Úrad práce ma posiela robiť prácu, o ktorú nemám záujem

jahmanka22
19. jún 2021

Dobry den, chcem sa podelit o moj problem.
Som dlhodobo nezamestnana (kvoli korone) a o pracu zaujem mam. Robila som v roznych sferach, cez vychovavatelku, veducu, v administrative, chvilku som mala i zivnost... Moja posledna praca bola sice vo fabrike, ale nie vo vyrobe. Mam rozne kurzy, nedavno som absolvovala kurz uctovnictva a chcela by som sa tymto smerom ubrat. Zatial som u nas nenasla vhodnu pracu a popravde, potrebujem si doriesit nejake zdravotne zalezitosti, kym mam na to viac casu (nic vazne), takze nehladam az tak intenzivne.
Tento tyzden mi prisiel papier z uradu, ze sa mam dostavit na pohovor do velkej fabriky a ze ak ponuku odmietnem, budu to brat ako nespolupracu a vyradia ma z evidencie. Som z toho zufala, pretoze ja mam seriozny zaujem o pracu, ale nie ist do fabriky na 3 zmeny ako operator vyroby. Nechapem, preco ma vobec volaju na tuto poziciu, v ziadosti pri prihlasovani sa ako nezamestnana som uviedla, ze mam zaujem o pracu v administrative a jednozmenny pracovny cas. Jedine co ma spaja s fabrikou je, ze som v jednej sice robila 2 roky - ale nie ako operator. Mam bakalarsky titul, vela skusenosti v inych sferach a ist robit na 3 zmeny (co som nikdy nerobila), medzi ludi, od ktorych vyzaduju iba zakladne vzdelanie, ma jednoducho uraza. Nechcem sa nikoho dotknut, samozrejme. Neviem teraz, co mam robit, kedze ja mam ine ciele a predstavy, ale urad je nekompromisny. Bud budem musiet prijat tuto pracu, v com nevidim dovod, alebo ma vyradia a budem si musiet platit sama poistenie (zbytocne). Neviete mi, prosim, niekto poradit, ako mam postupovat?

draik
19. jún 2021

@jahmanka22
Sprostredkovanie práce nefunguje tak, že si poviete, čo presne chcete robiť. Byť evidovaná na úrade práce nie je povinnosť.

lula313
19. jún 2021

Chod na ten pohovor a vypytaj si vysoký plat, ak máš deti, tak povedz, že mozes nastúpiť len na polovicny uvazok, lebo ich nebudeš stihat vyzdvihovať. Že či sa v praci stoji, lebo ti opuchaju nohy a potom na druhý deň nevieš vstať z postele a pod. Veď nemôže byt problem urobiť zo seba blbca, aby tá nevzali. Ale samozrejme prácu si hladaj, lebo nemusi ti to prejst aj nabuduce.

v3rca11
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
chrumka120
19. jún 2021

@jahmanka22 tak sa tvar že máš obe ruky ľavé a isto ta nezoberú

jahmanka22
autor
19. jún 2021

@draik nie je to povinnost, ale po sto rokoch mam narok na podporu, tak preco by som to nemala vyuzit? Ved som kolke roky odvadzala dane. Niekto vyuziva statne peniaze cely zivot a prechadza mu to a poctivy clovek skonci bez koruny...

magdus999
19. jún 2021

Kamarátku takto vyradili, vyštudovaná vysoká škola s matematikou, poslali ju robiť šičku na tri zmeny, nesúhlasila a normálne sú vyradili. Môžu to robiť, prácu jej ponúkli, i keď úplne mimo obor, splnili si povinnosť, potrebujú takto umelo znižovať tabuľky a percenta nezastnanych

hettinka
19. jún 2021

@jahmanka22 z tvojho druhého príspevku vyplýva, že ti aktuálne vyhovuje byt nezamestnaná s brat podporu. Trochu pokory by nezaškodilo, bakalár nie je neviemake vysoké vzdelanie. Ak nechces byt operátor výroby, nájdi si niečo iné. Všade berú, hľadajú veľa ľudí do gastrosektora, obchodov. Od jesene sa možno zasa bude zatvárať a ľudia budú sedieť doma.

