Z čoho sa mi bude počítať materská pri druhom dieťati?

Dobrý deň, chcem sa spýtať na špeciálny prípad. Som matka 2ročného dieťaťa, ale nastúpila som skôr ako po 3 rokoch do práce. momentálne mi hrozí prepustenie. Chcem sa spýtať, ak by som v nasledujúcich mesiacoch otehotnela a bola by som už prepustená, z čoho sa mi bude počítať výška materskej? Bolo by pre mňa lepšie nečakať na prepustenie a vrátiť sa na nedokončenú terajšiu materskú? Ďakujem za odpovede.
materskaautor
9. jún 2009
Nevie mi nikto poradit?
jaduska
9. jún 2009
Je to tu už síce veľakrát písané, ale asi nemáš čas hľadať, takže je to takto:

s dvojročným dieťatkom nie si na materskej, ale na rodičovskej dovolenke, to je dosť podstatný rozdiel.... 😉 Počas materskej dovolenky dostávaš príspevok, ktorý sa volá materské a vypláca ho sociálna poisťovňa, počas rodičovskej dovolenky dostávaš rodičovský príspevok, ktorý vypláca úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Na materský príspevok máš nárok, ak máš v posledných dvoch rokoch pred nástupom na MD platené nemocenské poistenie - buď ako zamestnanec, živnostník, alebo dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Materské je 55% z vymeriavacieho základu, vypočítava sa z vymeriavaceho základu za predošlý rok, tj. ak nastúpiš na MD v r.2009, berie sa príjem z r.2008.
materskaautor
10. jún 2009
Jaduska, ďakujem za vysvetlenie, zaujímalo by ma konkretne, z čoho sa mi vypočíta materská, kebyže idem na MD v roku 2010 a v roku 2009 som bola 7 mesiacov zamestnaná a potom možno nezamestnaná. Alebo, ešte otázka, z čoho sa vypočíta výška druhej materskej, pri opakovanom otehotnení, ak žena má 2 deti za sebou?
gapa
10. jún 2009
materska,

na získanie materského je treba splniť okrem podmienky "aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom" aj podmienku trvania nem.poistenia k nástupu na MD alebo trvanie ochrannej lehoty z ukončeného nem.poistenia do nástupu na MD. Ak budeš k poslednému dnu nem.poistenia/PP tehotná, tak pre teba platí 6mesačná ochranná lehota. Ak tehotná nebudeš, tak len 42dnová. Po uplynutí tejto lehoty nemáš nárok na nem.dávky, t.j. ani na materské z tohto ukončeného poistenia.

A1ak chcete bábo, tak jednoznačne treba:
- aby ti trval prac.pomer aspon do cca 11týždna tehotenstva, aby si stihla nastúpiť na MD do 6mesicov od ukončenia PP, t.j. v ochrannej lehote (treba si to vyrátať tak, že nastúpiš na MD 6týžnov pred pravd.termínom pôrodu, t.j. nie 8týždnov!!!) a
- posledný den trvania prac.pomeru nesmie byť čerpanie rodič.dovolenky. V takom prípade neplynie ochranná lehota, lebo počas čerpania RD je nem.poistenie prerušené. Je potrebné aby posledný den trvania prac.pomeru nem.poistenie trvalo, t.j. treba napr. čerpať dovolenku, odpracovať posledný den...
gapa
10. jún 2009
No a samozrejme ak nastúpiš na druhú MD počas trvania prac.pomeru (v takom prípade môžeš aj 8týždnov pred PTP), počas čerpania RD, tak nárok na materské budeš mať.
gulicka55
10. jún 2009
Gapa, pomohla si mne v inej teme a pomahas aj inym. Potrebovala by som radu pre kamosku, ktora nastupuje na MD po vcerpani riadnej dovolenky. Ma sa ist nahlasit do socialnej poistovne 6 tyzdnov pred terminom porodu, ze nastupila na MD alebo az ked porodi? Dakujem.
gapa
10. jún 2009
gulička,
tak teda neviem o čo presne ide. Ak ide o prihlášku na dôch.poistenie osoby riadne sa starajúcej o dieťa, ak je aj zamestnaná (je jedno, či pracovala alebo čerpala dovolenku v zamestnaní), tak prihlášku podáva až po ukončení Md, najneskôr v prvý den RD.
gulicka55
10. jún 2009
Gapa, ona ide na MD 24.8., t.j. 6 tyzdnov pred terminom porodu. Chcela by vediet, odkedy jej budu platit matersku, ci od tohto datumu alebo az od porodu. A ci to ma sama nahlasit alebo to nahlasi zamestnavatel.
gapa
10. jún 2009
gulička,
žiadosť o materské podáva na SP zamestnávatel
SP rozhodne o materskom do 60dní od podania žiadosti, ak má splnené podmienky k nástupu na MD

