Výpoveď v novej práci popri poberaní rodičovského príspevku

matulda09
15. mar 2013

Ahoj,
som mamička 18-mesačnej dcérky a z finančných dôvodov som potrebovala nastúpiť do prace, ale kedže v práci nemali pre mňa miesto tak som si hľadala novu prácu ktorú som si aj našla a tak som dala výpoveď v bývalej a nastúpila do novej kde som mala mať mesačne školenie ale asi tak po týždni školenia vyhlásili že sa na toto miesto nehodím a tak mi dali výpoveď počas skúšobnej doby. Čo teraz? Viem že ak je človek nezamestnaný tak sa hlási na úrade prace ale kedže ja som stále na rodičovskom, nezrušila som ho a nadalej poberala rodičovsky popri práci tak neviem kde sa mam teraz ja hlásiť kvôli odvodom do poisťovne a dôchodku.
Vďaka za radu

sisaha
15. mar 2013

@matulda09 to, že si dala v povodnej praci vypoved bola hlupost, ale to si už asi zistila...Mohla si vyskusat nieco nove, ale stare si rušiť zatial nemusela.. Teraz bude treba zajst do socialky a znovu sa zaevidovat ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov..

buffinko
16. mar 2013

@sisaha, @matulda09 ale keď nastúpila do práce, tak sa musela odhlásiť zo sociálnej poisťovne či dala výpove´d v starej alebo nie, nemôže byť súčasne poistenec štátu a zamestnanec pokiaľ viem... výpoveď v starej práci bola unáhlená, môžeš mať súbežne viac pracovných pomerov, ale odhlásiť sa z poisťovne bola nutnosť a teraz sa musíš zasa nahlásiť.

zuzana909
16. mar 2013

@matulda09 na úrad práce sa hlásiť nemusíš, je potrebné zájsť do sociálnej poisťovne a prihlásiť sa ako matka starajúca sa o dieťa do 3 rokov a následne si ešte zájdi pre istotu aj do zdravotnej poisťovne a tam tiež nahlás, že sa staráš o dieťa do 3 rokov. do ZP by si nemusela ísť, ale pre istotu doporučujem 😉
potom za teba odvody bude platiť štát a ty naďalej poberať rodičovský príspevok 😉

matulda09
autor
16. mar 2013

@buffinko
no mne v poradni ked som pred nastupom do prace sa pytala či je nutne na socialnej oznamiť že som nastupila do prace bolo mi povedana to za mna spravi zamestnavatel takže preto som tam pred nastupom do prace nebola ale ok teraz tam zajdem aj ked asi mi stale eviduju ako matku na rodičovskom ved ja som rodičovsky nerušila ked som nastupovala do prace ale poberala popri praci rodičovsky

matulda09
autor
16. mar 2013

@zuzana909
o vdaka

buffinko
16. mar 2013

@matulda09, či už zamestnávateľ alebo osobne, bola si odhlásená z dôchodkového poistenia. aj keď niektorí zamestnávatelia sú takí "dôslední", že je lepšie si to odkontrolovať. ja som sa napr. odhlasovala sama. a teraz ako píšu baby sa musíš prihlásiť naspäť. nejde tu o rodičovský, ten samozrejme dostávaš, ide o dôchodkové. to sú dve rôzne oddelenia v rámci soc. poistovne. pýtala si sa, čo urobiť, takže zájsť na soc. poistovňu a pre istotu aj do zdravotnej, to je všetko čo musíš urobiť 🙂

matulda09
autor
16. mar 2013

@buffinko
vdaka takže do socialky koli dochodku a to už asi viem kde lebo v ba je socialka na dvoch adresach 🙂 a tam mi ked som sa sla hlasit že som na materskej aj povedali že ak nastupim do prace mam pris to nahlasit aj preto som sa v poradni na to pytala lebo odvtedy sa vela zmenilo a bolo mi povedane ye nemusim tak dufam že teraz ked tam pojdem hlasit ešte raz tak neviem čo mi nato povedia prečo som tam nebol osobne aj ked som nastupovala do prace čo už človek sa uči na svojich chybach. A preto vdaka za odpoved a zdravotna to mam chapat že mam zajst do zdravotne appolo kde mam zdravotne poistenie a nahlasit že som na rodičovskom?

majka99999
16. mar 2013

@matulda09 prihlasenie na dochodkove je v pobocke ako je trolejova zastavka Karadzicova