ajka0207
19. jún 2021

@jahmanka22 treba zariadiť nech ti to miesto nedajú, uved dôvody že prečo nemôžeš robiť na smeny a je.

judar
19. jún 2021

Je to smiesne co pises trochu...najprv napises ze mas zaujem o pracu ale nehladas intenzivne lebo zdravotne zalezitosti su ti prednejsie, plus si dlhodobo nezamestnana kvoli korone, a zase ze velky zaujem o pracu....a teraz ked ti hori pod ritu ti vadi ze fabrika, pistis ako by si nieco viac s bc. s xyz kurzami a neviem cim vsetkym, ....pytam sa- co si za to obdobie vlastne robila? Cez den uzivala slniecko a v noci snivala o administrative?....ako keby capnut za pocas korony docasne do obchodu aj na dokladanie tovaru ci za predavacku bol strasne dehonestujuci hriech tvojej persony nez takto tahat terminy az na hranicu vyhodenia......a vysmarit ta inak mozu aj ked so seba pred nimi spravis totalnu trubu zo seba, lebo nie kazda na urade je na obalamutenie, taky pripad tu uz bol nejeden

alana1
19. jún 2021

na tvojom mieste idem na pohovor, poviem tam jasne moje vsetky ocakavania....vobec by som sa s nimi nebavila stylom, ze preco nemozem ja robit tak ako oni chcu...ale sebavedomo vysypala moje poziadavky...jednoznacne plat, pracovny cas atd...

leeo
19. jún 2021

A potom sa Krajnak bude chvalit percentami nezamestnanosti

lucka_ke
19. jún 2021

alebo tam nastúp, odrob dva týždne a v skúšobnej lehote dáš výpoveď, potom sa znova zaeviduješ na úrade práce

karamellka1
19. jún 2021

@jahmanka22 mňa by zaujímalo podľa čoho to posielajú. Kamoška na úrade hádam aj 4 roky, neposlal ju nikto nikde. A mňa keď som bola v evidencii, furt niekam. Nebrala dom vtedy ani cent. A našich spoluoy, nikto do roboty nezenie, tí len berú rôzne dávky. Tiež ma takto poslala na 3 zmeny, ale keďže som mala vtedy dieťa do 10 rokov, sama personalistika mi povedala, že z toho dôvodu to môžem odmietnuť.

zuvelyn
19. jún 2021

Ja len že manžel, stredny management, skončil bez práce nečakane a teda on veru rozmýšľa ze kľudne do tej fabriky za pas robiť pôjde aj keď za tretinový plat co mal, kým nenájde niečo lepšie. (Chcel pôvodne vyčerpať celú podporu a ostať potom doma na MD ale psychicky ho to vyčerpáva že nenosí domov peniaze ako chlap)
A možno sa tam uchytí a bude robiť niečo lepšie priamo tam 🤷🏼‍♀️ vie co to obnáša,robil vo fabrike x rokov kde sa vysplhal z operátora na administratívneho zamestnanca. Bola to pre neho minimálna robota a slušné peniaze, plno voľného času a žiadneho stresu z práce. Ale tak hold priority. Na pohovor choď, Tvar sa ze si nemogova a nevezmú ťa.

vikybotka
19. jún 2021

Mna keď poslali z úradu tak som tam sla a vysvetlila im normálne že teda nemôžem k ním nastúpiť no ja už mala vybavenú inú robotu kde bol nástup o týždeň ale aby som mala pokryté všetky dni tak som tam sla. Pochopili podpísali mi papier že som tam bola a bolo 🙂

zuzubb007
19. jún 2021

Vsak ak nemas deti nevidim problem, jedine ak si vyberava alebo hladas dovody preco nerobit, zamestnam sa a popri hladam druhe ziadny problem, mne skor pride, ze naco do roboty radsej doma a poberat podporu, daj sa vyradit a plat si sama

