Vrátenie sa do práce verzus podnikanie

slniecko93
18. feb 2013

Ahojte dievcata, mamicky, nemamicky, buduce mamicky ...
Potrebujem poradit, neviem sa rozhodnut, preto chcem poznat nazory aj inych ludi. Som matkou 3 rocneho dietata, ktoreho neprijali do skolky. Nastupit moze az v septembri. Mam pracovnu zmluvu, trvalu na dobu neurcitu, ale je v tom hacik. Svoju pracu nadovsetko milujem ale kolektiv je tam strasny... Pred tehotenstvom som uz chcela dat vypoved.Pocas materskej som zacala podnikat, bavi ma to aj sa mi dari. Zarobim trosku menej ako v robote, niekedy aj viac ale mam klud. Neviem sa rozhodnut, ci mam ostat doma a podnikat dalej alebo sa vratit do prace. Proti je asi jedina vec ... ak moje dieta zacne chodit do skolky, ked pride domov poobede ja vtedy zacinam pracovat doma a vzdy potrebujem niekoho na postrazenie a tiez nebudem mat cas na svoje dieta tak, ako teraz, kedze je este doma. A mam aj tretiu moznost, dieta dat do skolky a ja nastupim na uplne ine nove miesto do prace, kde viem, ze mi bude dobre, kedze je to takmer rodinna firma. Ako by ste sa rozhodli na mojom mieste? 1. Ostat doma a podnikat, dieta dat napr. iba doobeda do skolky ? 2. Vratit sa do prace? 3. Zacat na novom pracovisku, v uplne inej oblasti ?

sissy27
18. feb 2013

@slniecko93 asi by som si vybrala možnosť č.3 - a ak by som stíhala, tak by som popritom udržala aj živnosť 😉

lejla77
18. feb 2013

@slniecko93 urcite by som sa nevracala. 😝 Stres z roboty by ti nepridal ani doma. Asi by som riesila tretiu moznost, pokial je ovsem vyhodnejsia ako prva. 😀

slniecko93
autor
18. feb 2013

@lejla77
@sissy27 Ak si vyberiem 3. moznost, zbytocne som studovala 5 rokov na VS. Uctovnictvo som studovala este na SS, to ma tiez bavi. Nemyslim, ze by mi ostala energia na pracu aj na podnikanie plus dieta a domacnost. Vdaka stresu z aktualneho zamestnania som uz musela podstupit operaciu...

lejla77
18. feb 2013

@slniecko93 moznost 2 - uplne vylucit. Vybrat si co ta bavi a co ti aj vynesie nejake to euro. 😉 Medzi tymi dvoma sa uz musis rozhodnut sama, co bude pre teba a rodinu lepsie. 😉

slniecko93
autor
18. feb 2013

@lejla77 Dakujem, v okoli mi to kazdy hovori, dokonca mi aj predpovedali, ze sa tam nemam vracat. 😉

sissy27
18. feb 2013

@slniecko93 no a máš rozhodnuté - možnosť č.1 nechceš, a nechceš ani možnosť č.3 - takže víťazom sa stáva 2 😎

slniecko93
autor
18. feb 2013

@sissy27 Sama neviem co chcem ... poviem tak, ako to citim. Vratit sa do prace pre mna momentalne znamena stres, uzkost, mozno konflikty, pretoze uz by som sa nenechala ako pred par rokmi a som nekonfliktny typ, takze sa toho stranim. S podnikanim nevidim problem, ale tam bude moje dieta ukratene a vzdy budem niekoho potrebovat na poobedie. Pri novej praci by som sa musela ucit znova uctovat, ale casovo zrejme by to bolo naj.

sissy27
18. feb 2013

@slniecko93 prvú možnosť by som zavrhla aj ja - vrátila by som sa len v prípade, ak by nebolo na výber... mne sa najviac pozdáva trojka kvôli tomu, že máš dobrú pracovnú dobu, v prípade očr by asi vedeli byť ústretoví a máš vyriešené všetky odvody a podobné veci... no a dvojka, to je také na zváženie, neviem v akej oblasti podnikáš, ale tak čo vidím na svojom mužovi, tak drobní podnikatelia to nemajú dnes ružové, aj čo sa odvodov, daní týka, preto mňa tento smer nijako neláka...

slniecko93
autor
18. feb 2013

@sissy27 Ucim anglinu ...

maruska24
19. feb 2013

@slniecko93 a teraz keď si doma a učíš, to máš ako s dieťaťom vyriešené? predpokladám že učiť chodíš poobede a teda by sa nič nezmenilo, či? Výhoda TPP je v tom, že odvody za teba platí zamestnávateľ a nemusíš si robiť sama účtovníctvo ani sledovať všetky tie zmeny pre drobného živnostníka. Všetko má svoje pre a proti, zvoľ to, načo sa najviac cítiš.