matulda09
autor
16. mar 2013

inak som trochu nazlostena ved kto mal tušiť že sa da ostat na RD v bývalej práce a nastúpiť do novej prace na plny uväzok, normalne na zmluvu? Mat pracovnnu zmluvu s oboma zamestnávateľmi? A Výstup by sa ako riešil? Už pracujem od roku 1997 a vždy bolo nutne ak som si našla nove zamestnanie tak to stare ukončit tak som to brala aj teraz aj ked som bola ešte na rodičovskom preto ma to strašne mrzi že som zbytočne dala výpoveď v bývalej práce (aj ked aspon odstupne poteši) a nastupila do novej prace kde som samozrejme nemala istotu či ma nevyhodia počas skušobnej doby a preto bola pre mna poistka radšej si nechat rodičovsky a neukončit ho ako bola možnost ukončit rodičovsky a poberat prispevok na jasle ale radšej poberať nadalej rodičovsky keby som nahodou prišla o prácu čo sa aj stalo čo už teraz už len v pondelok vybavit socialku a zdravotnu ešteže stale nahlasovacia povinost zmien na uradoch 8dni mi beži aj po nastupe do novej prace takže na socialke oznamim nastup a zaroven vypoved takže som nadalej na rodičovskom ešte tak rýchlo som o pracu neprišla a ak dobre chapem ak si najdem novu pracu tak budem musieť ist znova na socialku a oznamit im že som nastupila do prace takže ako vidim nabeham sa tam teda 🙂

matulda09
autor
16. mar 2013

@majka99999
dik ked som nastupila na matersku vlastne po porode som bola z manželom na zahradnickej 31 a tam mi dali doklad vypisať a podpisať čo sa dochodku týka takže teraz mam ist inam? Nie som rodačka z BA 🙂

matulda09
autor
16. mar 2013

@majka99999
jaj ja nechapava už chapem tam je socialna na zahradnickej 31 a na zastavke karadicova mam výstupit dik
našla som si akurat aj spoj ked malu rano do jasiel odprevadim tak to odtial nemam ani tak daleko 🙂

majka99999
16. mar 2013

@matulda09 ano, to je ono, je to v Starom meste myslim.

buffinko
16. mar 2013

@matulda09, môžeš mať viacero pracovných úväzkov dokonca aj u rovnakého zamestnávateľa....neviem ale presne ako to je s počtom hodín, ktoré povoľuje zákonník práce, nemám to naštudované...keby si pracovala v tejto novej práci, po ukončení rodičovskej v 3ch rokoch dieťaťa by si vlastne ukončila pracovný pomer v starej práci, ak by si ich časovo nevedela skĺbiť, čo by si asi nevedela.
na 99% ťa tvoj nový zamestnávateľ nahlásil v soc. poisťovni, to sa dozvieš, keď tam pôjdeš. a v zdravotnej sa len opýtaš na svoju situáciu, že si krátko pracovala a znova si na rodičovskej a či to treba niekde zahlásiť, oni ťa usmernia 🙂

matulda09
autor
16. mar 2013

@majka99999
jo dik ide mi tam 207 a asi aj 212

matulda09
autor
16. mar 2013

@buffinko
jasne dik velmi za rady pomohlo mi to lebo viem čo mam kde v pondelok obehat a zdravotnu mam v auparku tak tam zajdem a pokecam akurat som si na ich stranke nahodila vyhody ktore poonukaju tak sa povypytujem aj na to dik 🙂

olifcek
16. mar 2013

@buffinko ano, mozes mat viacero prac. pomerov, dokonca i u jedneho dva, ale v ziadnom pripade nie na rovnaku prac. cinnost 😉

olifcek
16. mar 2013

@matulda09 Ty si po nastupeni do prace mala zajst i na socialnu poistovnu, a teraz, ked si o pracu prisla, tak opat.. kvoli dochodkovemu poisteniu..

matulda09
autor
16. mar 2013

@olifcek
dik teraz som to pochopila ale pred nastupom ked som si to zistovala na HN poradni tak mi bolo povedane že nemusim tu povinost ma zamestnavatel tak som to neriešila čo už ale v pondelok tam zajdem a oznamim aj nastup aj vystup medzi nastupom a vystop ubehlo len 5dni čiže bola som v novej praci zamestnana len 5dni takže oznamovacia povinosť pre nastup mi ešte aj tak nevypršala aj ked som o tom nevedela

gapa
16. mar 2013

@matulda09
čo sa týka povinností mamičky, trochu vás doplním.
počas poberania materského, ak trvá prac.pomer, tak stále trvá poistenie (dôch., nem., v nezames.) zamestnanca a aj poistenie v zdr.poistovni. Nástupom na rodič.dovolenku (po ukončení poberania materského) ale zamestnávatel nahlasuje:
- do soc.poistovne:
1. zmenu - ukončenie čerpania MD
2. zmenu - začiatok čerpania RD
3. prerušenie - z dôvodu čerpania RD v zamestnnaí
- do zdravotnej poistovne myslím cca:
4 ukončenie poistenia zamestnanca
tiež môže, no podla usmernenia úradu na dohlad nad zdr.starostlivostou mzdárka NEMUSí nahlásiť poberania rodič.príspevku. Obvykle to mzdárky nahlasujú automaticky (no nemusia) ale predpokladám ukončením prac.pomeru mohla to aj odhlásiť. Teraz je už toto povinnost poistenca samotného to nahlásiť a ak si aj pracovala, môžeš byť súbežne zdrav.poistená ako zamestnanec a aj ako poberatel rodič.príspevku(to je rozdiel oproti dôch. poisteniu v soc.poistovnij). Treba sa radšej informovať, ako to spraviť, či po ukončení to nahlásiť s potvrdením z upsvar (rodič.príspevok vypláca upsvar, odbor sociálnych vecí a rodiny a nie sociálna poistovna, ako tu niekto spomínal

toto boli povinnosti zamestnávatela.