i
zuzitka
10. jún 2009
materska • 8. jún 2009 o 21:32
Dobrý deň, chcem sa spýtať na špeciálny prípad. Som matka 2ročného dieťaťa, ale nastúpila som skôr ako po 3 rokoch do práce. momentálne mi hrozí prepustenie. Chcem sa spýtať, ak by som v nasledujúcich mesiacoch otehotnela a bola by som už prepustená, z čoho sa mi bude počítať výška materskej? Bolo by pre mňa lepšie nečakať na prepustenie a vrátiť sa na nedokončenú terajšiu materskú? Ďakujem za odpovede.

hasleerka • 2d • 8. jún 2009 o 21:35
no to by som sa radšej informovala priamo na úradoch

zuzitka • 1d, 15tt • 8. jún 2009 o 21:38
alebo napíš tvoju otázku do sekcie Paragrafy tu na koníkovi

zitaje • 2d • 8. jún 2009 o 22:26
Myslim ze zavisi od toho, ci si stihla odpracovat tych neviem kolko dni (cca. 9 mesiacov to vychadza, ak sa nemylim) za posledne 2 roky pred nastupom na MD.

materska • Včera o 07:27
Pred materskou som pracovala niekolko rokov,potom som nastupila na MD, bola som doma rok aj 5 mesiacov a teraz zasa pracujem 7 mesiacov a hrozi mi prepustenie. Neviem, ci sa mam radsej vratit na MD alebo cakat, kym ma prepustia.

diddi • 2d • Včera o 08:06
myslim,ze musis mat odpracovanych 280dni

maruschka • 2d • Včera o 09:50
určite by som sa vrátila naspäť na materskú a počas nej si hľadala prácu-ak chceš pracovať. Je to lepšie, ako byť nezamestnaná a behať pre razítka a stáť fronty na úrade.

materska • Včera o 15:04
Len ja neviem, ci sa mam vratit na matersku este skor ako ma prepustia, alebo pockat, ci ma naozaj chcu prepustit.

materska • Včera o 15:39
Vlastne, kebyze sa vratim na MD, tak ma nemozu prepustit, ci ano?

zuzitka • 1d, 15tt • Včera o 19:37
ak ťa prepustia, tak si začni platiť dobrovolné nemocenské poistenie, to treba 270 dní platiť počas 2 rokov a až potom chod na ďalšiu materskú
materskaautor
11. jún 2009
Ja by som v podstate podmienku 270 dni splnala, lebo ak ma prepustia k 1.8., tak to uz budem 273 dni zamestnana, potom neviem, ci sa mam vratit na RD, alebo byt nezamestnana a platit si dobrovolne to nemocenske poistenie. Myslim si, ze lepsie by bolo, kebyze sa po prepusteni vratim na prvu RD, len neviem, ci si mozem aj pocas RD mozem platit to dobrovolne poistenie.
gapa
11. jún 2009
materská,
ak by ti dali výpoved (tj. ak nepodpíšeš dohodu s konkrétnym dátumom ukončenia prac.pomeru, čo neodporúčam v tvojom prípade, ak chcete teraz otehotnieť), tak ak napr. podpíšeš prevzatie napr.20.6.09, tak od 1.7.09 ti začne plynúť výpovedná doba bud 2 alebo 3mesiace (ak si odpracovala vo firme aspon 5rokov) a tvoj PP by mal končiť bud 31.8.09 alebo 30.9.09. Ak však počas výp. doby napr. v júli požiadaš o čerpanie rodič.dovolenky od 1.8.09 do synových 3-och rokov, tak sú povinný ti čerpať RD. Potom podla konkrétnych okolností, t.j. nástupu na MD by bolo treba sa prihlásiť na DNP do 8tt, určite nie neskôr. V takom prípade sa ti dni ukončeného NP v zamestnaní prirátajú k dnom DNP. Ak by vychádzal nástup na MD ešte počas trvania RD, tak by DNP nebolo potrebné.