minnie55
19. feb 2013

Ahojte, zaujala ma tema. Ja som zo svojej povodnej prace odchadzala na matersku s tym, ze sa tam uz nechcem vratit a planovala som, ze si otvorkm advokatsku kancelariu. Po dvoch rokoch na materskej som vsak dostala celkom dobru ponuku od velkej zahranicnej firmt, tak som nastupila. Som tam uz takmer 2 roky a som tam nestastna. Nemam th robotu rada, kazde rano sa tam vraciam s nechutou. Stale mi vrta v hlave advokacia, mam vsak obrovsky strach pustit sa do toho...takto mam istotu pracidelneho prijmu, ak by som sa osamostatnila, neviem...

dada1212
19. feb 2013

@slniecko93 bud možnosť 2 alebo 3. mne sa veľmi ťažko radí hlavne s tým podnikaním, lebo neviem ako to tam máš, či sú tie peniaze isté každý mesiac alebo môže prísť aj obdobie, kedy ti to nepôjde. predsa len, doteraz si mala materskú, neplatila si škôlku, preto neviem či by sa nemohlo stať pri tom podnikaní že nepokryješ svoje náklady alebo budeš musieť robiť viac a budeš vystresovaná z toho a nezvládneš rodinu.
aj ked na druhej strane, ak sa ti darí, tak je škoda o to prísť. najlepšie by bolo, keby ak sa dá ti niekto s tým podnikaním pomáhal, že by si ti mohla ísť do tej novej práce a ked sa to bude dobre vyvíjať, získaš rozhľad, budeš mať finančnú rezervu, tak ostať len pri podnikaní.
ale píšem všeobecne,nakoľko neviem o čo ide a či by sa to tak dalo...

slniecko93
autor
19. feb 2013

@maruska24
@minnie55
@dada1212
Diky za reakcie. Dieta mi strazila moja mama, ale momentalne ma zdrav. komplikacie. "Nastastie" mm je teraz PN, takze postrazi ale dokedy... Mam to pekne rozbehnute, vela ziakov som aj odmietla, pretoze casovo sa mi uz neda viacej ucit. Najviac ma bavi to, co prave robim. Byt doma, aj pracovat. Len keby den mal aspon 30 hodin. Ak slniecko moje zacne chodit do skolky, ja poobede budem pracovat, kedy sa budem venovat dietatu? To nie je moc stastne riesenie... pre mna dieta je na prvom mieste. Idealna prac. doba by bola od 7,30 do 15. hod z hladiska rodiny. Lenze vsetko sa neda, potrebovala by som sa naklonovat alebo rozsekat 😝 Hladala som si ucitelku, lenze som nenasla zodpovednu a moji ziaci chcu iba mna. 😕
@minnie55 Ak na to stale myslis, budes musiet nabrat odvahu a zacat s tvojim snom ... aj tak ta nenecha na pokoji, kym to neskusis.

minnie55
19. feb 2013

@slniecko93 mas uplnu pravdu, aj ja to tak citim. A ak ti mozem napisat svoj nazor, ak ta bavi, to co teraz robis, rob to nafalej. Urcite najdes sposob, ako budes moct ucit a zaroven mat postarane o svoje dietatko. Ani sa nenazdas, drobec raz dva vyrastie a urcite ti po veceroch pomoze aj manzel. Ak mas svoj biznis dobre rozbehnuty, bola by skod hodit to vsetko za hlavu.

maruska24
20. feb 2013

:@slniecko93 jááj mojko, takto ti poviem, každá maminka a nielen maminka by chcela pracovnú dobu od 7:30 do 15ej, často to však možné nie je, a ani si nevieš predstaviť, koľké ženy riešia ako z roboty stihnúť vyzdvihnúť dieťa zo škôlky či školy, hodiť ho na krúžok, alebo nakúpiť, navariť, urobiť niečo nielen doma, ale aj pre dieťa. To je len realita. Keď učíš a si žiadaná, to je len veľké plus, zjavne to vieš, darí sa ti. Na druhej strane, takýto lektori túto prácu viac menej praktizujú poobede až do večera. Asi pracuješ, resp. by si pracovala pre nejakú vzdelávaciu agentúru, nie? Možno by sa dalo dohodnúť, že by si vyučovala napr. len 3 dni poobede a dva dni doobeda, alebo tak nejako. Škoda sa vzdávať práce, ktorá ťa baví a sa ňou aj uživíš. Ja by som sa tohto nevzdala, práve naopak, hľadala riešenia ako sa to dá, a čo a ako sklbiť. Možno časom by si vedela otvoriť vlastný inštitút.

