Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Vzdelávanie dospelých - rady, tipy, nápady

cobhan
25. nov 2014

Ahojte, ucim rekvalifikacny kurz a problemy, ktore musime riesit su trosku netypicke a preto by som rada pocula aj vas nazor na tuto temu. Bud ako absolventa rekvalifikacneho kurzu alebo ako ucitela/ trenera takeho kurzu.
Momentalne mam triedu 16 chlapov od 19 do 59 rokov. Nejaka vnutorna motivacia nehrozi, vacsina tam je, aby nadalej dostavali socialku a mojou ulohou je nieco ich naucit a pripravit ich na skusky tak, aby presli. Mate skusenosti s podobnym typom vzdelavania? Ak ano, tak poradte ako na nich. Dakujem 🙂

1234lubka
25. nov 2014

@cobhan je to potrebne...poznam ludivmojom okoli ktory pre nerozvaznost nedokoncili skolu...najvysie ukoncene vzdelanie zakladka....v com vlastne pomoze takykurz? Nahradi to vyucny list?

maslenka47
25. nov 2014

@cobhan Nuz, skusenost nemam ale poviem ti moj nazor - vykasli sa na to. Nepises, aky odbor ucis, ale ak tam ti chlapi ozaj sedia len preto, aby si niekde odskrtli fajku, ze tam boli a nie preto, ze sa maju zaujem v tom odbore zamestnat, tak ich nemotivujes nijak. Mali sme zopar takych na pohovore, uz od dveri bolo vidiet, ze neprisli hladat pracu ale peciatku pre UPSVaR ze absolvovali pohovor. Skoda penazi nas vsetkych :(

Preco je pre teba dolezite, aby skuskami presli? To by mal byt hlavne ich zaujem, az potom tvoj.

zuzka38
25. nov 2014

ak su tam nasilu a nie dobrovolne, z vlastnych pohnutok, moc s tym nezmozes.. jedine mat brutalny dar reci, zacat vtipom aby si ich uputala? 🙂 asi by som ich vyzvala ked tam sediet nexcu nech nesedia, nech sa postavia a dovidopo.. bud sa ucastnit aktivne budu alebo nie.. mozno ti pomoze nieco z filmu coach carter?
@cobhan

cobhan
autor
25. nov 2014

@1234lubka je to Logistika a Distribucia na urovni maturitneho, resp. pomaturitneho studia. Celorocny kurz..vacsina z nich skoncila skolu v 16tich rokoch, jeden ma dokonca len zakladnu, ale to je chalan, co ma najvacsiu motivaciu a snazi sa, maka na sebe ako drak. Mat taku celu triedu tak skacem 3 metre do vzduchu. V ramci kurzu maju aj povinnu dvojtyzdnovu prax, ta sa im zacina od 8.12 a vacsina ide do velkoskladu Aldi, zopar ludi do Tesca a nejakych vezme miestny distribucny sklad chladeneho tovaru.

cobhan
autor
25. nov 2014

@maslenka47 je to moja praca, nemozem sa na to vykaslat...ked neprejdu skuskami, kurz na buduci rok nebude a ja budem bez roboty. Ked mi Word neurobilo 5 ludi zo 16tich, tak som si myslela, ze super vysledok, ved vela z nich to videlo prvykrat tu na kurze a z okresu zo mna skoro kozu zdrali, ze normalne je, ked z troch skusok je jeden, co neprejde raz a nie piati z jednej.

cobhan
autor
25. nov 2014

@zuzka38 ten film som nevidela, pozriem ho

1234lubka
25. nov 2014

@cobhan jooj ty si v zahranici...ja ze tu na sk...tu som volala do skoly ako postupovatdalej tak ma odbili ze skola sa dorobit neda len mozu rekvalifikacny kurz na zaklade ktoreho si moze otvorit zivnost..500eur za tri ci 4 mesiace...ale stalebude mat v zivotopise ze zakladka...rok pred koncom to vzdal

1234lubka
25. nov 2014

@cobhan tak vies ty "dospely" to je ina kava...mlady asi úochopil co zameskal

albao
25. nov 2014

@cobhan jeden príklad - známy mal vo firme veľa fajčiarov, chcel podporiť tých čo nefajčia (t.j. makajú viac, lebo si nerobia fajčiarske prestávky) a každý mesiac dostal nefajčiar tisíc korún. Sľuboval si, že ich zopár prestane fajčiť, zvýši výkon vo firme. Koľko z fajčiarov prestalo fajčiť kvôli tisícke? Ani jeden. Toľko k tomu ako ťažko je dospelých k niečomu motivovať.

