Výpoveď z dôvodu korony a práce v školstve nad 60r

veronikavaneska
26. máj 2020

Ahojte viete niekto poradiť????
Od 1.6. sa otvaraju školy a škôlky a nad 60rokov davaju zamestnancom výpoveď, ze nemozu pracovat s deťmi vzhladom na rizikovu skupinu nad 60r.
Majú nárok na nejaku podporu? Finančnú pomoc od štátu?? Kde sa maju zamestanat 60r+ teraz???
Ďakujem za akúkoľvek pomoc nazor

maja170
26. máj 2020

Ahoj.Ja Ti síce neporadím,len Ti chcem povedať,že aj ja pracujem v školstve a u nás nikoho neprepúšťajú.V MŠ máme učiteľku nad 60r. a nastupuje normálne do práce.

sara07
26. máj 2020

@veronikavaneska maju nárok na odstupné, nárok na nezamestnanecku dávku , a v posdstate môže ist po podpore na predčasny dôchodok

veronikavaneska
autor
26. máj 2020

Ona pracuje v škôlke... No narok nemá na odstupne ani podporu robila tam len od Augusta.

katulienkax
26. máj 2020

ja si to neviem predstavit u nas na skole je vela uciteliek nad 60 lebo mlade ucit nechcu, keby ich vyhodili tak narok nema kto ucit v skolach. Su zavisli od tych 60+. A vypoved uvadzaju co - jedine mozu nadbytocnost inac sa mozu obratit na sud a to urcite vyhraju lebo ucitelov je malo
Moja mama robila kedysi riaditelku a nemohla len tak dat vypoved komukolvek iba porusenie pracovnej discipliny a nadbytocnost ale kedze ucitelov je malo nadbytocnost by bola mimo zakon, potom by skola nesmela polroka prijat dalsieho ucitela a to by nemal kto ucit.

katulienkax
26. máj 2020

ja byt danou pani ucitelko obratit sa na prislusny urad pre neplatnost vypovede, jedine ak by podpisala dohodu tak snad sa nedala donutit alebo jej vyprsala zmluva na urcitu dobu

daganov
26. máj 2020

@veronikavaneska a to sa prosím ťa kde deje? Veď som dnes doobeda čítala, že k 1.9. bude málo učiteľov. A aký dôvod je uvedený vo výpovedi? Lebo oporu v zákone to podľa mňa nemá žiadnu. Je kvalifikovaná? Akú mala zmluvu? Nezastupovala len niekoho od do?

katulienkax
26. máj 2020

@daganov tiez sa mi to nezda jedine ze jej vyprsala zmluva na dobu urcitu, toto keby napadla tak dostane nielen spatne vyplatenu mzdu ale ju tiez budu musiet prijat od 1.9

daganov
26. máj 2020

@katulienkax tiež sa mi to nezdá a ako to, že nemá nárok na podporu? Do toho augusta nepracovala nikde? Tu musí ísť o nejaké nedorozumenie.

veronikavaneska
autor
26. máj 2020

Nieje učiteľka pracuje v škôlke. No ze musieli ju prepustit lebo by od statu dostali pokutu... Pred touto pracou bola na podpore sa stahovala do ineho okresu tak vyuzila podporu a zamesnala sa od augusta v škole. No ze ju dalej nemozu zamestanavat je rizikova skupina...

3009
26. máj 2020

@veronikavaneska ale na podporu má nárok ak: Základnou podmienkou nároku na dávku v nezamestnanosti je, aby poistenec v posledných štyroch rokoch (od 1. januára 2018), resp. troch rokoch (do 31. decembra 2017) pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t. j. 730 dní. Predpoklad nároku na dávku v nezamestnanosti je podmienený obdobím účasti na poistení v nezamestnanosti. POdrobne na stránke soc. poisťovne. https://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti...

lubka474
26. máj 2020

@veronikavaneska to sa mi nezda. my máme 2 ucitelky v skolke nad 60 a jednoducho ostavaju doma ale nik ich nevyhadzuje

lubka73
26. máj 2020

@3009 ved pise ze pred touto pracou bola na podpore, cize narok nebude mat kedze tam pracuje od augusta

daganov
26. máj 2020

@veronikavaneska je jedno, či je učiteľka, upratovačka, alebo kuchárka, má predsa pracovnú zmluvu a v nej niečo uvedené. Má zrejme pracovnú zmluvu na dobu určitú a tú jej nepredĺžia, tam dôvod žiadny uvádzať nemusia, možno len jej povedali, že je riziková skupina. O žiadnej pokute od štátu neviem.

natalienka12
26. máj 2020

@veronikavaneska trepes somariny

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
daganov
26. máj 2020

@natalienka12
@viestta podľa mňa žiadna výpoveď neexistuje, ak pracuje od augusta, s najväčšou pravdepodobnosťou na dobu určitú, to znamená, že zmluva nebude predĺžená. Narozprávať môžu okolo toho hocičo. Že nemá nárok na podporu je smutné, ale zase si mohla prácu hľadať pred rokom a nie čerpať podporu, vtedy bolo práce dosť.

fokuska
26. máj 2020

@veronikavaneska V zakonniku prace neexistuje dovod vypovede: korona a praca v skolke nad 60r.

