Výpoveď počas skúšobnej doby, počas PN po oznámení tehotenstva

veja28
11. sep 2018

Ahojte. Chcem sa spytat ci niekto nema skusenost s tym ze: nastupila som do zamestnania, som v skusobnej dobe a zamestnavatelovi som dala pisomne vediet ze som tehotna a potom som musela ist na pn. Pocas pn mi prisla vypoved v skusobnej dobe bez udania dovodu, lenze som citala ze akonahle udam zamestnavatelovi pisomne ze som tehotna aj ked som v skusobnej dobe nemoze ma prepustit bez udania dovodu cize dovod udany musi byt a nesmie to byt tehotenstvo ani materstvo. Nestretli te sa s takym pripadom? Kedze tym padom je vypoved neplatna Popripade ako dalej postupovat? Dakujem

anve
11. sep 2018

Len to com tu goglila tak som nasla,ze zial mozu..pokial si v skusobnej dobe😦

moonlight1210
11. sep 2018

@veja28 mas pravdu. upozorni ho a on ti posle novu s dovodom (stara je neplatna). Pamataj ale, ze do ukoncenia pnky sa skusobna doba na tvojej strane posuva o pocet dni na pn - prekazka na tvojej strane. takze uz teraz si v skusobnej dobe dlhsej ako tri mesiace (alebo kolko si mala povodbe dohodnute). Ak si brala nejaky konkretny termin ako zaciatok tpp na dobu neurcitu, tak si to posun. A v tej dobe ta moze zamestnavatel stale prepustit ako v skusobnej.

veja28
autor
11. sep 2018

@moonlight1210 Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
(1) V skúšobnej dobe môže zamestnávateľ a zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu, ak ďalej nie je ustanovené inak. Zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ženou len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s jej tehotenstvom alebo materstvom, a musí ho náležite písomne odôvodniť, inak je neplatné.... Cize jeho vypoved poslana bez dovodu je neplatna a kedze som na pn a dovtedy nebol ziadny dobod tak jeho vypoved by mala byt neplatna a je dost mozne ze budem na pn az do porodu... To je do aprila 2019..tym padom by predsa nemal ani aky dovod udat na vypoved nie

kristina2v
11. sep 2018

Ja si tiež myslím, že pokiaľ si na PN tak ťa nemá ako vyhodiť lebo si PN to by si musela prísť do práce .... veď keď budeš na PN do pôrodu tak budeš stále zamestnaná a budeš Pn tak ti budú aspoň nejaké peniaze chodiť. Tak daj sa na rizikové a zamestnávateľ s tým nič nespraví 🙂 a tebe vlastne poslal tú výpoveď keď si už bola PN, že?

anve
11. sep 2018

@veja28 no ved to mas tam stiahnute od nekial tak vies,ze je to tak...tak mu len napis,ze proste jeho vypoved je neplatna

draik
11. sep 2018

Predovšetkým v skúšobnej dobe sa nedáva výpoveď, ale sa pracovný pomer ukončuje, čo je možné aj počas PN, aj počas oznámeného tehotenstva. Odôvodniť to môže hocičím, napríklad poklesom zákazok, nespokojnosťou s výkonom, reorganizáciou atď. Ak však zamestnávateľ ukončenie PP neodôvodnil, ak ste mu predložili potvrdenie o tehotenstve (kópia tehotenskej knižky, potvrdenie o tehotenstve...), tak ukončenie PP je neplatné. Le n oznámenie tehotenstva bez potvrdenia však nestačí. Ak je ukončenie PP neplatné, je potrebné na to zamestnávateľa upozorniť resp. aj podať žalobu, ak neustúpi.

ivkazba
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ivkazba
11. sep 2018

@veja28 akou formou si oznámila tehotenstvo? Bolo to potvrdením od lekára resp preukázaním materskej knižky? Toto sa totiž podľa Zákonníka práce považuje za oznámenie tehotenstva. Ak to nebolo touto formou, nepovažuje sa to v zmysle Zákonníka za oznámenie tehotenstva a teda zamestnávateľ môže ukončiť pracovny pomer bez dôvodu.

veja28
autor
11. sep 2018

@ivkazba dala som zamestnavatelovi pisomne vediet ze som tehotna kde som prilozila aj kopiu tehu. Knizky

veja28
autor
11. sep 2018

@draik k oznameniu som pridala kopiu tehu knizky.. Kopiu toho co som odovzdala mam doma s pospisom o prevzati.. Predpokladam ze najlepsie by bolo ho upozornit pisomne aby som ties mala nejake potvrdenie o prevzati.. Rozhodne dakujem za odpoved

moonlight1210
12. sep 2018

@draik toto ukoncenie teda stiahne a da jej nasledne nove uz s uvedenim dovodu. Stale ma na to dost casu.

@veja28 kolko dni si u neho pracovala, nez si sla na pn?

veja28
autor
12. sep 2018

@moonlight1210 nastupila som 9.7 a na pn sla 28.8

loginexistuje
12. sep 2018

o dobu pn sa predlzuje skusobna doba a teda napisala by som pisomne oproti podpisu a on ti da nove rozviazanie pp uz s uvedenim dovodu

moonlight1210
12. sep 2018

@veja28 takze uz mohol posudit tvoj vykon prace.

Mozes mu dat vediet, ze jeho skoncenie povazujes za neplatne. Ale ak ta naozaj nepotrebuje (a zrejme ta nepotrebuje ani viest v stave, co uz ti vlastne naznacil tym prvym skoncenim), tak ti da nove skoncenie s uvedenym dovodom.
A ten moze byt hocijaky, aj nezavisly na pnke (moze nastat aj pocas tvojej pn - napr. zrusenie tvojho prac miesta). A kym si pn, ma casu dost ti to skoncenie poslat.

veja28
autor
12. sep 2018

@moonlight1210 dakujem