Ale mali by sme sa sústrediť na našu sféru vplyvu a tak ma napadá niečo. Máš tam chlapov, a tí sú súťaživí, využila by som to - zaveď súťaž. Vyhlasovanie výsledkov každý mesiac a potom na konci roku. 😉

cobhan
autor
25. nov 2014

@1234lubka tu sa to da, bude im uznana najvyssia dosiahnuta kvalifikacia, ale vela ludi je takych, co chodia z kurzu na kurz, len aby mohli brat socialku

cobhan
autor
25. nov 2014

@albao chcela som, ale mam v triede dyslektika, navyse trosku pomalsieho a zatial som nenasla disciplinu, kde by neskoncil posledny a preto sutaze ee, lebo by boli diskriminacne, aspon podla vedenia.

cobhan
autor
25. nov 2014

@albao inak ja som normalne rozmyslala, ze budu mat sutaze a kto bude prvy, tak bude mat plateny den volna k dobru, ale sefka mi to zatrhla, vraj takto sa to neda...lenze na nic ine nereaguju. Ostatne kurzy co vedu kolegovia su aj s aktivitami mimo - jeden ma umelecky nabytok a starozitnosti, kde ma chalanov polovicu tyzdna v dielni, dalsi zase sport a rekreaciu - tak chodia na vylety, hraju futbal, maju kurzy na vode a my tak akurat chodime na exkurzie do skladov v okoli a nase maximum je planovana exkurzia do nakladneho pristavu. Zvysok casu sedia 7 hodin denne v triede za pocitacom a ani sa im moc necudujem, ze sa nudia...

jano8
25. nov 2014

Skusenosti s takym pripadom nemam, len trochu so vzdelavanim vseobecne. Ak nemaju vnutornu motivaciu, potom im ju treba poskytnut. Tj. povedat im, naco je dobre, to co sa ucia. Kde sa to v minulosti vyuzilo, (preco sa to vobec zacalo ucit) a kde to mozu vyuzit oni, o ake pozicie sa budu moct uchadzat a podobne. Odporucam jednu hodinu len na takuto motivaciu a potom kazdu hodinu, alebo ucelenu cast zacinat motivacnym vysvetlenim, naco je dobre ucivo, co sa idu ucit. Podobny postup by sa mal pouzivat aj u beznych, nielen znechutenych studentov. Samozrejme aj veci, ktore spestria hodinu su uzitocne. Sutaz moze byt zaujimava, aj ked skor mladsi ludia su sutazivi. Mozno skor timova sutaz, alebo timova praca, to je zaujimave aj pre dospelych.

1234lubka
26. nov 2014

@cobhan no ved to vsade to takje...aj u nas...nie kazdemu sa chce robit...

cobhan
autor
26. nov 2014

@jano8 skusala som uz kadeco...timova praca celkom usla, aj ked velmi vela zalezalo od zlozenia timu...jeden si to spravil tak, ze si rozdelili ulohy a robili sami a nakoniec to spojili do logickeho celku, dalsi to spravil podobne, len sa asi dohodli, ze ctrl+C a ctrl+V budu ich najlepsi kamarati a odovzdali za dve hodiny pracu, ktora mala cez 50 stran (a vacsinou ani nevedeli, co tam nakopirovali), dalsi tim nechal toho, co sa najviac hrabal aby ukazal kolko toho vie, aby to viedol a oni sa na neho cely cas len pozerali ako to pise a evidentne si mysleli svoje, ale nikto nic nepovedal a posledny tim sa na to vykaslal uplne a na konci sa mi snazil podstrcil pracu stiahnutu z netu a vsetci clenovia bohorovne tvrdili, ze to robili sami a este sa so mnou aj hadali ako ich osocujem a ako im chcem uskodit, hlavne, ze to vytlacili cele aj s poslednou stranou, kde boli prava autorov...prvu schovali, lebo na nej si to vsimli, na poslednu zabudli.

Motivaciu s nimi robim stale...na co budu to a to potrebovat, kde sa im to moze zist, preco by to mali do buducnosti vediet...robim s nimi aj ine veci pomimo ako SWOT, time management, teraz sme na knizke od B.Tracy - Eat the frog, mam v plane este knihu Najbohatsi muz v Babylone a Bohaty otec, chudobny otec od R. Kiyosakiho na spestrenie. K tomu sa s nimi snazim robit matiku, gramatiku, stylistiku, naucila som celu triedu pisat vsetkymi desiatimi, logicke ulohy, pozerali sme Secret a pred vianocami este chcem s nimi pozriet Rocky Balboa, posledneho Rockyho..je tam par dobrych momentov a dva motivacne prejavy.

