Výpoveď zo zamestnania po skončení rodičovskej

adamedik
2. nov 2016

Ahojte mamičky, potrebovala by som vedieť pár vecí, v práci sa chystáme rozviazanie pracovného pomeru počas RD dohodou, pracovné miesto mi bolo ponúknuté no zamestnávatel mi dal možnosť rozviazania pracovného pomeru s tým, že mi ponúkajú 2mesačné odstupné, no mám odpracovaných cca 6 rokov tak si myslím, že by som mala mať 3mesačné odstupné. Na kolko mám teda nárok prosím Vás. Este som sa chcela spýtať či je potrebné aby som nastúpila aspon jeden deň do práce a kôli čomu sa to takto robí? Čo by bolo najlepšie aby som dostala poprípade aj podporu v nezamestnanosti. Ďakujem

havana_frost
2. nov 2016

Z akého dôvodu teda dôjde k ukončeniu prac. pomeru? Ak sa môžeš vrátiť na svoje pôvodné miesto a ty odmietaš - nemáš nárok na žiadne odstupné a brala by som akúkoľvke dohodu. Ak ti ale zamestnávateľ ponúka iné miesto, než máš v pracovnej zmluve alebo ti neponúka žiadne miesto (tzn. tvoje miesto sa zrušilo ako nadbytočné) , tak máš nárok:
- pri dohode: 3 mesačné odstupné
- pri výpovedi: 2 mesačné odstupné + 3 mesiace výpovedná lehota

Jeden deň pracovať (alebo čerpať dovolenku) je nutné na viac vecí - aby sa ti z toho VZ rátala podpora, čo je viac ako keby si ten deň nerobila po RD, a aby sa ti obnovilo nemocenské poistenie, napríklad pre prípad ďalšieho tehotenstva.

adamedik
autor
2. nov 2016

@havana_frost dakujem moje povodne pracovne miesto preslo zmenou, nakolko nas prevzal iny zamestnavatel a moja pozicia sa nevola administrativny pracovnik ale pracovnik servisneho centra. Veduci mi ponukol dve moznosti bud zostanem pracovat na novej pozicii, alebo sa dohodneme na vypovedi s 2mesacnym odstupnym... V tomto pripade nemozem ziadať 3mesačne odstupne? Ďakujem. Takze jeden den si mozem vziat dovolenku a zvyšok si nechať preplatiť ? Môže to tak byť? Ďakujem

havana_frost
2. nov 2016

@adamedik Neviem nakoľko zmena názvu pozície zmení aj náplň, pracovnú dobu, miesto výkonu práce... je to to isté alebo niečo iné? Ak odmietneš a aj by si mala pravdu, musela by si sa súdiť... takže asi v tomto prípade, ak sa nechceš vrátiť, lepší vrabec v hrsti a vziať isté 2 mesačné odstupné, ako neisté súdom potvrdené 3 mesačné.
A áno, 1 deň dovolenka a zvyšok preplatiť.

adamedik
autor
2. nov 2016

@havana_frost ok. dakujem velmi pekne. 😉 to ano lepsi vrabec v hrsti. 🙂 Este sa spytam ked bude ta vypoved dohodou asi bez paragrafu nejakeho tak tam musi byt jasne uvedene ze dvojmesačne odstupne atď. Ďakujem velmi Pekne

havana_frost
2. nov 2016

@adamedik ano, musí byť uvedené na akom odstupnom ste sa dohodli. Aj ak nemáš právo na odstupné zo zákona, dohodnúť sa môžete a zamestnávateľ môže dať odstupné aj v iných prípadoch ako mu vyplýva zo zákona. Ak zamestnanec vyžaduje, treba tiež uviesť dôvody výpovede.