Začínam so živnosťou

mitinka
13. mar 2012

Baby potrebujeme radu 🙂 Chceme s mužom začať podnikať a zaviesť si živnosť.Viete nám poradiť za kým máme ísť,kam vobec máme ísť,čo je treba vybaviť a kde a za koľko atď,.... 😕 Ako poznám tieto vybavovačky bude to na dlho a budú si nás pohadzovať ,,ako špinavé prádlo" ☹ Potrebujeme aj radu,či sa skor oplatí zaviesť živnosť mne ako mamičke na RD.ktorá mi končí 26.1.2013 alebo manželovi,ktorý pracuje a odvádza mu zamestnávateľ všetky poplatky do zdravotnej aj socialnej.A hlavne ako to všetko funguje a čo sa oplatí následne aj dávať do nákladov a aké má toto všetko plusy a mínusy 🙂 Vopred Vám všetkým ďakujeme,no potrebuejeme radu 🙂 Tak pomožte s radami ☹

sisaha
13. mar 2012

@mitinka velmi narocna otazka na odpovede. Na zaciatok by ti mohlo pomoct toto: http://www.akopodnikat.sk/index.php?Itemid=43&i...

mitinka
autor
13. mar 2012

@sisaha Ďakujem isto trochu pomože idem prečítať,len skor ma zaujímalo,ako to riešili baby,ktoré majú živnosť 🙂 Čo najskor vybavovali atď,... 🙂

gumimaci
13. mar 2012

@mitinka Ahoj, v prvom rade treba ist na UPSVaR na Zivnostensky register. Daju ti tam jednoduche tlacivo, ktore vypises. Maju tam taku velku knihu, v ktorej su zapisane vsetky volne zivnosti a tie ktore budes potrebovat si zapises do toho tlaciva. Jeden zapis zivnosti do ZL stoji 5€ (kolok- na uradoch mavaju automaty na kolky, ked budes potrebovat). Myslim, ze mi vtedy povedali, ze o tyzden si mam prist po ZL. Danovemu uradu, SP a ZP posielaju ohlasku oni. Z DU ti do mesiaca poslu ICO a si neplatca DPH. Ak budes chciet ICDPH, treba ist na DU a splnit podmienky pre pridelenie ICDPH. Na to zasada komisia, ktora posudzuje opravnenost ziadost 😝
Ale bude dobre ak si predsa len s tou kartickou z DU zajdes do ZP. Oni ti tam povedia co a ako. Platby do ZP sa zacnu az po rocnom zuctovani zdravotneho. Neboj oni ti daju vediet, kolko im mas zaplatit. ja mam zivnost od minuleho roka maj/2011 a bola som sa pytat a vlaste az po sept2012 mi poslu ako to budem mat s platbami do ZP. Ani do SP nebudes prvy rok platiti odvody. Treba si v banke zalozit podnikatelsky ucet, vyzaduje to DU. No a to je asi tak zhruba zaklad, ono sa da vacsina vybavit v priebehu par dni. 🙂

nela82
13. mar 2012

@mitinka najprv chodte na zivnostensky-poziadat o zivnost..kolok stoji 5 euro.Po par hodinach-respektive na druhy den si pojdes vyzdvihnut tlacivo-u nas to tak predbiehalo 😉Potrebujes si urobit peciatku-svoje ICO.Kazdu zmenu treba nahlasit-cize pojdes na danovy urad-tam ti pridelia DICO..potom socialna poistovna a zdravotna poistovna..
Co sa tyka podnikatelskeho uctu-my ho nemame 😉 Je to ovela drahsie..no nie je to nic zlozite-ono zalezi v com chcete podnikat...

mitinka
autor
13. mar 2012

@gumimaci @nela82 aha super 😉 ďakujem za radu 🙂 a nevieš mi ešte len tak medzi rečou napísať do akej sumy vieme byť neplatci dph?Alebo takto,... Chceme mať už zabehnutú nejakú kaviareň,... Je pravdepodobné musieť byť platcom Dph,že? 😕 A dalšia vec,... dočítala som sa,že je treba do toho tlačiva vopred vypísať nejaké potrebné veci čo sa týka ohladne ZP,... a taktiež si dať aj meno s názvom a bla bla bla 🙂 Čo sa tam naozaj vypisuje,ak si to ešte pamatáš?A keď chcem do ZP platiť od začiatku a nie až potom v celku raz za rok dá sa aj tak?Pretože toto je vlastne len o šporení peňazí na ročnú daň ZP a SP 😒

