, ze nie je problem, ale stale tam je vyssie vedenie, tak uvidim)

zuzkaamato
26. júl 2016

@zalka ahoj. Idem ta aj ja pootravovat, ak mozem. Som vedena na urade prace. Narodil sa mi syn pred 8 dnami. Dnes som to bola oznamit na UP, kde ma vyradia z evidencie a potvrdenie mi pride domov. Moja otazka znie. Treba este nieco tym padom vybavit aj v zdravotnej poistovni? Alebo musim pockat na potvrdenie o vyradeni? Dakujem

zalka
12. aug 2016

@lusynka2 no hej uvidíš ... plat by mal byť tak bajočkom kolo 60e na den

@zuzkaamato počkaj na potvrdenie a to im na ZP odnes, a tiež vypíšeš prihlášku ako poistenec štátu, matka starajúca sa o dieťa

zuzkaamato
12. aug 2016

@zalka ja uz som to posielala cez elektronicku pobocku do dovery. Ale asi som to zle vyplnila,dala som tam ze som osoba na rodicaku. Cize spravn ma byt matka starajuca sa o dieta do 6 rokov? Dakujem

zalka
12. aug 2016

@zuzkaamato alebo osoba na rodičáku, to je to isté .. dobre si vypísala ... neboj

zuzkaamato
12. aug 2016

@zalka boli tam obe moznosti tak preto som nevedela co tam vyplnit. Ved v podstate to je jedno,plati za mna stat aj tak. Dakujem za pomoc

zalka
12. aug 2016

@zuzkaamato ak máš RP tak si vypísala dobre,
poistenec štátu starajúci sa o dieťa to je ak nepoberáš RP .. ja neviem ako je vo formulároch presne tak preto sa vyjadrujem neurčito.

playboy217
4. sep 2016

Ahoj/Ahojte...Potrebovala by som poradit..Zamestnana som v jednej firme, v ktorej som robila dva roky na polovicny uvazok(hadam) na kolko firma za mna odvadzala povinne odvody. Dala som vypoved a po mesiaci som zacala robit v tej istej firme na zmluvu...No chcem dat vypoved na kolko mi to pri malom nevyhovuje.Budem mat narok na podporu?dakujem za radu.🙂

playboy217
4. sep 2016

Zabudla som dodat teraz v novembri by bol rok co by som bola na zmluvu

candii
4. sep 2016

@playboy217 730 dni musis byt zamestnana/poistena z troch rokov ak toto splnas budes mat narok na podporu

playboy217
7. sep 2016

Super dakujem bola som sa ustit na socialke a je to tak ☺

zuzujan
3. okt 2016

@gapa ahoj, ešte ťa chcem poprosiť o radu. Dnes sa idem evidovať na úrad práce, rozviazala som pracovný pomer po 12 tich rokoch so zamestnávateľom, bola som medzitým na 2 materských súčasne (jedno dieťa mám 4 ročné a druhé už 7 ročné) a neviem teraz presne čo znamená toto, čo si písala:

Ak máš dve deti a jedno je do 6rokov, tak tiež môžeš byť dôch.poistená štátom ako osba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, tam stačí okrem prihlášky na RLFo len RL dieťaťa + prehlásenie o riadnej starostlivosti (tieto tlačívá treba aj k vyššie uvedenému prípadu)

tieto tlačivá nesiem na sociálnu poisťovnu?? aký to má vplyv keˇd budem evidovana na urade prace? dôchodkové poistenie sa mi neplatí ked som nezamestnaná? prosim trosku mi to objasni, lebo som v tejto problematike uplne mimo. 🙂 dakujem

