Vlastný shop + eshop - ísť do toho, či radšej nie?

arcticcode
11. júl 2019

Asi tu bude niekoľko mamiek (prípadne tatkov), ktorí majú vlastné obchody a prevádzky. Bývam v 7000 meste, cca 10km od okresného mesta. Mám v hlave myšlienku, na ktorej už usilovne pracujem (vybavujem dodávateľov a pod.), ide o obchod. Predstavujem si to ako kamenný obchod + eshop. Najhlavnejším tovarom budú športové pomôcky, resp. doplnky pre silové športy (sypačky), samozrejme obohatené o športové oblečenie, posilovacie pomôcky (rukavice, pásy, shakere), fitness potraviny (eggcheese, active protein výrobky a pod.). V našom meste takýto obchod nie je ani jeden. Mám nejaký plán, čím "ohúrim" zákazníkov a prečo by si mali kupovať práve u mňa. Ale tieto veci si nechám pre seba.
Mám už aj predbežne zajednaný priestor, ide o časť obchodného podlažia, plocha je 104 štvorcov a nájom je 500€ (kamarát, čo má železiarstvo platí neuveriteľných 350€ za 40 štvorcov plochy), takže toto je OK. V týchto priestoroch v minulosti bol zelovoc a potom first day (alkoholy). Takže priestor by mohol spĺňať hygienické požiadavky. Samozrejme, treba to tam prerobiť a namaľovať, lebo mi z toho treba rigať (elektriku novú tiež atď).

Takže moc silno rozmýšľam, či do tohto biznisu ísť, alebo sa na to vyprdnúť, najväčší problém je, že čo sa týka peňazí, nemám ani ťuk, všetko by som musel hradiť z podnikateľského úveru, takže ak by biznis nedajbože nevyšiel, vidím to rovno na železničný most (preháňam :D ). Zatiaľ čo som robil predbežné kalkulácie, tak úver by bol 30 000€, splátka mesačná asi 500€.
Takže prachy síce nemám, ale mám iné veci - schopnosť vytvoriť si všetko sám a teda ušetrím nemalé tisíce napr. na tom, že eshop si urobím sám (vlastne už aj mám), taktiež si to sám aj prerobím (samozrejme, len natiahnem elektriku, zasadrujem a namaľujem, vymením kachličky a pod.). Regále, nábytky a tieto veci chcem riešiť formou bazáru, na bazosi je plno inzerátov, kde predávajú zariadenie z obchodov za pár šmeci. Úrady si obehám sám, samozrejme, nejaké prachy dám za povolenia a tieto hlúposti + reklamačné podmienky, kasu atď atď. Ale to nerátam, že by bolo likvidačné.
20 000 € chcem minúť na prvotný nákup zásob, lebo zatiaľ som si robil ceny a produkty len od jedného dodávateľa (zo štyroch hlavných) a vybral som dokopy asi 200ks (z niektorých len jeden kus, čo si myslím, že moc nepôjdu, z iných 10 kusov, o ktorých viem, že je bitka), dokopy 4000 € nákup a 4900€ predaj.

Ten systém, že kamenná predajňa + eshop chcem riešiť najmä preto, že v našom meste nič také nie je, teda kamenná predajňa nájde svoje uplatnenie. Posilovne sú plné a ľudia odmietajú sa trepať do okresného mesta, kde zabijú v kolóne pol hodiny, nemajú kde zaparkovať a ak hej, tak za euro. Takže v tomto vidím silu kamennej predajne. Plus tam budú produkty, ktoré v eshope nebudú (také čo sa musia chladiť napr.)

E-shop volím preto, lebo si ho viem urobiť sám zadarmo, ale rátam, že veľké eshopy z tejto oblasti, ako trebars gymbeam, protein.sk, biotechusa a pod. sú už proste tak zabehnuté, že nemám šancu im ani náhodou konkurovať. Preto eshop skôr chcem ako "do počtu", podporiť ho nejakou fb kampaňou, alebo niečim takým, aby mi tam aspoň pár objednávok prišlo. Nerátam, že eshop mi zarobí 10 000€ mesačne, ani ročne dokonca. Ale bude a bude sa dať cez neho objednávať na osobný odber do kamennej predajne. To je dôvod, prečo nechcem ísť cestou "len eshop", myslím, že by to nemalo význam a navyše nezoženiem len tak ľahko u nás skladové priestory, ktoré by vyhovovali.

