Výpoveď počas materskej. Poradíte?

rene82
19. okt 2009

20.10.2008 som nastúpila k novému zamestnávateľovi, kde som mala zmluvu dohodnutú na dobu určitú do 20.10.2009 s 3 mesačnou skúšobnou dobou. od 30.12.2008 som bola na rizikovom a malá sa narodila 20.7.2009. teraz mi prišla od zamestnávateľa výpoveď ako skončenie dohodnutej doby. môže mi dať zamestnávateľ túto výpoveď, keď som na materskej? ak áno, kde všade to musím nahlásiť. ďakujem za radu.

kisska
19. okt 2009

rene - bohuzial zamestnavatel ti ani nemusel poslat tento papier. Ja som dostala akurat zapoctovy list 😒 Pre teba by bolo najlepsie ist sa prihlasit na Urad prace, ze ti skoncil pracovny pomer. UPSVaR ta prihlasi do zdravotnej poistovne (nemusis si poistne platit sama) a do socialky, aby sa ti to pocitalo do odpracovanych rokov.

rene82
autor
19. okt 2009

oki, diky

gapa
20. okt 2009

rene,
nesúhlasím s kisskou.
Počas poberania materského ta na UP nezaevidujú a UPSVaR už nevybavuje sám ZP. Oni teraz dajú uchádzačovi o zamestnanie papier, ktorý musí sam odniesť do svojej ZP.

Takže treba si podla mna zistiť vo svojej ZP, čo treba priniesť. Určite si zober zápočtový list + ak máš doklad zo SP o poberaní materského (zatial rozhodnutie, ak budú chcieť iný doklad, tak si vyžiadaš zo Sp), no a spýtaj sa, čo po ukočení poberania materského máš priniesť.

Dôležité je si dať na SP podla trvalého pobytu najneskôr 21.10.09 prihlášku na dôchodkové poistenie, lebo od ukončenia PP už nie si dôchodkovo poistená ako zamestnanec, takže predpokladám už nebudeš poistencom štátu. Zober si so sebou kopiu rodného listu dieťaťa + pre istotu aj zápočtový list (ak ešte nemáš, tak prac.zmluvu a ten list, čo ti poslali) a nedaj sa odbyť tým, že ti dôch.trvá!!!!! ( LEn pre jednoznačné vyjadrovanie, tebe neskončil prac.pomer výpovedou!!! ale skončil ti pracovný pomer uplynutím dohodnutej doby a to je rozdiel).
V SP si vypíšeš RLFO + vyhlásenie o starostlivosti o dieťa + ak si v II.piliery aj oznámenie o účasti na dôch.poistení. Všetkko si radšej prekopíruj alebo vypíš 2x a nechaj si potvrdiť prevzatie pečiatkou soc.poisťovne. Ak by nechceli prihlášku prevziať, tak nech ti to dajú písomne. Lebo aby si vedela, nedá sa to vybaviť spätne. Ak by si tam išla napr. 23.10.09, tak ťa môžu prihlásiť až od 23.10.09, takže by si mala 2dni medzeru v dôch.poistení.

Takže šup šup zajtra na SP, lebo vo štvrtok sú nestránkové dni. Ostatné počká. Príp. si zavolaj na ZP, či nebudeš potrebovať nejaké iné potvrdenie zo SP. Alebo môžeš hned vybaviť aj potvrdenie pre UPSVaR, k rodič.príspevku. Ale to by si musela mať od nich tlačivo, aj ked je aj na nete. Ale to počká, ak ho nemáš doma. Najdôležitejšia je tá prihláška.

gapa
20. okt 2009

ešte sa opravím. S kisskou nesúhlasím v časti, čo sa týka toho zdrav.poistenia cez upsvar (som sa nepresne vyjadrila). Ostatné OK. 😉

rene82
autor
21. okt 2009

gapa ďakujem za rady. v soc poisť som sa už bola pýtať včera či sa tam mám hlásiť alebo si dačo platiť a povedali, že nie. RLFO už mám dávno podané (fo za ktorú platí štát) a tiež V Y H L Á S E N I E fyzickej osoby, že sa riadne stará o dieťa, na účely dôchodkového poistenia a O Z N Á M E N I E sporiteľa o účasti na starobnom dôchodkovom sporení. už tam teda nemusím nič prihlasovať? a do ZP nestačí poslať dáky list, že som na materskej a nezamestnaná?

rene82
autor
21. okt 2009

ozaj a radili mi na úrade práce si platiť poistenie v nezamestnanosti, aby som po skončení materskej mohla poberať dávku v nezamestnanosti, ak by som sa nevedela zamestnať.
a ešte dve otázočky.
1. ak si teraz nebudem vôbec nič doplácať, budem mať nárok na materskú a rodičovskú, ak by sme mali druhé dieťa skôr, než to prvé dovŕši 3 roky?

2. ak by som po skončení rodičovskej išla do práce (alebo na úrad práce), koľko musím odrobiť, aby som mala nárok na PN (v prípade tehotnosti rizikové ako som mala aj teraz hneď od začiatku), materskú a rodičovskú. resp. treba si preto dačo doplácať?

snáď som to napísala zrozumiteľne. ďakujem

gapa
22. okt 2009

rene,
tiež mi teraz skončil PP počas RD a platím si DPvN.

ak máš podanú prihlášku a aj potvrdenie o odovzdaní a chodia a budú ti chodiť peniaze do II:piliera, tak to bude ok.
ZP si zisti, ved aj telefony/maily majú. Každý má iný postup, no musíš aj niečo podpísať.

1. nie, od ukončenia PP nie si poistená ako zamestnanec ani nemocensky ani v nezam. a nesplniš podmienku trvania NP a podla konkrétneho dátumu pravdepodobne ani podmienku 270dní NP v posledných dvoch rokoch. Najlepšie je nemať medzeru v nemoc.poistení väčšiu ako cca14mesiacov (ak si mala predtým NP súvisle pred ukončením aspon 9mesiacov, čo si mala), vtedy máš súvile nárok na nem.dávky. A ak ti skončil PP počas MD (t.j. nie RD, kedy je nem.poistenie prerušené), tak ešte lepšie, dá sa čerpať aj nemocenské.

2. treba aby od začiatku PP do pôrodu uplynulo aspon 270kalendárnych dní a samozrejme PP trval až do pôrodu, aby si mala aspon 270dní NP v dvoch rokoch pred pôrodom. Je jedno, či ich odpracuješ, čerpeš PN, prip. očr (len do 10dní!!!) alebo čerpeš riadnu dovolenku, len musí trvať PP=NP