ale kedže nástupom na RD (ak si zamestnaná) zamestnávatel nahlasuje prerušenie = akoby odhlásenie z poistenia v soc.poistovni, tak od toho dna, ak chceš byť dôch.poistená, musíš si túto prihlášku podať sama (čo si písala, že si si ju dávala po pôrode, ako obvykle robia mamičky, lebo nezamestnané ak dajú prihlášku do 45dní po pôrode, tak sú poistené dôchodkovo odo dna pôrodu. Tebe by stačilo sa prihlásiť v prvý den RD, no nie neskôr, ak chceš súvislé dôch.poistenie. Žiadny zamestnávatel toto vybaviť NEMôžE, lebo sa tam musíš podpísať, priložiť prehlásenie o riadnej starostlivosti o dieťa a dať aj kopiu rodného listu.
to ti odporúčam si aj kopiu rodného listu zobrať zo sebou pre istotu. A urobila by som si kopie z prihlášky a odhlášky, resp vypísala to 2x, a dala opečiatkovať kopiu/rovnopis, aby som mala dôkaz.
Teda dôch.poistená môžeš byť bud povinne ako zamestnanec alebo štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, ak si sama dáš prihlášku, oboje súbežne zákon nepripúšta (teda poistená štátom môžeš byť len ak nie si povinne poistená ako zamestnec alebo szčo). Odhlášku treba do 8dní a prihlásiť ta prihlásia najskôr odo dna, kedy podáš prihlášku, nie spätne.

snád som na niečo nezabudla, lebo už mi tu poskakuje naša krpatá.

-------
ešte tolko, že ak tvoj pp trval aspon 2roky bez poberania podpory, tak nárok na podporu budeš mať len ak sa zaeviduješ do 1roku po ukončení pp (ak trval pp súvisle bez prerušenia!), to si tiež treba uvedomiť. Aké si ale mala vym.základy, teda plat v novej práci?? z toho by bola predpokladám podpora, ak predchádz. prac.poemr skončil počas RD bez čerpania dovolenky...

matulda09
autor
16. mar 2013

@gapa
jejda tak ja som zamestnana od r1997 bez poberania podpory. Posledne zamestnanie bolo ca 6rokov a teraz v tejto novej praci len 5dni tak neviem asi mam narok na podporu ale mne ešte rodičovsky neskončil a ano po skončeni materskej som bola na socialnej hlasit nastup na rodičovský a podpisovala som tam aj doklad o dochodku a vtedy pokial si pametam som prikladala aj malej rodný list takže treba aj teraz im priniesť rodný list?
Takže na socialnej v pondelok nahlasim nastup do prace 11marca a zaroven výstup 15marca ale ja si hladam novu pracu takže ak si ju najdem budem musieť znovu do 8dni nahlasit nastup do novej prace ak som to dobre pochopila

gapa
16. mar 2013

@matulda09
áno, zase bude treba odhláška.
nárok na podporu máš. Ak by si sa zaevidovala na up, lebo podmienkou je, že nemáš zamesnannie, môžeš a chceš pracovať a hladáš si prácu. Mamičky počas poberania RP si obvykle nehladajú prácu. Ak by si ale poberala RP, tak by ti pozastavili nárok na podporu, tj. bolo by to treba prehodiť na manžela (najskôr od 1.4., lebo sa nedá počas mesiaca). Ale záleží aj na výške podpory, ak máš 18mesačné dieťa a ak si medzí md a rd nečerpala zvyšok dovolenky, tak zo starého zamestnania nemáš vym.základ, len z nového.

ak ozaj ťažko radiť, či ísť na up, ak by bola podpora velmi nízka, lebo samozrejme aj isté povinnosti z toho vyplývajú. Len ozaj si treba uvedomiť, že teraz len poberaš rodičovský príspevok ALE NEčERPáš RODIčOVSKú DOVOLENKU, lebo si už nezamestnaná, tj. tieto dni sa ti do poistenia v nezamestnanosti už nerátajú, ak sa neskôr zaeviduješ.

matulda09
autor
17. mar 2013

@gapa
tomu chapem že ak by som chcela sa zaevidovat ohladom podpory tak je fajn prepisat rodičovsky na manžela ale ta vyška podpory ak sa bude brať podla noveho zamestnania tak to je naprd lebo tam som predsa bola len 5dni a pritom som predtym robila nepretžite do roku 1997 takže to je nefer čo sa týka vyšky podpory ako vidim ta nova praca mi to poriadne skomplikovala
A medzi MD RD som neviem či čerpala dovolenku viem že ked som odchadzala na MD tam mi par dni dovolenky ostalo ale či mi to v byvalej praci uhradili neviem asi som o to mala požiadať čo už

matulda09
autor
29. mar 2013

@gapa
ahoj zabudla som bola som hned v pondelok na socialke a tam mi hned spravili aj ten výstup ked som nastupila do prace a potoim aj nastup ked som dostala výpoved a teraz si hladam novu pracu a ak si ju najdem mam tam tiež prist a urobia znovu vystup takže vdaka za radu