Výpoveď v práci a podpora v nezamestnanosti

cloviecka
1. jún 2013

Baby,ktore sa vyznate v problematike nezamestnanosti, poradte... Po dvoch MD(ateda aj RD) sa nemozem vratit do povodneho zamestnania, kedze sa za ten cas vela zmenilo (pracovisko je po zlucovani 30km od mojho bydliska, nemam ziadne spoje, aj to malo, co kedysi slo za tu dob zrusili...atd,atd, je toho viac, jednoducho, hoci sa toho desim ( tu sa mi pracu najst nedari), z objektivnych pricin, ktore neviem vyriesit musim zrejme podat vypoved.ako je to potom z podporou v nezamestnanosti? mam na nu narok, ked podavam vypved ja, nie zamestnavatel?

katy1979
1. jún 2013

@cloviecka ano mas narok. Mne napriklad konci rodicak 2.7. a 3.7.mam nahlasenu dovolenku a k tomu ci nasledujucemu dnu davam vypoved. A zbytok dovolenky si nechaj preplatit.

cloviecka
autor
2. jún 2013

dakujem, katy, za odpoved.ktosi ma presviedcal, ze ked dam vypoved ja, narok nemam...

cloviecka
autor
2. jún 2013

este by som potrebovala vediet, za aku dobu dozadu sa vypocitava davka. podla vysky prijmu za nejaky pocet mesiacov dozadu alebo sa priemeruje rok alebo ako to je?

zalka
2. jún 2013

@cloviecka ved ti @katy1979 napísala postup ... po skončení RD .. nastúpiť do zamestnania - fyzicky nemusíš stačí čerpať deň dovolenky a zvyšnú si nechať preplatiť ... podpora sa v takomto prípade bude počítať z toho 1 dňa .- takže podpora bude maximálna cca 800 e
Ak by si nenastúpila do práce, nečerpala dovolenku, len by Ti ju preplatili tak podpora by sa rátala z príjmu čo si dosiahla pred materskou .. teda podpora bude 50% z hrubej mzdy z toho obdobia .

cloviecka
autor
2. jún 2013

och, dakujem zalka, uz tomu rozumiem.som z toho v strese, pretoze pocas RD pracujem na dohodu, cize ak by som teda nenastupila, podpora by sa mi ratala dokonca iba z tejto dohody( co ju ulne maalinko) je to tak?

zalka
2. jún 2013

@cloviecka no to vôbec ... max. podporu mať nebudeš ... lebo sa ti vypočíta z priemeru z príjmov čo si dosiahla posledné dva roky ... min. rok si zrejme príjem nemala ... ale tento rok máš maličkú dohodu .. takže technicky z tej sa bude počítať podpora v nezamestnanosti ... a to moc slávne nebude ... škoda .

cloviecka
autor
3. jún 2013

uz 2,5 roka( pocas RD) mam dohodu. to sa teda bude ratat iba to? moja predchadzajuca riadna praca vobec?

zalka
3. jún 2013

@cloviecka no bude sa dokonca rátať len rok 2013 lebo v 2012 si nemala príjem z ktorého by sa platili odvody do SP ...
a predošlá práca vôbec ... si si to tou dohodou riadne pokazila ...

cloviecka
autor
4. jún 2013

fuha, tak to je riadne nespravodlive ☹ a co v takej situacii robit, co by si mi poradila, zalka? da sa to nejako riesit?

zalka
4. jún 2013

@cloviecka tak toto moc neporiešiš ... radšej si si mala založiť živnosť v januári ako robiť na dohodu s nizkym príjmom ...
aký si mala príjem za dohodu? hrubú mzdu za jednotlivé mesiace a kedy si nastúpila do práce na tú dohodu ?

cloviecka
autor
5. jún 2013

tuto dohodu mam uz 2,5r,cize do r.2013 to len plynule preslo, mesacne to vyjde 100e v cistom

zalka
5. jún 2013

@cloviecka dôležitá je hrubá mzda ... odhadujem že je kolo 120 eur .. takže podpora bude 60 eur ... škoda tej dohody, trebalo premýšlať skôrk .. a radšej s dohodou nesúhlasiť alebo ju zrušiť rýchlo ...

cloviecka
autor
5. jún 2013

ked ju zrusim, ako sa to potom bude pocitat? stale to pojde do uvahy, vsak? pomoze to?

zalka
5. jún 2013

@cloviecka áno stále sa to bude brať do úvahy ... lebo sa ti spriemeruje príjem čo si dosiahla od 1.1.13 do skončenia dohody do skončenia PP a do prihlásenia sa na UP ...