Ozaj záleží od konkrétnych okolností.

No blbé je, že možno ak by si nastúpila na MD až v r.2010 (možno po volbách), tak dovtedy možno zmenia zákon o soc.poistení a tiež podmienky DNp. Preto je ťažko na 100% dať radu a aj je vela rôznych okolností.
materskaautor
11. jún 2009
gapa, velmi pekne ti dakujem za odporny vyklad. Termin odchodu z prace viem, ze ak bude, tak k 01.08.09, ale bez vypovednej lehoty, robi sa tu proste svinstvo, nebudem komentovat.Takze staci, ak sa vratim na RD k tomuto datumu? A potom do konca tohto roka, ked sa postasti, tak otehotniem. Viem, ze sa to neda planovat, lebo je to vec prirody, no takto rozmyslam. Len pre info, syn bude mat 3 roky v maji 2010.
gapa
11. jún 2009
materska,
ak skončí tvoj PP, tak už vlastne nebudeš čerpať rodič.dovolenku ale budeš len poberať rodič.príspevok a riadne sa starať o dieťa do 6rokov. Ak si podáš prihlášku na dôch.poistenie najneskôr v den po ukončení PP, tak budeš dôchodkovo poistená štátom (predpokladám nebude chodíť dieťa do žiadnej škôlky ani jaslí).

No to nemoc.poistenie treba potom podla najnovších info sa prihlásiť do 8tt, ale treba sledovať zákon. Lebo ak by zmenili zákon, tak môže byť všetko inak a tieto rady, čo sa týka nároku na materské, už nemusia byť aktuálne.
materskaautor
11. jún 2009
Teoreticky, ak sa vratim tesne pred prepustenim na RD, tak ma neprepustia nie? A ak by ma prepustili a poberala by som ten rod. prispevok, musela by som sa evidovat na urade prace? Z coho by sa mi potom pocitala dalsia pripadna materska?
materskaautor
21. jún 2009
Gapa, este otazocka, chcem si to cele ujasnit. Co je pre mna vyhodnejsie, ak ma prepustia 31.07.09, mam sa vratit na RD alebo byt nezamestnana a poberat podporu pol roka. Vlastne podpora je pre mna vyhodnejsia ako rodicovsky prispevok ci nie? No este raz pre zhrnutie, od 15.04.07 som bola doma na materskej, 01.11.08 som nastupila spat do prace a teraz ma prepustia 31.07.09. To znamena, ze v praci budem celkovo 9 mesiacov. T.j. podmienku 270 dni splnam, neviem co robit dalej. Ak budem evidovana ako nezamestnana a budem poberat podporu, z coho by sa mi v roku 2010 vy pocitala materska v pripade. ze by sme mali druhe babo. Mam si po prepusteni od 1.8.09 zacat plati DNP? Mozem si ho platit aj ako nezamestnana? Dakujem este raz za odpoved.
gapa
21. jún 2009
materska,
1.treba si aj dobre zrátať, či budeš mať nárok na podporu. Ak sa prihlásiš na UP, tak treba byť v posledných 4-och rokoch aspon 3roky (3x365dní ) poistená v nezamestnanosti. Tak si to treba dobre prerátať, či si RD nečerpala dlhšie ako 1rok. Tiež netrvá poist.v nezam. napr. ak si mala očr dlhšiu ako 10dní, cez volno bez náhrady mzdy, napr. neplatené volno. POčas MD, PN, očr do 10dní poist.v nezam.trvá.

