Zamietnutá podpora po návrate zo zahraničia

gabi000
4. jan 2020

Dobrý deň. Vie mi niekto pomoct? Nahodou nepracuje niekto medzi nami na socialke kde posudzuju ziadosti o podporu? Vratila som sa po 5 r. zo zahranicia, mam tu väzby ako vlastny byt, ucet v banke, inkaso som platila, dan za nehnutelnost, rodicov mam tiez na Svk. Napriek tomu mi zamietli ziadost na Slovensku. Chcem si napisat odvolanie, no neviem ako napisat aby pomohlo. Vie mi niekto poradit? Dovodom odmietnutia je to ze pracovala som cely cas u 1 zamestnavatela na dobu neurcitu a ja som podala vypoved. To je podla nich stabilnejsie ako moje väzby k SVK. Dakujem za radu.

lucy0807
4. jan 2020

@gabi000 no veď si požiadaj o podporu alebo inú adekvátnu dávku v krajine, kde si pracovala...prečo by ti mala slovenská soc. poisťovňa dať podporu, keď si tu nič neodvádzala? 🤷

gabi000
autor
4. jan 2020

@lucy0807 preto lebo existuje vynimka ked clovek moze aj na svk poziadat. Poznam vela takych ktorym schvalili.

lucy0807
4. jan 2020

@gabi000 áno záleží aká je to krajina a situácia asi. Moji známi robia v Rakúsku, stavebná firma, ktorá sa v zime zatvára. Ale to znamená, že sú akoby "prepustení" a zase musia priniesť papier o tom, že ich do práce zoberú zase po zime. A sú to pendleri, čiže denne dochádzajú, čože ich záujem je na SVK. Ty bohužiaľ máš úplne inú situáciu..

gabi000
autor
4. jan 2020

@lucy0807 ano to viem ze pendleri maju ine podmienky. Vdaka

lenuliatko84
4. jan 2020

Pokial si nepracovala 270 dni za 3 roky tak narok nemas

gabi000
autor
4. jan 2020

@lenuliatko84 pracovala som 5 rokov, cely cas bez pauzy

loginexistuje
4. jan 2020

no skus si tu precitat ale primarne sa posudzuje pri centre zaujmov zamestnanie a ak si tam kontinualne pracovala tak postupovali spravne
preconsi nepozoadala o davku priamo v state kde si pracovala?
https://www.socpoist.sk/index/open_file.php?ext...

janulienka1103
4. jan 2020

@gabi000 nechcem klamať, ale ja som momentálne druhý rok v Holandsku a bolo mi povedané, že podpora výjde len vtedy keď dáš výpoveď dohodou.. na 100% to ale netvrdím, ja som skôr zvedavá ako mi to vyjde s materskou o pár mesiacov... 🤷

gabi000
autor
4. jan 2020

@janulienka1103 hmm moze byt :( no uz neskoro

mogaa
4. jan 2020

@gabi000 no pokiaľ si 5rokov žila a pracovala inde, tak je jasné že si mala väčšiu väzbu tam kde si žila a pracovala ako na Slovensku kde si prišla len na dovolenku...5rokov si žila a pracovala inde, tam si mala aj lekárov, takže SP vyhodnotila že tam bolo tvoje centrum záujmov.....Na tvojom mieste pri odvolaní doložím výpis z katastra nehnuteľností že si vlastíkom bytu a zároveň pár výpisov že si tu platila nájomné

nikca101
4. jan 2020

@gabi000 ahoj neviem sice ci je to pravda ale uz som pocula aj to že sa niekto potom zamestnal len na par dni s tym ze ho vyhodia a tym padom to mas splnene a posledná práca nebude ukoncena tebou..my sme tak s manzelom pracovali celorocne a potom sme presli na sezonnu robotu. tu sme mali zmluvu len na dobu urcitu do konca sezony a doma sme nemali ziaden problem s vyplatenin podpory dostali sme obidvaja najvyssiu

mogaa
4. jan 2020

@gabi000 ako centrum záujmov sa berie hlavne bydlisko a rodinné väzby(manžel/manželka,deti na Slovensku).A hlavne bydliskom sa nemyslí trvalý alebo prechodný pobyt....rovnako inak sa posudzuje niekto kto pracuje v zahraničí 1-2roky a inak ten čo tam je 5rokov....
https://poradna.hnonline.sk/otazka/centrum-zauj...
takže naozaj ti to napriek odvolaniu nemusia uznať....

gabi000
autor
4. jan 2020

@nikca101 dakujem, ano ale potom vysku podpory vypocitavaju s prijmu posledneho zamestnania.