gapa
3. okt 2016

@zuzujan nepíšeš, či si robila po ukončení druhej RD, ale teda beriem, že si robila či čerpala riadnu dovolenku, tj. sa ti obnovilo dôchodkové poistenie zamestnanca, ktoré je počas čerpania RD v zamestnaní prerušené=netrvá, preto si musia mamičky samé!!! podať prihlášku na soc.poistovnu, ak chcú byť dôchodkovo poistené štátom. To čo si kopírovala platilo pri prechode z RD1 na MD2 ale už pred pár rokmi, teraz je to zase inak, dáva sa aj odhláška (odo dna nástupu na md- podáva sa obvykle pri podaní prihlášky ) a nová prihláška dnom nástupu na RD2.
Ak sa ti teda po RD obnovilo dôch.poistenie zamestnanca, bola si povinná dať odhlášku, lebo zákon nepripúšťa súbeh dôch.poistenia štátom s povinným dôch.poistením zamestnanca (ani povinným poistením szčo) a teraz, ked pp zanikne, tak ak nechceš mať ani den medzeru bez dôch.poistenia, tak treba prihlášku najneskôr prvý den po ukončení pp. Ak prídeš neskôr, budeš poistená odo dna podania prihlášky. Treba prihlášku na tlačive RLFO + prehlásenie o riadnej starostlivosti o dieťa (tak dáko sa to tlačivo volá) + kopia RL dieťaťa. Môžeš byť dôch.poistená aj počas evidovania ako uchádzač o zamestnanie, ak nie si inak povinne dôch.poistená (napr. ako zamestnanec na dohodu)

martas77
3. okt 2016

Dievčatá viete mi prosím poradiť? Som na predĺženej rodičovskej dovolenke, tú mi však bohužial nepredĺžili a 4.11. sa vraciam do práce. Môj pracovný pomer stále trvá. Je možné že v práci už so mnou nerátajú, v prípade že skončím na úrade práce, z čoho mi bude rátaná podpora, je možné nejakým spôsobom dosiahnúť maximálnu možnú výšku?
ďakujem veľmi pekne za odpoveď
@gapa

zalka
3. okt 2016

@martas77 čerpaanie 1-2 dní dovolenky a preplateniu zvyšku ak si neprsacovala na dohodu počas RD

martas77
3. okt 2016

@zalka ďakujem ti veľmi pekne

lenka591985
14. nov 2016

Ahojte chcem Sa spytat v praci som dala vypoved k datumu30.novembra.Od 1.decembra Sa idem evidovat na urad prace a neviem CI mam narok na podporu.Do prace som nastupila 12.8.2009 a na matersku nastup 8.8.2012.Po 3rokoch som zas nastupila po materskej a mam tam odrobeny 1rok aj 3 mesiace.Mam narok?Dakujem pekne

zuzujan
16. nov 2016

@gapa ahoj dakujem za všetky rady, prebehlo to v poriadku a podporu som už aj dostala 1x na ucet😀 Poprosím tá ešte o jednu radu. Som od 1.10.2016 vedená na úrade prace a mam priznanú podporu. Chcela by som od 1.1.2017 pomôct manželovi v obchode, kde mu momentálne vypadli na dlhšiu PN dve pracovníčky. Možem popri poberaní podpori uzavrieť Dohodu a mat príjem vo výške 142 EUR, tak aby som neprišla o podporu alebo mi nebola krátenia?? Poradila by si mi prosím? Ešte doplním že mam dve deti a z toho ma jedno 4 roky, požiadala som aby mi štát platil dôchodkové poistenie. Keby som pracovala na tuto dohodu popri nezamestnaneckom aký je postup s odvodmi?? Dakujem veľmi pekne za odpoved

zalka
16. nov 2016

@gapa taká myšlienka ma napadla
žena na UP, prihlásená na SP na dôchodkové poistenie nakoľko má dieťa do 6 rokov,
muž je SZCO, žena mu pomáha zadarmo, bez zmluvy ...
čo myslíš? ide o nelegálnu prácu? podľa mňa nie, lebo žena je dôchodkovo poistená štátom ako rodič starajúci sa o dieťa do 6 rokov.
Čo si myslíš ty? Kde by sa to dalo overiť? Na inšpektoráte práce? Hm?