Takze napis skutocny dovod aky je uvedeny vy vypovedi - ak je to naozaj vypoved a nie dohoda o skonceni PP. Navyse, ako bolo spomenute ak sa jedna o PP na dobu urcitu, tak ten konci uplynutim tejto doby.

Odpoved na to co sa pytame a pravdivo.

qetka
26. máj 2020

@fokuska veru, ludia tu napisu kadeco, ale aby to napisali normalne a tak ako to je, to nie... nevedia rozdiel medzi zmluvou na dovu urcitu, vypovedou, ukoncenim PP dohodou... To sa potom tazko nieco radi. Ani za nedivim, ze ludia kolkokrat podpisu uplne nevyhodnu dohodu o skonceni PP a potom idu plakat do telky, ked netusia co je co. Ani to, ze dohoda je dohoda - obojstranna. Do kelu, ved ked tomu nerozumiem, tak im to nepodpisem hned a poradim sa s niekym, ci je to ok... 🤷‍♀️

qetka
26. máj 2020

Inak teda, na papieri, co dostala je vzdy napisane o co ide.
Ci je to dohoda, vypoved, dovod vypovede...

hettinka
26. máj 2020

@veronikavaneska ak sú rizikoví, môže im škola umožniť naďalej homeoffice. Pripadne mozu ist k lekárovi a na PN, ak sú tam zdravotné problémy.

veronikavaneska
autor
26. máj 2020

Pracovala na dobu urcitu do septembra. Dali jej vypoved dohodou a ustne povedali z dovodu korony a ze by dostali od statu pokutu ze pracuje... ze je novy zakon ze nad 60r sa noze pracovat v skolstve kvoli korone. Ze ju nemozu ani preradit neni kam... Tak ze to ma podpisat a ked nie ze jej to posle postou a tak xi tak to plati a výpoveď ma... Predtym poberala podporu lebo sa stahovala z okresu. A prerabala byt do ktoreho isla predavala stary tak s jej to hodilo byt par mesiacov doma... Tak teraz uz podporu nemoze poberať... V decembri chce iat n predčasný dôchodok ale dovtedy nevieme čo... A teraz kde sa zamestna 60r na par mesiacov... Je to take nafigu...

veronikavaneska
autor
26. máj 2020

Poradili jej ze nech ide na pn ze je v ochranej dobe este a nech s lekárom dohodne pn z dovodu korony... Pojde za nim sa opytat ci sa to da vobec a na aku dlhu dobu netusim... Ked pracovny pomer jej konci o dva tyzdne este jej napisali dovolenku...

miskooo1987
26. máj 2020

@veronikavaneska no hlavne nemala podpisovať dohodu(to je obojstranný akt...)

lubkavargova1
26. máj 2020

No to je blbost, lebo ziadny taky zakon neni. Tak ju pekne obabrali. Inak my sme tiez dnes posielali navratky, ze od zajtra 27.5 nastupujeme do prace. A mame aj upratovacku ktora ma 65 rokov a dve ucitelkyco maju 61 rokov. Myslite, ze niekto poslal navratku, ze nepojdeme do prace? Inak sme zvedave ako to bude.

daganov
26. máj 2020

@veronikavaneska a ona to podpísala? Veď dohoda je o tom, že sa dvaja dohodnú, ak s tým nesúhlasím, tak sa asi nedohodneme. A má tam napísané číslo toho zákona?

qetka
26. máj 2020

@veronikavaneska vypoved dohodou nexistuje...
bud im podpisala dohodu - neviem preco, ak bola nevyhodna, alebo jej dali vypoved, kde sa uvadza dovod a v pripade vypovede je aj vypovedna doba, v jej pripde jeden mesiac. Cize zasa nepises pravdu. Ak chces poradit, najpr si prosim zisti ako to je naozaj.

0silvia0
26. máj 2020

@veronikavaneska ten novy zakon nam mozes uviest? Nech neumreme sproste... 🤦‍♀️

veronikavaneska
autor
26. máj 2020

@0silvia0 kokos tyto ludia ach.... To jej povedali ja som take tiez nepocula preto sa pytam ci vie niekto o takom zakone... Tiez sa mi to zda padle na hlavu taky dovod ved 1/4 ludi so skolstva by museli prepustit... Chcela som vedie ci aj inym sa ti stalo...

ajka0207
26. máj 2020

@veronikavaneska ona nedostala vypoved, podpisala dohodu, na taku dohodu nemusi mat zamestnavatel dovod, staci ze ju ukecal a ona sa nechala.

qetka
26. máj 2020

@ajka0207 vyzera to tak, ale ide to z nej ako z chlpatej deky...
na margo takychto prispevkov by sa v skole mali zacat ucit okrem financnej gramotnosti aj zaklady pravneho povedomia... Ti ludia ozaj bez rozmyslu podpisu hocico...
Denne tu baby vysvetluju rozdiel medzi RD a MD, vypovedou, dohodou, PP na dobu urcitu a je to tu stale dookola.