cloviecka
autor
5. jún 2013

ved, tak bude prijem este nizsi, nie? ospravedlnujem sa, ale ja tomu naozaj nerozumiem

zalka
5. jún 2013

@cloviecka
január 120 e ... február 120 e ... 3 / 120 e ... 4 /120 e ... 5 / 120 e ... 6/120 e ... skončenie dohody
skončenie PP ... jún príjem za napr. 1 den 127 eur ...
poráta sa 6x120 + 127 = 847 eur deleno počet dní ... napr. 121 dní ... = denný VZ pre výpočet podpory 7 eur .. podpora 50% ... tj. 3,50 za den ... x 30 dní v mesiaci ... = podpora 105 eur
ja neviem ako ináč to vysvetliť .. proste zrátajú sa príjmy a vydelia sa počtom dní ... tak sa ráta podpora .

cloviecka
autor
5. jún 2013

uz tomu rozumiem, dakujem ti za trpezlivost 😉 bude to tak aj v pripade, ze potom este do konca 2013 budem na RD a az po jej skonceni bude ukonceny PP.to uz bude r.2014...

zalka
5. jún 2013

@cloviecka áno ... lebo máš VZ z ktorého je možné vyrátať podporu ... je to naozaj škoda , pre pár eur prísť o peknú podporu :(

cloviecka
autor
5. jún 2013

to mi je hrozne luto.tie peniaze predsa potrebujeme.este nerozumiem v com bude rozdiel, ak by som teraz tu dohodu nechala alebo pokracovala v nej nadalej

zalka
5. jún 2013

@cloviecka no max. podporu už nedostaneš, takže už je jedno či zrušíš dohodu alebo v nej budeš pokračovať dalej ...

cloviecka
autor
5. jún 2013

dakujem ti,zalka,za vsetky odpovede,si velmi prijemna a ochotna

zalka
5. jún 2013

@cloviecka z dohody sa platia odvody do SP ... tá práca čo robíš sa nedá robiť na živnosť? Ostalo by Ti viac penazí, kedže počas RD by si odvody do ZP a SP zo živnosti neplatila.

cloviecka
autor
5. jún 2013

prepac,zalka, este ma napadla jedna otazka. presne takto by to pokazilo aj pripadnu dalsiu MD alebo na to su ine pravidla?

zalka
5. jún 2013

@cloviecka hm... ak si na RD v pôvodnom zamestnaní, tak pri prípadnej MD sa ráta MD z pôvodného zamestnania reťazový pôrod, a môžeš požiadať ak je splnená podmienka 270 dní poistenia z dohody ... aj o MD z dohody.
Takže na MD to vplyv nemá, môže byť vyššia lebo bude z 2 zamestnaní technicky.

cloviecka
autor
5. jún 2013

jej🙂 tak aspon jedna dobra sprava🙂 to si ma naozaj velmi potesila🙂, kedze ano na RD som v povodnom riadnom zamestnani. dohodu na zivnost robit nemozem, no budem hlavne robit vsetko pre to, aby som ani ziadnu podporu vyuzivat nemusela.kedze zatial sa mi nedari,je to tu s pracou strasna bieda, bola som z toho v strasnom strese. veelmi si mi pomohla, ze si ma v tom trochu zorientovala.vdaka za to, ze si tu 🙂

zalka
5. jún 2013

@cloviecka rado sa stalo ... 🙂

margotka33
7. júl 2013

Baby viete mi poradit? V praci koncím so zamestnavatelom sme sa dohodli, ze pracovný pomer ukoncím s dvojmesacnou vypovednou lehotou + dostanem odstupne 2 platy. Kedy sa mam hlasit na UP? hned ako mi skoncí pracovný pomer bez ohladu na to, ze som dostala odstupne? Alebo mam cakat 2 mesiace a potom ist na UP? Dakujem.

zalka
7. júl 2013

@margotka33 do 8 dní od skončenia PP , odstupné s tým nič nemá že si ho dostala ...
ak budeš čakať dalšie 2 mesiace tak ti príde zo ZP nedoplatok 110 eur zaplatiť a to iste nechceš ... takže šupom po skončení PP ísť na UP

marsy77
11. júl 2013

@zalka mozem sa aj ja opytat? 1Or som odrobila v podniku,posledny plat som mala 7tis(2/2007) v hrubom,potom som bola do 10/07 na PN. teraz som na 6r materskej,ktora mi konci v novembri. zamestnavatel mi poslal vypoved,kde mam dostat 3mes odstupne+ preplatia mi dovolenku 28dni. som zvedava,kolko dostanem odstupne a ked pojdem na UP kolko mi daju podporu? vopred dakujem

zalka
11. júl 2013

@marsy77 ak nebudeš čerpať deň dovolenky, tak podporu dostaneš minimálnu cca 180 eur ... ak budeš čerpať den dovolenky a preplatia ti zvyšok a odstupné tak dostaneš max. podporu 800 eur