mima4
20. feb 2013

@slniecko93
ahoj, ja by som sa rozhodla urcite pre podnikanie, nikde nie je napisane, ze pat dni v tyzdni budes od 15:00 do 20:00 mimo - je to na tebe ako si to usporiadas a zas dietatko moze byt aj so svojim tatinom, a napr. v piatok poobede by som vobec nerobila, ani by som dietatko nedala do skolky ale naplno sa mu venovala - nejaky vyletik, spolocne aktivity, iba ja a ono 🙂
Chcem ti povedat, ze nie je dolezita kvantita casu ale kvalita. Je kopec mamienik, ktore su doma, ale ich vacsina casu je upratovanie, hackovanie, vypozeranie x tv serialov a reality show... Ty mozes byt s malou podstatne menej casu ale ovela aktivnejsie...
Praca od siedmej do 15:00 - taka neexistuje, jedine niekde za pasom, pokial mas vsak VŠ, tak vsade aspon tu v BA sa o tolkej hodine pracovny cas nekonci... bezne sa konci okolo 17:00.
Do starej prace by som sa nevratila, mas novu pracu? Lebo je tazke vyberat si medzi podnikanim a niecim, co este neexistuje.
Pre mna atributy prace su:
- musi ma bavit - ja sa napr rano tesim do prace...kazdy den nove vyzvy 🙂
- musi byt slusne zaplatena, moj cas je drahy, nestudovala som len tak pre srandu kralikovu, a mzda hovori aj o mojom oceneni v spolocnosti
- v zivote by som nechcela robit na smeny/nocne (chvala Bohu, vysokoskolske pozicie asi ani take nie su) a velmi rada by som NEchcela mat nejaku sialenu pracovnu dobu v style od 9. rano do 7 večer. Ešte ako študačka som tak brigadovala mesiac a mala som z toho depku 😀 Pre mňa idealna pracovna doba 8:00 - 16:30 🙂

slniecko93
autor
20. feb 2013

@maruska24
@mima4 Mamicky, ucim sama pre seba, sama si urcujem kolko a kedy ucim. Piatky mavam volne. Vsetok ostatny cas sa snazim travit s mojou laskou. Zeriem sa touto celou situaciou, pretoze sa nechcem rozhodnut zle. Moje dieta ma potrebuje, presne tak ako ja potrebujem byt s nim. Ide o citlive dieta, neviem ako zvladneme skolku.
Moje podnikanie ma bavi, naplna. Slusne zaplatena nie je moja praca na prac zmluvu, kedze v skolstve je to ubohe. Pracovna doba je sice fajn, len keby ten kolektiv sa zmenil. Takmer tolko si dokazem zarobit aj doma, kolko v praci a to s polovicnou namahou. Kym v skolstve oducim tyzdenne cca 25 hodin, zatial doma max 16.
To nove zamestnanie by bolo tiez super, prac cas uzasny, peniaze rovnako ako v skolstve ale nemohla by som ucit. Mam privela moznosti, asi si hodim mincu ... 😖

mima4
20. feb 2013

@slniecko93 tvoje dieta ta bude potrebovat cely zivot. No je dolezite aby vedelo aktivne travit cas aj so svojim tatinkom, babkou, dedkom... potrebuje sa naucit fungovat aj s inymi ludmi.
Robiť 16 hodin tyzdene a zarobiť to, čo mas na pracovnu zmluvu teraz je podla mna skvele. Ked si to mozes dovolit, ze manzel krasne zarobi, ja ti odporucam ucit anglinu. Dalsie pozitivum: ucis toho, kto nechce a nenervujes sa s niekym, kto tam sedi len preto, aby sedel.

maruska24
20. feb 2013

@slniecko93 takže si si vlastne aj odpovedala, skúsiš to s podnikaním, to ti vychádza najlepšie 🙂

kiwinka
8. mar 2013

PRENAJMEM­ miestnosti­ / nechtovy­ design, kozmetika,­ masaze, pripadne­ iný napad? /+ kadernicke­ kreslo v zabehnutom­ salone BA.len seriozne­ . po jednom!, nie vsetky priestory­ naraz 🙂 kazdy priestor najom zvlast samozrejme. 280e/mesiac vsetko ostatne ide Vam.
chcem rozbehnut prevadzku.ak ma niekto zaujem prosim kontaktujte ma
simonkaplankova@gmail.com
0907 522 262