Zamestnávateľ neakceptuje štátny sviatok

karamellova
25. okt 2018

Budúci týždeň 30 októbra je schválený štátny sviatok zamestnávateľ nám dnes oznámil, že vraj tento sviatok neakceptuje a musíme prísť do práce. Jeho argumentom bolo že v tento deň naplatí ani zákaz predaja a budú otvorené aj reťazce. Ja však pracujem v administratíve a na ten deň som si už naplánovala návštevu hrobov mimo mesto. Má zamestnávateľ nejaké páky aky ma prinútil robiť v tento deň? Ak aj budem robiť prislúcha mi aspoň odmena za prácu vo sviatok? Poraďte prosím

ramzes1980
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
beckynka07
25. okt 2018

@karamellova ak budes robit, preplati ti pracu v sviatok

karamellova
autor
25. okt 2018

@ramzes1980 ja tomu neverim a preto si to s nim chcem vysvetliť ale veľmi vyskavovať nemožem nakoľko som tehotna a bojim sa že prídem o prácu. ostatný zamestnaci to prijali so sklonenou hlavou ja jediná som sa ohradila. Sme malá firma do 10 ľudí a ľudia sa boja o prácu.

ramzes1980
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kankam
25. okt 2018

@karamellova prave ked si tehotna a zamestnavatelovi si to oznamila pisomne,si chranena zakonom.A on kona protipravne ...

sivana09
25. okt 2018

@ramzes1980 presne toto ludom chyba.. nemaju ziadne ambicie, ziadne ciele a vytrvalost niecomu sa venovat.. nie nadarmo 20% ludi zaraba viac ako zvysnych 80% dokopy 🙂

karamellova
autor
25. okt 2018

@sivana09 @ramzes1980 ja nikde nepisem ze zarabam 550 eur zarabam nadstandartne ale pri každej argumenacii použivam fakty. tie mi tu zatial nikto nenapisal iba kritiku. myslím že som dosť jasne dala najavo že sa voči postupu zamestnavateľa budem ohradzať ale potrebujem relevantne zdroje prečo je jeho konanie nezákonné nie iba ponosy že ja nechcem tak nepridem

san_dra11
25. okt 2018

@karamellova ak budes robit, tak mas jednoznacne narok na priplatok za pracu vo sviatok! Prave takyto majitelia malych firiem si mozu vyskakovat lebo vedia, ze nikto sa voci nim nepostavi.

hviezda21
25. okt 2018

@karamellova pozri stranku min.prace soc veci a rodiny ci tam nieje k tomu usmernenie. Moj muz tiez musis ist do prace vsetci to akceptovali. Namiesto toho ale maju volno piatok. Robia bez priplatku za sviatok. Chod k lekarovi rano a vypytaj paragraf. Nerob si rozbroje v praci lebo cloveka sa da vyhodit velmi lahko ak zamestnavatel velmi chce.

jana_eyre
25. okt 2018

podla zakonnika prace ti musi dat nahradne volno, alebo priplatok za pracu vo sviatok.. v zakonniku prace si vygoogli paragraf.. ak to nedodrzi, nahlas na inspektorat prace..

dundulica
25. okt 2018

@hviezda21 pravdepodobne ani ten lekár nebude robiť

alenka551
25. okt 2018

pokial cela firma suhlasila, asi nebudes mat inu moznost ako do tej prace ist... je to ten jednorazovy sviatok, hej? o nom sa uz aj v telke rozpravalo, ze iho zamestnavatel akceptovat nemusi

methexis
25. okt 2018

@karamellova ved praveze, ak si tehotna, tak ta len tak lahko vyhodit nemoze, teda ak si to oznamila pisomne, aby sa nemohol vyhovarat, ze o tehotenstve nevedel.

asia83
25. okt 2018

@karamellova Bože, nerozumiem vám. Bojíte sa, že vás vyhodí, lebo ste tehotná. Idete robit vo sviatok. NECHOĎTE DO PRÁCE 30. OKTÓBRA. Vyhodiť vás nemôže z dvoch dôvodov: 1. Ste tehotná. 2. Neprišli ste do práce v štátny sviatok, čo je normálne. NEMÁ DÔVODY, idiot.

asia83
25. okt 2018

@alenka551 Čo je to potom za štátny sviatok? Ktorý zamestnávateľ sa rozhodne dať voľno, keď nemusí?

gondyo
25. okt 2018

otvorené sú aj obchodné centrá a všetky prevádzky musia byť otvorené,nerozumiem potom prečo je napr.tesco zatvorené...no,príplatky...sú aj víkendové a viem,že množstvo ľudí ich nemá zaplatené a pracujú 12-tky cez víkend,zamestnávateľ obišiel zákony,my si nemôžme zobrať p-čko,lebo nemám náhradu za seba a nik by mi to nezaplatil...hoci je to protizákonné...celé na p....

matulik212
25. okt 2018

@karamellova ak prides do prace 30.10 musi to zaplatit priplatok za sviatok 🙂 my si v robote musime odrobit sviatky ak je zavrete alebo pisat dovolenku 🤷‍♀️ Zakon to povoluje tak bohuzial a som tiez tehu v 7dmom mesiaci a musim to dodrziavat

didamt
25. okt 2018

aj my ideme do práce, máme sviatok presunutý na 2.11. Ako super, lebo obaja v tento deň pracujeme a naše škôlkopovinné dieťa bude asi doma samé.....

majusqa77
25. okt 2018

@gondyo prevadzky nemusia byt otvorene. Dali na vyber, kto chce moze mat otvorene, kto nechce zavre

matulik212
25. okt 2018

@majusqa77 presne tak

jana_eyre
25. okt 2018

@asia83 podla zakonnika prace zamestnavatel moze nariadit pracu aj vo sviatok, je ale povinny dat nahradne volno, alebo priplatok.. su prevadzky, ktore maju nepretrzitu prevadzku..
@gondyo dna 30.10 ide o jednorazovy sviatok, je to vynimka ktora tu doteraz nebola a preto sa obchody, ci retazce mozu rozhodnut ci ostanu otvorene, alebo zavrete.. niektore to teda vyuziju rozdielne ci uz v ustrety zakaznikom, alebo zamestnancom.. a ked zamestnavatel nedodrzuje zakony, tak zamestnanci by ho mali nahlasit, aby sa aj stala.naprava.. ale to takmer nikto nerobi..

gondyo
25. okt 2018

veď toto...

m.i.r.i
25. okt 2018

zamestnavatel moze podla zakona nariadit pracu vo sviatok..je to celkom bezne aj v nadnarodnych spolocnostiach v administrative, ked sa pracuje podla zahranicnych sviatkov napriklad a nase sa nedodrziavaju..vela ludi chodi do prace aj vo sviatok..a je to v kompetencii zamestnavatela, cize ked to u vas nariadil a vy nepridete, tak je to porusenie pracovnej discipliny. Kazdopadne, musi za pracu vo sviatok dopredu dohodnut nahradu - preplatena praca vo sviatok, nahradne volno v iny den a podobne.
On zakon neporusi ak nariadi tu pracu vo sviatok, ale porusi ak za tu pracu neda adekvatnu nahradu.

mondolina
25. okt 2018

@hviezda21
Myslíš že lekár bude vo sviatok robiť?

zahrajzlato
Odpoveď bola odstránená
Zobraz