jahmanka22
autor
19. jún 2021

@hettinka priznam sa, ze vyhovuje. Ved preco nie, cely zivot clovek poctivo pracuje a odvadza dane a teraz, ked si tie peniaze zasluzim, tak preco nie? A navyse, nie som dobrovolne nezamestnana, mna prepustili kvoli korone. Keby jej nebolo, pracujem doteraz.
Mojim vzdelanim sa nechcem nijako vytahovat, viem, ze to nic neznamena, ale preco, ked na danu poziciu staci zakladne vzdelanie, by som to nemohla spomenut? Je to trochu nefer, niekto na sebe maka a oni ho chcu supnut medzi niekoho, kto sa ma na haku.
A ako som uz uviedla, chcem pokracovat a rozvyjat sa v tom, v com mam dlhoročne skusenosti. Ja sa snazim na sebe pracovat, nie ist späť. Ani vo fabrike, ani v gastre by ma to nijako neposunulo, ani nenaplnilo. A o plate nehovorim. Behat okolo linky, alebo nespokojných zakaznikov nie je mojim cielom. Ja si pracu najdem, o to sa nebojim, ale chcem si jednoducho poriesit doktorov teraz (nechcem nastupit do novej prace a byt stale na priepustkach). Niekto je dlhodobo nezamestnany a nenahanaju ho tak. A nechapem, preco ma nutia do niecoho, co nechcem.

jahmanka22
autor
19. jún 2021

@leeo presne! Bud sa ma zbavia, ze pojdem nasilu tam, kam nechcem, alebo ma vyradia, ked to odmietnem a zas len jeden nezamestnany vylepsi statistiky...

alana1
19. jún 2021

@jahmanka22 no presne kvoli tomu, ze si kvalitnejsi clovek evidovany na urade prace, tak ta posielaju robit hoci aj za pas...ale, urcite na ten pohovor chod a pozri si nieco o firme ci nemaju aj ine volne pozicie- oni ak vidia, ze clovek ma potencial, tak ti mozno ponuknu aj nieco lepsie ....ber to ako dalsiu prilezitost...

lubkavargova1
19. jún 2021

"Ja si pracu najdem" - tak preco si potom dlhodobo nezamestnana? Ved da sa aj z domu pracovat a lekarov aj tak riesit. Viem, mame to tak, takze toto ako vyhovorka neobstoji.

jahmanka22
autor
19. jún 2021

@judar ja som chcela poradit, nie ma skritizovat. Jednoducho chcem pracu, v ktorej sa vyznam a ktora ma bavi a to, ze mam na podporu narok, je dane zakonom..ja som si sama nevybrala tuto cestu..a ani zdravie

sara07
19. jún 2021

@jahmanka22 no sama si si odpovedala, ty si tu na to aby si tie dane a odvody platila nie aby si si ich čerpala ked potrebuješ a to jedno ktorá sféra, zákonom je to tak nastavené užasne
na pohovor chod vypytaj si plat, uved zdravotné problémy s tým že ako chceš jednat fér s nimi, že takto to je, deti potrebuješ vyzdvihnut čiže len doobeda môžeš pracovat a uvidíš
zo zákona odmietneš vyradia tak to je proste

jahmanka22
autor
19. jún 2021

@zuzubb007 po sto rokoch som doma..a na riti teda nesedim, poriesila som si zalezitosti, ktore sa popri praci nedaju dostatocne riesit..ale to je nepodstatne..otazka znela inak..

lucia147852
19. jún 2021

Pokial tá neprijimu oni je to v pohode. Normálne tam chod, vypytaj si plat, povedz že na smeny pracovať nemôžeš a máš. Ja som bola medzi prácami 3 mes na úrade a poslali ma sa hlásiť na miesto zdravotnej sestry u zubára. Vzdelanie mám ekonomické 🤷🏽‍♀️ Aj som pracovala v administratíve pred evidenciou. On ma mna pozeral čo tam chcem a tukal si tiež ma čelo. Oni potrebuju vykázať že niečo robía a aj znížiť stavy evidovaných. 🤷🏽‍♀️

alvaluka
19. jún 2021

@jahmanka22 ja ti rozumiem, pracujes platis si poistenie tak chces vyuzit, to co ti stat ponuka. Poznam vela ludi, co si tak dali pol roka pauzu a akceptujem to.

Na druhej strane, ta podpora je vyplacana ak si pracovala a ak si na urade prace evidovana a s tym su spojene aj urcite podmienky. To ze pracovna ponuka nezodpoveda tvojej kvalifikacii je mozne, ale urcite by si nebola jedina ma svete, co by pracovala “pod svoje” vzdelanie.

