Zamestnanie v štátnej správe

1andrea111
28. dec 2013

Ahojte, chcem sa spýtať na vaše názory, či skúsenosti. Myslíte si, že je práca v štátnej správe - na úrade -je zaujímavá a dobrá. Brali by ste ju, ak by ste takú ponuku mali? Aké máte skúsenosti? ďakujem

meloa
28. dec 2013

Myslím, že záleží na aké oddelenie - kam presne....No a druhá vec je plat - nečakaj , že bude veľký 😉 je tabuľkový 😉
Ono má to svoje výhody ale aj nevýhody 🙂 Myslím, že práce je zaujímavá, ale záleží aj od teba - čo ty od toho očakávaš 😉

m_ij_ka
28. dec 2013

súhlasím s meloa, záleží aj na tom , že či by si robila len papierovačky a neprichádzala do styku s ľuďmi, alebo práca ,kde by si prichádzala každodenne do styku s ľuďmi vtedy je tá práca nedostatočne ohodnotená

zazalienka
28. dec 2013

podľa mňa ohromné plus je fixná pracovná doba, žiadne stresy či stihnem škôlku alebo nie, piatky väčšinou krátke.. prachy nič moc, ale pri malých deťoch pomôže.. ja by som brala..

stipec
28. dec 2013

Ahoj popisem Ti moju osobnu skusenost. Po niekolkych rokoch co som pracovala v nadnarodnych spolocnostiach som dostala prilezitost ist pracovat do statnej spravy - Ministerstvo. Bol to moj navacsi omyl v mojom zivote co sa tyka vyberu zamestnania - vydrzala som to tam "az" 2 tyzdne. V skratke popisem: totalny bordel, chaos, nekompetentnost drvivej vaciny zamestnancov, neznalost problematiky v ktorej pracovali castokrat roky, nezaujem si veci dostudovat, doucit sa a ten pristup - no skoda reci ... skratka keby nahodou prisli o svoj flek tak by ich uz nikto nikde nezamestna - a to tam robilo aj kopec mladych ludi ale ked chceli prezit museli sa prisposobit tomu "odpadu" a ti sikovnejsi aby si zachovali zdravy rozum a normalny pristup tam odkrutilo co bolo nutne pre to aby mali prax a ihned ako sa naskytla prva prilezitost odisli.
Ked ma aj viaceri varovali tak moje najhorsie scenare co som si predstavovala boli fakt slabucky odvar skutocnosti s ktorou som sa stretla na vlastnej kozi.
Som mala predstavu, ze vsak statna sprava - normalny pracovny cas - ziadne prescasy - ale opak bol pravdou - Prace velmi velmi vela - kym by som to bola dala do poriadku, aby som tam mohla normane fungovat tak by som tam dlhe tyzdne aj spavat musela...Plat - za pracu ktoru som musela robit totalne neadekvatny.
Ale nehovorim mozno budes mat stastie a natrafis na normalnych kolegov a pises, ze na urad - neviem ci mas na mysli miestny urad lebo to je verejna sprava a tam to moze byt diametralne odlisne, predsa len ide o ludi, ktorych najvyssieho sefa - starostu, primatora (v mensich mestach) volia obcania a tam sa uz nejako prebudili, ze socik skoncil a treba trochu zmenit pristup a podla toho sa zamestnanci aj spravaju (teda nehovorim, ze na 100% vsetci ) aspon teda na tom nasom sa 99% ludi uz prebralo.

linda20111
28. dec 2013

@1andrea111 daj viac info o aku pracu ide, aky plat, napln prace.. velmi dolezite je ako pisala mijka ci prichadzas do styku s inymi ludmi - nemyslim kolegov ale napr. stranky, ked ti bude denne chodit do kanclu 5Osmradlavych ciganov so zltackou, mumpsom, vsami, svrabom, tbc a dalsimi chorobami, tak nad tym radsej ani neuvazuj ked si cenis sama seba, svoje zdravie a zdravie svojej rodiny.