Čo si o tom myslíte? Ísť do toho, či nie?

klaudscha11
11. júl 2019

@arcticcode podnikatelske uvery sa nedostavuju easy, musis dat danove priznanie za pol roka, ak nemas uver nedostanes, riesila by som to ked tak co uz spotrebnym uverom, ale zalezi ci splnas podmienky.

limetka69
11. júl 2019

no robim pre typka co zacal s eshopom, a ked sa mu viac darilo a nasetril, alebo neviem, videl, ze to ide tak zacal otvarat kamenné predajne a uz ma 3, funguje na principe, ze co ma na predajniach to je v eshope, cize ak niekto nieco objedna a mam to ja na predajni, volam kuriera, balim, posielam. takze ja by som sla takym sposobom, ale kedze vravis, ze u vas nic take nie je tak by ti to mohlo fungovat. ak tam mate posilky a sipacov. 😊 ale nebude z toho asi velky zisk. alebo budes sam predávať? lebo moj sef plati ludi, makame 12tky, najmy, cizecpokryje naklady a nieco malo mu ostane, ma to skor ako konicek, kedze myslim, ze je z vyssej vrstvy.

sintra
11. júl 2019

Mam deja vu ci tu tento prispevok uz raz bol? Myslim si, ze vtedy ti kocky napisali dost nazorov. Ci sa ti nepacili odpovede? 😀

sintra
11. júl 2019

@veronikaszabova no, tak som si dobre pamatala 😁

ivankatal
11. júl 2019

@arcticcode z osobnej skúsenosti ti poviem tak,že cca 10-15 rokov dozadu boli doplnky super biznis,pretože to bolo niečo nové, zaujímavé, predtým nie tak ľahko dostupné. Sama som mala e-shop ešte v čase,keď to ako tak fungovalo. Casom vsak pribudali stale nove a nové e-shopy, stále nove a nové značky,čím viac obchodov tým viac ľudia podliezali cenu,lebo chceli predať. Kto mal obrovské odbery(teraz napr.gymbeam,vtedy to bol protein),ten mal aj lepšie nákupné ceny,mohol si dovoliť aj trošku vyššie ceny,lebo to bola 'značka',teraz je toho však toľko, že bežný malý e-shop nemá šancu,lebo v zivote nedostaneš nákupnu cenu takú,ako konkurencia s väčším odberom. Predajne sa zatvárali vo veľkom,lebo internetové ceny im nestačili aby sa uzivili a za vyššie ceny tam nakupovalo len veľmi málo ľudí. Celkovo teraz je najviac kamenných predajní buď priamo spojených z fitkom alebo takých, kde sa rozhodli ísť cestou 'rychloobratky'-predaju miliardu veci s minimálnym ziskom.. V tom sa ale časom úplne stratíš 🙂 no a potom značkových ako nutrend, biotech,nebbia. Lebo tam predávajú najmä svoje veci ktoré majú za výrobné ceny a všade si držia cenník.
Podľa mňa by to bol krok vedľa, ale ak sa predsa rozhodneš, držím palce..

arcticcode
autor
11. júl 2019

No takto... z gymbeamu aj biotechu mam už VOC. A myslím si, že dokážem predávať o pár centov lacnejšie gymbeam veci ako oni sami :D
Nemôže to isté čo v eshope aj na predajni, lebo ako hovorím, nemožem poslať dva dni poštou proteinovy jogurt, čo musí byť v chladničke.

Vtedy som tú tému zakladal, ale som netušil o čom hovorím, teraz to už aspoň tuším :D

Robiť chcem sám a s manželkou. Pri živnosti to netreba vôbec riešiť, nemusím ju zamestnavať, ani nič, berie sa to ako "pomoc rodine", ževraj. Takže ja od 9:00-13:00 a ona od 13:00-17:00 (učí klavir, takže je zvyknutá poobede), ak zarobime dve tisicky za mesiac, ta budeme vyškerení jak lečo

ivankatal
11. júl 2019

@arcticcode biotech ma pevne stanovené ceny na internete,keď ich podlezies, budú ti volať..čiže tam sa nepohneš a prednosť pred tebou by som ja ako zákazník dala overenemu obchodu.
Gymbeam ako som už písala si môže dovoliť vyššie ceny,pretože je to značka a zároveň má tak obrovský sortiment,že sa ti neoplatí kvôli jednej veci,ktora je inde lacnejšia platiť druhé poštovné.
A samozrejme,že na vlastnom eshope a v predajni musí mať napr.biotech vyššie alebo rovnaké ceny ako bežné e-shopy, inak by od nich nik veľkoobchodne nenakupoval.