K veci - ak nepojdes na ten pohovor, vyradia ta a nebude podpora. Chod na pohovor, nikde nie je napisane, ze ta zoberu, ak si chces poistit, ze ta nepozvu uz ani na druhe kolo pohovoru povedzme, tak trochu pouzi fantaziu.

P.S.: pisala si, ze zdravotne veci, co riesit nie su nic zavazne, ono ak ide o preventivky da sa to vyriesit do mesiaca, aj nemusis cakat na krkolomne terminy - ja mam lekarov, ze do tyzdna dostanem termin. Ak riesis aj ine veci chapem, ze je super mat cele dni, uzit si trocha volna, ale…

jahmanka22
autor
19. jún 2021

Nechapem tu viacerych, ako ma odsudzujete za to, ze som doma. Zavist? Neprajnost? Tuto cestu som si sama nezvolila. Ani jednemu z vas by sa nepacilo, keby vas nutili do niecoho, co sa vam nepaci. Chcela som seriozne poradiť, nechcem hladat vyhovorky, ani si vymyslat a hrat sa na blbu. Zo zakona mam na podporu narok, v zivote som este nikdy celu podporu nevyuzila, vzdy tak na mesiac, max dva, kedze som si hned pracu nasla. A nehadzte ma do mechu s osobami, ktore cely zivot ziju na podporach, davkach, prispevkoch a nechce sa im robit. Mimochodom, bola som nedavno aj na brigade, aby som si trochu privyrobila a nebola stale "len doma". Ale to nie je podstatne. Chcela som len poradit, ci neexistuje moznost, ako odmietnut pracu ktora mi jednoducho nevyhovuje. Pracovna situacia bola zla, nezabudajte, ze tu bola (a je) korona. Uz sa to zlepsuje, takze robotu si najdem. Ale nie taku, ktoru mi nanutia a nie teraz, ked ma este cakaju vyšetrenia. Snad niektori pochopili...

hettinka
19. jún 2021

@jahmanka22 ja som v živote nebrala ani 1 deň podporu … a teraz čo? Mne to príde normálne, že človek pracuje a nevyužíva systém. Korona prišla, bude tu naveky a to nie je dôvod sedieť dlhodobo doma na podpore, keď už medzicasom firmy naberajú pracovníkov spat.
Povedz tie tvoje dôvody tete na úrade prace, alebo na pohovore. Nie nám tu. Čo ti mame poradiť?

dendula30
19. jún 2021

Rešpektujem každý názor, ale sama za seba poviem, že keby sa ocitnem v situácii bez práce, nikdy by som nebola schopná povedať, že ma nejaká pracovná ponuka uráža 🤷‍♀️ Aj svoje deti sa snažím viesť k tomu, že za žiadnu prácu sa človek nemá hanbiť...a titul Bc. v dnešnej dobe zas nie je až také “terno”😎 viem o čom hovorím - mám dve vysoké školy a za menom PhD., ale neviem si predstaviť byť “len tak” doma 😳 prečo riešiš tých na podporách a dávkach ? V prvom rade by ti malo ísť len a len o seba ... za ten čas, ktorý si doma, venuješ sa zdokonaľovaniu v oblasti, v ktorej nájdeš (našla by si) ten pravý pocit sebarealizácie alebo len “snívaš” o práci, ktorá v dnešnej neľahkej dobe možno ani nepríde ? Prácu odmietni, ale na podpore nebudeš věcne 🤷‍♀️ Prajem veľa šťastia pri hľadaní novej práce 🍀

number19
19. jún 2021

No ja neviem, ak mas moznost si najst momentalne pracu ale chces si len dat pauzu, tak by to nemalo byt na naklady ostatnych danovych poplatnikov ale tvoje vlastne.
Podporu som chapala ako pomoc tym, ktory by chceli robit a nedavat si pauzu, ale skratka nemaju istu dobu moznost si tu pracu najst.

erickatt
19. jún 2021

@jahmanka22 moja dcera tak bola, poslali ju do obchodu a prve co jej majitel povedal ze tetovania skovat a dredy si musi ostrihat.. samozrejme odmietla , vyradili ju. Obhajila sa diskrimináciou aj u veducej bola , stazovat sa a nepomohlo...