dazdovka
28. dec 2013

hehe, ja som robila na urade a mam podobnu skusenost ako @stipec :D
Veduci oddelenia - jeden cholericky korumpovatelny vizionar, kolegovia - (na oddeleni zivotneho prostredia) vasnivy polovnik, zasluzily futbalista (ktory sa na teple miesto na urade dostal, lebo bol oblubeny futbalista) bez nejakeho odborne vhodneho vzdelania, zasluzily komunista (stara struktura, s kazdym kamarat, bez snahy o zavadzanie novych veci, ktore vyzaduje EU) tiez bez odborne vhodneho vzdelania, utarany byvaly aspirant na docenturu z polnohospodarskej univerzity (tiez stara struktura, sposob prace - nic sa neda, hladajme prekazky, nie cesty), polovica zamestnancov uradu po znamosti, druha polovica cez cudne vyberove konania, ale vztahy v praci priatelske 🙂 pracovna doba stabilna, prijem pravidelny a ked mas doma tri-styri male deti, nemusis sa obavat vymeskat v praci kvoli OCR aj 3 tyzdne v mesiaci, je to tazka pohoda... Ale chce to hrubu kožu, resp. nadhľad a po práci sa nezaoberať tým, čo v nej človek zažíva...

katrinka8
28. dec 2013

@stipec - to si presne vystihla, do ministerstvo. Moj zamestnavatel spada pod MK SR, takze my patrime do verejnej sluzby (co je velmi podobne ako statna sprava) - a presne si vystihla fungovanie nielen toho dotycneho ministerstva, ale aj inych ministerstiev a niektorych inych uradov ci institucii ☹ Bohuzial...

Ale ono to zamestnanie v statnej sprave sa moze lisit od uradu k uradu, od institucie k institucii, od pozicie, ktoru zastavas, k pozicii. To sa neda takto globalne zhodnotit, zavisi od konkretnej pozicie a konkretneho miesta, kolektivu, ludit, pracovnej naplne... Mna, napr. moja praca velmi bavi, je vela veci, ktore ma vedia vytocit do vyvrtky (vid napr. veci, ktore spomina @stipec - aj take sa najdu u nas, nie vzdy, nie vsetko, ale obcas ano), ale vseobecne prevladaju napr. u mna tie klady.

sue
28. dec 2013

...no ja viem napísať skúsenosť zo samosprávy. Bola som tam presne 16 mesiacov :/ nepíšem, že už nikdy...
+ istota, že dostaneš výplatu načas
+ sociálne istoty, kolektívne zmluvy, dovolenky - ešte ako za socíka
+ tabuľkový plat s možnosťou osobných hodnotení do 100% sumy...
+ nie až tak veľa práce...(oproti súkromným firmám ťažká pohoda)
+ pracovná doba...
- nekompetentnosť vedúcich
- zmeny podľa zmien vlády, parlamentu, primátora, MsZ...
- nevzdelanosť, nekoncepčnosť, pomykávanie plieckami, neschopnosť reálne zmeniť socíkovské praktiky, poflakovanie sa, vyrábanie papierov namiesto robenia skutočnej práce.... atď...

Práca ma veľmi bavila, bola v mojom odbore a vkladala som veľké nádeje do toho, že reálne budem môcť byť prospešná. Kvôli mojej vedúcej ktorá bola absolútna hlúpa, rozdrapená, cholerická, závistlivá trúba neschopná viesť tím ľudí a jej hlavnou náplňou bolo rozoštvávať svojich podriadených a ohovárať ich som nemohla urobiť nič. Pokiaľ som nechcela ísť proti svojim zásadám 😖

sedmokravka
28. dec 2013

@1andrea111 ahoj, nepoznam niekoho, kto by mal moznost ponuky zo statnej spravy, tam sa robi vacsinou vyberove konanie formou divadla, vitaz ma testy nastudovane, pohovor je formalita. netvrdim to nahodne, 2x sa mi to stalo, tretirkat na iny urad mi vybavili (hned po skole aby som mala prax) a uplne sa stotoznujem s @stipec tiez som tam vydrzala 2 tyzdne, takze ked vies do coho ides, poznas ich, myslim ze by nemal byt problem, ale inac neviem, tam sa neda fungovat samostatne, tam treba pomoc a spolupracu kolegyn a to je zlozitejsie, kedze je tam kazdy niekto niekoho. nie su to len reci, je to tak 🙂 mame v rodine statneho uradnika, ten ma stalu robotu uz asi 30 rokov ale tak ako on sa za zivot nikto neboji o svoje miesto. volby, alebo vacsia tlacenka pride z rodiny a podobne... ja myslim ze istota nula bodov. a tvrde pravidla, ale niekomu to fakt vyhovuje.

meloa
28. dec 2013

súhlasím s @stipec @dazdovka @sue
práca ma baví, ale niekedy sa mi rozum zastaví nad niektorými kolegovcami 😒 taktiež som pred tým pracovala v nadnárodných spoločnostiach, a niekedy sa sama seba pýtam, že to čo????? ale momentálne nemám na výber , nakoľko malá je prváčka, takže tak....ale s prácou akou takou som spokojná, je celkom zaujímavá 🙂

havana_frost
28. dec 2013

2 roky som pracovala na ministerstve, praca aj plat je komedia. je to dobra zasivaren, ale nuda a mala perspektiva. tiez neverim, ze sa tam da dostat cez vyberko, vsetko je vopred zinscenovane divadlo, sama som to ako isty vitaz absolvovala.