Myslím si, že @zuzujan by to mohlo zaujímať.

gapa
16. nov 2016

@zalka veru v zákone o nelegálnej práci sa nevyznám, nečítala som ho a nie je bohužial čas na hladanie, ak nájdeš zákon príp. pripni link.
Ale
@zuzujan
podla teraz účinných zákonov (ak nič nezmenia od nového roku), tak môžeš robiť do výšky cca ako píšeš. HOvorí sa niečo, že max. tuším 90dni v roku, navrhujú.
Z dôchodkového poistenia štátom sa musíš odhlásiť, ked ťa mzdárka prihlási do soc.poistovne. A aj keby si nepracovala na tú dohodu, zakial ta mzdárka neodhlási, nemôžeš si dať nanovo prihlášku. Prihláška ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov sa nedá podať ani 1den spätne, len odo dna, kedy ju prinesieš/podáš. Velmi odporúčam si urobiť kopie z odhláškok a hlavne prihlášok na SP. Daj ich opečiatkovať, kech máš dokaz, že si to podala.

mmonika
18. nov 2016

@zalka
@gapa Ahojte, iddem si ku Vám poprosit o radu,.. Vo firme pracujem od 6/2013 moj pracovny pomer je na dobu neurčitú a je to chránená dielna do teraz... Avšak v poslednej dobe sa horšia podmienky vo firme a tak uvažujem nad skončením.
1, prosim Vás aky presný mam dať paragraf na skončenie ??
2,je možne aby som mala vyšsiu podporu v nezamestnanosti ? moj plat v hrubom je od 600 do 800 eur.. ako ktory mesiac.. a do konca tohto kalendarneho roka mam ešte cca 20 dní dovolenky . a bude mať vplyv na podporu fakt, že som od 4.1.2016 do 30.6.2016 bola na PN ?
3, viem že mna može zamestnavatel prepustit so suhlasom uradu práce.. ale ako to je ked tu vypoved chcem podať ja? tiež to musi byt so suhlasom uradu prace???
Viem že ak chcem skončit, tak by bolo dobre aby som tu vypoved dala ešte do konca tohto mesiaca a od 1.12.2016 mi zacne plynuť 2 mesačna vypovedna doba, ale co vpripade ak by som pocas vypovednej doby sla na pn ? ta sa potom predlžuje ci nie ??
moc ďakujem za odpoved ak by ste mi vedeli poradiť aspon v niečom .. Monika

gapa
18. nov 2016

@mmonika ak doručíš výpoved (tj. na výpovedi budeš mať prevzatie s dátumom novebrovým), tak ako píšeš, začne od 1.12. plynúť výpovedná lehota. Ak by si bola pn, tak aj tak skončí prac.pomer uplynutím výpovednej lehoty, aj keby pn pokračovala po 31.1.2017. Pri výpovedi danej zamestnacom § 67 ZP je to inak, ako v prípade, že by si dostala výpoved od zamestnávatela § 63 ZP (vtedy ak by bola pn ku koncu výpovednej doby, tak by skončil pp až ukončením ochrannej doby=pn a nie uplynutím výpovednej doby).
tj. je to výpoved zo strany zamestnanca § 67 Zákonníka práce. Podpora sa ráta z vymeriavacích základov v období 2roky pred zaevidovaním, tj. neovplyvníš už podporu velmi. PN nevadí, tie dni, kedy si nemala žiadny vym.základ sa vynímajú pri výpočte, aby neznižovali výšku podpory. tj. vym.základy sa vydelia počtom kalend.dní, za ktoré sa platilo poistenie v nezam. tj. nie 365+365dní ale 720- dni pn.
Netreba súhlas úradu práce pre podanie výpovede zo strany zamestnaca

mmonika
21. nov 2016

@gapa dakujem veľmi pekne za odpoved ..akurat som napisala vypoved, už ju len doručit .a pevne dufať že nebudu robit problemy .. .ešte raz veľmi pekne dakujem

sarra01
3. máj 2017

Ahojte potrebujem poradit: manzel pracoval zopar rokov v jednej firme na TPP, k 1.5 dal vypoved dohodou a 2.5 nastupil v inej praci tiez na TPP, tam sa mu to ale nepozdava a chce dat vypoved v skusobnej dobe. Ked pojde na urad prace z coho mu vypocitaju podporu? Z hrubej mzdy v prvom zamestnani alebo v z tej druhej? Dakujem za pomoc

zalka
3. máj 2017

@sarra01 z priemeru za posledné 2 roky

padol
5. máj 2017

akonáhle bude mať dostať výpoveď, tak by mu mali dať odsupné a alebo by mal byť vo výpovednej lehote, kde môže obchádzať rôzne pohovory.

noelosopius
Autor odpoveď zmazal
Zobraz