ivankatal
11. júl 2019

@arcticcode no a čo sa týka proteinovych jogurtov a podobných produktov,tie sa dajú teraz kúpiť už aj v bežných reťazcoch. No a tie dve tisícky, to akože myslíš čistý zisk? :D

lovely5
11. júl 2019

@arcticcode no ty si to predstavujes velmi jednoducho. urcite mozes ratat prvy rok podnikania zisk 0.. tiez mam eshop (uplne ine produkty ako ty) popri dobre platenom fulltime .. a stale do toho nieco investujem, vlastne to co sa zarobi ide do nakupu reklamy atd.. takze do podnikania by som isla keby mam nieco nasetrene a nezavisi od toho moja existencia.. a ak sa zadari tak super. ale takto len si dlhy narobit? ak si sikovny tak si otvor eshop, neviem ci je mudre otvarat najprv kamennu predajnu kde musis kazdy mesiac 500€ platit. A ak sa ti bude darit tak si otvor normalny obchod.
To je ale iba moj nazor.. Aby ta nieco dokazalo uzivit to potrebuje dost vela casu a investicii. Tiez kolko mas potencialnych zakaznikov? a to tiez neznamena ze si hned kazdy z nich u teba hned nieco kupi. Znacku treba budovat dlho.
Drzim palce.

arcticcode
autor
11. júl 2019

@lovely5 mas pravdu, lenze ako? Ja uz neviem co mam robit, aby som mal dost penazi. Vsetci mi hovorili, ze ked budem programovat alebo robit v it, tak budem stovkami rit utierat. Programujem za smiesnych 1100€ mesacne na fakturu...

zuzkaz91
11. júl 2019

@arcticcode veď si tu už písal toto,prečo zase??

lovely5
11. júl 2019

@arcticcode no tak to je aj o sikovnosti kazdeho. mozes sa uskromnit z vydavkov, mozes zacat brat extra robotu a robit po vikendoch, vzdy sa da. ja len vravim, ze ist do podnikania s vidinou rychleho zisku je blbost. vybudovat uspesnu a stabilnu firmu trva roky a tie prve su velmi tazke.. mozno ti to pojde super hned mozno ti to bude ficat az o 5 rokov, mozno sa dostanes do este vacsich dlhov. skus si vypracovat podnikatelsky plan.

arcticcode
autor
11. júl 2019

@lovely5 to uz mam. Len nemam toho, kto by mi na neho hodil ocko

saslavka73
12. júl 2019

Teraz máš 1100 manželka si môže nájsť pracu ty časom tiež lepšie platenú máte 2000 mesačne ako nič. Toľko čo pri vlastnom biznise ibaže budete mať úver na krku, v robote nonstop a za všetko zodpovední. No neviem aká výhra. Že nemáš šéfa?

arcticcode
autor
12. júl 2019

@saslavka73 napriklad. Ale aj teraz mam sefstvo v pohode. Manzelka uci klavir, doteraz na part time, lebo jej chyba posledny rok skoly. Takze ona ked dostane tristo evri, tak je rada. Najma neviem, ci chcem este programovat, je to masaker robota na psychiku. Isteze, lepsie jak na nocnej pri pase, ale aj tak...

mamkababkajanka
12. júl 2019

@arcticcode mam eshop a viac by som do toho nesla. A na tvojom mieste tiez nie. Prispevok sa zda v pohode, ale z tych komentov tvojich...ty mas vidinu, ze na tom zarobis. Mozno. Casom. Ale kym (az vobec) ten cas pride, tak si narobis hrozne dlhy. Z coho chces platit kazdy mesiac 500€? Ak ratas 2000 v cistom pre seba, tak k tomu rataj odvody. Takze potrebujes minimalne 3000€ len pre seba. K tomu najom 500€, splatka pozicky dalsich minimalne 300€ a samozrejme potrebujes peniaze na nakup tovaru. Jednak na nakup toho, co si minul a potrebujes to doplnit. Potom berme to tak, ze ti to pojde a budes potrebovat kupit vacsie mnozstvo, tak na to potrebujes dalsie peniaze. A samozrejme asi budes chciet rozsirit ponuku a na to potrebujes dalsie peniaze. Tie peniaze budes mat len z toho, co predas. Z tvojho rozdielu po odratani NC od PC...si zrataj kolko toho potrebujes predat, aby si za mesiac zarobil len na seba a pozicku a najom a vsetko ostatne...ak uz, tak by som do toho sla zatial ako do eshopu...s tym, ze budes normalne pracovat popri tom a pokusis sa tomu dat take 2-3 roky na rozbehnutie. Urcite nie hned kamennu predajnu. Daj si kludne odberne miesto u teba. Ale zamestnat sa sam u seba je hodne velke riziko.