hoblinka13
29. dec 2013

Vyhodou je,ze mas kazdy mesiac v stanoveny cas vyplatu na ucte a nie ako my u sukromnikov,kedy sa dobreze nedoprosujeme svojej vyplaty.Ak mas VS a budes mat vyssiu samostatnu funkciu,tak aj plat je "celkom" slusny.Jedine,co mi vadi nadutost pracovnicok,ktore si myslia,ze zozali vsetku mudrost sveta,pritom je tam vela nekompetentnych ludi,dosadenych po znamosti.Mne sa jeden cas crtala praca na stavebnom urade (samozrejme po znamosti a bola by som jasnym vitazom),ale nakoniec som si to rozmyslela.A dnes vaham znova.Nepoznate niekoho,kto robi na stavebnom urade?Ako to tam funguje?Oplati sa na to dat?Na jednej strane mam po krk sukromnikov a chcela by som pohodu v "zasivarni" no na druhej strane som akcny typ,takze tu nudu si neviem celkom predstavit

1andrea111
autor
29. dec 2013

Ahojte, som prekvapená aké negatívne skúsenosti máte. Jednalo by sa o prácu na daňovom úrade ako správkyňa, plat cca 800 EUR v hrubom, kolektív je vraj veľmi dobrý. Tiež mám školopovinné deti, s ktorými sa musím učiť, domácnosť a tak, však to poznáme. Takže si myslím, žeby som nebola tak unaháňaná, ako u súkromníka.

eeffka
29. dec 2013

@1andrea111 panecku ze spravkyna dane 😀 : moje 2m skusenosti s nasou spravkynou, najprv vyvvolava arogantnym tonom ze sme neodovzdali tlacivo XY, ked jej poviem ze kolegyni umrel otec, empatia nenormalna ze poslite vy, tak som poslala, ze jej to vobec nepasovalo jej nevadilo ( doslova som si to vymyslela a vypriemerovala), vrati mi tlacivo lebo ma v systeme hviezdicku v kolonke A45... keby tomu rozumela vedela by ze ked svieti A45 tak je zle B20( to len priklad, bab nevie nic)
ked som jej zavolala ja ze nech mi povie ako sa vybavuje tlacivo o danovom domicile, zistovala pomaly na riaditelstve co to je a ci take maju, nuz mali... nehovoriac o tom ze som ju ja musela presvedcit ze to robia... atd...
uff moj nazor na spravcov dani je ze ani tych 800v hrubom by som jej nadala.
ale ak mas uctovne vzdelanie a ochotu pomoct strankam budes oblubena u ludi ale kolegyne ti mozno aj spendlik do stolicky daju... u nas v KE som presla 4kancle v marci vybavovala som danove, sestre, jej frajerovi co su v UK + nejake firemne veci a z 4spravkyn bola 1stara krava j.bnuta, neda sa , nevedieme, von! 1.mlada ochotna u tej sa dalo vsetko pricom som u nej riesila to iste ako s pani c1, a 2 unudene, ze co uz so mnou ked som dosla a otravujem=vybavia ma.

maminuska
29. dec 2013

@1andrea111 ja som daňový poradca , denno denne bojujem s hlúpostou jednak správkyň a aj daňovými kontrolorkami.
V tejto licencovanej branži fungujem asi 10 rokov a na prstoch obidvoch ruk by som mohla spočítať kolko solídnych správcov a kontrolorok som za toto obdobie stretla. Skutočne je ich veľmi málo a pred tými klobuk dole.
Ak stretnem solídnu správkyňu alebo daňovu kontrolorku , zväčša predtým pracovali v danej oblasti v sukromnej sfére a vedia o " čom je reč "
Ak ti 55 ročný správca na registri povie že doručením plnej moci nie je podanie na podatelni ale až ked sa to dostane jemu , tak to všetko hovorí o jeho kompetneciach a to je tam hádam od roku pána.
Takže ak chceš to miesto prijať , tak je fajn aby si mala predtým nejaku prax v daniach a účtovníctve, danovom poriadku , pretože spravia z teba šikovní ľudia na počkanie hlupaňu. 🙂

kofoluska
5. jan 2014

@1andrea111 Zalezi na konkretnej praci. Ja som v statnej sprave vydrzala rok. Privitali ma s tym, ze "robotu si treba setrit". Nie som typ cloveka, ktory len tak sedi a nic nerobi, pripadne chodi po kolegovcoch a kavickuje a klebeti. Takze mna praca v statnej sprave nebavila.