Inak vcera ked odisli som kontrolovala pocitace...na piatich nainstalovane torrenty a veselo stahovali filmy. Dnes skolu nemaju, lebo mame celopodnikovu poradu, tak zajtra pred vyucovanim im to bud vymazem a odinstalujem alebo dam par ludom ustne varovanie, kedze to nebolo prvykrat. Len kolegyna je na prasky, ze nemozem davat varovania len tak, pre nic za nic, aj ked sa to nestalo od tych istych ludi prvykrat..takze asi si najdu len precistene pocitace

cobhan
autor
28. nov 2014

@jano8 @albao @1234lubka @maslenka47 @zuzka38
Vcera som zase riesila torrenty na pocitacoch, dostali hodinu, aby ich odinstalovali a vymazali odtial stiahnute filmy s tym, ze kto tam bude vecer nieco mat dostane ustne varovanie. Kolegynu uz mdloby chytali, ze nemozem nasrat celu triedu tyzden pred odchodom na prax, lebo nam spravia peklo a ked som sla vecer kontrolovat pocitace, tak som aj tak nasla torrenty na troch z nich...inak povedane chalani sa na to uplne vykaslali, lebo vedeli, ze sa im nic nestane. Neviem ako kolegyni vysvetlit, ze takto to dalej nejde...trieda sa mi uz vymyka z ruk a bez jej pomoci s nimi nepohnem, kedze ona je sefka a co ja zakazem ona povoli, pripadne zmierni dosledky. To, ze mame kompetencie rozdelene tak, ze ja som ta zla (ja si volam do kancelarie na pohovor, ja zakazujem, ja tam robim poriadok ked ona nechce ani nos s kanclu vystrcit) a ona je ta dobra (oznamuje kedy budu mat volny den, pripadne pod dna, koho a kam prijali na prax, kedy pojdeme na exkurzie) a mna to uz zacina paradne stvat.

maslenka47
28. nov 2014

@cobhan Nuz, ale to nie je problem systemu, ale sefa.
- Sef ma plat podla papierovych vysledkov, tak chce mat dobre papierove vysledky... ze zostanu ludia duti ako palice, who cares, vsak od toho jej plat nezavisi.
- Studenti potrebuju papier pre urad, ze absolvovali skolenie, tiez im je jedno, ci sa nieco naucia alebo nie.
- Ty sa s tym bud zmieris, alebo pojdes do boja s veternymi mlynmi, pretoze sposob odmenovania tvojho sefa len velmi tazko zmenis, hlavne ked ucel celeho systemu naozaj nie je niekoho nieco naucit, ale pobrat nejake dotacie a potom vydokladovat papierovy "uspech". Ten realny nikoho nezaujima - Alebo si najdes inu pracu.

Je mi luto, ale takto to proste je. To je take... slovenske. Asi ako pred par rokmi polnohospodari, co 2x do roka pokosia burinu na poli (kde nic nezasiali), aby preukazali ze nieco "pestuju" a este pobrali peniaze ako odskodne, ze sa im nic neurodilo 😒

Inak torrenty sa daju zakazat striktnym firewallom, potom si s nimi pani ani neskrtnu, aj keby ich mali po pocitacoch nainstalovanych 20. To je naozaj najmensi problem, akurat by niekto kompetentny musel chciet.

zuzka38
28. nov 2014

@cobhan sefa nezmenis..
Btw kde mare ITckara? Davno ste mali mat zablokovane podobne stranky kde vedia stahovat veci, tiez zablokovat fb a ine socialne siete... Tymto by som zacala...

cobhan
autor
28. nov 2014

@zuzka38 sme na to same, ja sa vyznam do pocitacov viac..kolegyna (sefka) ma 53 rokov, ona uz na toto moc nie je. FB zakazat nechcem, jedine, ze by sme ho mohli aspon my pouzivat..mame tak skupinu kolegov z inych kurzov a online vymiename materialy, radime si atd. Je to rychlejsie ako posielat mailom obezniky alebo si telefonovat, kedze sme po dvojiciach rozhadzani po celom okrese. ITak co ma firma by mal prist za nejake dva tyzdne, aby nam tu trosku spravil poriadok v systemoch...ITak je jeden a ma na starosti vyse 60 zamestnancov a vyse 100 studentov

Tu začni písať odpoveď...

Odošli