rakahaka
12. júl 2019

Nerob kamenny eshop dobre ti radim. Kolko sypacov si kupuje potreby v kamennom obchode? Ja nepoznam ani jedneho. Vsetci objednavaju z netu. Sprav eshop a to je cele

salome123
12. júl 2019

mas velke oci, velmi vela chces do toho investovat....skus najskor eshop, to ta vyjde na zaciatok lacnejsie. manzelka ti ako rodinny prislusnik pomahat moze len ak je inde dochodkovo poistena (to znamena, ze bud je zamestnana, alebo na MD/RD). Nemoze u teba pracovat ak je evidovana na urade prace...

arcticcode
autor
12. júl 2019

@salome123 Je na RD ešte dva roky bude, takže pohoda.
Áno, mám vidinu zisku, ale keď to tak prepočítavam, musel by som predávať naozaj veľa produktov... Asi tak 1000 produktov za mesiac a to je veľa. Čisto eshop nechcem len preto, lebo s eshopom sa už nepresadím ani toľko ako s kamennou. Na kamennú sa spolieham preto, že tu nič také nie je. A objednáva každý cez eshop, to je pravda, ale najprv by o tom mojom eshope museli vedieť -> ďalších 10 tisíc € na reklamu a fb reklamy a pod. A aj to musím dať dôvod, aby kupovali u mňa a nie v gymbeam napr. No aký dôvod dám? Žiadne nemám. V kamennej som mal aspoň ten, že im tam predám aj active protein jogurt (ku ktorému sa mimochodom len tak ľahko nedostaneš, ak nemajú v lidlu akciu akurát) a iné žrádlo, ktoré sa ťažko zháňa (jerky napr. a pod.) A pre starostlivosť o telo tiež, kadejake kremy proti striam, tak nejak som si to predstavoval. Ale naozaj, ak to teraz počítam, dokým nebudem predávať vo veľkom, tak to nemá význam a dlhov mám dosť osobných (77 000€ dve hypo a spotrebak). Takže asi sa na to vyprdnem... čo už... 🙂

A idem vymyslieť niečo iné (resp. vymyslené mám toho veľa, lenže všetko sa týka IT projektov, čiže sa mi do toho bars nechce... :-/ )

arcticcode
autor
12. júl 2019

Aj ďalší ľudia mi vraveli, napr. ten kamarát čo má železiarstvo, že prvý rok žil z tatkofondov a na tom obchode zarobil asi tak stovku za mesiac, z toho za 10€ si kúpil dajaku kravinu a 90€ nakúpil nový tovar do železiarstva. Teraz ho má asi šiesty, alebo siedmy rok a zarobí tak 500-2500€, samozrejme, v zime menej ako v lete.
Takže nwm... eshop si zrobiť môžem, ale význam podľa mňa nebude mať, to keď nazbieram 20 objednávok do mesiaca, ta budem rád...

saslavka73
13. júl 2019

S takými dlhmi ako máš do toho nechoď a to ti vravím z vlastnej skúsenosti. Podnikanie mám 6 rokov a obraty mám vzhľadom na počet ľudí ktorí sa tomu venujú -2 ja a muž, obrovské. Ale aj obrovské náklady. Dlhy +bežná spotreba+ dve deti+ firma - neúnosné na psychiku. Chodím už do normálnej práce za normálny plat. Svoju firmu som milovala a je mi to ľúto strašne ľúto. Keby som začala ako 20 ročná slobodná s bývaním u mamy zadarmo tak áno ale takto neúnosné. Boli to.

arcticcode
autor
14. júl 2019

@saslavka73 dobre vediet. Nie je to asi take, ako som si predstavoval, do toho ti hadze klacky pod nohy stat... Nic to, vymyslim nieco ine