hoblinka13
5. jan 2014

@maminuska to nie su len spravcovia.ja spolupracujem s architektmi,projektantami a ti,ake chyby robia....ludsky faktor,to neznamena,ze ona bude zla.

a pre autorku,nerozmyslaj a ber.plat je to krasny

maminuska
5. jan 2014

@hoblinka13 neviem sa vyjadrit k archtiektom a tejto sfére, len k tomu daňovému úradu . 🙂. Tam to nie je o ľudskom faktor, tam je to o mieste , pretože ak tam aj šikovný človek ostane , tak má čo robit aby časom nespadol tej priemernosti až podpriemernosti .

seginkaa
14. nov 2014

Ahojte, chcela by som sa spýtať ak už máte skúsenosti s takou prácou na úradoch...z čoho je najlepšie sa ´´pripravovať´´? Zákony??? Samostatné definície?? Nejaké skriptá, učebnice?? Alebo len sa spoliehať nato čo sa naučím tam?? Veľmi vám budem vďačná za každú poznámku....🙂

princeznasofi
14. nov 2014

@stipec Na ktorom rezorte si pracovala, ja mam podobnu skusenost, robila sa na ministerstve s eurofondami...tam je iny chaos a nekompetentnost vedenia, sikana, fuj.

ice8
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ice8
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
loknicka
5. jan 2015

Robila som v statnej sprave 10 rokov. Nastupila som ako 19 rocna a robila som.administrativu. Po 10 rokoch som odisla. Presne ako baby pisali. Plat tabulkovy a kazdy rok horsie. Ked som nastupila tak cca 4 krat do roka odmeny + vianoce. Na konci ziadne odmeny alebo minimalne a plat stal na mieste.

angela200
5. jan 2015

@stipec som prekvapená, že si stihla za dva týždene toho toľko odsledovať, veď každý nový zamestnanec prevé týždne len kuká, a obzerá sa, nie aby vedel, to, čo tu ty píšeš

sunshineka
5. jan 2015

@1andrea111 ak nemas inu moznost,tak kazda praca je dobra.robila som u sukromnika,kde sme mali denno denny stres,tlacili terminy,tlacili sefovia,proste des.potom som z organizacnych dovodov prisla o pracu a vtedy bolo volne miesto v statnej sprave,tak co ine som mala robit.brala som cokolvek,len aby somm doma nesedela.a poviem ti,ze aj napriek tomu,ze je to kludna praca,co sa tyka prace,terminov,pracovnej doby, neda sa to porovnat so sukromnym sektorom.pre cloveka,ktory nerad sedi na jednom mieste,ma zaujem sa zlepsovat a nekrpatiet je to strasna praca.co myslis,preco su tie uradnicky,take uhundrane.za smiesny plat tam musia vybavovat xy ludi a navyse zensky kolektiv to je kataastrofa.ale pre matku s malymi detmi je to idealne zamestnanie.pokial mas mensie deti je to vyhoda,ale platovo fakt necakaj vela.

sunshineka
5. jan 2015

@loknicka u nas na urade odmeny nemali 10 rokov.

viera27
5. jan 2015

@angela200 no taaaak, dva tyzdne kuka tak maximalne student bez praxe. Praca v statnej sprave nie je jadrova fyzika, ale skor sada natrenovanych rovnakych az ritualnych cinnosti (niejemyslene v zlom, len tym ze je to statne, je to viacmenej "univerzalne", velmi sa tam s vynimkami nestretnes). niekto s praxou zo sukromnej spolocnosti, kde ta vystavia do poslednej kvapky je zvyknuty vhupsnut do problemu hned.

loknicka
5. jan 2015

@sunshineka je to coraz horsie. Mamina robila vyse 30 rokov. Lenze dnes ci statna sprava ci sukromnik je to vo vela pripadoch hruza. A ten plat - skoda reci...

sunshineka
5. jan 2015

@loknicka vsetko sa v tomto state zopsulo

loknicka
5. jan 2015

@sunshineka to mas pravdu. Ja som bola nejaky cas v zahranici a ked som sa vratila na urade robili vsetko preto aby mi nemuseli vyplacat podporu z toho platu. Aj sa im to podarilo. Cloveka tu len "potopia"...