2. neviem aký je postup v prípade, ak nechceš poberať RP a chcešpoberať podporu

3. ak ti skončí PP a nie si tehotná, tak si v tzv. ochrannej lehote pre nárok na nam.poistenie len 42dní. Ak by si ostala tehotná a porodila do cca 14mesiacov od ukončenia PP, tak ti stačí k získaniu nároku na materské krátkodobé zamestnanie

Aj s DNP by sa to dalo riešiť, no v tom sa chystá zmena v zákone, tak radiť niečo čo sa môže zmeniť??? Viem povedať len tolko, že ak by sa zákon v ničom nezmenil, tak by ti stačilo sa prihlásiť na DNP do 8tt. a potom nastúpiť na MD po uplynutí 26týždnov od tohto prihlásenia na DNP.

Inak neviem
materskaautor
22. jún 2009
No, tak na Md som bola rok aj 5 mesiacov, cize na podporu mozem zabudnut. Takze lepsie bude, ked sa este pred prepustenim vratim na RD, kedze na podporu nemam narok.
Co to znamena ta ochranna doba 42 dni?
nedockava4
22. jún 2009
ahojte...viete poradit aj mne?
od 1.10.2008 som zamestnana. Pracovny pomer mam na dobu urcitu do 30.6.2009. Maju mi dat podpisat dalsiu zmluvu, ale az po 30.6 zase na dobu urcitu do konca decembra. Som v 8tt, ale je mi stale zle, tak rozmyslam, ci mam zostat doma, alebo kazde rano prezivat traumu a ist do prace (do banky, kde mame teraz velke tlaky).
Co by som podla vas mala robit?
gapa
23. jún 2009
materská,
ak ti skončí PP napr. 31.7.09 počas trvania nem.poistenia (t.j. nie napr. po ukončení RD), PP (a zárovoen nem.poisteie) trval(o) aspon 42kalend.dní a v čase ukončenia PP nie si tehotná, tak ti plynie 42dnová ochranná lehota z nemocenského poistenia. T.zn., že ak ti vznikne PN, očr v období do 42dní od 31.7.09, t.j. najneskôr 11.9.09, tak budeš mať nárok na nemocenské z tohto ukončeného nem.poistenia. PN potom môže trvať aj dlhšie.
gapa
23. jún 2009
nedockava,
nemáš ešte najaké dni dovolenky, aby si si ju zobrala. Neviem, aké sú u vas vzťahy a ak by si bola na PN napr. či by pokračoval tvoj PP?? To už musíš usúdiť sama. Dá sa napr. vypísať všeob.lekárom, ak ti býva zle. No vzhladom na to, že je už 23.6.09, t.j. ešte máš odpracovať 5dní, tak možno ak to ozaj nie je tak zlé, tak by som asi počkala. No ak máš ozaj problémy, tak dovolenka alebo PN.
Vela šťastia.
Som rozmýšlala, že prihlásiť sa na DNP (je výhodné len do 8tt!!!), no to vzhladom na meniace sa zákony, tvoj trvajúci PP a v závislosti aj od tvojej HM. Asi radšej potom iné riešenie (krátkodobý PP ak by ti tento zrušili), lebo DNP asi pre teba nie je isté. 😉 ???!
Tažko radiť. 😞
nedockava4
23. jún 2009
gapa,
a keby mi predlzili pracovnu zmluvu opät do decembra, mozem si od jula zobrat PN?
gapa
23. jún 2009
nedockava,
v pohode môžeš. Pri výpočte materského sa dni PN vynímajú (neznižujú materské) ale do potrebných 270dní sa rátajú.d
mimi1983
23. jún 2009
Baby, moc moc Vás prosím o radu? čítam tu vaše príspevky, ale nejako nemôžem nájsť odpoveď na moju otázku:
Som zamestnaná od 2/2008 na dobu určitú do 08/2009 (1,5r.) PP mi mali predĺžiť na dobu neurčitú, preto sme aj začali plánovať baby. Ale keďže prišla tá "hnusná kríza", firma prepúšťa a obávam sa, že mi zmluvu nakoniec nepredĺžia. Teraz by ma zaujímalo, keď by som otehotnela, a na materskú by som išla cca 6/2010, z čoho sa mi bude vypočítavať materská, keď by som bola t.č. prihlásená na úrade práce?

Začni písať odpoveď...

Odošli