Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

V ktorom prípade je možná výpoveď?

xlucia
18. dec 2012

viem,aspon myslim ze pocas materskej sa neda dat.

ale da sa dat pocas rodicovskej dovolenky?
a da sa dat pocas rodicovskej dovolenky zo zdravotnych dovodov?
je zamestnavatel povinny akceptovat rodicovsku dovolenku zo zdravotnych dovodov?

zuzana909
18. dec 2012

výpoveď môže dať zamestnávateľ mamičke počas MD a RD len v tom prípade ak sa ruší prevádzka alebo celý zamestnávateľ, v tedy sa na mamičku nevzťahuje ochrana pred výpoveďou. výpoveď by musela byť daná podľa §63 odst.1 písmeno a.
predpokladám, že zdravotné dôvody sú dôvodom predĺženej RD a nie sú problémy, pre ktoré nie si schopná vykonávať svoju prácu.
čo sa týka akceptovania predĺženej rodičovskej dovolenky, tak v zákone je jasne napísané, že je povinný poskytnúť takúto dovolenku.
(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.

xlucia
autor
18. dec 2012

@zuzana909 toto sa jedna o rusenie miesta. firma ostava

zuzana909
18. dec 2012

@xlucia ak sa ruší pracovné miesto z dôvodu nadbytočnosti je to §63 odstavec 1 písmeno b
na tento spôsob ukončenia pracovného pomeru sa vzťahuje zákaz výpovede, čiže ak by si dostala výpoveď tak je to proti zákonné a môžeš sa domáhať súdnou cestou nárok na neplatné skončenie pracovného pomeru.
v tomto prípade si myslím, že zamestnávateľ chce s tebou podpísať dohodu o ukončení pracovného pomeru §60, v tedy sa na teba ochranná doba nevzťahuje, je to dohoda, kedy s ňou musia súhlasiť obe strany.
byť tebou tak čakám až na ukončenie predĺženej rodičovskej dovolenky a potom by som mu povedala nech ti dá výpoveď, pretože do dĺžky odpracovaných rokov u zamestnávateľa na nárok výpovednej doby a odstupného sa počíta aj obdobie RD a MD
teraz by som sa s ním dohodla len v tom prípade ak by ti chcel vyplatiť veľmi veľké odstupné, ktoré by bolo pre teba zaujímavé.
pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný preplatiť dovolenku, nárok na dovolenku vzniká aj počas MD 🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli