Výpoveď počas rodičovskej dovolenky

marsys
9. mar 2013

PROSIM PORADTE MI......Zamestnavatel mi volal,ze si mam prist podpisat vypoved. No ja som este stale na rodicovskej dovolenke. niekde som citala ze je ZAKAZ VYPOVEDE pocas rodicovskej dovolenky.reagovala som,ze nepodpisem. zamestnavatel mi povedal,ze vypoved dostali vsetky zeny zo strediska,v ktorom som pracovala. SOM chranena zakazom vypovede??? podnik neskoncil a ja som zamestnancom firmy.... nie len strediska(bufet) ktore zrusili.

sisaha
9. mar 2013

@marsys nic nepodpisuj, nemoze ti dat vypoved

zumza
9. mar 2013

pocas rodicovskej dovolenky nemozes dostat vypoved, ak by si aj dostala, tak bude neplatna. A este poznamka - pri vypovedi zamestnanec nepodpisuje, ci s nou suhlasi alebo nie, to je irelevantne, zamestanec podpisuje len PREVZATIE vypovede. A vypoved moze zamestnavatel poslat aj postou , ale musi to byt doporucene do vlastnych ruk. Riesenim nie je ani nepreberanie posty, pretoze aj odmietnutie prevzatia ma nasledky ako dorucenie.
Ty len pekne doma cakaj, co urobi, ak by aj nieco poslal (co si nemyslim, vacsina zamestnavatelov vie ako to je a len zamestnanca strasia), preber to, pozri co to je a potom pripadne napis - budeme Ta dalej instruovat. Nenechaj sa zastrasit 😉

zumza
9. mar 2013

upresnujem - vypoved pocas RD mozes dostat, len ak sa rusi alebo premiestnuje zamestnavatel alebo jeho cat

evabb35
9. mar 2013

@marsys až keď ti skončí rodičovská dovolenka môžu dať ukončenie pracovného pomeru z dôvodu zrušenia bufetu.

marsys
autor
10. mar 2013

@zumza mam tomu rozumiet tak,,ze ked zrusili bufet (cast firmy) v podniku a.s. tak musim podpisat vypoved pocas RD??

kmkke
10. mar 2013

@marsys Záleží čo máš v náplni práce. Ak tam máš výkon práce v bufete, tak ti môže dať výpoveď, pokiaľ nemáš definovné miesto výkonu práce, prípadne je napísané na firmu, tak nie.

tatianka7
10. mar 2013

No baby,poradte aj mne,prosím.Firma,v ktorej som robila pred nástupom na RD sa presťahovala zo Slovenska údajne do Rumunska.Všetci podpísali výpovede a zhodou okolností som prišla v tom čase do firmy,tak som sa dala ukecať,že odstupné aj tak nedostanem a čo budem robiť o dva roky,ked mi skončí RD a budem u nich zamestnaná.Podpísala som teda výpoved,obehala všetky úrady a poisťovňu,kde mi povedali,že s nimi to nemá nič spoločné a nemusím nič vybavovať.Stále neviem,či som urobila dobre,ale kolegyňa,ktorá je tiež na RD o ničom nevedela,vo firme nebola,nič nepodpísala,nikto ju nekontaktoval,teda je stále zamestnancom firmy, je na tom asi horšie ako ja.

zalka
10. mar 2013

@tatianka7 no prepíš RP na mng. a chod sa zaevidovať na UP najneskôr do jedného roka od skončenia PP aby si dostala aspon smiešnu podporu. Podpisovať si nemala, a hlavne nie bez odstupného ... ☹

tatianka7
10. mar 2013

@zalka Dakujem za odpoved,na úrade som bola hned a povedali mi,že s nimi to nemá nič,lebo už som bola poberateľom rodičovského príspevku .To isté mi povedali na sociálke aj v poisťovni.Neviem teda.A ako som už napísala,kolegyňa tiež nedostala výpoved,teda ani odstupné.Ako bude postupovať ona potom? Ako sa zamestná,ked má pracovný pomer v tej firme? Predpokladám,že do Rumunska nebude dochádzať. Bolo nás asi päť na RD a štyri sme takto podpísali výpovede.Zatiaľ som počula iba to,že som nemala podpisovať,ale neviem prečo.Nerozumiem tomu.

zalka
10. mar 2013

@tatianka7 ved ti píšem ... rodičovský príspevok prepíš na manžela , ... a normálne požiadaj o evidenciu na UP ... zaevidujú ťa ako nezamestnanú budeš dostávať 6m podporu v nezamestnanosti a potom sa vráť zase späť na RP ...
pokiaľ budeš poberať RP tak nárok na podporu nemáš ... najideálnejšie je prepísať RP na manžela k 1.4. .. teda k prvému v mesiaci ...
výpoved je platná , podpísala si ... ale otázka je čo si podpísala, či výpovednú dobu alebo dohodu, či odstupné dostaneš abo nič ... preto sa pýtam ako zneje výpoved čo ti dali, ved máš doma kopiu, mali by ti dať ešte aj zápočtový list , evidenčný list dôchodkového zabezpečenia .. a také veci ... okolo toho ...

zumza
10. mar 2013

@marsys ako som uz pisala, ci vypoved podpises alebo nepodpises, na jej "danie" to nema vplyv, pretoze Ty podpisujes len to, ze si ju prevzala a aj ked odmietnes prevziat, bude sa povazovat za prevzatu. Vypoved je jednostranny akt zamestnvatela a suhlas zamestnanca sa nevyzaduje, mate to aj opacne, ak zamestananec da vypvoed, tiez nepotrebuje suhlas zamestnavatela. Vela ludi si vsak zamiena vypoved s dohodou o skonceni pracovneho pomeru, tam uz suhlas zamestnanca je potrebny. Preto si dobre precitajte, co Vam vlastne zamestnavatel dava podpisat. Dohdou podpis, len ak naozaj suhlasis s tym, co je v nej uvedene.
Dolezite je, co mas v praconej zmluve, aku pracovnu poziciu a miesto vykonu prace, nepredpokladam, ze bufet bol samostatna prevazdka - takze ak nebol, len z toho dovodu, ze sa zrusil vypoved nemozes dostat.

marsys
autor
10. mar 2013

@zumza DAKUJEM za informaciu.

tatianka7
10. mar 2013

@zalka Aha,super,lenže môj manžel pracuje,tak to by sa nedalo,nie? On nemôže poberať RP a popritom robiť na trvalý PP,nie? Inak,mne hned poslali zápočtový list a výpoved bola myslím,z organizačných dôvodov bez nároku na odstupné.

zalka
10. mar 2013

@tatianka7 hm.. si sa dala oklamať, lebo z organizačných dôvodov je nárok na odstupné si im to nemala podpísať ... a mng. môže pracovať a poberať RP.

spisiacka
10. mar 2013

@tatianka7 moze aj pracovat aj poberat RP zakon to umoznuje. Aj kopec zien aktutalne pobera RP a pracuje.

tatianka7
10. mar 2013

@zalka No ved neviem,nie som si istá,nechce sa mi to teraz hľadať.Tak je dobre,ked môže poberať.Skúsime to.Dakujem za odpoved aj za radu.

zalka
10. mar 2013

@tatianka7 no ak sa nezaeviduješ na UP do 364 dňa od skončenia PP tak potom už nárok na tú podporu m ať nebudeš, preto hovorím treba sa teraz zriešiť.

tatianka7
10. mar 2013

@zalka Dakujem,ideme hned zajtra riešiť .

marsys
autor
29. máj 2013

@zumza som na predlzenej rodicovskej dovolenke do 11/2013
zamestnavatel mi dnes poslal doporucene ,,skoncenie pracovneho pomeru vypovedou.
zamestnavatel somnou rozvazuje pracovny pomer vypovedou podla ust. paragraf 63 ods.1,pism.a)prvy bod ZP.

lenze podla paragrafu 64 plati ZAKAZ VYPOVEDE ked je zamestnanec na rodicovskej dovolenke.....

CO S TYM?? ako sa branit??...................Dakujem

zumza
29. máj 2013

zakaz vypovede pocas RD plati, ale nevztahuje sa na vypoved podla § 63 ods. 1 pism. a) prvy bod ZP (a este aj ine pripady, ktore tu ale nema zmysel rozoberat). § 63 ods. 1 pism. a prvy bod ZP je vypvoed z dovodu zrusenia zamestnavatela. AK sa teda tvoj zamestnavatel rusi, vypoved z tohto dovodu Ti moze dat aj ked si na RD. Zial, nic s tym neurobis, lebo zamestnavatel postupoval v sulade so ZP

marsys
autor
29. máj 2013

@zumza zamestnavatel sa nezrusil....zrusili len stredisko (bufet) kde som pracovala pred materskou 9rokov...a vypoved mi poslal pocas rodicovskej dovolenky postou...

zumza
30. máj 2013

dorucovat postou sa moze - musi to byt ale doporucene do vlastnych ruk. a co si mala v pracovnej zmluve ako zmaestnavatela a miesto vykonu prace uvedene. Mozes mi aj do IP napisat, lebo od toho to zalezi

marsys
autor
15. jún 2013

tak najprv mi poslu vypoved postou a potom ju stiahnu.....asi jedna ruka nevie,co robi ta druha...

marieta1
10. júl 2013

@zumza ahoj, môžem aj ja poprosiť o radu. Som na RD do mája 2014.Dnes som sa od zamestnávateľ dozvedela, že v podstate so mnou už nepočíta - resp. dal mi "veľmi lukratívnu ponuku - na 4 hod. za 300 € brutto + zmena náplne práce (robila som účtovníctvo), čo predstavuje vlastne polovicu môjho platu než som odišla na MD. Ak si nájdem novú prácu ešte pred ukončením RD mám dať ja zamestnávateľovi výpoveď ? - budem mať nárok na nejaké odstupné ?, alebo čo by bolo pre mňa najvýhodnejšie? Vo firme som pracovala 7 rokov. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

zalka
10. júl 2013

@marieta1 no fajne, ak si robila účtovníčku tak aký taký prehľad mať musíš ... takže nemôže ti dať svojvolne 4 h prac. úväzok , ani zmeniť pracovnú zmluvu. To by si mu musela podpísať dohodu o zmene a to nedoporučujem, no a ked sa nedohodnete a na svoje miesto sa vrátiť nemôže tak by ti mal dať výpoved podla § 63 s odstupným ... a už len záleží na tebe, či si vydupeš čerpanie 1-2 dn í dovolenky a tak podpíšeš dohodu o skončení PP ... samozrejme s odstupným .. ( tj. max. podpora v nezamestnanosti cca 800eˇ))
alebo budeš mať výpovednú dobu ... + odstupné a podpora bude vypočítaná z týchto príjmov .. čiže podstatne nižšia

marieta1
10. júl 2013

@zalka ďakujem za odpoveď.Robila som skôr fakturácie tovaru, cenotvorbu, pokladne, platby, sklad.hospod. a pod., na ostatné veci máme účtovnú firmu, takže moc do takýchch vecí ako zákonník práce - výpoveď nevidím. Ono ide v podstate o to, že ja si chcem a potrebujem nájsť prácu ešte pred oficiálnym ukončením RD (manžel je na čiastočnom inval.dôchodku, má operované platničky a stále má zdrav.problémy, takže riadnym živiteľom rodiny budem ja. Osobné skúsenosti na úrade mám podobné ako niektoré kočky ktoré hore písali, čo úradník to iná rada. Ak nemáš niekoho, kto sa v tom vyzná a presne ti poradí, čo máš ako urobiť aby si dostala aspoň aké také peniažky, tak potom ti zostanú len oči pre plač (to hovorím z vlastnej skúsenosti).

zalka
10. júl 2013

@marieta1 no človek si nenavyberá ... ak by sa nepodarilo nájsť hned robotu počas RD ... tak potom sa dá spomôcť si načas podporou ... návod máš

marieta1
10. júl 2013

@zalka áno, ten mám v zálohe.Ďakujem a pekný večer

zalka
10. júl 2013

@marieta1 držím palec aby čosi vyšlo

zumza
12. júl 2013

@marieta1 ahoj, ak das vypoved ty, nemas narok na odstupne. zamestnavatel ta ale nemoze nutit prejst na inu poziciu alebo nejakym sposobom menit tvoju pracovnu zmluvu bez tvojho suhlasu. pocas MD aj RD nemozes dostat vypoved (az na par vynimiek - napr. ak sa zametsnavtel rusi alebo premiestnuje), takze zamestnavatel ti musi umoznit nastupit do prace. v praxi sa vsak deje potom to, ze v ten den, alebo v najblizsich dnoch zamestnavatel da zene po navrate z RD vypoved, co uz urobit moze, bud spravi organizacne zmeny alebo sa s nou dohodne na ksonceni pracovneho pomeru. ak by si si nasla inu pracu, navrhujem, aby si sucasnemu zametsnavtelovi povedala, ze sa mozete dohodnut na skonceni praconeho pomeru, ale vyziadaj si nejaku "odmenu" - kedze na odstupne nemas narok, treba to nazvat odmena. vacsinou je zamestnavatel rad, ze sa zamestnanca zbavi a je pristupny takejto odmene - to by bolo podla mojho nazoru pre teba najlepsie riesenie, ale predpoklada to, ze si najdes inu pracu.... drzim palce.