Založenie živnosti

katulaaaa
13. dec 2021

Ahojte. Je tu prosim niekto ochotný kto by mi vysvetlil ako funguje socialna a zdravotna poistovna po zalozeni zivnosti? Od prvého januara bude zalozena zivnost, kedy prosim treba riesit poistovne? Či sa to platí mesiac spatne alebo je treba este v decembri navštívit aj poistovne? Dakujem pekne za ochotu lebo v tejto dobe zistovat telefonicky alebo osobne je katastrofa 🤦

gubcikova
13. dec 2021

@katulaaaa tak sociálna poisťovňa si oslobodená 1rok,ale ak by si si chcela sama odvádzať treba navštíviť sociálnu poisťovňu.Co sa týka zdravotnej,ja som si to nastavila v mobilnej aplikácii že som SZČO a každý mesiac mi tam nabehne koľko treba zaplatiť a zaplatím

ivkazba
13. dec 2021

Budem zlá, ale tieto informácie sú veľmi rýchlo a jednoducho dohľadateľné na internete. Z dlhoročných skúsenosti som názoru, že ak niekto nevie nájsť na internete takto jednoduchú informáciu, tak by nemal ísť do podnikania.

Zdravotné poistenie sa platí mesačne. Na stránke svojej zdravotnej poisťovne si nájdeš k tomu informácie. Platíš vždy do 8. dňa v mesiaci, najnižšie poistné je cca 76 eur. Do ZP ísť nemusíš, proste len budeš platiť v zmysle nastavení, ktoré má tvoja ZP.

https://www.vszp.sk/platitelia/platenie-poistne...
https://www.union.sk/platitelia-zdravotneho-poi...
https://www.dovera.sk/platitel/samoplatitel-szc...

Odvody do sociálnej poisťovne povinné nie sú. Ak začneš podnikať v 1/2022, budeš platiť celý rok povinne iba ZP. V roku 2023 do konca marca podáš daňové priznanie za rok 2022 a na základe neho ti vypočíta ZP nové poistné a rovnako tak sociálna poisťovňa odvody na nasledujúci rok, ktoré začneš platiť od 7/2023. Dovtedy má povinnosť platiť iba ZP. Samozrejme, je potrebné si uvedomiť, že ak sa neplatia odvody do SP, nebude nárok na platenú PN či očr. Samozrejme, môžeš so dovtedy platiť dobrovoľné odvody do SP:

https://www.socpoist.sk/dobrovolne-poisteny/55168s

katulaaaa
autor
13. dec 2021

@ivkazba dakujem pekne za odpoved...popravde som ani nehladala pretoze som necakala že to je nieco tak jednoducho dohladatelne a myslela som ze lepsie budu osobne skusenosti aby som nieco neprehliadla...kazdopadne zalozenie zivnosti neznamená automaticky že chce clovek podnikat v niecom svojom..niektori zamestnavatelia proste len nedávaju TPP 😁 ale kedze máte dlhorocne skusenosti by som sa Este opytala že sice prvý rok sa nemusí platit socialne poistenie ale je lepsie si ho platit lebo nás to další rok dobehne však?

ivkazba
13. dec 2021

@katulaaaa nie, nedobehne to človeka ďalší rok ak neplatí SP. Ale ako som písala, ak sa neplatí SP, tak nie je nárok na platenú PN či platenú OČR. Čiže ak človek ochorie, tak sa bude doma či v nemocnici liečiť bez nároku na nemocenské.

gubcikova
13. dec 2021

@katulaaaa ja tiež ak môžem odpoviem nie nedobehne.Mne už druhý rok nevznikla povinnosť platiť odvody.Ale ako píše
@ivkazba ak sa neplatia potom nie je nárok na PN,OČR.
Ja som pracovala ako finančný agent a momentálne sa pohybujem v online svete čiže som doma,tak mne to nechýba,ale už od budúceho roku my vznikne povinnosť platiť.

katulaaaa
autor
13. dec 2021

@ivkazba
@gubcikova dakujem za odpovede. Avšak pokial by bolí tie odvody do socialky len tych necelých 200eur aj tak by bola PN mesacne len par eur či? A v pripade že budem platit viac ako minimum do zdravotnej znamená že sa mi tam budu peniaze "zbierat" a o to budem menej buduci rok platit či mi to nepomoze?

gubcikova
13. dec 2021

@katulaaaa nie ak by si platila viac tento rok tak sa robí ročne zúčtovanie a vrátili by to na účet.

katulaaaa
autor
13. dec 2021

@gubcikova dakujem pekne za vysvetlenie ♥️