gabi000
autor
4. jan 2020

@mogaa dakujem

gabi000
autor
4. jan 2020

@mogaa vsetko som dolozila 🙂 a napriek tomu sa rozhodli tak

gabi000
autor
4. jan 2020

@mogaa lekarov som na SVK navstevovala ako samoplatca. V zahranici som nebola u ziadneho lekara evidovana. Okrem prijmu som nemala ziadnu väzbu v zahranici. Nemala som najomnu zmluvu, pretoze rodina mi zabezpecila izbu u nich. Nemala som ziadne viazanie typu internet ci mob.operatora. Asi to neovplyvnim, škoda.

nikca101
4. jan 2020

@gabi000 no to teda neviem ako to funguje ja som si doteraz myslela ze to vypocitavaju z celeho primeru :D :D neviem v akom sektore pracujes ale my robime v gastronomii tak ja by som v mojom pripade príklad hladala robotu nejakej sefkucharky ktora je velmi dobre platena cize by sa to teda vypocitavalo z vysokej mzdy a kedze by som nemala dostatocne schopnosti tak by ma sami vyhodili a bolo by..mozno by som skusila medzicasom co som na sk zainvestovat do niecoho napriklad nejaky byt kupit zahradu alebo nieco cim by si mala dokaz ze v zahranici si bola len zarabat a chces sa dobuducna usadit na sk a centrum tvojich zaujmov teda zostalo na sk

mogaa
4. jan 2020

@gabi000
no lebo bydlisko nie je trvalé ani prechodné bydlisko, ale bydlisko je kde si reálne bola ...možno by ešte pomohlo doložiť správy od lekárov čo si u nich bola ako samoplatca, lebo v tej dobe si mala bydlisko na Slovensku....len tiež to zohľadňujú individuálne, takže ťažko povedať či im 10rôznych dátumov(správ od doktora -vtedy si musela byť na Slovensku stačilo k tomu aby ti centrum záujmov dali na Slovensku - mohli by to uznať ak by to bolo v priebehu jedného dvoch rokov ale asi nie v priebehu 5rokov...skús napísať odvolanie a dolož tam tie správy že si bývala aj na Slovensku

gabi000
autor
4. jan 2020

@nikca101 🙂 dakujem, ja byt mam kupeny uz 2 roky. Mam aj vazby k Svk ako bankovy ucet, poistenie za byt. Platim si inkaso, energie, dan z nehnutelnost atd.

gabi000
autor
4. jan 2020

@mogaa skusim, dakujem

nikca101
4. jan 2020

@gabi000 ešte ma napadla taka jedna vec co viem ze tiez zohladnuju je ze ci si clenom nejakych zaujmovych skupin tak mozno by bolo fajn sa niekde prihlasit 🙂 alebo si vezmi ten papeir ktorym zistuju centrum tvojich zaujmov a skus proste vsetko co sa tam pise splnit aby si mala kazdu tu kolonku vypisanu a niecim potvrdenu :D :D

gabi000
autor
4. jan 2020

@nikca101 tazko je spatne dokazat zaujmove kruzky na ktore som nechodila :/ :D kazdopadne dakujem za ochotu

loginexistuje
4. jan 2020

dievcata ved dokladala potvrdenie o tom ze bola kontinualne zamestnana pat rokov v zahranici tak ako by chodila na balet lietadlom? bolo treba si vybavit davku v krajine kde si pracovala

nikca101
4. jan 2020

@loginexistuje no my sme napriklad clenovia holubiarskeho spolku lebo chovame holuby a boli sme cele 3 roky bez pauzy v rakusku pred podporou a za ten cas sme ani holuby nechovali ani sme sa tomu nevenovali ale clenovia sme boli stale a s podporou sme nemali problem tak ma to napadlo len ako priklad keby mala niekoho znameho co ma nejaky zaujmovy kruzok tak by sa to dalo dopisat

lenuliatko84
4. jan 2020

@gabi000 ja som robila v taliansku a dostala som na sk podporu

loginexistuje
4. jan 2020

@nikca101 jaaj no tak mozno ano to by ma nenapadlon

gabi000
autor
4. jan 2020

@nikca101 hmm porozmyslam, dakujem

gabi000
autor
4. jan 2020

@lenuliatko84 ako dlho ste robili v taliansku ked mozem vediet?

papaya308
4. jan 2020

Zamestnaj sa na par dni na svk s najvyssim vyner.zakladom

gabi000
autor
4. jan 2020

@papaya308 dobry napad len nie je to jednoduche. Kazdopadne zienky ste velmi mile za takto poradite 🙂