evka68
13. mar 2012

Mitinka, výhodou živnosti popri materskej a rodičovskej dovolenke je, že nemusíš platiť minimálne zdravotné odvody, pretože si poistencom štátu. Normálne majú totiž živnostníci platia ročne minimálne 339,89 eur, mesačný preddavok vychádza 47,58. Na rodičovskej dovolenke máš v ročnom zúčtovaní povinnosť zaplatiť len 14% zo zisku (nie minimum339,89 eur ) a keďže si zatiaľ nemala ročné zúčtovanie ZP, mesačné preddavky nemusíš platiť. Prvé ročné zúčtovanie ťa čaká až začiatkom budúceho roku. Podrobnejšie o odvodoch živnostníka na rodičovskej dovolenke si to pozri v článku https://sites.google.com/site/pracanamaterskej/....

Ja si inak tiež teraz zakladám živnosť popri materskej dovolenke. Pozerala som podnikateľské účty, najlacnejšie je to v mbanku, jediná nevýhoda je, že mbank nemá vlastné bankomaty a zadarmo je len jeden výber z bankomatu mesačne, za ostatné platíš. Ale inak to vychádza veľmi dobre.

slimstar
13. mar 2012

to nie je pravda mozte si zalozit bezny ucet nie podnikatelsky / to maju banky marketingovy tah/
ide o to aby na tom ucte ktory je urceny na podnikanie, boli len prijmy a platby urcene pre zivnost, ak tam budu aj nakupy atd to vsetko treba zauctovat su to navyse papierovacky.
ja mam sukromny ucet
a ucet na podnikanie - bezny ucet.

tannia87
13. mar 2012

@evka68 ahoj precitala som si tvoj prispevok vidim ze mas prehlad nevies mi poradit ja som zivnostnik mam svoj salon a na md idem v july tak mozem popri amterskej normalne podnikat aj mat prijem v pokladnici?dakujeeem 😉

gumimaci
13. mar 2012

@slimstar
@nela82 jasne ale je to zvlast ucet na podnikanie, nie taky co sa pouziva aj subezne na sukromne platby.

@mitinka platcom dph sa musis stat, ak je obrat za poslednych 12 kalendarnych mesiacov vyssi ako 50 000€

gumimaci
13. mar 2012

Inak baby, ja za svoj "podnikatelsky" ucet platim menej ako za sukromny. Dobry paradox ze 🙄 Ale veru ze ho tento rok zrusim ...

mitinka
autor
14. mar 2012

@gumimaci
@slimstar
@evka68
@nela82 Baby ďakujem isto na začiatok pomože 😉 dnes je dlhý deň,tak ich navštívime 🙂 Ak by sme niečomu nerozumeli alebo nepochopili laicky 😀 tak sa budem dalej pýtať 🙂 Ak sa vrátime napíšem ako sme pochodili 😅 Ešte raz ďakujem 😉

evka68
14. mar 2012

Tannia, môžeš smelo podnikať ďalej a zároveň poberať materský a neskôr rodičovský príspevok, príjem nie je obmedzený. Teda aspoň dovtedy, kým to nová vláda nezruší... 🙂 Lebo toto sa mení každú chvíľu.
Akurát si musíš sledovať, kedy ešte platí odvody za teba štát a kedy sama, to si pozri v tom článku https://sites.google.com/site/pracanamaterskej/....

sima.p
6. dec 2012

baby, táto téma zaujíma aj mňa, tiež uvažujem nad živnosťou, skončila mi MD a som momentálne nezamestnaná. Tu spominané papierovačky sú mi už viac menej jasné, ale nájde sa medzi Vami nejaká účtovníčka, čo by mi vedela trošku poradiť? Mám o účte šajnu, zo strednej a trošku z bývalej práce, ale predsa len, nejaké otázočky by som potrebovala poradiť. Nájde sa tu ochotná baba, ktorá mi poradí? Môže byť aj IP...

kiwinka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
julinkaz
15. júl 2013

@evka68 ahoj, vidím, že sa super vyznáš v týchto veciach, poradila by si aj mne, pls? chcela by som si otvoriť živnosť (detský obchodík kamenný aj eshop), akú živnosť si mám otvoriť? môžem podnikať aj počas materskej dovolenky, alebo už musím byť na rodičáku? v septembri nastupujem na čiastočný úväzok do práce, takže ako to bude s mojimi odvodmi (viem, že SP rok neplatím, ale ako to potom bude zo zdravotnou?) lebo počas materskej mi odvod platí štát, ale od septembra už budem čiastočne zamestnaná, tak ako to je? mám počkať a živnosť si otvoriť až v septembri, alebo je to jedno? Ďakujem ti veľmi veľmi pekne. Julka